Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Dubai

* * * * - 5 votes
  • Please log in to reply
6557 replies to this topic

#5941
foxtian

foxtian

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 583
  • Înscris: 03.10.2019
da  , corect  !  ma refer  la cea  medicala .   Mai este obligatorie  la intrarea in Emirate  ?

#5942
mccrya

mccrya

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,326
  • Înscris: 05.03.2005
pai nu a fost obligatorie la intrarea in UAE....

#5943
dacrad2

dacrad2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,741
  • Înscris: 03.04.2017
A fost obligatorie anul trecut.

Edited by dacrad2, 02 September 2022 - 23:37.


#5944
buntzi

buntzi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,321
  • Înscris: 09.09.2006
Abia acum am văzut partea asta

View Postdacrad2, on 11 iunie 2022 - 00:28, said:

[...] Din ce stiam abu dhabiul nu accepta alcoolul in emirat dar la plecare in duty free era whisky.La sosire nu am fost atent.[...]
Sharjah e ăla "uscat" de tot, sau cel puțin era. AD a fost mereu lejer, majoritatea firmelor "de profil" sunt bazate acolo.

#5945
foxtian

foxtian

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 583
  • Înscris: 03.10.2019
mccrya  , a fost  obligatorie  !      daca nu mai este  ,foarte  bine  desi am mereu   asigurare  ori unde merg  in vacanta  . nu se stie niciodata  cand ai nevoie .

#5946
mccrya

mccrya

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,326
  • Înscris: 05.03.2005
anul asta in ianuarie, la ultima mea vizita in UAE, nu m-a intrebat nimeni de nici o asigurare. Nu va contrazic pentru anul trecut Posted Image. Probabil a fost obligatorie pe perioada mai naspa a pandemiei

Edited by mccrya, 04 September 2022 - 20:53.


#5947
dacrad2

dacrad2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,741
  • Înscris: 03.04.2017
Anul trecut nu te urcai in avion fara asigurare si test sau vaccin. Anul asta a ramas doar masca in spatiile inchise si in abu dhabi aplicatia al-hosn. Test pcr,doar cu bani, pentru inverzirea al-hosn.

#5948
buntzi

buntzi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,321
  • Înscris: 09.09.2006

Quote

"Dubai’s Roads and Transport Authority (RTA) has signed an agreement with Capital Express for Rapid Intercity to transport passengers between Dubai and Abu Dhabi International Airport (Terminals 1,2,3).
Currently, this service is only dedicated for passengers flying Wizz Air. The bus fare will be included in the Wizz Air tickets.
Capital Express For Rapid Intercity will handle the safety of passengers transported on their buses from Ibn Battuta Bus Station to Abu Dhabi International Airport and vice versa, as they are the service operator."
Poate ajută pe cineva. Nu scrie de când începe chestia.

Edited by buntzi, 06 September 2022 - 09:34.


#5949
dacrad2

dacrad2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,741
  • Înscris: 03.04.2017
Asta e un lucru ok pentru cine nu inchiriaza masina. Daca mai intarzie si zborul ajungi foarte tarziu la hotel(autobuz+taxi)
Problema e ca atunci cand am fost eu,la ghiseele de inchiriat masini,ce am vazut eu,nu aveau masini disponibile in afara de cele rezervate,deci cine vrea masina sa o rezerve din timp.

#5950
dacrad2

dacrad2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,741
  • Înscris: 03.04.2017
Alte vise frumoase pentru dubai
https://adevarul.ro/...ta-2203992.html

#5951
foxtian

foxtian

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 583
  • Înscris: 03.10.2019
este craciunul frumos in Dubai ?  merita  ?  oricum nu tai porcul acasa  asa ca mai bine  plec  undeva

#5952
dacrad2

dacrad2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,741
  • Înscris: 03.04.2017
La ei e craciun tot timpul cu tot felul de lumini si beculete. O fi nu o fi mai deosebit ,nu stiu. Ceea ce stiu e ca trebuie sa cotizezi serios la cazare si transport

#5953
buntzi

buntzi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,321
  • Înscris: 09.09.2006

View Postfoxtian, on 14 septembrie 2022 - 20:01, said:

este craciunul frumos in Dubai ?  merita  ?  [...]
Detaliază cam ce te aștepți să vezi/găsești, și îți zic. Acel "merită" e foarte flexibil...
În principiu, în toate mallurile o să ai decorațiuni de crăciun, Moși, Urși polari, brazi etc. În toate magazinele o să fie produse specifice - moși de ciocolată, bomboane, turtă ducle, stoller (parcă așa îi zice la prăjitura aia) panetone, curcan, brazi (plastic sau naturali), globuri, luminițe.
E posibil să fie și de plajă.
De cele mai multe ori, a treia zi nu mai e mai nimic vizibil din toate astea. Sigur, produsele alimentare or să mai fie, dar decorațiunile cam dispar.

#5954
mccrya

mccrya

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,326
  • Înscris: 05.03.2005
e multa zapaceala in perioada aia si nu e ceva wow cu craciunul la ei. Mai bine e dupa 1 ian.

Am fost in ambele perioade si prefer sa merg dupa 1 ian.

#5955
max_01

max_01

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,234
  • Înscris: 07.02.2017
Luna februarie este potrivita pentru excursie in Dubai, din punct de vedere al climei dar si preturilor?Ce pachet este mai recomandat?Demipensiune(,mic dejun si cina) sau doar mic dejun?Cand ai inclus doar micul dejun in pretul camerei la hotel, asa, in medie, pentru mancare, ce buget ar trebui alocat zilnic pentru o persoana?
Plata, presupun ca se poate face peste tot cu cardul bancar, mai ales  daca este Visa sau Mastercard.
Orientativ, pentru doi adulti, la un nivel decent, ce buget ar trebui alocat, pentru a vizita Dubaiul si eventual imprejurimile, in afara platii transportului pana la destinatie, cu avionul si cazarea la hotel?Multumesc.

Edited by max_01, 18 September 2022 - 21:31.


#5956
max_01

max_01

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,234
  • Înscris: 07.02.2017

View Postdacrad2, on 11 iunie 2022 - 00:28, said:

Anul asta am zburat din cluj. Nu stiu de ce proiectantul a lasat un spatiu asa de mare inainte de check in si asa de inghesuit pentru sala de asteptare dedipa securitate.Cine s-a plans de T2 din dxb ar trebui sa vada aeroporturile din cluj si abu dhabi.Despre sosire in abu dhabi am scris,la plecare aceeasi parere de aeroport inghesuit. Ceea ce a fost bine e ca nu i-a durut capul la securitate  ca ai apa cu tine si mancare. Cel putin am evitat preturile foarte mari la aceste produse in aeroport.Cu ultimii firfirei ce i-am avut am luat o punguta mica de m&m la numai 6 aed,asta era cel mai ieftin pe acolo. Din ce stiam abu dhabiul nu accepta alcoolul in emirat dar la plecare in duty free era whisky.La sosire nu am fost atent. La bagaje a fost mai lejer,nu s-au controlat marimile cred ca nici nu prea au avut timp. Si la dus si la intors  au fost intarzieri la decolare.Pun si niste poze din aeroport din abu dhabi,terminal 1 portile 10-11. Scaune de alea rupte mai erau cateva pe acolo,iar baia la barbati cam mirosea.
In dubai cald soare apa calda,nisipul fin. La festival city mall a disparut barul cu roboti,s-a mai deschis un mall imens cu intrare direct din autostrada si un roler coaster interior:dubai hills mall
Nu mai stiu cine zicea anul trecut ca in dubai marina nu mai e loc de construit,anul asta am vazut 2 santiere mai inspre plaja
Cazare am avut in zona internet city la Holliday inn express,numai 2 stele dar cu mic dejun.Din toate cazarile de pana acum aici as mai reveni e pentru banii mei.
Aplicatia celor de la etisalat,smiles,mie nu mi-a mers,am luat entertainer pe o saptamana de la dxb vouchers,prietenul nostru de pe ebay.
Per total pentru mine a fost bine in dubai,exceptie sosirea si plecarea.La plecare zborul a avut o intarziere de vre-o ora si din cauza asta si a celorlalte proceduri din aeroport si de la inchirieri auto,am ajuns in camera pe la 1.La plecare un paznic mai zelos intreba la intrare in terminal,pe fiecare,unde ai treaba. Daca baga wizz zboruri spre maldive,bali,... poate sa mai merg pe abu dhabi airport,daca nu aeroporturile din dubai sunt de preferat.
Doua stele iti ofera suficient confort la hotel?In perioada cand ai fost tu, cat a costat cazarea la hotelul mentionat de tine?
Ar merge mai bine un apartament prevazut cu chicineta mai ales daca pe langa adulti, sunt si copii cu varsta de peste 12 ani?

Edited by max_01, 18 September 2022 - 21:42.


#5957
dacrad2

dacrad2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,741
  • Înscris: 03.04.2017
Nu toate hotelurile de 2 stele din dubai au comfortul si dotarile holiday inn express.Daca camerele ar fi mai mari si ar avea piscina acesta ar fi sigur de 4 stele. Tu ar trebui sa iti faci intai un plan cu ce vrei sa faci,ce bani ai,dupa cauti zbor,hoteluri.
Februatie e luna reducerilor in dubai,eu nu am cautat cazari pentru acea perioada deci nu stiu preturi.
Daca vrei ca cineva sa-ti recomande ceva,trebuie sa dai si tu mai multe detalii gen cate persoane,buget,pe ce vrei sa te axezi sa faci acolo,etc.

#5958
max_01

max_01

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,234
  • Înscris: 07.02.2017

View Postdacrad2, on 19 septembrie 2022 - 14:37, said:

Nu toate hotelurile de 2 stele din dubai au comfortul si dotarile holiday inn express.Daca camerele ar fi mai mari si ar avea piscina acesta ar fi sigur de 4 stele. Tu ar trebui sa iti faci intai un plan cu ce vrei sa faci,ce bani ai,dupa cauti zbor,hoteluri.
Februatie e luna reducerilor in dubai,eu nu am cautat cazari pentru acea perioada deci nu stiu preturi.
Daca vrei ca cineva sa-ti recomande ceva,trebuie sa dai si tu mai multe detalii gen cate persoane,buget,pe ce vrei sa te axezi sa faci acolo,etc.
Pentru vizita în Dubai suntem doi adulți și un copil.Scopul vizitei este vizitarea Dubaiului.Bugetul îl facem în funcție de nevoi.

Edited by max_01, 19 September 2022 - 20:03.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate