Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cumparare AC Gree [Buget maxim 30...

Telekom

Ce e aratarea asta ?

Probleme timonerie schimbator sau...
 Numar strada gresit in contractul...

Centrala Ariston Cares Premium 24...

La multi ani @Klasse!

La multi ani @shmecherul!
 pareri ipad 6-2018- flip

Cum au aparut supermarketurile in...

Campanii mincinoase Carrefour

Tv toshiba defect
 touchscreen navigatie stricat

bonsai - de unde?

Resetare Bonus Malus

Unitatea optica DVD-rw absenta pe...
 

reclamatii ANAF

- - - - -
  • Please log in to reply
34 replies to this topic

#19
dd80

dd80

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 338
  • Înscris: 28.07.2012
e o eroare, nu vei plati nimic
dar tot trebuie sa faci contestatie, pana una alta

#20
icuinthemirror

icuinthemirror

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 26
  • Înscris: 07.01.2015
michidoo, @initiator, tu esti sigur ca ai declarat veniturile? Ce declaratie ai completat?""

ce declaratii sa declar??/ cand??

tocmai m-am trezit cu citatie de la anaf sa platesc 468 lei

Edited by icuinthemirror, 13 January 2015 - 18:59.


#21
Michidoo

Michidoo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,425
  • Înscris: 15.01.2008
ai spus ca ai niste venituri din jocurile de noroc. Mi-am imaginat ca le-ai declarat si pe baza acelei declaratii ti-a venit decizia de impunere...

Altfel, care e statutul tau? Angajat, somer, asociat intr-o firma, PFA/II?

Daca nu esti nimic din toate astea, atunci ti-a fost calculata cotizatia la asigurarea de sanatate raportata la salariul minim pe economie, de vreme ce n-ai declarat alt venit. Daca erai angajat, iti lua 5,5% din ce declara angajatorul. Daca erai PFA, iti lua 5,5% din profitul declarat. Daca ai fi declarat venitul din jocurile de noroc, iti lua 5,5% din asta (mult mai putin fata de ce ti-a venit aici). De vreme ce tu nu ai declarat nimic, s-a calculat automat. Acu sunt astia mai vrednici, ca mai demult stateai ani intregi fara sa platesti sanatatea si cand aveai nevoie de servicii medicale gratuite, iti intra morcovul si te duceai frumusel sa platesti vreo 6 luni in urma. Sa vezi ce cozi sunt acum la CASMB, numai femei insarcinate care n-au platit nimic pana acum, dar acum vor sa nasca pe banii statului (de fapt, pe ai fraierilor care au platit asigurarea).

Edited by Michidoo, 13 January 2015 - 19:06.


#22
icuinthemirror

icuinthemirror

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 26
  • Înscris: 07.01.2015
michidoo, eu nu am carte de munca

nu am declarat niciodata  castigurile pentru ca nu am stiut ca jocurile de noroc trebuie declarate
sa imi ia 5.5% din cei 160 lei( cred ca doar la loto pot sa imi vada castigurile pe baza cnp=ului) pentru joc online unde nu imi trebuie cnp, iar castigurile nu le retrag in banca din Romania

oricum, se vede ca vor anula aceasta decizie aberanta si o vor actualiza

nu am avut nevoie niciodata si nu voi avea nevoie de carte de sanatate

de ce?
toti pe care i-am intalnit la spital de stat, cu toate ca earu salariati, tot dadeau spaga

asa ma duc la clinica privata, si platesc consultatia/operatia

tot ce vreau eu, ca nu cumva statul sa primeasca din banii pe care eu ii muncesc

cu ce ma ajuta statul pe mine???

cu nimic

Edited by icuinthemirror, 13 January 2015 - 19:13.


#23
Michidoo

Michidoo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,425
  • Înscris: 15.01.2008
cum ai castigat cei 160 lei si cum au ajuns ei pe decizia de impunere, daca tu nu ai declarat nimic? I-au pus ei la categoria "premii", dar de unde stiai ca i-ai castigat?

in ceea ce priveste asigurarea de sanatate, mi-e teama ca e obligatorie pentru orice cetatean roman. In cazul tau, se calculeaza exact asa cum ai primit pe decizia de impunere. Faptul ca tu nu te folosesti de aceasta asigurare (ca mergi in privat etc) este irelevant. Insa, daca doresti, poti sa-ti bazezi contestatia pe acest fapt. Ei o sa-si bazeze raspunsul pe articolele de lege pe care le gasesti in link.

#24
icuinthemirror

icuinthemirror

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 26
  • Înscris: 07.01.2015
eu mai joc rareori la ,loto si aparate:pacanele
acolo ca sa iei banii, trebuie sa le dai buletinul

asa ajung la tine

cu ajutorul CNP-ului

#25
jafjaf

jafjaf

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 571
  • Înscris: 28.11.2009

View PostMichidoo, on 13 ianuarie 2015 - 19:31, said:

cum ai castigat cei 160 lei si cum au ajuns ei pe decizia de impunere, daca tu nu ai declarat nimic? I-au pus ei la categoria "premii", dar de unde stiai ca i-ai castigat?

in ceea ce priveste asigurarea de sanatate, mi-e teama ca e obligatorie pentru orice cetatean roman. In cazul tau, se calculeaza exact asa cum ai primit pe decizia de impunere. Faptul ca tu nu te folosesti de aceasta asigurare (ca mergi in privat etc) este irelevant. Insa, daca doresti, poti sa-ti bazezi contestatia pe acest fapt. Ei o sa-si bazeze raspunsul pe articolele de lege pe care le gasesti in link.
Cred ca gresesti,trebuie sa existe un contract intre tine si casa de asigurari de sanatate.

#26
Michidoo

Michidoo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,425
  • Înscris: 15.01.2008
eu n-am semnat in viata mea un contract cu CNAS. Si totusi, atunci cand declar venituri, hop si ei cu decizia de impunere

#27
sags

sags

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,998
  • Înscris: 24.04.2013
@icuinthemirror, @Michidoo:
Castigurile din jocuri de noroc, si la fel diverse alte venituri, sunt declarate de platitorii de venit (organizator/ angajator/ banca/ etc), pentru ca tot ei retin si vireaza impozitul pe venit. Asa ajung sa stie de ele desi tu nu trebuie sa depui nici o declaratie.

@Michidoo:

Art. 296^27 alin (3) Cod Fiscal 2012 said:

Persoanele care realizează într-un an fiscal venituri de natura celor menţionate la alin. (1) plătesc contribuţia asupra tuturor acestor venituri. Baza lunară de calcul al contribuţiei de asigurări sociale de sănătate nu poate fi mai mică decât un salariu de bază minim brut pe ţară.
(sublinierea este a mea)
Sursa: <http://anaf.codfisca...012.htm#a296e27>

Deci exista un minim, si daca venitul este mic NU se calculeaza la acel venit. Adevarat ca acest minim lipseste din art. 296^29 Baza de calcul, acolo cred ca ar fi fost locul paragrafului respectiv…

@icuinthemirror:
In acea pagina, imediat inainte de articolul din care am citat, scrie ‘(prevederile acestui capitol se aplică din 1 iulie 2012)’. Deci doar 6 luni din 2012, nu vad cum pot justifica calculul contributiei la 12 salarii minime in loc de 6. E vorba de o decizie de impunere pentru 2012, nu? Poate acest aspect ar fi de contestat.

@jafjaf:
Cum te-a sfatuit si altcineva inainte, e bine sa faci contestatie (chiar daca persoane din Guvern/ etc au zis ca se va rezolva).

Minorii intra in categoria persoanelor care beneficiaza de asigurare de sanatate fara plata contributiei. Din pacate in Codul Fiscal nu gasesc aceasta prevedere in clar, cred ca am vazut-o in Legea privind asigurarile de sanatate (dar poate nu am cautat eu destul de bine). Totusi in Codul Fiscal se recunoaste faptul ca exista o asemenea categorie de persoane, de exemplu tot pentru 2012:

Art. 296^32 alin (1) Cod Fiscal 2012 said:

Persoanele care nu realizează într-un an fiscal venituri de natura celor menţionate la cap. I - III, venituri sub forma indemnizaţiilor de şomaj, precum şi venituri din pensii mai mici de 740 lei şi nu se încadrează în categoriile de persoane care beneficiază de asigurarea de sănătate fără plata contribuţiei, pentru a dobândi calitatea de asigurat, au obligaţia plăţii contribuţiei individuale lunare de asigurări sociale de sănătate.

Edited by sags, 13 January 2015 - 20:46.


#28
radunic

radunic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,050
  • Înscris: 09.08.2005

View Posticuinthemirror, on 13 ianuarie 2015 - 19:11, said:

oricum, se vede ca vor anula aceasta decizie aberanta si o vor actualiza
Nu o vor anula - conform legii ești bun de plată la nivelul salariului minim pe economie din 2012.

View Posticuinthemirror, on 13 ianuarie 2015 - 19:11, said:

tot ce vreau eu, ca nu cumva statul sa primeasca din banii pe care eu ii muncesc
Felicitări, tocmai ai declarat pe un forum public ca faci evaziune fiscală Posted Image

View PostMichidoo, on 13 ianuarie 2015 - 20:04, said:

eu n-am semnat in viata mea un contract cu CNAS. Si totusi, atunci cand declar venituri, hop si ei cu decizia de impunere
Ești asigurat obligatoriu, ca noi toți de altfel, prin legea 95/2006.Ceea ce înseamnă că toți avem obligația de plată a CASS pentru totalul veniturilor, cu doar cîteva excepții. Vezi Codul Fiscal aici: http://static.anaf.r...015.htm#noua_e2
Ce nu scrie explicit în Codul Fiscal e cît e perioada de prescripție - 5 ani. Asta înseamnă că dacă ANAF pune cap la cap veniturile tale (declarate sau nu) vor cere toate contribuțiile sociale plus impozitul pe venit pe toți cei 5 ani din urmă plus penalizările aferente.

#29
icuinthemirror

icuinthemirror

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 26
  • Înscris: 07.01.2015
ok atunci toti cei care au castigat la loto 30 lei intr-un  an sa platesca 468 ron?

atunci cred ca ma voi duce cu cativa saci de 1 ban

sa vedem cate zile le vor lua la cei 3 angajati din sediul Anaf de unde sunt eu

Edited by icuinthemirror, 14 January 2015 - 15:23.


#30
radunic

radunic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,050
  • Înscris: 09.08.2005

View Posticuinthemirror, on 14 ianuarie 2015 - 15:23, said:

ok atunci toti cei care au castigat la loto 30 lei intr-un  an sa platesca 468 ron?
Nu e nicio legătură între cîștigul la loto și plata CASS. Pe tine te-au prins fiindcă loteria a transmis (și) datele tale către ANAF, ăia au verificat, au vazut că nu ai venituri impozabile (declarate la ei) și au făcut decizia referitoare la CASS raportat la salariul minim pe economie.
În altă ordine de idei - la jocurile de noroc cîștigurile pînă în 600 de lei sînt neimpozabile ca venit. Oare de ce au ajuns datele tale la ANAF?

#31
icuinthemirror

icuinthemirror

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 26
  • Înscris: 07.01.2015
vor sa scoata bani din piatra seaca

o, sa zicem ca de anul viitor vrea sa declar castigurile/veniturile mele

de unde sa stiu eu  cu ce venituri sunt eu la ei?

daca am castiga vreun premiu si am adaugat sau nu cnp-ul, am castigat la vreun radio un plin de benzina si a trebuit cnp-ul
sa intru in baza de date a anaf sa vad ce trebuie sa le platesc?

am citit o zi intreaga . ca cel mai rau posibil e sa iti faci cont la ei si sa vezi ce ai de plata

#32
sags

sags

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,998
  • Înscris: 24.04.2013

Art. 296^29 alin (3) din Codul Fiscal 2012 said:

Pentru veniturile din premii şi câştiguri din jocuri de noroc, astfel cum sunt menţionate la art. 75, baza de calcul al contribuţiei este cea prevăzută la art. 76.

Art. 76 din Codul Fiscal 2012 said:

Venitul net este diferenţa dintre venitul din premii sau din jocuri de noroc şi suma reprezentând venit neimpozabil.
(din cate stiu acel prag neimpozabil e de 600lei/zi/organizator)

Pe de o parte castigurile mici sunt excluse din baza de calcul a CASS. Insa pe de alta parte art. 296^27 alin (3) pare(*) a impune un minim al bazei de calcul prin simpla existenta a veniturilor, nu pomeneste [doar] de veniturile impozabile. Prin urmare cei cu venituri foarte mici intra in categoria celor asigurati obligatoriu si trebuie sa plateasca cel putin 5,5%×salariu minim/luna. Altfel ei ar intra alaturi de cei fara venit la persoane asigurate facultativ, care NU beneficiaza de asigurare de sanatate decat daca platesc benevol.

(*) Aici ar fi o discutie mai complicata despre interpretarea art. 296^27 alin (3) coroborat cu art. 296^29, dar nu intru in detalii.

Edited by sags, 14 January 2015 - 15:55.


#33
icuinthemirror

icuinthemirror

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 26
  • Înscris: 07.01.2015
ok nu ma pricep prea mult la legi pentru ca nu am avut de-a face cu ele

ce sa platesc pentru 2015 sa nu mai primesc decizie de impunere anuala?
sa declar veniturile(dar nu stiu de unde sa le scot/aflu)
sa platesc CAS?
sa platesc fondul de sanatate?

#34
sags

sags

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,998
  • Înscris: 24.04.2013

View Postradunic, on 14 ianuarie 2015 - 15:36, said:

… În altă ordine de idei - la jocurile de noroc cîștigurile pînă în 600 de lei sînt neimpozabile ca venit. Oare de ce au ajuns datele tale la ANAF?
Dupa cum citesc eu Codul Fiscal, pentru CASS nu se tine cont doar de veniturile impozabile. Simpla existenta a venitului are unele efecte, apoi pentru calcul se ia doar ce depaseste pragul impozabil.

@icuinthemirror: Din cate am citit eu, pentru acesta categorie de venituri (invesititi adica inclusiv dobanzi, jocuri de noroc, si altele) nu exista plati anticipate in cursul anului ci plata se face anul urmator realizarii veniturilor, pe baza Deciziei de impunere in termen de 60 de zile de la primirea acesteia de la ANAF. Declaratie nu am gasit sa trebuiasca depusa de persoana in cauza, se depun de catre platitorii de venit…

Ramane o mare intrebare: daca ai doar asemenea venituri, cum dovedesti calitatea de asigurat pentru a beneficia de asistenta medicala? Chitante de plata nu ai timp de un an de zile ca nu trebuie sa platesti nimic, deci…

Edited by sags, 14 January 2015 - 16:10.


#35
icuinthemirror

icuinthemirror

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 26
  • Înscris: 07.01.2015
cum dovedesti calitatea de asigurat pentru a beneficia de asistenta medicala"?

la noi la spital
un salariat cu carte de munca da spaga 10-20 ron pt consultatie
eu imi platesc frumos o cunsultatie 30 ron

dar de acum 3 ani nu mai stau la coada omului sarac cateva zeci de ore
ma duc la clinica privata/ programare , si costa la fel ca la stat

nu stiu daca stiti aces lucru sau nu
trebuie facuta reclamatie in maxim 30 zile

de cand a fost emisa: 17.12.2014
sau de cand am primit-o 12.01.2015

?

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate