Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Samsung Galaxy A35

Sfat pentru aprinderea automata a...

Masina de copt paine - pareri

Cum reactivez Google Maps?
 Conectare tableta X220la Tv

Femeile tinere nu mai vor sa munc...

La mulți ani @un_dac!

La multi ani de Sfantul Gheorghe&...
 Job - Facultate sau certificare

Deadpool & Wolverine (2023)

sistem hibrid eoliana + panouri +...

Outlook e muta pe Android
 Constructie Mun. Iasi. Casa P+1.

Cum mai rezolvati cu chiriasii ra...

Tastatura si mouse cu baterie int...

AC Gree duce la palpait de becuri
 

Dubai

* * * * - 5 votes
  • Please log in to reply
6582 replies to this topic

#5959
dacrad2

dacrad2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,763
  • Înscris: 03.04.2017
Dupa cum am zis trebuie sa vezi ce vrei sa faci acolo,poti avea un buget de lux sa mergi cu limuzine,iahturi,sa mananci la restaurante scumpe;poti avea un buget low cost,mergi la plaja cu cearsaful(desi ca prin februarie nu cred ca se prea poate intra in apa),mancare supermarket,vizitat obiective gratis,mers cu transportul in comun. Lucruri de astea trebuie sa-ti programezi sa vezi cum le faci si sa-ti faci un buget.Citeste posturi de-ale mele de pe la inceputul anului si vei gasi si aplicatii de reduceri pentru tot felul de activitati.
Eu am stst la hoteluri cu chicineta cand erau copii mai mici si aveau nevoie de anumite mancaruri,dar acum e mai bine hotel cu mic dejun,nu cu demipensiune ca nu am vrut sa alerg la hotel pentru a nu pierde masa.

#5960
buntzi

buntzi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,326
  • Înscris: 09.09.2006

 max_01, on 19 septembrie 2022 - 20:02, said:

Pentru vizita în Dubai suntem doi adulți și un copil.Scopul vizitei este vizitarea Dubaiului.Bugetul îl facem în funcție de nevoi.
Dacă vrei cu adevărat ajutor, ar trebui să fii nițel mai precis. Așa, dai impresia că doar vorbești ca să nu taci.
Citește niște pagini în urmă, citește trip report de la colegi (vezi ce au făcut ei) și fă-ți o idee despre ce anume ai vrea să vezi în oraș. Mulți colegi au pus și oarece prețuri pe la diverse atracții.
Cu informația pe care ai pus-o până acum, chiar nu avem cum să te ajutăm.
În general, în februarie e cam rece. Apa mării e destul de rece și ea și e vânt. Pe de altă parte, o să poți să te plimbi mai mult pe afară pentru că temperaturile or să fie mai prietenoase.
Vârsta copilului este și ea oarecum importantă. Din ce ai scris, e vorba de un copil mai mare (ai zis parcă peste 12 ani). Cât peste 12, tu știi, dar vârsta copilului influențează direct și cazarea pe care o poți alege. E mult mai ușor de rezolvat cazarea pentru un copil mai mic decât pentru un adolescent/puber. În momentul în care ai nevoie musai de cameră triplă, opțiunile scad semnificativ.
Din întrebările puse, pari că ești foarte orientat spre buget. Aici ne întoarcem la prima parte, cu stabilirea obiectivelor. Asta pentru că la vârsta aia a copilului (i.e. >12ani) o să plătești preț de adult peste tot. La trei persoane deja s-ar putea să fie mai eficient să închiriezi mașină decât să te duci cu transportul în comun.
Dacă bugetul este foarte strâmt, food-court pot fi atractive ca locații principale de luat masa. Dacă lucrurile sunt chiar drastice, se poate supraviețui cu mâncare gătită din supermarket. Aici ar ajuta probabil un hotel apartment, cu respectiva chicinetă. Pe de altă parte, asta cam implică să tot revii la "bază" de pe unde ești, ceea ce crește inevitabil costurile cu transportul. Cum ziceam, sunt prea multe necunoscute ca să te putem ajuta în mod eficient.
În concluzie:
1. Citește câteva trip report-uri din urmă. Mulți colegi au inclus fix cuvintele astea în descrierea posturilor exact ca să apară la o căutare în topic. Bazat pe ce citești acolo, îțî faci o idee despre program.
2. Când te-ai decis măcar în mare la program, faci niște socoteli vis-a-vis de modul de transport pe care o să îl utilizezi.
3. Când te-ai decis cu ce vrei să te miști prin oraș, începi să cauți cazarea potrivită nevoilor. Asta poate să însemne fie acces rapid la metrou fie parcare gratuită la hotel, de-astea. Unii colegi s-au grăbit cu una dintre ele și au avut parte de surprize neplăcute.
4. Dai de știre p-aci cam ce ai hotărât, și vezi ce alternative/îmbunătățiri/idei/noutăți mai au colegii
5. Enjoy vacanță
6. Trip report la întoarcere.

#5961
max_01

max_01

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,403
  • Înscris: 07.02.2017
Nu sunt interesat de yahturi, limuzine, magazine si restaurante de lux/scumpe.Scopul este doar de a vedea, la fata locului, cum este Dubaiul.De vizitat cele mai importante obiective turistice din Dubai, fără să am pretenția sa vizitez fiecare obiectiv turistic.
Dacă transportul în comun este sigur și confortabil/decent, permitamdu-mi sa ajung in timp util din punctul A in punctul B, l-as folosi cât mai mult posibil.

Edited by max_01, 20 September 2022 - 09:46.


#5962
max_01

max_01

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,403
  • Înscris: 07.02.2017
Am menționat în preferințe și un apartament cu chicineta deoarece nu mănânc orice.Am propriile gusturi culinare care imi complica existenta in concedii.Nu intru in detalii.
In general, cu anumite excepții, îmi displace mâncarea orientala, inclusiv cea turceasca, fie ea oferita și pe gratis.La chicineta, mananc ce îmi place mie.

Edited by max_01, 20 September 2022 - 10:21.


#5963
buntzi

buntzi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,326
  • Înscris: 09.09.2006
Păi, ok, nu vrei să intri în detalii.  Dar ar ajuta, tocmai pentru că nu înțeleg ce anume cauți. Nu prea îți înțeleg secretismul ăsta, dar faci cum vrei.
Mâncarea "orientală" e destul de diversă ca să încapă sub o singură umbrelă. Mâncarea libaneză e destul de diferită față de cea turcească (deși sunt clasificate ca "mediteraneene"), cea china/korea/thai/jap sunt și mai departe și chiar suficient de diferite între ele deși mulți le aruncă sub "far east", iar cea india/paki/afghana sunt din cu totul alt film.
Pe de altă parte, cam toate lanțurile de fast food sunt prezente în oraș. De restaurante nu e cazul să mai amintim...
Transportul în comun este sigur. confortabil și decent. Cât de comod și util, depinde foarte mult de unde până unde e de mers.
Cu plăcere...

Edited by buntzi, 20 September 2022 - 11:04.


#5964
dacrad2

dacrad2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,763
  • Înscris: 03.04.2017
Unde am mers eu la hoteluri cu mic dejun,aveai optiuni destule de mancare europeana,daca am reusit sa le dau si copiilor ceea ce le place,si ei sunt cam mofturosi,inseamna ca gasesti si tu ceva de mancare. Fast food-uri,restaurante cu meniuri europene sunt peste tot. Nu cred ca mergi acolo sa stai sa gatesti,doar daca ai neaparata nevoie de o anumita dieta. In rest parerea mea e ca nu ai nevoie de chicineta(nu asa de multe hoteluri au asa ceva). Daca alegi hoteluri mai fara nume s-ar putea ca la mic dejun sa ai numai mancare indiana.
Bugetul ti-l faci in functie de ce vrei sa faci acolo. Eu de exeplu am rezervate cateva sute de euro pentru haine si lucruri care le gasesc mai ieftine acolo(nu in malluri,poate doar la magazinul max).
Incearca curmalele cu miez de migdala si trase in ciocolata,dar nu din carrefour,lulu,spinneys ci de la marketurile mai mari din cartier,eu am frecventat ultima data mai mult "day 2 day".

#5965
max_01

max_01

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,403
  • Înscris: 07.02.2017

 buntzi, on 20 septembrie 2022 - 09:43, said:

Dacă vrei cu adevărat ajutor, ar trebui să fii nițel mai precis. Așa, dai impresia că doar vorbești ca să nu taci.
Citește niște pagini în urmă, citește trip report de la colegi (vezi ce au făcut ei) și fă-ți o idee despre ce anume ai vrea să vezi în oraș. Mulți colegi au pus și oarece prețuri pe la diverse atracții.
Cu informația pe care ai pus-o până acum, chiar nu avem cum să te ajutăm.
În general, în februarie e cam rece. Apa mării e destul de rece și ea și e vânt. Pe de altă parte, o să poți să te plimbi mai mult pe afară pentru că temperaturile or să fie mai prietenoase.
Vârsta copilului este și ea oarecum importantă. Din ce ai scris, e vorba de un copil mai mare (ai zis parcă peste 12 ani). Cât peste 12, tu știi, dar vârsta copilului influențează direct și cazarea pe care o poți alege. E mult mai ușor de rezolvat cazarea pentru un copil mai mic decât pentru un adolescent/puber. În momentul în care ai nevoie musai de cameră triplă, opțiunile scad semnificativ.
Din întrebările puse, pari că ești foarte orientat spre buget. Aici ne întoarcem la prima parte, cu stabilirea obiectivelor. Asta pentru că la vârsta aia a copilului (i.e. >12ani) o să plătești preț de adult peste tot. La trei persoane deja s-ar putea să fie mai eficient să închiriezi mașină decât să te duci cu transportul în comun.
Dacă bugetul este foarte strâmt, food-court pot fi atractive ca locații principale de luat masa. Dacă lucrurile sunt chiar drastice, se poate supraviețui cu mâncare gătită din supermarket. Aici ar ajuta probabil un hotel apartment, cu respectiva chicinetă. Pe de altă parte, asta cam implică să tot revii la "bază" de pe unde ești, ceea ce crește inevitabil costurile cu transportul. Cum ziceam, sunt prea multe necunoscute ca să te putem ajuta în mod eficient.
În concluzie:
1. Citește câteva trip report-uri din urmă. Mulți colegi au inclus fix cuvintele astea în descrierea posturilor exact ca să apară la o căutare în topic. Bazat pe ce citești acolo, îțî faci o idee despre program.
2. Când te-ai decis măcar în mare la program, faci niște socoteli vis-a-vis de modul de transport pe care o să îl utilizezi.
3. Când te-ai decis cu ce vrei să te miști prin oraș, începi să cauți cazarea potrivită nevoilor. Asta poate să însemne fie acces rapid la metrou fie parcare gratuită la hotel, de-astea. Unii colegi s-au grăbit cu una dintre ele și au avut parte de surprize neplăcute.
4. Dai de știre p-aci cam ce ai hotărât, și vezi ce alternative/îmbunătățiri/idei/noutăți mai au colegii
5. Enjoy vacanță
6. Trip report la întoarcere.
Multumesc.

 buntzi, on 20 septembrie 2022 - 10:57, said:

Păi, ok, nu vrei să intri în detalii.  Dar ar ajuta, tocmai pentru că nu înțeleg ce anume cauți. Nu prea îți înțeleg secretismul ăsta, dar faci cum vrei.
Mâncarea "orientală" e destul de diversă ca să încapă sub o singură umbrelă. Mâncarea libaneză e destul de diferită față de cea turcească (deși sunt clasificate ca "mediteraneene"), cea china/korea/thai/jap sunt și mai departe și chiar suficient de diferite între ele deși mulți le aruncă sub "far east", iar cea india/paki/afghana sunt din cu totul alt film.
Pe de altă parte, cam toate lanțurile de fast food sunt prezente în oraș. De restaurante nu e cazul să mai amintim...
Transportul în comun este sigur. confortabil și decent. Cât de comod și util, depinde foarte mult de unde până unde e de mers.
Cu plăcere...
Vreau sa stiu care ar fi bugetul necesar pentru o calatorie in Dubai, axata pe ce am mentionat eu.Adica fara yahturi, masini, magazine si  localuri de lux/scumpe.Fara plaja si baie in mare.Noi am dori sa vedem cum este Dubaiul ca oras si sa il vizitam.Sa vizitam ce se poate vizita in intervalul de timp alocat, fara sa fim 24h din 24h pe drum.Vrem sa vizitam principalele atractii ale Dubaiului.Sa zicem-10-15 atractii.Timpul alocat ne limiteaza sa vizitam tot ce se poate vizita in Dubai.
Cumparaturi de haine, incalatminte, etic, pot sa fac si in Europa asa ca acesta este scopul vacantei in Dubai.Ca as cumpara ceva sa imi aminteasca de aceasta locatie, este altceva.Dar nu vreau sa mergem acolo pentru cumparaturi.
Printre alte defecte pe care le am, il am si pe acela ca nu mamanc orice.Sunt pretentios la mancare motiv pentru care, oriunde calatoresc, prefer sa inchiriez un apartament prevazut cu bucatarie.Din fericire , doar eu am aceasta problema.Membrii familiei mele nu au acest defect.Evident ca nu doresc ca in Dubai sa stam la bucatarie si facut de mancare, non stop.
Iti multumesc frumos pentru dorinta de a ma ajuta.

 dacrad2, on 20 septembrie 2022 - 11:35, said:

Unde am mers eu la hoteluri cu mic dejun,aveai optiuni destule de mancare europeana,daca am reusit sa le dau si copiilor ceea ce le place,si ei sunt cam mofturosi,inseamna ca gasesti si tu ceva de mancare. Fast food-uri,restaurante cu meniuri europene sunt peste tot. Nu cred ca mergi acolo sa stai sa gatesti,doar daca ai neaparata nevoie de o anumita dieta. In rest parerea mea e ca nu ai nevoie de chicineta(nu asa de multe hoteluri au asa ceva). Daca alegi hoteluri mai fara nume s-ar putea ca la mic dejun sa ai numai mancare indiana.
Bugetul ti-l faci in functie de ce vrei sa faci acolo. Eu de exeplu am rezervate cateva sute de euro pentru haine si lucruri care le gasesc mai ieftine acolo(nu in malluri,poate doar la magazinul max).
Incearca curmalele cu miez de migdala si trase in ciocolata,dar nu din carrefour,lulu,spinneys ci de la marketurile mai mari din cartier,eu am frecventat ultima data mai mult "day 2 day".
Ok.Multumesc.

Edited by max_01, 20 September 2022 - 13:09.


#5966
mccrya

mccrya

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,355
  • Înscris: 05.03.2005

 buntzi, on 20 septembrie 2022 - 09:43, said:


6. Trip report la întoarcere.


sunt prea putini care mai dau pe aici dupa ce si-au rezolvat problemele cu vacanta Posted Image

#5967
buntzi

buntzi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,326
  • Înscris: 09.09.2006

 max_01, on 20 septembrie 2022 - 13:09, said:

[...]nu mamanc orice.Sunt pretentios la mancare [...]Evident ca nu doresc ca in Dubai sa stam la bucatarie si facut de mancare, non stop.
Iti multumesc frumos pentru dorinta de a ma ajuta.[...]
Ok, acum fii bun și dă UN exemplu de "pretențios la mâncare" care trebuie rezolvat neapărat cu gătitul în regim propriu, ca să-mi fac o idee dacă știu vreun workaround sau nu.

#5968
mdt

mdt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,623
  • Înscris: 12.12.2006
Niste prieteni care au trait in Dubai cativa ani spuneau ca nu au prea gatit cat au stat acolo pt ca gaseau mancare f buna gata gatita, de cumparat, si o mancau acasa. Si era si ieftina. Acu’ acest “foarte buna” probabil difera de la om la om.

Edited by mdt, 20 September 2022 - 13:33.


#5969
max_01

max_01

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,403
  • Înscris: 07.02.2017

 buntzi, on 20 septembrie 2022 - 13:26, said:


Ok, acum fii bun și dă UN exemplu de "pretențios la mâncare" care trebuie rezolvat neapărat cu gătitul în regim propriu, ca să-mi fac o idee dacă știu vreun workaround sau nu.
Nu mănânc ceapa sau roșii,  chiar dacă le știu calitățile lor nutritive.

 mdt, on 20 septembrie 2022 - 13:33, said:

Acu’ acest “foarte buna” probabil difera de la om la om.
Corect.Ce ii place la unul, la altul ii face greata.Cand simt miros de zacusca, în spatii închise, mi se face greata în timp ce pentru majoritatea oamenilor este o delicatesa.Da, știu, sunt ciudat.Asta este.

Edited by max_01, 20 September 2022 - 14:39.


#5970
buntzi

buntzi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,326
  • Înscris: 09.09.2006
Mno, habar n-am. Mă așteptam la ceva alergie severă la chestii uzuale, nu la chestii care se pot ocoli și în somn.
Sunt efectiv jdemii de rețete pe lumea asta fără chestiile alea, deci deduc că problema e mult mai adâncă decât atât.
Spor maxim

#5971
max_01

max_01

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,403
  • Înscris: 07.02.2017
Am tras concluzia ca pentru o asemenea excursie la care m-am, gandit eu, in cazul nostru, ar trebui un buget total de circa 3000 euro.Sigur ca poti sa cheltui si miliarde de lire sterline in 7 nopti de stat in Dubai, mai ales daca cumperi proprietati si frecventezi cazinourile sau cumperi/ faci tot felul de extravagante.

Edited by max_01, 20 September 2022 - 18:47.


#5972
mccrya

mccrya

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,355
  • Înscris: 05.03.2005
3 persoane va descurcati ok cu acel buget pe 7 zile.

Sa cauti o cazare mai aproape de statia de metro dar si de un market de unde  iti poti lua ingredientele preferate sa-ti faci de mancare la micul dejun .

Edited by mccrya, 20 September 2022 - 21:49.


#5973
dacrad2

dacrad2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,763
  • Înscris: 03.04.2017
Da,din punctul meu de vedere poate fi un buget total care include avionul si cazarea.
Micul dejun pe la hotelurile pe unde am fost e bufet iti poti alege ce vrei.Dar fiecare face cum stie ca e mai bine pentru el.
Daca tot doresti sa-ti faci mancare,eu as recomanda sa inchiriezi masina,e mai confortabil samergi la un lulu sau carrefour si sa-ti iei ce ai nevoie. Tu fiind prima oara acolo nu stii ce superuri sunt pe acolo si nici daca magazinul din coltul strazii iti va satisface dorintele culinare.

Edited by dacrad2, 20 September 2022 - 22:59.


#5974
buntzi

buntzi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,326
  • Înscris: 09.09.2006

 dacrad2, on 20 septembrie 2022 - 22:54, said:

[...]Daca tot doresti sa-ti faci mancare,eu as recomanda sa inchiriezi masina,e mai confortabil samergi la un lulu sau carrefour si sa-ti iei ce ai nevoie. Tu fiind prima oara acolo nu stii ce superuri sunt pe acolo si nici daca magazinul din coltul strazii iti va satisface dorintele culinare.
Nu numai ca sunt de acord, dar aș adăuga că de obicei calitatea mărfii din magazinele "de parter de bloc" e semnificativ mai scăzută decât în hypermarket. În primul rând diversitatea, în al doilea rând volumul. Aici lumea nu cumpără de la parterul blocului decât chestii neperisabile sau exact opusul (gen mâncare gătită). În rest, cumpărăturile "normale se fac din marketurile mari, indiferent care sunt alea (Lulu, Choitrams, Carref, Geant, Spinney, Waitrose). Enumerarea este în ordinea prețurilor medii practicate (în general, punctual poți găsi chestii mai ieftine într-un magazin mai scump). În afară de Lulu și Carref, celelalte au și secțiune cu produse din porc.
Cu închiriatul mașinii e relativ discutabil, mai ales dacă discutăm de Februarie. Vremea e foarte ok pentru mers pe afară, așa că nu o să fie chiar nașpa să-și care sacoșa de cumpărături. Presupun că nu îs foarte multe în sacoșa aia totuși, după cum a pus problema că nu găsește AICI ceva de mâncare la restaurant...

#5975
dacrad2

dacrad2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,763
  • Înscris: 03.04.2017
Da e ok ce zici tu cu temperaturile,dar din punctul meu de vedere,mie nu imi place sa ma trambalez cu sacosele de la supermarket prin fata receptiei.Mai ales daca mai cari dupa tine si niste baxuri de apa. Din parcare de la subsol in lift si dupa in camera,nu ai treaba cu nimeni.

#5976
buntzi

buntzi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,326
  • Înscris: 09.09.2006
Aia da, cu apa e nașpet să te tot căruți de colo-colo în loc s-o arunci în portbagaj. Bine, eu tind să fac cumpărăturile la urmă ca să protejez și orice chestie rece aș avea, da' ideea rămâne. Cu trecutul prin fața recepției, nu cred căîși bate nimeni capul, având în vedere că de-aia are chicineta aia că se presupune că o și folosești nu doar te uiți la ea.
Pe de altă parte, dacă tot are de gând să facă așa treabă, de ce nu s-o fi orientând spre un AirBnB? Pare mult mai croit pe stilul lui decât un hotel.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate