Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Acte cumparare auto Germania + how-to + dealeri problematici

* * * * * 4 votes
  • Please log in to reply
1294 replies to this topic

#1009
mannes

mannes

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,712
  • Înscris: 30.04.2006
turc d-ăsta care cumpără orice și vinde orice. am văzut anunțul și starea mașinii. dizăl cu 313.000km la bord. perfect, o troacă mai puțin în germania, una în plus în România.

regulă de bază: ferește-te de turci și de arabi

#1010
vali

vali

    forumist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,892
  • Înscris: 03.12.2001

View Postcsuser93, on 16 ianuarie 2019 - 16:57, said:

Passat b6 2009-2010 2.0tdi, DSG, highline sau sportline, xenon
Bugetul ar fi 6000, max 6500 pt o masina deosebita. Mi se pare un buget decent pt o masina de 9-10 ani.
am vândut Passat b6 dsg highline 240.000km cu 4.500€ în august. și am stat ceva cu el la vânzare.


Quote

Ibrahim Simsek
neamț serios, n-ar umbla la mașină.

ai 10 opțiuni mai bune decât troaca aia cu 300.000km

https://suchen.mobil...=AUTOMATIC_GEAR

#1011
Mavet

Mavet

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 278
  • Înscris: 30.03.2007

View Postcsuser93, on 16 ianuarie 2019 - 16:57, said:

golf 6 2009-2011 2.0tdi, DSG, highline
La 6.500 €? Poate dacă are 500 k... Cred că te-ai uitat prea mult pe târgul Vitan...

#1012
vali

vali

    forumist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,892
  • Înscris: 03.12.2001
https://www.autohus....ariant-1-6-tdi/

#1013
Mavet

Mavet

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 278
  • Înscris: 30.03.2007
1. Este doar 1.6; 2. Este break/variant (nemții fug de ele); 3. Este Comfortline (Nu Highline); 4. Nu are Navi; 5. Este aproape cheală după părerea mea, fără bi-Xenon, comenzi volan, scaune încălzite; 6. Nu spune dacă a fost lovită sau nu; 7. Mașina aia are doar 77KW, ceea ce înseamnă că la cât de grea este (break), motorul „suferă” rău... 8. Are deja 211 k... Dar „e eftină” și e Golf...

Edited by Mavet, 19 January 2019 - 22:09.


#1014
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Ce fac nemtii ? Fug de kombi ?

Bine ai venit pe Internet. Voi fi ghidul tau.

Pe autohus.de ai doua coloane, cea din stanga reprezinta dotarile platite.
  • Air-conditioning automatic
  • automatic transmission with tiptronic
  • cruise control
  • detchable trailer coupling
  • Einparkhilfe Hinten
  • Einparkhilfe Vorne
  • Radio /CD

Edited by MembruAnonim, 19 January 2019 - 22:06.


#1015
vali

vali

    forumist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,892
  • Înscris: 03.12.2001
Mavet, fie ești pieton, fie troll.

Quote

1. Este doar 1.6;
n-are bani de 3.0 TFSI.

Quote

2. Este break/variant (nemții fug de ele);
afirmație eronată. românii fug de ele, dar n-au încotro, când nemții asta vând. și de ce vând nemții break? pentru că asta cumpără, pentru că de asta au nevoie.

Quote

3. Este Comfortline (Nu Highline);
n-are bani de highline.

Quote

4. Nu are Navi;
n-are bani de navi, și oricum are navigație pe telefon.

Quote

5. Este aproape cheală după părerea mea, fără bi-Xenon, comenzi volan, scaune încălzite;
bi-xenon. sărăci, dar cu pretenții.

Quote

6. Nu spune dacă a fost lovită sau nu;
dacă nu spune, înseamnă că a fost lovită.

Quote

7. Mașina aia are doar 77KW, ceea ce înseamnă că la cât de grea este (break), motorul „suferă” rău...
are 1400Kg. 1.6tdi e ok.

Quote

8. Are deja 211 k...
el găsise una cu 270.000km de la un samsar turc.
plus, are 8 ani și e la 30% din prețul de acum 8 ani. câți kilometri trebuia să aibă la banii ăștia? 80.000km?

așadar, ori ia o mașină cinstită, fără dotări aberante pentru banii pe care îi are, fie încape pe mână samsarilor, care îi vor vinde o mașină superdotată, dar cu mulți kilometri și multe defecte.

#1016
zile_san

zile_san

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,671
  • Înscris: 10.10.2011
pe mine ma depaseste complet ideea de a merge in germania sa iti iei masina ca poate nu sunt anunturi si pe net. UNDE anume te gandesti sa mergi in germania in orasul respectiv. fa altcumva, ai gasit masina in Romania in iasi si tu esti din timisoara. zi-mi cum faci sa o cumperi si sa tie totul in regula, in ideea in care iasi-timisoara e 500 euro drumul ( atat te costa ro-germania ). ajungi in iasi si te plimbi prin oras sa vezi o masina de vanzare? stii ce acte sunt necesare? unde se fac actele?
#numazic.

p.s. la banii aia nu poti sa iti cumperi masinile expuse pentru ca vor fi  fff uzate

#1017
Mavet

Mavet

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 278
  • Înscris: 30.03.2007

View PostMembruAnonim, on 19 ianuarie 2019 - 22:05, said:

Bine ai venit pe Internet. Voi fi ghidul tau.
Fii ghidul tău. Vei fi mai bine...

View Postvali, on 19 ianuarie 2019 - 22:28, said:

Mavet, fie ești pieton, fie troll.
Sunt mai șofer ca tine și tu ești marele troll. Aaaa stai că știu de ce mi-a fost șters comentariul...

View Postzile_san, on 20 ianuarie 2019 - 13:21, said:

pe mine ma depaseste complet ideea de a merge in germania sa iti iei masina ca poate nu sunt anunturi si pe net. UNDE anume te gandesti sa mergi in germania in orasul respectiv. fa altcumva, ai gasit masina in Romania in iasi si tu esti din timisoara. zi-mi cum faci sa o cumperi si sa tie totul in regula, in ideea in care iasi-timisoara e 500 euro drumul ( atat te costa ro-germania ). ajungi in iasi si te plimbi prin oras sa vezi o masina de vanzare? stii ce acte sunt necesare? unde se fac actele?
#numazic.

p.s. la banii aia nu poti sa iti cumperi masinile expuse pentru ca vor fi  fff uzate
Orice cumpărare a unei mașini este o loterie până la urmă. Totuși trebuie să fii foarte bine informat și să știi care este prețul corect pentru ce vrei să-ți cumperi.

#1018
GeorgicaPopescuIoan

GeorgicaPopescuIoan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 800
  • Înscris: 20.01.2019

View PostMavet, on 20 ianuarie 2019 - 14:14, said:


Orice cumpărare a unei mașini este o loterie până la urmă. Totuși trebuie să fii foarte bine informat și să știi care este prețul corect pentru ce vrei să-ți cumperi.
Pretul corect este  ala pe care  ti-l permiti .

#1019
csuser93

csuser93

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 119
  • Înscris: 30.09.2014
Revin si eu cu impresii dupa week-ul asta.
Am fost doar in Frankfurt si in prima zi am gasit-o:
Passat B7 Higline,fab 10.2012, 2.0tdi 140cp, dsg, 315k km....6800 euro.
Starea masinii: Vopseaua in stare foarte buna, urme de pietre deasupra parbrizului si pe capota, interior impecabil,  ultima revizie 292k km in vara. Dealer-ul mi-a zis ca nu au si jantele de aljaj la masina (vrajeala).
Sfaturi pt cei care vor sa mearga:
1. Nu mergeti cu d-aia care va iau 200 de euro sa va duca. De ce? Am vorbit si eu cu unul si mi-a zis ca mai mult de 50-100 de euro nu o sa negociez la nici o masina....eu am negociat 400 de euro, alti prieteni la o corsa 2012 300e.... cei care iau 200 de euro isi cer partea si de la handler(@200 euro) si practic banii aia nu mai ti scade dealerul la masina.
2. Cea mai simpla si eleganta solutie e cu bilete low cost si masina inchiriata acolo. Nu va faceti griji ca nu stiti germana, nici bisnitarii de masini nu stiu. Nemtii mi-au lasat impresia ca nu vor sa vorbeasca engleza, desi stiu. Nu e problema...o sa fie sarbi, turci, unguri care vorbesc engleza.
3.Acte: Pe mn m-a ajutat dealerul cu numerele zoll si am inteles ca mare parte din ei te ajuta, tu doar dai banii si ei iti aduc masina cu numere. Daca nu te ajuta trebuie sa te ajungi pana in 12 la numere ca altfel inchid(asa mi-au zis cei cu care am mers)
4. Costuri: numerele zoll 200, benzina @90 euro, vignetele 25, 150 euro mi-au luat cei cu care am mers, cafea, mancare, cumparaturi pe acolo bla bla. Alimentat in germania la plecare 1.26 euro si in austria la Valentin 1.2 euro/ litru.
5 Timp: plecarea duminica la 12 ziua, luni la 7 dim eram in fata dealer-ului. La 13 plecam cu masina de la dealer, la 15 plecam spre casa. La 11 seara luni ne am oprit sa dormim in ungaria. Marti la 7 seara eram acasa.

La intoarcere m-am tinut dupa cei cu care am venit (aveau platforma) si am mers cu 100-110, de aceea consumul asta.
Pentru orice intrebari va stau la dispozitie.

Attached Files


Edited by csuser93, 23 January 2019 - 10:32.


#1020
ph13xlv

ph13xlv

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,115
  • Înscris: 09.01.2015
Frumoasa, parca are si webasto?
Sa o stapanesti sanatos?
Ai fost la mai multe parcuri? Cel de unde ai luat-o il gasesc pe mobile sau are un site ceva?

#1021
csuser93

csuser93

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 119
  • Înscris: 30.09.2014
Da, are si webasto si parbriz incalzit.
A fosta gasita la nimereala, masina nu era listata pe net, nici macar pe site-ul parcului. Din parcul asta au cumparat cei cu care am fost un Opel corsa si asa am ajuns la ea.
https://home.mobile....E#des_263350235
Asta e parcul. Are si alte masini fata de ce apar pe site. Mie mi-a mi atras atentia Insignia asta.

#1022
mannes

mannes

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,712
  • Înscris: 30.04.2006

View Postcsuser93, on 23 ianuarie 2019 - 10:28, said:

Passat B7 Higline,fab 10.2012, 2.0tdi 140cp, dsg, 315k km....6800 euro.
Am vorbit si eu cu unul si mi-a zis ca mai mult de 50-100 de euro nu o sa negociez la nici o masina....eu am negociat 400 de euro, alti prieteni la o corsa 2012 300e.... cei care iau 200 de euro isi cer partea si de la handler(@200 euro) si practic banii aia nu mai ti scade dealerul la masina.
nu te flata prea tare. individul era disperat să scape de o vechitură diesel fără cerere care îi ocupa loc în Autohof cine știe de când.
în caz că n-ai remarcat, nemții scapă cum pot de diesel-uri. în caz că nu ești la curent cu noutățile, Frankfurt am Main va introduce interzicerea circulației diesel-urilor mai vechi de Euro6 începând cu septembrie 2019. bravo, te felicit pt. că ai adus în RO problema de care se debarasează teutonii.

felicitări, ai fost fost clientul de care era nevoie! și ne mai mirăm de ce RO e groapa de gunoi e europei.

Edited by mannes, 23 January 2019 - 16:04.


#1023
vali

vali

    forumist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,892
  • Înscris: 03.12.2001
clientul perfect, care dă 200€ pe numerele care costă 150€ peste tot.
dar e ok, îi dă înapoi 150.000km și apoi e mândria cartierului cu passatul lui.

#1024
mannes

mannes

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,712
  • Înscris: 30.04.2006
Gültigkeit & Steuer – Wie lange ist das Ausfuhrkennzeichen gültig?
Das Kennzeichen wird für mindestens 14 Tage ausgestellt. Die Maximalgültigkeit beträgt 1 Jahr. Es fällt auch für die Dauer der Nutzung (Monate) Kfz-Steuer an.

@csuser93: ca fapt divers, ai de plătit impozit auto în DE. e 296€ impozitul pe an /12 luni = 24.6€ de plată. dacă nr. de înmatriculalre sunt valabile mai mult de 2 sau 3 sau 5 luni înmulțești corespunzător suma aia

View Postvali, on 23 ianuarie 2019 - 17:31, said:

clientul perfect, care dă 200€ pe numerele care costă 150€ peste tot.
50€ de fapt. dar a avut reducere de 400€ Posted Image)) ar mai fi ce-i drept asigurarea auto...

Die Zulassungskosten für das Ausfuhrkennzeichen belaufen sich auf 33,30 Euro. Sollte es bei der Zulassung Probleme geben – beispielsweise dann, wenn das Fahrzeug nicht mehr im Register ist – können sich diese Kosten erhöhen.
Hinzu kommen außerdem die Ausfuhrkennzeichen Kosten – also die Kosten für die Schilderprägung. Für gewöhnlich bieten Schilderhändler diese für etwa 15,- Euro an. In Ausnahmefällen kann das Prägen auch über 20,- Euro kosten.

Edited by mannes, 23 January 2019 - 18:12.


#1025
BigFloris

BigFloris

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 23.01.2019
Recent m-am confruntat cu urmatoarea situatie :

Inainte sa incep povestea doresc sa imi cer scuze daca postez intr-o rubrica gresita.

In urma cu 2 zile a fost sters de pe autovit un anunt cu un BMW x5 2012 . Anuntul a fost postat aproape 2 saptamani. A fost redus de la 16500 euro la 14300 euro, moment in care am contactat proprietarul. Am aflat , ca defapt era un vecin al asa zisului proprietar si mi-a oferit adresa de e-mail ca sa comunic cu acesta. La 10 ore distanta dupa transmiterea e-mailului am primit raspunsul de la proprietar cu scuzele de rigoare pentru intarziere si ma anunta ca a vandut masina. Totodata imi recomanda un site pe care l-am accesat si are preturi incredibil de mici. Suplimentar mi-a oferit un voucher de 500 euro bonus cadou la orice achizitie de pe acel site. A precizat ca acel voucher a fost primit de el bonus la achizitia autoturismului sau si ca mai are putin si expira si de aceea nu doreste nimic pe el.

In fine, revenind la site-ul recomandat : https://ranoxmotors.eu/ , am apasat buy it nou pe un Audi a 7, singurul de fapt de la ei de pe site cu un pret foarte mic si dupa aceea imediat am inceput conversatia cu reprezentant de vanzari pe chat-ul lor de pe site. O sa vedeti despre ce este vorba daca accesati. Din punctul lor de vedere lucrurile sunt simple :
1. alegi masina
2. negociezi pretul
3. iti transmit un contract si iti cer o poza cu ci sau pasaport plus niste date personale, fara date bancare
4. iti emit un contract pe care il asteapta semnat si stampilat
5. iti emit factura
6. platesti factura
7. in termen de maxim 10 zile primesti autoturismul la adresa indicata de tine sau te poti duce sa o ridici personal

Eu m-am dus pana la punctul 4. Totusi, in paralel discutam cu oameni care se ocupa cu asa ceva si cu banca sa stiu daca pot recupera banii sau daca ii pot asigura in vreun fel ca sa nu fiu pacalit. Din pacate nu exista posibilitatea asigurarii banilor la transfer si nimeni nu mi-a recomandat sa merg mai departe.

Am activat detectivul din mine si am inceput sa fac sapaturi despre aceasta firma. In afara de faptul ca este firma pe bune, site-ul pe bune nu am descoperit pe nici un forum si nici un site informatii despre ei. Astfel am inceput sa preiau cateva din pozele masinilor pe care ei le vindeau si le-am accesat prin google search image. Ei bine , acum au inceput sa puta lucrurile. Majoritatea masinilor vandute de ei pe acel site le-am indentificat pe site-uri de vanzari din Polonia cu preturi aproape duble si alte informatii privind numarul de km, de regula aproape duble. Am solicitat informatii dealerilor sau proprietarilor originali pe care i-am identificat pe internet, dar nu am primit raspunsuri.

Mai jos 2 exemple de autoturisme pe care ei le vand si in paralel se ocupa altcineva in alte conditii de pret de acestea :

1 . https://ranoxmotors....r/audi-a6-2014/
1. https://www.otomoto....s-ID6BDk1R.html

2. https://ranoxmotors....-ml-class-2012/
2. https://www.otomoto....html#6d3e48af25

Si in aceeasi maniera regasiti toate masinile pe care ei le vand cu google search by image. La fel am identificat si asa zisul BMW X5 pe care il vindeau in Romania :

https://archiwum.all...6796785347.html
Daca il cautati dupa poza pe google o sa regasiti amprenta lasata de site-ul olx, dar nu mai exista anuntul. Fie a fost reclamat pe autovit de cineva, fie a existat si a fost vandut. Spun ambele variante, deaorece refuz sa cred ca este creata o astfel de retea infractionala si eu am identificat-o. Imi este teama sa aflu ca exista astfel de oameni fara frica de Dumnezeu.

Totusi, eu miros aici ca fiind o teapa foarte bine instrumentata si organizata in care sunt implicati atat romani, cat si polonezi si nemti, probabil. Spun asta deoarece firma mentioneaza ca are un sediu in Polonia, dar si unul in Germania, iar povestea lor pentru mine a inceput in Romania cu 2 romani. Unul fiind vecinul si celalalt asa zisul proprietar unei masini foarte bune cu un pret de furat ochii. Sau cel mai probabil , una si aceeasi persoana in toate cazurile.

Dar la fel de bine poate sa fie si povestea pe bune .

Oricum, fac apel la cei care cunosc informatii despre acest gen de activitate sau poate direct despre aceasta firma ? Ii rog mult sa imi raspunda daca sunt in cunostiinta de cauza.

Si daca este teapa, vreau sa ma sfatuiti unde reclam aceasta ilegalitate ?

#1026
vali

vali

    forumist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,892
  • Înscris: 03.12.2001
schema se numește "voucherul polonez"

https://www.google.r... polonez&sout=1

View Postmannes, on 23 ianuarie 2019 - 17:42, said:

50€ de fapt. dar a avut reducere de 400€ Posted Image)) ar mai fi ce-i drept asigurarea auto...
50€ dacă ți le faci tu. dacă plătești la autohaus e 150€

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate