Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...

Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11
 securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...

De unde cumparati suspensii / gar...

[UNDE] Reconditionare obiecte lemn
 Infiltratii casa noua

sugestie usa interior

ANAF si plata la selfpay

Imprimanta ciss rezista perioade ...
 Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...

Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd

Intrebari srl nou
 

Grădina de legume a serrifului

* * * * * 6 votes
  • Please log in to reply
1871 replies to this topic

#109
serrifu

serrifu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,085
  • Înscris: 25.02.2010
Buna seara. Am adus azi doua remorci grele de gunoi. Una din ele am reusit sa o basculam afara, aproape de un solar mic, de vreo 20mp, iar cealalta e la strada. Nu stiu cum o vom baga daca nu ingheata. Calea de acces e foarte ingusta si daca e mai moale, sansele ca remorca sau tractorul sa ajunga unde nu trebuie, sunt mari, ceea ce nu ar fi indicat. In fine, vom vedea ce si cum. Daca mi-aduc aminte, voi poza cantitatea de gunoi incarcata azi.

Ideea e ca pana acum am carat de undeva de la sfarsitul lui noiembrie, 5 remorci de gunoi descompus pentru 2.500mp de gradina, 1+2+3+2 pentru rasadurile din rasadnita mare, azi am mai adus inca doua tot pentru rasaduri, dar aceste rasaduri vor fi in alte solarii, mai mici. Am mai dus inca 4 cred de le-am bascuat pe camp, pentru a se descompune si mai am de carat inca 4. 3 pentru rasaduri si cea din urma probabil va ajunge pe camp, tot pentru descompus. Daca am numarat bine, vor fi mai bine de 20 de remorci in...fie, 3 luni de zile. Sper sa fie ultimul an pentru o astfel de incalzire.

@regeleflorilor27...am patit si eu, nu numai odata sa mi se catalogheze in fel si chip munca... Si eu m-am enervat. De aceea voi incerca sa fac in asa fel incat sa am produse de calitate si sa lucrez cu depozitele. Ei sunt foarte exigenti cu privire la felul in care arata marfa. De aceea eu ma stradui sa o si calibrez in consecinta. Nici mie nu mi-ar conveni sa fie rosii de 30 de grame printre cele de 150-200gr. Daaaar, din pacate, eu ma voi lovi de felul in care vor merge vanzarile si bineinteles de pret, pentru ca parte dintr-o recolta, o reinvestesc in urmatoarea. Nu imi place sa stau in piata si sa am de a face cu pensionari sau oameni care cumpara la detaliu. Eu ma stradui sa aranjez marfa aia. Ei, ce fac? Vin, intreaba cat costa si se pun si aleg, toate le intorc cu susu` in jos...rosiile se inteapa si asa mai departe. Pur si simplu impun cumpararea cel putin a unei lazi. Sa nu mai vorbim de conopida...Ca are cotorul mare. Pfff...Ma lasi cu astea? Eu din cotor traiesc, nu din floarea propriu zisa. Fiind o floare in sinea ei, conopida se ofileste rapid daca sta la soare sau o bate vantul. De ce sa imi mananc eu rabdarea cu persoane din astea? Pentru ei exista piata, real, auchan, kaufland si asa mai departe. Si, ca sa vezi diferenta, la unul din depozite, imi curata ei conopida de frunze, implicit controland si dimensiunea cotorului. Sincer? Eu nu am lasat niciodata atata cotor!!! De ce lasa ei si eu implicit,  cotor si frunze? Pentru viata pe raft....dar cetateanul nu stie chestia asta. Asa...Nu mai bine ma stradui eu atat cat pot sa-mi ingrijesc culturile si sa lucrez cu astfel de oameni? E usor de facut remarci pe marginea folosirii ingrasamintelor si a fitosanitarelor. Dar cel mai usor e de bagat de vina la produsul finit.... Nu o cumpara...are pata, ca e putin lovit, ca pana mea...la un pret de nimic. Ok...nu? Atunci sa mearga acolo unde e scump si frumos..dar si acolo baga de vina ca e scump.

@chiperr, drag coleg, salata mea, maine va avea o saptamana de la plantare, asa ca, mari schimbari sigur nu s-au facut. Se straduie si ea inradacineze. Nici eu nu am multa, 1020 am plantat. Unde sa mai pun la socoteala ca in cateva nopti au fost -6 -7 grade....Sigur nu i-a placut, insa nici mie nu-mi plac multe:).

Ah...totusi, am facut o poza pe viteza cu gunoiul care ma asteapta. Cam asa trebuie sa "fiarba" in momentul in care doriti sa il folositi pentru incalzire...

Attached Files



#110
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,072
  • Înscris: 17.03.2005
Aur.

#111
serrifu

serrifu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,085
  • Înscris: 25.02.2010
Greu e aurul asta dom` parinte...

Am uitat sa mentionez, ca pe aceasta cale, invit pe cei care au chef sa faca miscare.....la incarcat de gunoi. In cazul in care vor fi multi doritori si nu dispun de echipament suficient, eu, personal sunt dispus sa ofer pana si cizmele cele noi:). Doamne ajuta-ne! :)

#112
decoservicestil

decoservicestil

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 899
  • Înscris: 05.06.2008
Serrifu care-i motivul  pentru care nu lucrezi cu salata mai multa?

#113
serrifu

serrifu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,085
  • Înscris: 25.02.2010
De oricate ori s-a cultivat in gospodarie, ba nu s-a facut cum trebuia din cauza vremii sau a intretinerii nu tocmai conforme si avea pret, ba se facea foarte frumoasa si nu se vindea:). Intentionez intr-un oarecare viitor sa cultiv mult mai multa, ca si cultura de start sau/si final de sezon. Ma atrage din punct de vedere al volumului mai redus de munca raportat la ridichi, insa trebuie o intretinere mai ampla...si cam ar avea nevoie de caldura ca sa fie toate bune...iar eu, din pacate, nu dispun de asa ceva. Sunt de parere ca pentru un radament mai bun, ar trebui cultivata cand nu are lumea prin gradini....Dar, nu se stie niciodata cand prinzi un "gol" in plin sezon si atunci chiar dai lovitura, cu investitie mica si profit mare. Ce sa zic, totul e cu doua taisuri in ceea ce facem noi...Stiti si voi.

#114
decoservicestil

decoservicestil

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 899
  • Înscris: 05.06.2008
Ma pricep mai bine la salata decat la ridichi.Nu stiu cum fac altii ca vin la piata cu  niste ridichi de 4-5 cm in diametru una si una de nu-mi mai vine sa mai cultiv ., in schimb,fac legea  cu salata in piata

#115
serrifu

serrifu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,085
  • Înscris: 25.02.2010
La ridichi nu le fac nimic in afara de cateva stropiri cu stimulatori(cica bio) si multa apa...Din momentul in care se vede bulbul, atunci trebuie sa fie in permanenta bine udat terenul. Tot din momentul in care apare bulbul, ridichile au nevoie de o aerisire generoasa si de lumina, atat cat se poate de la sfantu` soare. Eu le seaman la 10.x10cm... Atata-i tot. Ah...si dupa fiecare recoltare, iriga bine de tot.

#116
decoservicestil

decoservicestil

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 899
  • Înscris: 05.06.2008
La 1 martie ma ducla piata cu salata ,spanac si ceapa. Ridichea are doua frunza adevarate si nu stiu daca se face pana atunci

#117
corsica

corsica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,945
  • Înscris: 13.04.2007

View Postserrifu, on 13 februarie 2015 - 19:21, said:

Nu imi place sa stau in piata si sa am de a face cu pensionari sau oameni care cumpara la detaliu. Eu ma stradui sa aranjez marfa aia. Ei, ce fac? Vin, intreaba cat costa si se pun si aleg, toate le intorc cu susu` in jos...rosiile se inteapa si asa mai departe.
Vezi aici cum procedam eu cu vanzarea la varsta ta.

#118
claudia313

claudia313

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,001
  • Înscris: 28.09.2012

View Postserrifu, on 13 februarie 2015 - 19:54, said:

invit pe cei care au chef sa faca miscare.....la incarcat de gunoi.
dispus sa ofer pana si cizmele cele noi:). Doamne ajuta-ne! Posted Image

Dom' serif, si eu am prestat ieri la descarcat si imprastiat aur de-asta! Dar vin si la domnia ta de dragul cizmelor alea meseriase Posted Image

View Postserrifu, on 13 februarie 2015 - 19:21, said:

E usor de facut remarci pe marginea folosirii ingrasamintelor si a fitosanitarelor.

Nu fi asa suparat pe cei ce cartesc impotriva pesticidelor, ca au si ei dreptatea lor. Daca matale cu manuta proprie ai scris ca nu conteaza ca peste 3 zile recoltezi, daca vezi semne dubioase la plante dai in ele cu tot arsenalul, e si firesc sa reactioneze lumea, ca de fapt acolo e oful si durerea tuturor. Nici nu au facut urat, zau, cred ca au fost prea socati  Posted Image  Ca majoritatea clientilor habar n-au ce inseamna munca asta si vor calitate si gratis daca se poate, e o treaba, dar majoritatea celor de pe aria asta care se  chinuie sa puna pe masa o tomata din gradina proprie folosesc produse fitosanitare , stiu ca n-au nici o sansa altfel, dar o fac respectand perioada de pauza si evident ca-ti sar in cap ! Eu respect faptul ca ai avut sinceritatea de a recunoaste aceasta stare de fapt care este generala in agricultura dar cam toti cultivatorii neaga vehement, nici usturoi n-au mancat nici gura nu le miroase!
Eu daca as gasi un legumicultor care sa respecte timpii de pauza la pesticide, i-as deveni client fidel pe veci, as mai cultiva doar 10 fire de tomate, strict pentru consumul in stare proaspata soiuri, ca sa ma bucur in sezon de gustul clasic si pulpa moale si carnoasa. in rest, as cumpara tot, ca as face economie si de timp, probabil si de bani si, cel mai important, as face economie de sale rupte, ca am destul de munca si fara zarzaverze! Posted Image

Edited by claudia313, 13 February 2015 - 22:05.


#119
serrifu

serrifu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,085
  • Înscris: 25.02.2010

View Postcorsica, on 13 februarie 2015 - 21:55, said:

Vezi aici cum procedam eu cu vanzarea la varsta ta.

Eu iti platesc motorina, iti dau masina, iti dau marfa si jumate din bani daca mai poti face asa ceva acum. Te-ncarc cu 1 tona de rosii, 50 de lazi(asa,ca sortiment care sa te incurce), si restu`, iti umplu duba de conopida in frunza, pana in tavan, de la rosii pana in spate....Asa, undeva dupa 15 august incolo...Sa nu fie tocmai racoare. Si te sun dupa doua zile, ca aici a cazut o ploaie masiva, si conopida e iar facuta si tu sa fii undeva prin Brasov, sa nu termini...Iar asta chiar n-ai cum s-o amani mai mult de 12-24h...se rareste, se descopera, ingalbeneste...pierzi...o arunci si pe asta si pe aia din duba. Au trecut vremurile alea stimate coleg. Eu stiu despre ce vorbesti. Nu am prins eu...Au prins parintii mei. Sunt vremuri de mult apuse si nu se vor mai intoarce in veci. Vremurile bune au fost pana prin 2005...2006. Maxim!

@claudia. Am pierdut cand n-am intrat. Toata lumea intra. Ca ma credeti, ca nu...Eu aveam o carenta de fier anul trecut la ele(varfuri ingalbenite). Am facut stropirea saptamanala obisnuita, lunea sau martea...iar in urmatoarea seara am intrat doar cu acel ingrasamant. Irelevant. Ideea e ca oricine intra cand trebuie. Intr-o saptamana, tuta absoluta iti devasteaza toata cultura si nici nu o mai starpesti dupa aia. Eu am avut asa ceva...N-am mai intrat sa stropesc...era tarziu deja. Anu` asta o sa am din plin de lucru cu tutele...Voi nu? Nu inca. Veti avea, garantia mea...in special pentru toti cei care folosesc idioatele de ambalaje pentru banane(tot de alea folosesc si eu), sau orice alt ambajaj la schimb, care poate provine dintr-un loc infestat cu asa ceva. Nu veti avea voi(producatorii)? Va avea vecinul(producator)...Si cu siguranta nu vor rata ocazia de a trece peste gard. Nu stiu de ce voi aveti impresia ca eu as intra cu substante de contact, numa` de dragu` de a ma plimba cu atomizorul in spate. Si ca sa-mi stropesc rosiile cand sunt maturitate, sau ce am in solarii, am nevoie de 16-17 atomizoare....Nu e tocmai o activitate placuta pentru mine. Mie nu mi-au picat prea bine reactiile, dat fiind faptul ca am vorbit deschis despre practici. Ce fac eu, e light... Ce fac unii mai profi, va luati de cap, dar le pastrez pentru mine. Daca voi pierdeti 2 etaje de tomate, la 200-300 fire, e nasol...Daca eu pierd la 5000-6000, cum e? Grav, nu?(si sunt mic copil) Pe bune. Discutiile astea fara sfarsit, pe mine ma enerveaza la culme. Oricum nu voi imi veti manca rosiile sau ceea ce cultiv eu. Daca doriti sfaturi, vi le dau, dar comentarii inutile pe seama practicilor mele nu mai accept, ca fac bine, ca nu fac. Adica eu ma pun sa zic cum si  ce fac, neconditionat(asa facem cu totii)...si vine si-mi spune unu` si altu ca mranita...ca apa, ca gunoi...ca...ma lasi? Eu nu mi-am permis sa fac afirmatii de nici o culoare pe seama muncii cuiva si chiar am vazut pe aici munca in zadar...Se vede la profil ca-s de prin 2010 pe-aici, nu?. Cand acel cineva imi va purta papucii, sa vina sa stam de vorba. Si am postat in amarat de tabel de fertilizare...e banal. Cele de stropit chiar nu le voi face publice(nu mi s-au cerut, dar e bine de punctat). S-au cumparat seminte, ingrasaminte si fitosanitare de bani grei(din punctul meu de vedere), in special de cand sunt solariile, ca sa dispun de acea consultanta gratuita si sa lucrez cum lucrez...ma stradui, dar nu tot timpul imi iese...sunt prea multe variabile, pe care nu le pot controla din cauza bugetului, poate nu-mi permit sa dau 800Ron pe un litru de Laser sau 700pe Milbeknock la nu anume moment. O cultura se intretine pe alta, urmatoarea. In mod cert nu voi accepta comentarii cu acest iz, de la persoane care se cred balauri ai legumelor pe forum si in fond cultiva 500mp de gradina sau mai putin...si la prima ploaie acida/abundenta, ceata, adio, da mana in ele sau petregaiul. Asa-s mai sanatoase? Nu stiu de care sa aleg.  Eu sunt mic copil, zicea un coleg de pe aici...Chiar de aia, am rugamintea ca discutiile pe astfel de teme legate de bio/nebio chimic/natural sa nu mai imi fie adresate...nici direct, nici indirect...nici cu subinteles. Daca vreti sa ma intrebati cum si cat, e ok...Dar nu toata ziua, batman, batman.

Daca cineva se simte lezat de postarea mea, imi pare rau...trece.
Daca scaiba cu s mic, considera ca am gresit, sa ma sactioneze in consecinta.

Pana una alta, pofta mare la rosii....

Attached Files



#120
anknic

anknic

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,961
  • Înscris: 12.10.2004
sa accepti totusi ca oameni care te inteleg pe tine ca nu poti altfel si cu toate astea isi cultiva ei (si strict pt.ei) tomate si altele cat mai spre natural...se poate? oamenii astia stiu ca daca ar trebui sa se intretina din cultivarea "zarzavelelor" probabil ca ar proceda ca si tine...dar pe de alta parte, pt.ca isi permit...cultiva ceva "zarzavele" cat mai natural si li se pare absolut SF (aka eu nu cumpar din piata...pt.ca acum stiu cum se cultiva ca sa renteze!) ceea ce cultivi tu...


...sunt fff.zen! cred ca fiecare are viata lui si mai mult ca sigur ca daca mor maine nu imi va parea rau (ca eu cred ca am facut destul bine, in sensul de a directiona spre bine ceva vieti)....pe de alta parte nu cred ca as putea sa ma impac cu a face rau...

#121
claudia313

claudia313

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,001
  • Înscris: 28.09.2012

View Postserrifu, on 13 februarie 2015 - 23:45, said:

@claudia. Discutiile astea fara sfarsit, pe mine ma enerveaza la culme. discutiile pe astfel de teme legate de bio/nebio chimic/natural sa nu mai imi fie adresate...nici direct, nici indirect...nici cu subinteles. Daca vreti sa ma intrebati cum si cat, e ok...Dar nu toata ziua, batman, batman.

Discutiile s-au iscat in doua ocazii in care oamenii au reactionat la ce spuneai tu, pentru ca e un forum, unde nimeni nu intra pentru un monolog din cand in cand, oamenii reactioneaza la ce spui. Ca lor nu le place cum procedezi tu si tie nu-ti place ca ei isi permit sa-si spuna parerea...asta e,
Iar replica mea a fost provocata de tine,  soliciti sa nu-si mai spuna nimeni parerea,, dar pe de alta parte...batman batman, nu te poti abtine sa faci referire la acele pareri.
Cred ca e destula lume pe aici care apreciaza posturile tale si faptul ca esti deschis si dispus sa imparti cu altii ceea ce stii tu si care trec peste ce nu e in concordanta cu ideile lor, in consecinta ar trebui sa procedezi si tu la fel.

View Postserrifu, on 13 februarie 2015 - 23:45, said:

Daca cineva se simte lezat de postarea mea, imi pare rau...trece.
Daca scaiba cu s mic, considera ca am gresit, sa ma sactioneze in consecinta.

Nu te sanctioneaza nimeni pentru exprimarea unor opinii, atata timp cat sunt exprimate intr-un limbaj civilizat. A, ca se va simti cineva lezat...nu stiu, dar, cum spui si tu, ii va trece. Asa cum, daca tu te  simti lezat de opiniile altora, o sa-ti treaca, nu? Posted Image

#122
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,521
  • Înscris: 27.01.2012
La ridichi, am si eu o parere de 'habarnist'-zice-se...conteaza foarte mult soiul, ca daca sunt din alea 'subtirele' oricat ai baga in ele...nu se fac 'grasute'!
;)
Mihai, tu ce soi cultivi?

#123
serrifu

serrifu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,085
  • Înscris: 25.02.2010
Batman, batman, bineinteles ca replic atata timp cat sun provocat. Eu nu am alte variante....Nimeni nu-mi da nimic. Stiu ca nici voua. Dar nu ziceti de situatiile mai sus mentionate, cele in care calitatea celor vandute conteaza. Voi ma intelegeti ca nu am de ales? Anul trecut am pierdut multe zeci de mii de lei pentru ca nu am intrat la timp.... Mi-a ramas munca pe camp, kapia, gogosar, conopida... Aia a fost munca in zadar. E un sentiment nasol ca atunci cand recoltezi kapia, iei 3 4 ardei de la o planta, 3 mari sunt stricati si te alegi cu unu` mic si pricajit. Pentru ce am prasit de 2 ori si am plivit de 2 ori 50.de ari? Ca sa le arunc dupa aia? Eu v-am oferit informatia, dar nu vad rostul intoarcerii ei pe toate partile. Nu am zis ca sa o adoptati. E simplu...o folosesti sau nu. Si daca ma simt lezat, imi trece....mi-a trecut de aseara deja.

Gurule,mancu-ti ochii, am scris de 3 4 ori ce hibrid folosesc pentru ridichi, chiar si pe topicul meu. Celesta F1(anul trecut s-au facut foarte frumoase) si am Viena F1, experimentez pe 200mp...dar zice-se ca sunt mai mari decat Celesta.

#124
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,072
  • Înscris: 17.03.2005
Serrifule, tot n-ai inteles.
1. Si noi mai stropim.
2. Daca am trai din vanzare, si noi am stropi si fertiliza ca si tine, ca asa e tehnologia, tu de ce crezi ca ne.spargem capu p'aci? Pentru ca vedem in fiecare am ca nu se poate altfel, sau ca se poate extrem de greu si cu rezultate submediocre.
3. Dincolo de toate astea, pt noi, fiindca putem si ne.permitem sa muncim ca prostii 200mp de gradina, incercam sa nu bagam atatea tehnologii...
Si ne miram si noi cand ne aducem aminte ce inseamna tehnologia pentru ca in restul timpului incercam sa uitam ...

Tu vezi-ti de verze acolo ca nimeni nu are nimic cu time, dimpotriva, esti chiar simpatic. Da acuma lasa-ne si pe noi sa vorbim singuri uneori cand vedem paletii de moloz..ne face bine la capu nostru care este.

#125
serrifu

serrifu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,085
  • Înscris: 25.02.2010

View Postanknic, on 13 februarie 2015 - 23:56, said:

sa accepti totusi ca oameni care te inteleg pe tine ca nu poti altfel si cu toate astea isi cultiva ei (si strict pt.ei) tomate si altele cat mai spre natural...se poate? oamenii astia stiu ca daca ar trebui sa se intretina din cultivarea "zarzavelelor" probabil ca ar proceda ca si tine...dar pe de alta parte, pt.ca isi permit...cultiva ceva "zarzavele" cat mai natural si li se pare absolut SF (aka eu nu cumpar din piata...pt.ca acum stiu cum se cultiva ca sa renteze!) ceea ce cultivi tu...


...sunt fff.zen! cred ca fiecare are viata lui si mai mult ca sigur ca daca mor maine nu imi va parea rau (ca eu cred ca am facut destul bine, in sensul de a directiona spre bine ceva vieti)....pe de alta parte nu cred ca as putea sa ma impac cu a face rau...

Daca tu, anknic, imi spui cu ce fitosanitare sa stropesc, fara sa fac rau omenirii, eu imi dau cuvantul meu de om si de onoare ca le voi folosi. Eu n-am zis ca asa se face cum fac eu, dar asa se face in agricultura de o relativa performanta care o fac eu(am specificat ca nu lucrez  dupa ureche). Am mentionat in urma cu cateva pagini, ca sunt departe de ceea ce-mi doresc. Si nu cer decat un insecticid, pe un domeniu foarte restrans, la o singura cultura, ca sa nu fiu chiar absurd. Spune-mi tu mie, cum sa starpesc eu definitiv, musculita alba de pe conopida, din cultura de vara toamna. Anume, plantata in 15iunie-15iulie... Dar sa imi dai unu`care sa o extermine dintr-o singura intrare, fie doua.... Google nu te ajuta cu nimic la asta...pur si simplu din practicile tale... Si ca sa constrang un pic sansele de reusita, mai adaug n culturi infestate cu musculita alba, in gradinile vecine. Am incercat n variante, inutil, care nu s-au concretizat decat in 11 atomizoare pe runda de stropit,. Numai una a fost castigatoare...cu o singura trecere. Am folosit si produse din agricultura bio(cate sute de ron), am masurat ph-ul apei de stropit, ca sa adaug otet...sa nu fie asa dura, ca insecticidul bio sa aibe eficienta maxima(asa se lucreaza cu el). Mi-am spus...ok, ganganiile pot dezvolta o rezistenta vis-a-vis de insecticidele chimice, dar la cele bio, poate au sanse mai putine. Nici macar nu le-a ametit. Astept cu interes. Multumesc.

View Postparintele, on 14 februarie 2015 - 10:08, said:

Serrifule, tot n-ai inteles.
1. Si noi mai stropim.
2. Daca am trai din vanzare, si noi am stropi si fertiliza ca si tine, ca asa e tehnologia, tu de ce crezi ca ne.spargem capu p'aci? Pentru ca vedem in fiecare am ca nu se poate altfel, sau ca se poate extrem de greu si cu rezultate submediocre.
3. Dincolo de toate astea, pt noi, fiindca putem si ne.permitem sa muncim ca prostii 200mp de gradina, incercam sa nu bagam atatea tehnologii...
Si ne miram si noi cand ne aducem aminte ce inseamna tehnologia pentru ca in restul timpului incercam sa uitam ...

Tu vezi-ti de verze acolo ca nimeni nu are nimic cu time, dimpotriva, esti chiar simpatic. Da acuma lasa-ne si pe noi sa vorbim singuri uneori cand vedem paletii de moloz..ne face bine la capu nostru care este.

Dom` parinte, eu imi vad de verzele mele, dar nu vad de altele. Am spus cum si ce fac....Atata tot. Nu vad rostul...Ce fac eu e la un nivel mic. Ce fac eu, e controlat si calculat de cei care au emis practicile. Cat dau eu, e calculat de mine raportat la cultura sau perioada optima de administrare. N-ai cum sa stropesti tomatele plantate plantate pe 15iunie, ca si cele pe 1aprilie. In iunie deja sunt alte probleme....daunatorii sunt in lumea lor, ca e cald. Au un ritm mai alert de crestere, pentru ca e cald si lumina din plin... Eu va las sa vorbiti,... Nu vad rostul despicarii practicilor. Iti insusesti practica sau continui cum ai facut pana acum. Pe mine nu ma deranjeaza care cum face. Nu vad de ce pe unii i-ar deranja. Eu as face mai bine daca mi-as permite. Eu as face si mai bine daca ar fi variante mai accesibile. E bio? Perfect! Folosesc....Dar are acelasi randament? E mai scump produsul chiar daca productia e mai mica? Sublim! Sunt pentru! Si cu asta imi doresc sa pun punct discutiilor in genul pe tema ingrasamintelor/fitosanitarelor al carui subiect sunt eu sau practicile afisate de mine. Don`t hate the player, hate the game.

Edited by serrifu, 14 February 2015 - 20:47.


#126
BadJoke

BadJoke

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 258
  • Înscris: 29.06.2004
In urma discutiei asteia zic si eu o vorba. E adevarat ca forumul e sa discutam cu totii nu ca sa fie un monolog al cuiva totusi topicul asta se numeste Grădina de legume a serrifului. Mie unul mi-ar placea sa pot intra aici si sa citesc cumva ca un jurmal ce a postat serifu. sa pot urmari de la semanat pana la rezultate (daca va posta pana atunci) fara sa trebuiasca sa navighez prin o multiume de polemici. Mai e o nelamiurire il intrebam nu sunt absurd. Dar daca vrem sa discutam despre cantitate de ingrasaminte/pesticide/otravuri folosite de serifu hai sa o facem pe topicurile dedicate. Cred ca asa ar fi cel mai bine si eficient pt toata lumea.
Parerea mea.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate