Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Baterie externa solara vs baterie...

recomandare placa captura video

Trecere apartament pe numele meu

Seria 3 - E90 / 91
 LakeSide 11 Straulesti

arii

Sapa peste pardoseala

Smart phone pentru auz deficitar
 Manager transport marfa. Pareri. ...

BIOS F.24 pentru HP Pavilion g7-2...

Meta Quest 3 512 gb

Father's Day
 Clipboard files copy/paste, filen...

Boardgame-uri despre cuvinte

Care-i treaba cu Reddit-ul? (nu m...

Diferente diferentiale
 

Mini PC cu windows și HTPC-uri

- - - - -
  • Please log in to reply
952 replies to this topic

#775
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,179
  • Înscris: 16.10.2008

 csgabe, on 15 martie 2017 - 10:20, said:

LG - 4K - Arctique, UHDThe_American_Dream e fisier H264 4K.
Pe ecranul laptopului sacadeaza? Daca nu e clar problema de HDMI - nu duce toate frame-urile.
Un i7 ar trebuie sa taraie fisierele alea ,chiar daca vezi incarcare mare la CPU.
La mad VR vezi sa nu ai setari pe high. GPU-urile integrate Intel nu prea fac fata la astfel de setari.

#776
Hansolo

Hansolo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,496
  • Înscris: 17.09.2007

 cccrys, on 15 martie 2017 - 10:17, said:

Nu cred,din ce testasem eu prin urmarirea proceselor in GPU-Z doar cea integrata lucra la rularea filmelor.
Uite la mine rulare pe laptop clip 4k/60p pe monitor extern (h264 ca am Ivybridge):
Nvidia 650M: http://gpuz.techpowe...7/03/15/7zc.png
Integrata HD4000 http://gpuz.techpowe...7/03/15/5g7.png

Iar de pe monitor propriu uite care e situatia la HD4000: http://gpuz.techpowe...7/03/15/krh.png
Redarea de pe HD4000 e mult mai smooth decat cea de pe 650M. Cam ambele sunt chinuite, CPU e 5%.

Pune si tu capturi din GPU-Z (vezi ca are screenshot si upload pe serverele lor).

Edited by Hansolo, 15 March 2017 - 10:56.


#777
cccrys

cccrys

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,436
  • Înscris: 18.08.2005

 edigee, on 15 martie 2017 - 10:26, said:

Pe ecranul laptopului sacadeaza? Daca nu e clar problema de HDMI - nu duce toate frame-urile.
Un i7 ar trebuie sa taraie fisierele alea ,chiar daca vezi incarcare mare la CPU.
La mad VR vezi sa nu ai setari pe high. GPU-urile integrate Intel nu prea fac fata la astfel de setari.
Nu sacadeaza pe laptop.
In momentul cand conectez la tv si setez rezolutie uhd sacadeaza,daca o pun full hd nu mai sacadeaza nici pe tv.

O sa vad diseara cand ajung acasa si o sa pun si screenshoturi din GPU-Z.

#778
lupull

lupull

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,076
  • Înscris: 21.02.2007
Pai pe afisanul laptopului nu are cum sa sacadeze , fiindca afisajul nu poate reda 4K , doar hd/1920x1080
Insa avand hdmi1.4 s-ar putea ca si asta sa "contribuie" la sacadarile de pe tv
Esti "limitat" doar la 4K/30 si daca filmul e 4K/60.......
Ia reciteste ce am scris eu si ce raspunsuri am primit cand foloseam grafica integrata de la un i5-4690 si in/out hdmi1.4 , mai la inceputurile acestui thread

#779
FC72

FC72

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,634
  • Înscris: 06.03.2005
Dupa ce m-am delectat cateva luni pe proiector cu PC-ul cu MPC-HC madVR si jocuri chiar in 3D cu o imagine care nu inceteaza sa ma uimesca, am conectat de proba vechiul Egreat R6S.
Playerul era foarte capabil la vremea sa si inca bunicel cu orice pana 1080p, deschide imagini ISO inclusiv BD-3D cu meniu full.Se descurca bine in bechmarkuri gen Spear&Munsil 2 sau HQV cu mici erori la chroma in special pe albastru dar ce a fost socanta este prezentarea imaginii.
R6S are o dinamica scazuta, culori spalacite, fara sharp, fara profunzime in 3D, imaginea de la PC cu madVR este foarte departe, practic nu se pot compara, defapt nu se poate compara cu nimic, eu am incetat sa mai caut alt device hardware pentru redare video.
PS: si la sunet este aceesi poveste RS6 suna plat, monoton, congestionat, fara detaliu, transparenta indiferent ca vorbim de fisiere audio de orice fel sau coloana sonora multicanal dar aici poti gasi deviceuri hardware, playere care sa sune bine.

#780
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,179
  • Înscris: 16.10.2008
Acelasi lucru l-am remarcat si eu facand comparatie intre Minix NEO U9 ,care e destul de nou si capabil si HTPC-ul meu cu GTX 960. Mediaplayerul rula Kodi iar la mine MPC-HCsau MPC-BE cu madVR. Si cu setari medii pe madVR. Setarile TV-ului pe cele doua intrari HDMI erau identice. Probe cu 4K sau cu sunetul n-am facut.
In alta ordine de idei ,se pare ca nici laptopurile actuale cu Intel generatia 7 nu au toate HDMI 2.0. Observ ca si NUC-urile cu Kaby Lake sunt capable de HDMI 2.0 doar via adptor Display Port.

Edited by edigee, 15 March 2017 - 12:12.


#781
Hansolo

Hansolo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,496
  • Înscris: 17.09.2007
La U9 vezi ca e o problema care trebuie sa o rezolve http://forum.kodi.tv...8254#pid2548254
The output black levels are 0-217 instead of the normal 16-235 that is seen with YCbCr output.

#782
FC72

FC72

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,634
  • Înscris: 06.03.2005
Sunt unitati tip NUC care au HDMI 2.0 fara adaptor: http://www.anandtech...-ucff-pc-review
Treaba cu black-level este posibil sa afecteze R6S pentru ca nici negru nu pare sa fie profund iar proiectorul raporteaza ca primeste YUV 4:4:4 in 8 sau 10 biti selectabil din player fara nici o influenta pe imagine(ma refer la cuantizarea cu biti).
Din pacate nu se poate selecta RGB full cum dau din PC si care pare sa ii placa mai mult proiectorului.

#783
carmenclara1

carmenclara1

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,373
  • Înscris: 08.12.2008

 edigee, on 15 martie 2017 - 12:04, said:

Acelasi lucru l-am remarcat si eu facand comparatie intre Minix NEO U9 ,care e destul de nou si capabil si HTPC-ul meu cu GTX 960. Mediaplayerul rula Kodi iar la mine MPC-HCsau MPC-BE cu madVR. Si cu setari medii pe madVR. Setarile TV-ului pe cele doua intrari HDMI erau identice. Probe cu 4K sau cu sunetul n-am facut.
In alta ordine de idei ,se pare ca nici laptopurile actuale cu Intel generatia 7 nu au toate HDMI 2.0. Observ ca si NUC-urile cu Kaby Lake sunt capable de HDMI 2.0 doar via adptor Display Port.

doar ca kaby lake are bridge -ul build in.....
coffe lake va avea support nativ pentru hdmi2.0...

#784
nei-k

nei-k

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,572
  • Înscris: 21.12.2006

 cccrys, on 14 martie 2017 - 21:08, said:

...
clipuri test: LG - 4K - Arctique, UHDThe_American_Dream  http://demo-uhd3d.com/

Am incercat si cu cablu HDMI 2.0 si tot la fel face,am incercat chiar si cu windows 8.1.
Unele clipuri imi sacadeaza chiar si pe laptop cum ar fi:

http://demo-uhd3d.co...?cat=uhd&id=122

http://4ksamples.com...sample-footage/

Am incercat cu tot felul de setari pt mpc hc,dxva 2,instalat si setat  doar ce e necesar (madvr,lav video) dupa niste tutoriale de pe avs forum si youtube mi-e greu sa cred ca nu am configuratie suficienta.


I5-6500 Skylake, redare cu Movies&TV pe monitor 1080p via DVI
Attached File  Samsung.PNG   2.77MB   19 downloadsAttached File  sony.PNG   1.99MB   20 downloads
Abia am gasit cateva cadre cu incarcare GPU peste 1% si CPU peste 2%. Fisierele astea sunt "light"

Am postat eu anterior link-uri cu fisiere ce solicita Skylake:

 nei-k, on 09 martie 2017 - 14:14, said:

Fisiere de aici si aici

Attached Files


Edited by nei-k, 15 March 2017 - 21:34.


#785
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,179
  • Înscris: 16.10.2008
Cu MPC-HC si madVR in mod sigur solicitarile GPU is CPU sunt mai mari. Si calitatea net superioara la imagine.

#786
cccrys

cccrys

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,436
  • Înscris: 18.08.2005

 Hansolo, on 15 martie 2017 - 10:50, said:

Uite la mine rulare pe laptop clip 4k/60p pe monitor extern (h264 ca am Ivybridge):
Nvidia 650M: http://gpuz.techpowe...7/03/15/7zc.png
Integrata HD4000 http://gpuz.techpowe...7/03/15/5g7.png

Iar de pe monitor propriu uite care e situatia la HD4000: http://gpuz.techpowe...7/03/15/krh.png
Redarea de pe HD4000 e mult mai smooth decat cea de pe 650M. Cam ambele sunt chinuite, CPU e 5%.

Pune si tu capturi din GPU-Z (vezi ca are screenshot si upload pe serverele lor).
Am conectat prin hdmi si nu lucreaza placa dedicata deloc,doar cea integrata,desi am setat in mpc dxva2
Cum o "fortez "?

Edited by cccrys, 16 March 2017 - 19:23.


#787
carmenclara1

carmenclara1

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,373
  • Înscris: 08.12.2008
din bios sau din driverul video

#788
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,179
  • Înscris: 16.10.2008

 cccrys, on 16 martie 2017 - 19:23, said:

Am conectat prin hdmi si nu lucreaza placa dedicata deloc,doar cea integrata,desi am setat in mpc dxva2
Cum o "fortez "?
Nu conteaza ce setezi in LAV ,comutarea placilor video la laptopuri (Switchable Graphics) se face de regula din NVIDIA Control Panel/Manage 3D Settings/Global Settings/Preffered grafic processor.
Acolo bifezi placa care te intereseaza ,nu auto-select. Apoi dai OK sau Aply.
https://support.leno...utions/ht078706

Edited by edigee, 17 March 2017 - 00:58.


#789
Hansolo

Hansolo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,496
  • Înscris: 17.09.2007
@edigee, carmenclara,
Treaba aia din setari se refera la utilizarea GPU in jocuri/aplicatii, nu VPU.
Eu am bifat acolo sa foloseasca placa integrata in MPC-HC si pe monitor extern tot Nvidia foloseste.
Curios ca la cccrys e invers decat la mine, iesirea pe HDMI este la el placa integrata, nu dedicata.

#790
carmenclara1

carmenclara1

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,373
  • Înscris: 08.12.2008
pai depinde si ce setari
ai pe profilul default si ce profil ai setat pentru mp-hc

#791
Hansolo

Hansolo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,496
  • Înscris: 17.09.2007
Am setat pe profilul custom MPC-HC. Iar in bios nu am nici o setare care sa schimbe ce VPU trimite semnal pe HDMI.
Acum ma gandesc ca e cam ciudat ca doua GPU sa partajeze 2 iesiri (LCD si HDMI) si din soft sa spuna ce VPU sa trimita semnal.
La GPU evident e altceva, poti folosi fie placa integrata fie dedicata.
Nu neg ca ar fi posibil, doar ca nu am vazut eu.

#792
emilian67

emilian67

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 887
  • Înscris: 07.12.2013
Buna seara. Din ce am citit pe aici se pare ca un HTPC este net superior unui media player cu android sau fara android,As dorii sa-mi construiesc unul cu urmatoarele componente :
1. procesor AMD RYZEN 7 1700 CONSUM 65 W
2. Placa de baza MSI B350M MORTAR .Nu are hdmi 2.0 dar are dvi ce suporta 4k la 60fps. Nu inteleg de ce trebuie sa am placa de baza cu iesire hdmi 2.0 ...Nu placa grafica trebuie sa aiba aceasta iesire ? Ca doar placa video o folosesti la decodare...
3. Placa grafica Palit GeForce GTX 1050 Ti KalmX 4GB DDR5 128-bit.
Am un calc. mai vechi si pastrez carcasa , sursa - seasonic bronze de 520w- si 2 hdd de 2 tera puse in raid.
Este o solutie acceptabila sau mai trebuie sa schimb cate ceva ? Calculatorul va fi folosit ocazional si la jocuri.

aaa..era sa uit .Vreau sa pun si o Placa de retea wireless ASUS PCE-AC68. Sa incerc sa fac un laptop mare si gras..:)

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate