Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare certificat de inmatricu...

Poligon auto București

nelamurire legata de pret la mode...

Hotel cu restaurant si Demipensiu...
 Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam
 Mini server - VMware

betano.ro

Poveste fara sfarșit

I-auziti voi! - nu vor romani...
 Colon iritabil

Perioada de gratie inexistenta

Cel mai ieftin TV LED mic

Reverse proxy si htaccess pe Raps...
 

Citroen C4 Cactus

- - - - -
  • Please log in to reply
69 replies to this topic

#19
RealThing

RealThing

    paid assassin

  • Grup: Moderators
  • Posts: 28,553
  • Înscris: 06.02.2006
Atragator zici, inauntru m-am simtit intors in timp cu vreo 20 ani pe o masina cheala, cand vad si manerele alea la usi pe interior mi se pare o gluma total proasta. Da' ma rog, de gustibus non disputandum.

#20
SebyFloyd

SebyFloyd

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 85
  • Înscris: 23.10.2014

 veman, on 21 ianuarie 2015 - 18:00, said:

Cica Multipla era urat... pai este acum, dar depinde cu ce il comparai la vremea respectiva.
Am avut "oportunitatea" ca sa conduc Multipla in anul lansarii si m-am simtit minunat in interior + ca m-am plimbat cu cativa litri pana cand m-am plictisit.


Erau și la vremea respectivă mașini frumoase și mașini urâte, dar dacă existau mașini mai urâte decât Fiat Multipla, atunci nimeni nu mai vorbea de această mașină cum se vorbește acum pe multe site-uri auto, ci se vorbea de mașina și mai urâtă decât aceasta. Pe lângă exterior, interiorul era și el destul de urât. Kilometrajul era în dreapta, iar în spatele volanului nu aveai nimic. Toate butoanele erau înghesuite în mijloc împreună cu schimbătorul și radioul.

[ http://www.carstyling.ru/resources/classic/1999-2001_Fiat_Multipla_06.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

 RealThing, on 21 ianuarie 2015 - 18:15, said:

Atragator zici, inauntru m-am simtit intors in timp cu vreo 20 ani pe o masina cheala, cand vad si manerele alea la usi pe interior mi se pare o gluma total proasta. Da' ma rog, de gustibus non disputandum.

Dacă interiorul "chel" al Cactusului te-a întors în urmă cu 20 de ani, ce să mai spunem de Dacii, unele Renault-uri, unele Peugeot-uri etc.?  Posted Image  Mie mi se pare foarte modern (kilometraj digital, ecran tactil mare etc.).

[ http://imagenes-cdn.renr.es/multimedia/fotos/2014/06/16/367/citroen-cactus-3_g.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]


Cât despre Juke, poate e acceptabil în interior, dar în exterior mi se pare total aiurea. Forma mașinii e cel puțin ciudată (în sensul negativ), farurile mici și umflate sunt puse pe de o parte și de alta a capotei deasupra unor "proiectoare de ceață" gigantice. Nu mi se pare deloc atrăgătoare, ba chiar una dintre cele mai nereușite mașini din ultimii ani.

Edited by SebyFloyd, 21 January 2015 - 22:50.


#21
test_driver

test_driver

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,693
  • Înscris: 30.01.2006
Am vazut si eu una in mall Maritimo in CTA, bine ca au scoso ca deja ma gandeam serios sa nu mai trec pe acolo.

Interiorul parca vine dintr-un viitor oribil, iar masina la exterior... greu gasesti masini mai urate.

Una peste alta e o masina cocheta pentru o femeie de 60 de ani cu criza varstei mijlocii intarziate si cu un rr-it puternic de la prea mult furrrrculition.

Uf, iar am zis prea multe.

#22
SebyFloyd

SebyFloyd

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 85
  • Înscris: 23.10.2014
Sunt curios ce ziceați dacă apărea pe piață mașina asta. Ziceați și de ea că e urâtă?  Posted Image


[ http://www.coches.com/fotos_historicas/dacia/Duster-Concept-2009/dacia_duster-2009_r12.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

[ http://daciadusteroccasion.com/wp-content/uploads/2011/11/dacia-duster-concept.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Aș încadra conceptul ăsta de Dacia Duster și Citroen-ul Cactus în categoria mașinilor futuriste. Diferite de ceea ce există acum pe șosele, dar foarte interesante. Dacă era Dacia o firmă mai importantă, probabil lansa pe piață ceva asemănător conceptului pe care tot ea l-a creat.

#23
RealThing

RealThing

    paid assassin

  • Grup: Moderators
  • Posts: 28,553
  • Înscris: 06.02.2006
Bre, esti dealer citronel? Fiecare si-a spus parerea, take it or leave it. Si nu inteleg ce tot aruncati cu Dacia la fiecare discutie despre o alta masina. E vreoun etalon si nu stim noi?

De ce nu compari bordul ala de 1310 si ecran tactil cu bordul unui Civic, ca si ala are tot kilometraj digital, e cam in aceeasi gama de pret. Mie-mi da cu virgula comparatia asta, daca ttot discutam de "bord futurist".

Edited by RealThing, 21 January 2015 - 23:16.


#24
SebyFloyd

SebyFloyd

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 85
  • Înscris: 23.10.2014

 RealThing, on 21 ianuarie 2015 - 23:14, said:

Bre, esti dealer citronel? Fiecare si-a spus parerea, take it or leave it. Si nu inteleg ce tot aruncati cu Dacia la fiecare discutie despre o alta masina. E vreoun etalon si nu stim noi?

De ce nu compari bordul ala de 1310 si ecran tactil cu bordul unui Civic, ca si ala are tot kilometraj digital, e cam in aceeasi gama de pret. Mie-mi da cu virgula comparatia asta, daca ttot discutam de "bord futurist".

Eu am fost respectuos și nu ți-am vorbit urât, așa că te rog să ai și tu grijă cum te comporți. Dacă fiecare și-a spus părerea, nu ai tu dreptul să mă oprești din a o spune și eu pe a mea.

Despre Dacia, a fost o singură comparație, nu am "aruncat cu ea" la fiecare discuție. De ce am folosit-o? Pentru că românul laudă Dacia indiferent de modul în care aceasta arată (dacă e futuristă, învechită etc.).

Honda Civic nu are bordul futurist (cel puțin mie nu mi se pare ca l-ar avea). Nu kilometrajul face bordul, ci toate elementele care îl compun.

Haide să nu trecem la extreme și să comparăm seria 1300 (de la Dacia) terminată în anul 2004 (după o producție de 35 de ani) cu mașina despre care vorbim în acest topic. După cum ai zis și tu, să ne dezvățăm cu toții din a face din Dacia "vreoun" etalon.

Nu vreau să ne supărăm, nu este acesta scopul topicului.  Posted Image

#25
RealThing

RealThing

    paid assassin

  • Grup: Moderators
  • Posts: 28,553
  • Înscris: 06.02.2006
Daca imi arati tu unde am vorbit urat...

Perfect, tie nu iti place bordul Civic-ului, altora nu le place dracia asta. Prima senzatie de superieftin am avut-o cand am vazut manerele alea din interior ale portierelor, asa ceva in 2014 nu credeam sa mai vad. Ma rog, o fi ceva hipster :). Interiorul din nou iti da senzatia de foarte ieftin si extrem de plasticos. N-am mers cu ea, si sincer sa fiu nici nu ma incanta un drivetest. In rest, cine o doreste si-o poate cumpara oricand. Are un succes fantastic, un singur exemplar n-am vazut pe strada. Or exista motive...

#26
SebyFloyd

SebyFloyd

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 85
  • Înscris: 23.10.2014

 RealThing, on 21 ianuarie 2015 - 23:40, said:

Daca imi arati tu unde am vorbit urat...

 RealThing, on 21 ianuarie 2015 - 23:14, said:

Bre, esti dealer citronel? Fiecare si-a spus parerea, take it or leave it.

 RealThing, on 21 ianuarie 2015 - 23:40, said:

Perfect, tie nu iti place bordul Civic-ului, altora nu le place dracia asta. Prima senzatie de superieftin am avut-o cand am vazut manerele alea din interior ale portierelor, asa ceva in 2014 nu credeam sa mai vad. Ma rog, o fi ceva hipster Posted Image. Interiorul din nou iti da senzatia de foarte ieftin si extrem de plasticos. N-am mers cu ea, si sincer sa fiu nici nu ma incanta un drivetest. In rest, cine o doreste si-o poate cumpara oricand. Are un succes fantastic, un singur exemplar n-am vazut pe strada. Or exista motive...

Nu am zis că nu îmi blace bordul Civic-ului, ci doar că nu e futurist pentru că are kilometrajul digital. Se poate deduce din ce am zis mai sus faptul că îmi plac bordurile futuriste, dar nu și faptul că nu îmi plac și cele normale. Cel de la Civic mi se pare chiar reușit.

De ce nu are prea mult succes Cactusul? Pentru că românii nu au curajul să cumpere ceva diferit față de ceea cu ce s-au obișnuit. Și probabil că multora nici nu le place (asta ține și de gusturi, și de mentalități). Și în plus, putem spune că există și mașini frumoase cu prețuri acceptabile pe care nu le vezi la tot pasul. Posted Image

PS Nu știu dacă a fost o glumă sau pur și simplu o greșeală, dar faza cu "Citronelul" chiar a reușit să mă facă să râd puțin. :D

Edited by SebyFloyd, 22 January 2015 - 00:23.


#27
RealThing

RealThing

    paid assassin

  • Grup: Moderators
  • Posts: 28,553
  • Înscris: 06.02.2006
Te intreb si eu de curiozitate, te-ai urcat in Cactus? Ti s-a parut ergonomica, ti-a placut frana de mana? Ti-a placut cum bagi degetele prin dracia aia de maner sa inchizi portiera? Pozitia in scaun era ok (eu am 1.85 sau pe acolo si imi statea plafonul in cap, cu scaunul lasat la maxim in jos)? Iti sta bine pasagerul din spate daca ai scaunul fata dat corespunzator in spate, presupunand ca esti inalt? Bordul ala digital ti se pare usor de accesat, si fara sa dezlipesti spatele de spatarul scaunului? Ce masina ai acum? Ti-ai lua-o?

#28
SebyFloyd

SebyFloyd

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 85
  • Înscris: 23.10.2014
Sincer să fiu nu am deschis topicul ăsta cu intenția de a o cumpăra. L-am deschis deoarece mi s-a părut interesantă mașina și am vrut să aflu și alte păreri. Am văzut-o în realitate, dar nu am avut și ocazia de intra în mașină. Firește, dacă m-aș gândi să o cumpăr, aș testa-o înainte de a o lua. Bordul digital mi se pare interesant (a se vedea și bordul unui model de la Tesla). Momentan am un Chevrolet Sonic Sedan (noul Aveo) din 2013 (tot cu kilometraj digital Posted Image ) și nu mă gândesc să o schimb în viitorul apropiat.

#29
Quantum

Quantum

    verklarung

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,543
  • Înscris: 24.05.2005
Ca forma , mi se pare hidoasa. Ca calitate (o stiu pe de rost) e tabla insiruita. Eu n-as lua asa ceva vreodata...

#30
RealThing

RealThing

    paid assassin

  • Grup: Moderators
  • Posts: 28,553
  • Înscris: 06.02.2006
Nici eu n-as cumpara dracia asta, insa pun pariu ca de exemplu sora-mi i s-ar parea foarte cool.

#31
rinser

rinser

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,606
  • Înscris: 03.11.2010
Imi place cum se citeste pe lateral "CACACTUS" ! Posted Image

#32
sanderoalex

sanderoalex

    Nefumător înrăit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,653
  • Înscris: 26.03.2009

 veman, on 21 ianuarie 2015 - 18:00, said:

Ce sa le ceri taranilor care nu pot vedea mai departe de un Logan sau de un Duster?
taranul din mine ar prefera oricand sa conduca un Duster 4x4 decat c4cactusul asta!dar cum nu sunt (decat rareori) taran,conduc un ford!

Edited by sanderoalex, 22 January 2015 - 16:36.


#33
matrwe

matrwe

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 996
  • Înscris: 14.06.2012

 RealThing, on 21 ianuarie 2015 - 23:40, said:

Interiorul din nou iti da senzatia de foarte ieftin si extrem de plasticos.
Nu stiu cum or fi C5 si C6 insa mie unuia loganul din prima generatia mi-a parut a avea platice mai calde/bune/placute decat oricare din restul de citronele (c1, c4, berlingo).

 SebyFloyd, on 22 ianuarie 2015 - 01:08, said:

Bordul digital mi se pare interesant (a se vedea și bordul unui model de la Tesla).
Am prin zona parcata o Tesla d-aia de peste suta de mii de dolari si, desi pare frumoasa si interesanta tableta aia pe post de comenzi pentru ditati, nu stiu cat de simplu si nondistractiv este sa o operezi in timp ce sofezi. Eu unul as avea ceva retineri in a-mi regla ceva in timpul mersului, mai ales ca, citeam zilele astea, o simpla zgarietura costa de reparat cat o masina noua.

#34
undercoverbrother

undercoverbrother

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 18,293
  • Înscris: 02.04.2007
Te-ai suit vreodata intr-un Logan nou? Eventual tinut in soare, dar nu neaparat. Faci lectie de chimie organica.

#35
matrwe

matrwe

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 996
  • Înscris: 14.06.2012
Sunt curios daca si cactusul se simte la condus la fel de troaca ca (pardon de cacofonie dar se potriveste cu masina in cauza) c4. Posted Image

#36
sandel_u

sandel_u

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,663
  • Înscris: 21.11.2009
Ai mers tu cu C4 neingrijit. Orice masina neingrijita se simte ca o troaca.
C4-ul in stare buna se simte foarte bine, atat ca sofer cat si ca pasager.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate