Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012

Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!
 Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?

Humane (2024)
 Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3

Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...
 Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...
 

Raiffeisen Romania - topic dedicat

* * * * * 2 votes
  • Please log in to reply
5698 replies to this topic

#73
mberila

mberila

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,665
  • Înscris: 20.11.2005

View PostMihaiRo77, on 04 octombrie 2018 - 00:14, said:

Are cineva pachetul ala complet cu totul gratuit dacă ai minim 2000 de lei întrări lunare?
Aspecte negative?
Il am eu, de aprox. 12 luni.
0 comision pentru toate operatiunile efectuate pana acum.
Un aspect negativ pt aceasta banca este cursul de schimb cam nefavorabil, dar eu mi-am rezolvat aceasta problema cu ajutorul Revolut.

Acum aproximativ 2-3 luni am gasit din intamplare informatii despre conturile lor premium, si desii ma incadrez in a beneficia de unul, nu prea am vazut avantaje asa de mari fata de pachetul actual incat sa ma determine sa trec pe la banca pentru a face schimbarea.

Edited by mberila, 05 January 2019 - 15:29.


#74
bv01

bv01

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,115
  • Înscris: 06.12.2012

View Postmberila, on 05 ianuarie 2019 - 15:28, said:

Acum aproximativ 2-3 luni am gasit din intamplare informatii despre conturile lor premium, si desii ma incadrez in a beneficia de unul, nu prea am vazut avantaje asa de mari fata de pachetul actual

Păi ar fi:
  • asigurarea medicală de călătorie pentru întreaga familie
  • cardul de credit Mastercard Gold cu costuri anuale zero
  • cont în valută (USD sau EUR) și un card atașat cu costuri zero.
  • design mai special al aplicației de pe mobil, asta oricum e fix pix
Cam astea îmi vin repede în minte. Eu folosesc toate aceste servicii, mai puțin cardul de credit.

Apropo de punctul 4:

[ https://i.imgur.com/3id7lEs.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Btw, am un card de debit Mastercard Gold care vine la pachet, dar care nu e prea prieten cu Revolut. Revolut îl vede drept card comercial, whatever that means... și la top-up mă anunță că se aplică un comision.

*rectificare Tocmai ce am încercat să fac top-up cu mc Gold și se pare că nu mai e taxat de Revolut.

Edited by bv01, 05 January 2019 - 16:19.


#75
mberila

mberila

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,665
  • Înscris: 20.11.2005

View Postbv01, on 05 ianuarie 2019 - 16:25, said:

Păi ar fi:
  • asigurarea medicală de călătorie pentru întreaga familie
  • cardul de credit Mastercard Gold cu costuri anuale zero
  • cont în valută (USD sau EUR) și un card atașat cu costuri zero.
  • design mai special al aplicației de pe mobil, asta oricum e fix pix
  • asigurarea aia m-ar interesa
  • niciodata nu-mi cheltui tot salariul, deci reușesc să economisesc bani lunar și nu văd la ce m-ar ajuta un card de credit. dacă gândesc greșit, aștept să fiu contrazis
  • primesc facilitatea asta cu costuri zero și la contul Zero Tot
  • cum ai zis si tu, fix pix
M-ar fi convins dacă mi-ar da un Mastercard care să-mi asigure accessul gratuit in lounge-uri în aeroporturi, dar se pare că mastercardul lor îți ofera acces doar în București si Viena, care e 0 din punctul meu de vedere. Pe mine mă omoară saloanele de plecari din Cluj iarna, pt. că stau cu ușile deschise si se face frig.

Edited by mberila, 05 January 2019 - 21:06.


#76
bv01

bv01

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,115
  • Înscris: 06.12.2012
Mai e și chestia aia cu consultant dedicat. M-a scutit de vreo 2-3 cozi în aproape doi ani. Nici eu nu folosesc cardul de credit, dar pentru cine folosește, taxa anuală 0 contează. În rest... Dpdv practic, doar asigurarea mă interesează și pe mine.

#77
nepot

nepot

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,129
  • Înscris: 15.03.2005

View Postmberila, on 05 ianuarie 2019 - 21:04, said:

  • asigurarea aia m-ar interesa
  • niciodata nu-mi cheltui tot salariul, deci reușesc să economisesc bani lunar și nu văd la ce m-ar ajuta un card de credit. dacă gândesc greșit, aștept să fiu contrazis
  • primesc facilitatea asta cu costuri zero și la contul Zero Tot
  • cum ai zis si tu, fix pix
M-ar fi convins dacă mi-ar da un Mastercard care să-mi asigure accessul gratuit in lounge-uri Ă®n aeroporturi, dar se pare că mastercardul lor Ă®ți ofera acces doar Ă®n București si Viena, care e 0 din punctul meu de vedere. Pe mine mă omoară saloanele de plecari din Cluj iarna, pt. că stau cu ușile deschise si se face frig.

2. Iti dau eu un răspuns, eu gandeam exact ca tine pana acum putin timp. Ma chinui sa închid un card de credit de la Raiffeisen cu limita de 30.000 lei...si am.tot amanat si uitat desi nu îl mai folosesc pt ca banii ii cheltui din cel de salariu. Am avut nevoie într-o vacanta sa dau vreo 10.000 euro, totul a fost neașteptat, daca nu aveam cardul asta cu mine era nasol. Asa ca nu îl închid pana nu o sa am echivalentul sumei în contul de economii sau ceva la care sa am acces imediat.

#78
unknown_35

unknown_35

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,851
  • Înscris: 20.05.2013
1. Costuri zero: comision card, asigurarea de calatorie - nu trebuie sa platesti nimic cu cardul, doar sa il ai cu tine -, pachetul de servicii de protectie inclus ( 1.5 Ron/luna X 12 = 18 ron/an la cardul standard)
2. Primesti max 150 ron/an bonus daca utilizezi 1500 ron lunar
3. + toate beneficiile unui card de cumparaturi ( rate, puncta bonus)

Personal folosesc cardul de salariu doar pt retrageri de numerar, iar cardul de cumparaturi pt orice alta plata cu cardul. Prefer sa cumpar in rate chiar daca am suma respectiva in contul de economii . In felul asta daca vreodata am nevoie de bani pt vreo urgenta care nu poate fi achitata cu cardul, pot folosi economiile.

#79
bv01

bv01

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,115
  • Înscris: 06.12.2012
Eu nu am și cardul de credit, doar pe cel de debit. Ca să activez asigurarea trebuie să cumpăr ceva din duty free sau de la destinație. Poate să fie ceva de 1€.

#80
Grogu

Grogu

    Humble Homo Sapiens

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,668
  • Înscris: 11.09.2002

View Postbv01, on 06 ianuarie 2019 - 07:59, said:

Eu nu am și cardul de credit, doar pe cel de debit. Ca să activez asigurarea trebuie să cumpăr ceva din duty free sau de la destinație. Poate să fie ceva de 1€.

Si la hoteluri sau inchirist masina, esti ok sa iti blocheze posibil mii de euro garantii din banii tai? Ba chiar unele companii stramba din nas daca nu ai credit card, deoarece un credit card demonstreaza ca esti solvabil sau chiar un anume statut, green/silver/gold/platinum. Nu imi pot imagina viata fara instrumentul numit credit card sau charge card in cazul AMEX.

Edited by Catean, 06 January 2019 - 10:01.


#81
unknown_35

unknown_35

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,851
  • Înscris: 20.05.2013
Exact pt acest motiv am insistat sa schimb cardul de credit classic cu unul gold. Eu oricum nu folosesc cardul de debit decat pt retrageri, si nu apuc sa cumpar nimic cu el.

Ce mai folosesc: contul in euro si transferul in EURO care are commission zero.

Bancherul personal e destul de OK, e mult mai bine sa astepti cardul sau inchiderea de cont intr-o sala de sedinta, cu un ceai sau cafea decat in picioare la rand :)

#82
bv01

bv01

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,115
  • Înscris: 06.12.2012

View PostCatean, on 06 ianuarie 2019 - 10:00, said:



Si la hoteluri sau inchirist masina, esti ok sa iti blocheze posibil mii de euro garantii din banii tai? Ba chiar unele companii stramba din nas daca nu ai credit card, deoarece un credit card demonstreaza ca esti solvabil sau chiar un anume statut, green/silver/gold/platinum. Nu imi pot imagina viata fara instrumentul numit credit card sau charge card in cazul AMEX.

Niciodată nu am avut nevoie pentru așa ceva. În 80-90% din cazuri plătesc hotelurile în avans. Când închiriez mașini caut de fiecare dată operatori locali care oferă asigurare full și unde pot plăti cash. Niciodată nu închiriez de la rechini gen ăștia mari... Hertz, europcar, Enterprise etc etc. Încerc pe cât posibil să încurajez economiile locale, nu să îmbogățesc corporațiile.

Cu o excepție, când sunt în deplasare în interes de serviciu. Atunci bag maxim pe credit card ;).
BTW, dețin și eu două carduri de credit, doar că nu pe ăsta de la Raiffeisen. Până la sfârșitul anului trecut aveam avantaje mai mari la Wizz Credit Card decât la goldul ăstora. Mă refer la avantaje practice.

View Postunknown_35, on 06 ianuarie 2019 - 10:23, said:

Bancherul personal e destul de OK, e mult mai bine sa astepti cardul sau inchiderea de cont intr-o sala de sedinta, cu un ceai sau cafea decat in picioare la rand :)

Corect! Chiar dacă am nevoie de 1-2 ori pe ani, tot merită. Am o chestia nasoală când vine vorba de cozi. Aș fi în stare să plătesc la absolut orice chestie dacă mă ajută să scap de cozi. Dar să fie pe bune. Nu doar cu numele. Gen mizeria aia de priority la Wizzair...

#83
cuculea

cuculea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,200
  • Înscris: 08.12.2006
Ce nu sunt foarte incantat la cardul asta de credit de la Raiffeisen, ca nu ai posibilitatea sa platesti in rate cu 0 dobanda la orice comerciant , inclusiv din strainatate.

View PostCatean, on 06 ianuarie 2019 - 10:00, said:

Si la hoteluri sau inchirist masina, esti ok sa iti blocheze posibil mii de euro garantii din banii tai? Ba chiar unele companii stramba din nas daca nu ai credit card, deoarece un credit card demonstreaza ca esti solvabil sau chiar un anume statut, green/silver/gold/platinum. Nu imi pot imagina viata fara instrumentul numit credit card sau charge card in cazul AMEX.
Asta nu am inteles niciodata....chiar daca iti blocheaza din banii de pe cardul de credit, adica ...chipurile...nu banii tai , de fapt , daca ai un incident cu masina, iti opreste dauna si intr-un final, tot tu platesti la cardul de credit...deci banii aia de pa cardul de credit, tot ai tai sunt intr un final. Care e diferenta ca ti-ar fi oprit de pe cardul de debit , din banii tai? tot dracul ala de daca ai dauna . Singura problema e ca firmele de inchiriat nu prea accepta carduri de debit, cu toate ca am reusit sa inchiriez si cu cardul de debit de cateva ori, am facut pe prostu, am bagat debitul si l-au acceptat.

#84
bv01

bv01

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,115
  • Înscris: 06.12.2012
Păi diferența e că de pe cardul de debit poți scoate cash fără condiții. Pe când de pe cel de credit nu. Adică na... scoți cu dobândă.

#85
cuculea

cuculea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,200
  • Înscris: 08.12.2006

View Postbv01, on 06 ianuarie 2019 - 19:51, said:

Păi diferența e că de pe cardul de debit poți scoate cash fără condiții. Pe când de pe cel de credit nu. Adică na... scoți cu dobândă.
De ce asi scoate bani cash? La ce mi-ar folosi? Sunt 100% adeptul platilor cu cardul, fara exceptie.
Problema mea e cu cheltuiltul in afara, de ce mi-ar trebui cash in alta tara civilizata unde totul se poate plati cu cardul? Iar daca chiar imi trebuie cash, exista revolut pentru putinul cash care mi-ar trebui.

#86
bv01

bv01

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,115
  • Înscris: 06.12.2012
Sunt situații și situații. Nici eu nu folosesc cash, decât în împrejurări speciale, unde nu am alternativă.
Dar ce am scris mai sus se aplică.

#87
cuculea

cuculea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,200
  • Înscris: 08.12.2006

View Postbv01, on 06 ianuarie 2019 - 21:03, said:

Sunt situații și situații. Nici eu nu folosesc cash, decât în împrejurări speciale, unde nu am alternativă.
Dar ce am scris mai sus se aplică.
Imi cer scuze, nu am inteles foarte bine ce ai vrut sa zici...ce legatura are cash ul cu plata inchirierii masinilor si imparirea in rate egale fara dobanda in strainatate? Eu am zis ca nu ma incanta acest card de credit d ela Raiffeisen pentru ca nu imi da posibiliatea impartirii ratelor cu 0 dobanda la orice comerciant , apoi a fost nedumerirea cu inchiriatul masinilor patite cu credit vs debit...ce legatura are cu cash ul?

Edited by cuculea, 06 January 2019 - 21:46.


#88
bv01

bv01

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,115
  • Înscris: 06.12.2012

View Postcuculea, on 06 ianuarie 2019 - 20:40, said:

De ce asi scoate bani cash? La ce mi-ar folosi?

Păi... ți-am răspuns la întrebările astea două. Posted Image

Edited by TheGrudge, 07 January 2019 - 09:30.
limbaj


#89
Grogu

Grogu

    Humble Homo Sapiens

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,668
  • Înscris: 11.09.2002

View Postbv01, on 06 ianuarie 2019 - 11:01, said:

Când închiriez mașini caut de fiecare dată operatori locali care oferă asigurare full și unde pot plăti cash.

Ioi, da ai tu dreptate, ca daca iei asigurare full nu mai ai fransiza si nu mai trebuie garantie. Na, incet incet tai de pe lista motivele pentru care mai tin un credit card.

#90
Nenea Zap

Nenea Zap

    Zuperman

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,054
  • Înscris: 10.04.2006
A încercat cineva cu mastercard gold premium să facă top-up pe revolut?
Este vreun comision?

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate