Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Masini pe benzina usor pretabile ...

Am primit facturi dupa ce am renu...

Camere video, supraveghere curte....

Epilator care nu smulge puful
 Realizare comanda pompa submersib...

Covorase scari/trepte

Scurgeri de la etajul superior

Caut splitter semnal satelit
 Instalatii sanitare

Program de slabire cu succes gara...

Reconditionare cada baie din fonta

Problema imprimanta
 Here goes nothing

BCR sau Raiffeisen

Visual Studio 2022 instaleaza Epi...

Sfat alegere parbriz
 

Chiar risc sa fac puscarie?

- - - - -
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
120 răspunsuri în acest subiect

#37
casadivino

casadivino

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 14.161
  • Înscris: 17.07.2013

Vizualizare mesajSchnucki, pe 23 ianuarie 2015 - 22:27, a scris:


Bun, deci pentru orice tamponare trebuie să mergem la spital.

Posted image
tu ai dreptate ce spui..
dar a invatat-o cinva..si probabil si-a scos si un certificat medical ceva...nu are nimik de pierdut.
de multe ori unii dau bani numai sa scape de astfel de incidente cu babe......

#38
Tarara09

Tarara09

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.116
  • Înscris: 23.04.2014
cat are baba pensia?

#39
casadivino

casadivino

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 14.161
  • Înscris: 17.07.2013

Vizualizare mesajOctavian_SK, pe 23 ianuarie 2015 - 22:28, a scris:

daca ai lovit un om da...ca sa stiu totusi despre ce vorbim, ai carnet? cati ani ai? ai citit legea?
legea spune ca trebuie sa te duci la spital ..ok

dar baba in cauza nu are martori...deci cu ce demonstrezi? daca a cazut mai tarziu in baie cand spala pe aia mica si pricajita?

#40
Schnucki

Schnucki

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Mesaje: 1.812
  • Înscris: 09.12.2014

Vizualizare mesajOctavian_SK, pe 23 ianuarie 2015 - 22:28, a scris:

daca ai lovit un om da...ca sa stiu totusi despre ce vorbim, ai carnet? cati ani ai? ai citit legea?

Arată-mi legea care definește „accidentele minore”.

#41
casadivino

casadivino

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 14.161
  • Înscris: 17.07.2013
initiator stai calm...ca nu se face puscarie de asa ceva...niciodata!

#42
sailor62

sailor62

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.208
  • Înscris: 28.07.2008
Care e dovada accidentului?

#43
Octavian_SK

Octavian_SK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 7.668
  • Înscris: 24.06.2011

Vizualizare mesajSchnucki, pe 23 ianuarie 2015 - 22:31, a scris:


Arată-mi legea care definește „accidentele minore”.

orice accident fara victime indiferent de valoarea pagubei este considerat minor; legea trebuie sa ti-o citesti singur

#44
acvaristul

acvaristul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 4.541
  • Înscris: 27.09.2006
Femeia respectiva a fost invatata, de cineva, ca e "rost de ciuguleala". NU faci niciun fel de puscarie, stai linistit!

- te duci la politistul care se ocupa de caz (scrie pe invitatie, cine e persoana) si ii povestesti totul.
- spune-i adevarul, asa cum a fost! Nu minti si nu te apuca sa te disculpi aiurea... in fond, ai gresit si tu (chiar daca nu e ceva atat de grav).
- vei primi amenda si (depinde de politist) ti se poate lua si carnetul pe o perioada limitata de timp.
- NU este fuga de la locul accidentului!... in cel mai rau caz, e "nedeclarare accident".
- femeia, daca vrea bani, trebuie sa te dea in judecata (proces civil)... de fapt, oricine poate da in judecata pe oricine, pentru orice.
- nu a stat in spital, nu are oase rupte... deci, nu prea o sa castige mare lucru nici la tribunal.

Actiunea ei se bazeaza pe teama ta fata de eventualele consecinte. Ai sa vezi ca o sa iti ceara bani, "ca sa nu te dea in judecata".
Daca ai nervii tari, si timp de pierdut pe la tribunal, poti sa ii razi in nas si sa te intorci cu spatele... daca ti-e frica, si nu-ti cere mult, da-i banii si scapa de problema.
Daca ii dai bani, sa o faci doar in fata unui notar, iar pe ea sa o pui sa declare ca nu mai are nici o pretentie ulterioara.

#45
Schnucki

Schnucki

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Mesaje: 1.812
  • Înscris: 09.12.2014

Vizualizare mesajOctavian_SK, pe 23 ianuarie 2015 - 22:34, a scris:

orice accident fara victime indiferent de valoarea pagubei este considerat minor; legea trebuie sa ti-o citesti singur

N-am cerut să mi-o citești, ci să mi-o arăți.

Există o lege care să definească accidentul minor?

Vizualizare mesajgigi_4476, pe 23 ianuarie 2015 - 22:24, a scris:

un analfabet ca tine ma facea "sarac la minte" pe alt topic mai devreme ?

Lasă-l, mă, nu-l mai ajuta.

Meditațiile se plătesc.  Posted image

#46
Danosul

Danosul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 5.212
  • Înscris: 07.01.2007
Eu nu i-as da nici un ban unei asemenea fiinte, din contra as ameninta-o de declaratii mincinoase si de santaj.

#47
alexkr

alexkr

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 697
  • Înscris: 23.04.2014
Daca baba a plecat acasa, cum mai are dovada producerii accidentuui, eu nu inteleg.

#48
Danosul

Danosul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 5.212
  • Înscris: 07.01.2007
Daca nu are dovezi si martori nu poate sa faca nimic baba, asa oricine care vrea sa-ti faca rau ar putea sa scorneasca o poveste cum ca l-ai lovit cu masina.... etc.

#49
Schnucki

Schnucki

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Mesaje: 1.812
  • Înscris: 09.12.2014

Vizualizare mesajchaosss, pe 23 ianuarie 2015 - 22:28, a scris:


Ai sarit partea asta


Chiar daca doamna a scapat ieftin din incidentul asta atata vreme cat i s-a adus o atingere a integritatii fizice, fie ea si usoara, tot victima e.

Păi, nu i s-a adus, tocmai.

Dacă ea zice că nu i s-a adus, știi tu mai bine decât ea?!

Dacă i s-ar fi adus, ar fi reclamat presupusa „atingere a integrității fizice”, la acel moment, la momentul accidentului.

Dar la momentul accidentului, nu a existat așa ceva.

#50
dan_4_you2003

dan_4_you2003

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 586
  • Înscris: 26.12.2012
Nu patesti nimic.O amenda o sa iei ca trebuia asigurare..Declari ca ai vrut sa duci baba la spital si ea a refuzat..Chiar de nu e asa... Sanatate !!

#51
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Mesaje: 399.554
  • Înscris: 08.10.2015
Parerea mea e ca in cazurile de acest tip un avocat poate sa te sfatuiasca ce sa faci in continuare. Nu cred ca e un lucru grav, dar situatia poate sa degenereze.

#52
xtremdriving

xtremdriving

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 19.327
  • Înscris: 18.06.2006

Vizualizare mesajSerafim606, pe 23 ianuarie 2015 - 22:25, a scris:

A fost ca in filme. Omu se tinea de stergatoare ca sa nu cada de pe capota Posted image). Bai, da i-a zis aluia ca poa' sa plece chiar daca il doare putin piciorul, pai l-o lasat sa plece. Si nici nu i-a facut probleme. Putea sa ii ceara bani, dar nu a vrut. L-a iertat.
inseamna ca i-a placut...

#53
casadivino

casadivino

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 14.161
  • Înscris: 17.07.2013

Vizualizare mesajbumpocbum, pe 23 ianuarie 2015 - 22:50, a scris:

Parerea mea e ca in cazurile de acest tip un avocat poate sa te sfatuiasca ce sa faci in continuare. Nu cred ca e un lucru grav, dar situatia poate sa degenereze.
pei si in cazurile mai grave..2 avocati sau cum?

e un incident minor

#54
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Mesaje: 399.554
  • Înscris: 08.10.2015
Asa o fi, cunosc un caz in care un copil a venit in fuga, a traversat soseaua printr-un loc pe unde nu avea ce cauta si s-a infipt cu capul intr-o masina care tocmai trecea, adica intr-o aripa. Daune, capul spart si aripa demolata . Chiar cu politia care a venit la fata locului si tot a degenerat problema. Pana la urma posesorul masinii care nu avea nici o vina si-a reparat masina pe cheltuiala proprie si a platit si daune pustiului. Asa ca niciodata nu se stie... Mai ales ca initiatorul e in postura de reclamat... Asa ca eu cel putin gandesc ca ar trebui sa stie ce zice LEGEA referitor la acesta problema, si cum poate sa se apere.

Editat de bumpocbum, 23 ianuarie 2015 - 23:00.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate