Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012
 

Dubai

* * * * - 5 votes
  • Please log in to reply
6587 replies to this topic

#5923
dacrad2

dacrad2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,765
  • Înscris: 03.04.2017
Anul asta am zburat din cluj. Nu stiu de ce proiectantul a lasat un spatiu asa de mare inainte de check in si asa de inghesuit pentru sala de asteptare dedipa securitate.Cine s-a plans de T2 din dxb ar trebui sa vada aeroporturile din cluj si abu dhabi.Despre sosire in abu dhabi am scris,la plecare aceeasi parere de aeroport inghesuit. Ceea ce a fost bine e ca nu i-a durut capul la securitate  ca ai apa cu tine si mancare. Cel putin am evitat preturile foarte mari la aceste produse in aeroport.Cu ultimii firfirei ce i-am avut am luat o punguta mica de m&m la numai 6 aed,asta era cel mai ieftin pe acolo. Din ce stiam abu dhabiul nu accepta alcoolul in emirat dar la plecare in duty free era whisky.La sosire nu am fost atent. La bagaje a fost mai lejer,nu s-au controlat marimile cred ca nici nu prea au avut timp. Si la dus si la intors  au fost intarzieri la decolare.Pun si niste poze din aeroport din abu dhabi,terminal 1 portile 10-11. Scaune de alea rupte mai erau cateva pe acolo,iar baia la barbati cam mirosea.
In dubai cald soare apa calda,nisipul fin. La festival city mall a disparut barul cu roboti,s-a mai deschis un mall imens cu intrare direct din autostrada si un roler coaster interior:dubai hills mall
Nu mai stiu cine zicea anul trecut ca in dubai marina nu mai e loc de construit,anul asta am vazut 2 santiere mai inspre plaja
Cazare am avut in zona internet city la Holliday inn express,numai 2 stele dar cu mic dejun.Din toate cazarile de pana acum aici as mai reveni e pentru banii mei.
Aplicatia celor de la etisalat,smiles,mie nu mi-a mers,am luat entertainer pe o saptamana de la dxb vouchers,prietenul nostru de pe ebay.
Per total pentru mine a fost bine in dubai,exceptie sosirea si plecarea.La plecare zborul a avut o intarziere de vre-o ora si din cauza asta si a celorlalte proceduri din aeroport si de la inchirieri auto,am ajuns in camera pe la 1.La plecare un paznic mai zelos intreba la intrare in terminal,pe fiecare,unde ai treaba. Daca baga wizz zboruri spre maldive,bali,... poate sa mai merg pe abu dhabi airport,daca nu aeroporturile din dubai sunt de preferat.

Attached Files



#5924
dacrad2

dacrad2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,765
  • Înscris: 03.04.2017
Si uite asa vacantele din emirate vor fi din ce in ce mai scumpe

Attached Files



#5925
dacrad2

dacrad2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,765
  • Înscris: 03.04.2017
Inundatii in emirate
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/cKsVuP9oxzc?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#5926
Akiroox

Akiroox

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 63
  • Înscris: 27.08.2020
A fost cineva recent in EAU care sa ma poata ajuta cu o informatie? Urmeaza sa plec in Dubai peste o luna. Din ce am vazut, conditiile de intrare sunt mult mai blande acum, fata de anul trecut. Daca ai un certificat de vaccinare valabil, ar trebui sa poti intra fara probleme iar aplicatia lor, Al-Hosn am vazut ca nu mai e necesara. Totusi, nedumerirea o am fata de Abu Dhabi. Planuiesc sa fac o mica excursie de 1 zi acolo iar din ce am citit pana acum, intrarea in emirat se face la fel de simplu ca in Dubai daca ai certificat de vaccinare valabil. Cu toate ca, am inteles ca majoritatea obiectivelor turistice din Abu Dhabi cer aplicatia Al-Hosn si test. Poate cineva confirma/infirma aceste informatii?

#5927
dacrad2

dacrad2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,765
  • Înscris: 03.04.2017
Ai citit pe siteul celor de la flydubai despre conditiile de intrare in emirate? Pe site-ul MAE Romania ce spune?

#5928
Akiroox

Akiroox

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 63
  • Înscris: 27.08.2020
Am citit, si scrie exact ce am spus mai sus. Intrebarea mea era alta. Ma interesa sa stiu daca "practica" respecta "teoria". Anul trecut, atat MAE cat si Flydubai/autoritatile EAU scriau ca este obligatoriu sa te autoizolezi pana cand primesti rezultatul testului PCR efectuat pe aeroport. Cand am ajuns acolo, am facut testul si mai apoi nu a mai interesat pe nimeni de soarta noastra. Avand experienta asta in spate, tocmai de aceea eram curios cat de mult se respecta ce se scrie.

#5929
dacrad2

dacrad2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,765
  • Înscris: 03.04.2017
S-a mai scris pe aici Abu Dhabi-ul nu e Dubai,aia au fost mai stricti referitor la conditiile de intrare in emirat.
Si eu cand am fost in iunie erau aceleasi conditii si am renuntat la a mai face ceva prin Abu Dhabi,chiar daca zborurile le-am avut acolo.Mai cauta si pe site-ul ethihad vezi ce spun aia ca sunt de acolo din Abu Dhabi.

#5930
cipi_v

cipi_v

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 474
  • Înscris: 20.02.2007
Am fost eu la sfarsitul lui Iulie. In Abu Dhabi se cere Al Hosn sau test PCR. De preferat sa il faci in tara ca dureaza minim 24h pana primesti rezultatul. Fara astea nu poti sa intri in restaurante, baruri, malluri si altele indoor

#5931
alliNdanuTz

alliNdanuTz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,804
  • Înscris: 12.06.2010
Salut, stie cineva daca la inceputul lunii octombrie este deschisa Miracle Garden? :D

#5932
dacrad2

dacrad2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,765
  • Înscris: 03.04.2017
Miracle garden anul asta parca a fost deschisa mai mult(sper sa nu gresesc),poate o deschid si mai repede.

#5933
cipi_v

cipi_v

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 474
  • Înscris: 20.02.2007
Parca era din decembrie....

#5934
buntzi

buntzi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,327
  • Înscris: 09.09.2006
Nu, de obicei e din octombrie dar nu mai știu dacă e începutul lui octombrie sau mai spre sfârșit (ca Global Village, care se deschide pe 25).

#5935
alliNdanuTz

alliNdanuTz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,804
  • Înscris: 12.06.2010
Si o parere despre vreme la inceputul lui octombrie? 😅
Sa ma astept sa fie foarte cald?

#5936
dacrad2

dacrad2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,765
  • Înscris: 03.04.2017
Cauta pe net temperaturile din dubai in octombrie si ai sa gasesti o medie facuta pe zile. Acum depinde si ce inseamna foarte cald pentru tine.

#5937
mccrya

mccrya

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,360
  • Înscris: 05.03.2005
cum s-au dus unii in iulie in Dubai, poti merge linistit in oct . E destul de cald si atunci, dar nu ca in mijlocul verii

#5938
cfrtriaj

cfrtriaj

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 750
  • Înscris: 03.02.2009
Eu am fost in perioada 7-15 august si cu nevasta cu diabet si nu am avut probleme.depinde de fiecare om cum a-și cunoaște organismul.
Dimineață la plaja 09-11 ,apoi 2 ore prin mall si de la 13 pina seara un pic de somn si balaceala vreo ora la piscina de pe acoperisul hotelului
Apoi de pe la 20 la tocit sandalele prin oras

#5939
foxtian

foxtian

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 606
  • Înscris: 03.10.2019
cei care folositi asigurare medicala  de unde va luati  ?   ce firma folositi  ?

#5940
dacrad2

dacrad2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,765
  • Înscris: 03.04.2017
Eu am cumparat si Allianz si Generali,dar daca nu vor mai fi restrictii nu cred ca mai conteză de la ce firma iei.
Corect este sa spui despre asigurare de calatorie care o include pe cea medicala.

Edited by dacrad2, 02 September 2022 - 16:36.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate