Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
I-auziti voi! - nu vor romani...

Colon iritabil

Perioada de gratie inexistenta

Cel mai ieftin TV LED mic
 Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...

"enerlux p" afisaj interm...

Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...
 La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!

La multi ani de Florii!
 Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...

Laptop cu HDD atasare memorie MMC...
 

Grădina de legume a serrifului

* * * * * 6 votes
  • Please log in to reply
1871 replies to this topic

#127
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,530
  • Înscris: 27.01.2012
Am mai spus de o mie de ori sa nu comparam mere cu pere, una e agricultura intensiva la scara larga, si cu totul alta e legumicultura pe metru patrat, gospodareasca ori de hobby...au 'reguli' complet diferite!!!

#128
corsica

corsica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,945
  • Înscris: 13.04.2007

View Postserrifu, on 13 februarie 2015 - 23:45, said:

Eu iti platesc motorina, iti dau masina, iti dau marfa si jumate din bani daca mai poti face asa ceva acum. Te-ncarc cu 1 tona de rosii, 50 de lazi(asa,ca sortiment care sa te incurce), si restu`, iti umplu duba de conopida in frunza, pana in tavan, de la rosii pana in spate....Asa, undeva dupa 15 august incolo...Sa nu fie tocmai racoare. Si te sun dupa doua zile, ca aici a cazut o ploaie masiva, si conopida e iar facuta si tu sa fii undeva prin Brasov, sa nu termini...Iar asta chiar n-ai cum s-o amani mai mult de 12-24h...se rareste, se descopera, ingalbeneste...pierzi...o arunci si pe asta si pe aia din duba. Au trecut vremurile alea stimate coleg. Eu stiu despre ce vorbesti. Nu am prins eu...Au prins parintii mei. Sunt vremuri de mult apuse si nu se vor mai intoarce in veci. Vremurile bune au fost pana prin 2005...2006. Maxim!
2004 mai exact.
Nu am nevoie de nimic de la tine, nu ai inteles esenta postarii mele.
PS: tu cum petreci Ziua Indragostitilor?

#129
serrifu

serrifu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,085
  • Înscris: 25.02.2010
Eu stiu ca n-ai nevoie de nimic de la mine. Doar am precizat ca nu mai e ce a fost. Atunci se vindea si marfa mai putin buna. Acum se arunca, e pierdere. Si e de preferat sa o arunci acasa, decat sa o duci dupa tine pe la piata si sa o arunci acolo, in special daca mergi singur...cum de regula se intampla pe la mine. Am aruncat anu` trecut mai bine de o tona de conopida in piata....Mai bine ramanea in gradina. Ah...2005 a fost an de glorie pentru noi...In anul respectiv s-au construit toate cele 3 solarii de 460mp.

PS: Eu o petrec in fiecare zi. Nu am nevoie de varii coordonate temporale pentru a face vreun cadou sau a de a spune ceva frumos... Tu?

#130
serrifu

serrifu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,085
  • Înscris: 25.02.2010
Buna seara.

Pentru dom` Vasile, in afar de varza, porumb sau orez, chiar nu-mi dau seama ce ar putea supravietui in asemenea conditii. Varza si porumbul tolreaza apa multa de felul lor, dar nu sa balteasca pe ele. Atunci sigur nu va merge niciuna.... In afara de niste canale pentru desecare, nu stiu ce ar functiona.

Azi am irigat tot in draci, de la rasaduri, la gulii, salata si ridichile semanate mai tarziu. La gulii, salata, progresul nu este unul semnificativ, dat fiind faptul ca au vreo 10 zile de la plantare cred si cateva nopti foarte reci...Habar n-am. Rasadurile arata bine zic eu, le aerisesc zilnic, pentru ca in rasadnita, daca nu deschid aerisirile laterale, temparatura sare de 25 de grade..  Maine nu stiu ce suparare voi face, dar de stat sigur nu voi sta. Inca ma gandesc la ce hibrid de kapia sa folosesc pentru solar dat fiind faptul ca-mi doresc productie mare si va fi dirijat pe doua brate daca bunul Dumnezeu ne va permite. Tare nu ma grabesc cu semanatul pentru cultura de vara pentru ca solariile vor fi libere undeva prin 10-15 aprilie cred...Asa ca, este timp.

Maine cred ca voi reveni cu niste poze...Pana atunci, toate bune dragi colegi.

#131
driver84

driver84

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 755
  • Înscris: 25.09.2010
No,se pare ca ne-am ars, claudia taie si spinteca nu se joaca,dar eu fiind ardelean de-al ei cred ca ma trece cu vederea:) si ca sa nu fiu off topic sherifule si eu am avut musculita alba intr-un an ,mi-am adus-o cu mana mea,am luat niste rasaduri prekos,deh sa vaz si eu care-i treaba cu rosiile astea de este plina piata de ele si aveau musculite,dreacu le-a verificat,mi-a umplut solarul din coltul respectiv cat ai clipi,le-am mai tinut in frau cu delthamethrin,dar nu au disparut tot anul acela.In iarna cand au fost -23C am lasat solarul deschis si se pare ca au inghetat larve ,oua ,ca de atunci nu am mai avut.

#132
silesax

silesax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 47,162
  • Înscris: 15.10.2009
dar poate ne zice seriful care este substanta care distruge musculita ca el a zis ca exista o asemenea substanta..

#133
serrifu

serrifu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,085
  • Înscris: 25.02.2010
Buna seara si bine v-am gasit. Cat pe-aci sa umpleti o pagina de postari aici in lipsa mea:). Noa`hai, serios amu`, chiar nu-si au sens discutiile astea. Nimeni nu cauta sa ma linguseasca. Eventual sar in sus cand vad paletii de ingrasaminte:). Dar asta-i alta poveste la care eu personal nu voi mai replica. subway_guru a punctat foarte bine faptul ca e o diferenta mare intre agricultura intensiva si cea hobby, asa ca nu vad rostul comparatiilor la nici un nivel. Sunt de parere ca ar trebui sa avem strict discutii constructive, in special daca discutam pe subiecte care ar putea ajuta pe unii sau pe altii, producatori sau gradinari de ocazie, in timpul lor liber.

Eu am stat de vorba cu toata lumea, doar ca o parte din lume, nu a ezitat sa faca unele comentarii pe seama unor poze sau tabele, care, sa fim seriosi, cel putin unei persoane i-au fost de folos. Dar, cum zicea claudia, pareri, chestii, trestii....trece, nu? Mie mi-a trecut....si acelor pesoane ma gandesc, nu? Am rugamintea ca pe viitor sa pastram o nota de diplomatie vis-a-vis de cele postate. Nu e vina mea, nu e vina voastra ca se face agricultura intensiva.

@silesax, nu voi posta produsul pentru eliminarea totala a musculitei albe, deoarece am lansat un indemn pentru anknic, in sensul in care astept sa-mi recomande ceva care sa-mi foloseasca pentru cultura mea de conopida din toamna, care in mod sigur se va umple de musculita alba. Astept pareri si din partea altor useri, Sunt deschis la sugestii si nerabdator sa le pun in practica, dar cum ziceam, o trecere, maxim doua si sa nu mai am treaba cu ea tot sezonul. Domnia ei a precizat ca nu ar putea muri linistita stiind ca face rau. Daca ea sau unul din voi, imi veti face sugestii care vor da rezultatele scontate, voi dezvalui numele produsului folosit de mine. Confidor Energy le-a zapacit pe cele din sera, dar, asupra spatiilor neprotejate, n-a avut nici macar un efect. Uitati de Confidor, de Fury, Fastac sau mai stiu eu ce alti insecticizi mai puternici. Nu fac pe rautaciosul, dar daca practicile enuntate de mine au creeat atata valva, fara a avea vreun scop, vreau doar sa-mi arat deschiderea vis-a-vis de alte chestiuni pe care nu le stiam si poate sunt la fel de eficiente si de ce nu...mai ieftine. Dragii mei, eu sunt dornic de a descoperi  fitosanitare mai "sanatoase"....asta trebuie sa intelegeti. In acest sens, astept cu un deosebit interes sugestiile dumneavostra. O cultura...o goanga. Atata tot.

@corsica. Scurt si la obiect, am urmatoarea rugaminte pentru dvs: spuneti-mi va rog, de ce anume m-ati intrebat cum imi petrec Ziua Indragostitilor? Sunt curios de motivul care va determinat sa-mi adresati acea intrebare, care mie unul nu mi s-a parut tocmai bine plasata avand in vedere contextul vanzarii legumelor. Ati dorit sa evidentiati ceva anume? Intrebarea mea va este adresata pe un ton prietenesc. Va rog sa tineti cont de acest aspect in momentul in care veti formula raspunsul. Multumesc pentru aprecierile enuntate pe pagina anterioara. Stima.

Azi am pus pamant peste cei aproape 16mp de spatiu dedicat rasadurilor din minisolarul de 20mp:). O sa aibe si niste usi bietul de el, in zilele ce urmeaza. Am fost constrans de spatiu, de aceea am decis sa folosesc cat mai mult gunoiul cald. Am tot carat vreo 12 roabe de dimineata. Pe o parte, am semanat vreo 3000 fire de varza(ultima), la liber, direct pe pamant, iar pe cealalta parte, voi semana un soi de conopida, vreo 7 alveole, sa vad cum se comporta in conditii de stres termic mare. Restul spatiului ramas in partea dreapta, va fi umplut cu telina, 46 tavite de 104. Am modificat un pic substratul, 3 pamant, 2 mranita si 3 turba, deoarece vreau sa se lege mai bine. Telina va fi plantata direct, fara repicare...asa ca am nevoie sa se tina bine(sper). Telina va fi semanata in solarul mare, pentru ca semintele sunt mici si pe urma le voi duce la destinatie, gata semanate. Sunt mult prea mici semintele pentru a avea precizie. Azi au aterizat si o parte din seminte pentru cultura mare din solarii si camp. Brusc s-au mai adaugat 30.000 seminte de telina fata de ce am specificat, ceva ardei iute hibrid...si cam atat Posted Image....Nu stiu cata va vedea campul, pentru ca rasare cam greu...Dar sunt de parere ca 2/3 va vedea plantarea:). Pentru a suplimenta spatiul destinat rasadurilor, maine vom mai face unul de 45mp si voi folosi tot lazi late de 2metri, altfel nu incap. Daca va intrebati de manipularea rasadurilor, aceasta se va face peste acele lazi...folosind o scandura mai solida. Ridichilor am uitat sa le fac poza, dar arata bine...mai ales ca a fost soare in ultima vreme. De asemenea, va prezint si un "dublu climatronic"(termen care ma dispera in anunturile auto postate de samsari) folosit pentru varza semanata fara prea multa incalzire. A vazut doua nopti aeroterma si acum e a treia:). Am lasat folia asa, deoarece pe acel capat, inca nu era prea bine rasarita azidimineata...si ca sa vezi, chiar era mai cald acolo in ciuda crapaturii consistente. in fine...Cam atat cu vorbaria...iata progresele:

Attached Files



#134
corsica

corsica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,945
  • Înscris: 13.04.2007
Din simplu motiv ca-mi esti simpatic, esti ca si baiatul meu pe care mi l-am dorit, ma vad pe mine la varsta ta, munceam la fel de mult ca tine, eram tanar, uitam uneori sa ma distrez. La varsta ta (acum 22 de ani) mergeam la serviciu, mi se nastea fetita, incepusem constructia casei, aveam si solar. Nu prea aveam grija de mine. Asta a fost motivul naivei mele intrebari. Scuze daca nu a fost bine pusa.
Numai bine!

#135
serrifu

serrifu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,085
  • Înscris: 25.02.2010
Multumesc pentru raspuns. Am intrebat, deoarece nu am dorit sa va inteleg gresit...iar cum nu mi-am dorit asta, am intrebat. Suntem pe forum, ne exprimam prin text, iar eventualele intonatii, zambete, inflexiuni...nu se vad/nu se aud. Iar cu pivire la continut, speechless. Sincere multumiri. Daca am inteles bine, nu a fost sa fie baiat...Sa va dea Dumnezeu un nepotel atunci. Sa fie in ceas bun, pe cand va fi. Seara linistita va doresc.

#136
vasile59

vasile59

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,608
  • Înscris: 23.09.2009
Utilizezi gunoi de la bovine sau este amestec.

#137
mariusares

mariusares

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 887
  • Înscris: 09.06.2013
buna seara
respect pt munca depusa serifule
cu ajutorul lui corsica, am insamantat si eu acum o saptamana
astazi am avut ocazia sa vad si rezultate de la kivelli si optima, tot astazi am omorat cateva. Am scapat o cutie in chiuveta cu fata`n jos
ce a mai iesi de acolo ... Dumnezeu cu mila ...

#138
serrifu

serrifu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,085
  • Înscris: 25.02.2010
90% cred ca este doar gunoi de bovine. 3 remorci e amestec de bovine si cabaline, gunoi care se descompune mai greu si prin urmare emana caldura pe o periioada mai indelungata.
mariusares, da, cam cu astea-mi rup eu spatele. Sa avem recolte bogate si sanatoase, precum si un an profittabil.
@corsica, aceleasi ganduri bune si de dimineata. O zi frumoasa va doresc tuturor.

#139
claudia313

claudia313

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,001
  • Înscris: 28.09.2012
Pentru ca seriffu ne-a pus la dispozitie gradina lui si asta trebuie respectat, e pacat sa i-o umplem cu balarii. Asa ca balariile le-am mutat aici, sa ramana spre aducere aminte dar sa nu se imprastie semintele lor unde nu trebuie Posted Image

Edited by claudia313, 18 February 2015 - 21:55.


#140
mariusares

mariusares

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 887
  • Înscris: 09.06.2013
sarutmana

#141
NOSZTALGIA

NOSZTALGIA

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 985
  • Înscris: 16.01.2011
zatul de cafea iti rezolva problema ta cu musculita alba.Nu stiu de ce ,dar daca presari zat s-au chiar cafea [mai ieftina binenteles] in jurul plantelor scapi de aproape orice fel de oratanii,plus ca este si un ingrasamint bio excelent, e drept putin mai acid.

#142
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,530
  • Înscris: 27.01.2012
Zatul face mucegai, scapi de dreaqu'...dai de tac-su'

#143
serrifu

serrifu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,085
  • Înscris: 25.02.2010
Oare cam cata cafea mi-ar trebui la 0.5ha+ sau 15.000 plante? Nu stiu daca e cea mai fezabila varianta.

Buuuun....Buna seara.

Astazi am mai fost dupa inca doua remorci de gunoi cald. Una e la strada, una s-a basculat in zona solarului minuscul. Am mai basculat una ieri, care a stat la strada de vinerea trecuta cred. Ala cam fierbe la propriu. N-am infipt termometrul in el, dar e cald rau. In fine. Am adus doua panouri de solar mobil...ieri cred. Astazi, dupa ce am basculat o remorca, le-am aliniat cat de cat, Am pus o teava la mijloc, intre cele doua panouri. Am si inceput sa asezam gunoiul intr-un strat de...habar n-am cat, 30+cm cred. Suprafata totala se va apropia de 50mp totusi, dat fiind faptul ca intre fiecare arcada, distanta e de 1.33 cred...In fine. Lazile de lemn vor fi unele foarte late(2.5x8m). Din 50mp solar, 40mp sigur vor fi destinati rasadurilor. Din solarul mare mai am disponibili 24mp uitili, pt ca restul vor fi cai de acces. Dupa calculele de asta-seara, mai am loc pentru 448 de tavite, 314 de 104 alveole si restu` de 160 alveole. As semana si ardeii pentru camp la 104, insa nu am loc suficient, asa ca vor trece in 160. In fine. In urmatoarele saptamani voi avea de semanat mult....50.000+ seminte in contextul in care 55.000 deja sunt rasarite(ma rog, +/-) si cca 8.000 sunt deja plantate....nemailuand in calcul cele cca ?90.000? ridichi(numa` Domnu stie cate sunt, o numaratoare exacta voi avea in momentul recoltarii. asta daca va fi cu noroc si nu vom intampina probleme). Suprafata efectiva acoperita de rasaduri va fi de 200mp, in contextul unui spatiu protejat pentru rasaduri de cca 280mp(224+50+20). Numarul de tavite folosite...habar n-am, multe. 1000+mult.

Mai jos, ceva poze cu gunoi cald...Inca odata, pentru cei care doresc incalzire din asta, cam asa trebuie sa "afume". Cel care afuma, e doar de pe o singura remorca. In cel de 50mp cred ca vor intra aproape 3 remorci. Se poate observa si "solarul modular" si chestiunile care il fac mobil.... 4 arcade sudate pe doua talpi de 4 metri si inca una sus, ca se se "lege" mai bine. Recomand dimensiunile astea(6m latime) pentru cei care fac agricultura hobby, ca si un solar pentru familie, la costuri mici. In total, am avut cred ca 700+mp din astea mobile, dar 12 astfel de panouri, erau foarte foarte grele, iar in 2008 tata a decis sa le faca fixe(astea fiind cele 4 mai mici, in care am semanat ridichile mai tarziu). Pentru o mai buna rezistenta, recomand stalpi pe mijloc daca se doreste a cultiva tomate. In zona sunt foarte folosite astfel de structuri deoarece lumea cultiva varza extratimpurie in ele, iar, inainte de a fi recoltata cu vreo 3 saptamani, folia este data la o parte, deoarece e prea cald in aprilie pentru varza. De regula, cei din localitatea invecinata, le muta de pe o parte pe alta a gradinii, urmand ca la 1-8 aprilie sa si planteze in ele tomate. In fineeee. Cam atat pentru azi:).

Attached Files


Edited by serrifu, 19 February 2015 - 20:26.


#144
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,073
  • Înscris: 17.03.2005
Acuma, ca tot ziceam eu de chimicale, ma uitam.la.poze si ma gandeam...tot balegarul ala intra asa cum ne ziceai in solarii...pana la urma....
Mai fertilizezi si prin irigare...
Pai cum sa nu ni senduca noua de suflet prin gradini toate cele in conditiile in care nici cu balegarul nu stam macar ca tine, nici din sac nu bagam...
De unde frate sa manance plantele alea ca sunt efectiv lesinate...cum sa aiba sistem imunitar, cum sa lege samd?
Si asa cum ziceam, stiu...cu toate astea, uite ca posturile tale mai serrifule sunt un motiv de reflectie...
Ma gandesc ca daca nu aveam nici batalionul de gaini probabil ca nici balariile nu cresteau..
Si ma.mai gandeam la o treaba...mah cat de a dracului sunt grajnita, pirul, troscotul, stirul, volbura....cum prospera ele oriunde, oricat de sarsc ar fi solul ala....

  Simt nevoia sa iti multumesc pt ca poate multe din cele ce.postezi tu nu sunt pt mine niste necunoscute, probabil ca e si cazul multor colegi care de cand se stiu au crescut facand, la alt nivel, ce ne arati tu....adica nu ne uitam la poze ca la masini.straine.
Cu toate astea, desi mai stim cate ceva si intelegem lucruri, iata ca uneori ne izbeste..

Eu.chiar voi incepe sa reconsider serios treburile astea pentru ca realizez ca am o perceptie sa-i spunem oarecum deformata asupra unor lucruri...
Merci inca odata si da-i inainte cu jurnalul, pentru mine cel putin se dovedeste surprinzator de revelator....:rolleyes:




Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate