Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Masina de tuns... buruieni

Recomandare drona

Exista un soft care sa reia autom...

Identificare plante
 Cum declari o variabila care nu s...

Schimbare certificat de inmatricu...

Poligon auto București

nelamurire legata de pret la mode...
 Hotel cu restaurant si Demipensiu...

Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...
 Dashcam

Mini server - VMware

betano.ro

Poveste fara sfarșit
 

izolatie fonica rulouri exterioare

- - - - -
  • Please log in to reply
39 replies to this topic

#37
VarfulOmu2505

VarfulOmu2505

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 565
  • Înscris: 01.02.2023
Nu neaparat. Daca se poate sta cu fereastra inchisa si sunetul nu e exagerat pe frecvente joase (bass) care sunt greu de oprit indiferent cu ce, exista solutii cu foi de sticla mult mai bune decat rulourile. Un 6.6.2 + 4.4.2, eventual chiar in varianta antifonata, cred ca ar rezolva situatia, dar nu stiu ce si cat se aude.

#38
Bogotta

Bogotta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,456
  • Înscris: 24.02.2017
Imi spun si eu parerea daca tot am citit subiectul.  Am o camera care are doua ferestre. Am pus 2 jaluzele exterioare din aluminiu. In interiorul lamelelor am vazut ca este spuma. E de bine, mi-am spus la inceput.  Ei bine.... dupa 5 ani de la montaj pot spune ca izolarea fonica a scazut. De ce ? Singurul motiv pe care il pot imagina este faptul ca montatorii au dat o gaura cu bormasina prin tamplaria pre-existenta ca sa scoata șnurul care invarte tamburul jaluzezelor. Intra si putin frig pe acolo insa asta nu ma deranjeaza foarte mult. Dar lipsa insonorizarii da ....  Sincer am avut alte asteptari. Acum ... asta e.

#39
gry2000

gry2000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,079
  • Înscris: 16.02.2008
Izolatia fonica adusa de aceste rulouri exterioare este nesesizabila la urechea umana. La fel si pierderea de izolatie fonica datorita acelei mici gauri de trecere, care este oricum acoperita de o piesa din PVC pe care ruleaza sfoara. Termic insa isi fac treaba cu brio.

O solutie mai noua sunt rulourile electrice cu acumulator inclus si telecomanda.
Are cineva asa ceva montat?

Sunt rare firmele care vand asa ceva deocamdata, una din ele fiind MCA Romania.
Daca aveti si alte recomandari, le astept cu placere.

#40
mmiclaus

mmiclaus

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 639
  • Înscris: 22.02.2009

 gry2000, on 17 ianuarie 2024 - 17:46, said:

Izolatia fonica adusa de aceste rulouri exterioare este nesesizabila la urechea umana. La fel si pierderea de izolatie fonica datorita acelei mici gauri de trecere, care este oricum acoperita de o piesa din PVC pe care ruleaza sfoara. Termic insa isi fac treaba cu brio.

O solutie mai noua sunt rulourile electrice cu acumulator inclus si telecomanda.
Are cineva asa ceva montat?

Sunt rare firmele care vand asa ceva deocamdata, una din ele fiind MCA Romania.
Daca aveti si alte recomandari, le astept cu placere.

Alea cu acumulator trebuie alimentate cu ceva pana la urma, ori dai gaura prin tamplarie  sau prin exterior sau mai este varianta cu panou solar.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate