Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Configurare retea cu modem Vodafo...

Curtea Penala Internationala soli...

Sunt obligate bancile sa opteze p...

Pensie anticipata partiala cu cer...
 Subscriptii

Cat ar costa acest poster, se poa...

Cum sa scapam de sobolani?

Alser Forest SA a dat teapa de 1,...
 COD Eroare ABS ( Ford Mondeo MK5 )

Implanturi dentare clinici Consta...

Viata cu butelie versus retea de ...

Nelamurire succesiune
 Roka Residence Doamna Ghica

Concediu medical pe zile din urma

Receiver satelit care sa faca aut...

Recuperare sim/eSIM digi.
 

Reparare hard cu HDD Regenerator

- - - - -
  • Please log in to reply
66 replies to this topic

#19
tryky

tryky

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 661
  • Înscris: 16.04.2014
Asta este hdd-ul din laptop  Attached File  WP_20141016_22_24_49_Pro.jpg   199.27K   30 downloads
Ma doare capul.....ce dimensiuni are?
Si inca o intrebare va rog...
Acum descarc drivere pentru laptop-ul meu de aici    http://h10025.www1.h...t=4190124#N6551      
Cateva drivere sunt mai multe la nr. Cum stiu pe care sa il aleg/descarc?  Attached File  Captură 10.PNG   16.37K   28 downloads
Nu vreau sa va plictisesc dar macar sa fac si eu ceva bun in seara asta....

Edited by tryky, 10 January 2015 - 23:00.


#20
Seb

Seb

    Suveran

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,077
  • Înscris: 22.05.2005
N-ai un metru/ruleta/liniar sa masori cat e de gros?

E de 9,5mm grosime. Si evident, e un hard disk de 2,5".

#21
tryky

tryky

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 661
  • Înscris: 16.04.2014
Am incercat sa descarc drivere de pe site-ul producatorului HP dar am intrat in ceata pentru ca la anumite drivere erau mai multe ''bucati'', sa le zic asa (sper ca intelegeti ce vreau sa spun) dupa care am inceput cautarea pe net ''cum se instaleaza driverele''. Am gasit in unele comentari referiri la cateva programe pentru drivere.
1-DriverEasy
2-Ma-Config.com - Start the detection
3-Driver Booster 2
Acum va intreb eu pe voi:
1-Este bun vreun program de mai sus pentru instalarea automata a driverelor? Ce program imi recomandati?
2-Sa instalez eu driverele manual dupa instalarea windows-ului de pe site-ul producatorului HP?
3-Sau sa las windows-ul dupa instalare sa-si faca singur actualizarile? (instaleaza toate driverele actualizare la zi sau versiuni mai vechi?)

Edited by tryky, 11 January 2015 - 05:01.


#22
dexterash

dexterash

    --something---

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,912
  • Înscris: 19.08.2004
Apeleaza la un service! Este mai simplu, mai rapid si "scapi" de toate problemele pe care le ai si carora nu le dai de cap!

#23
tryky

tryky

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 661
  • Înscris: 16.04.2014
Da stiu ca este o solutie mult mai simpla apelarea la un service dar vreau sa invat si eu. Poate voi avea vreodata nevoie de aceste cunostinte. Nu mi se pare chiar atat de greu dar asa sunt eu, intreb de zece ori unde am nelemuriri ca sa fiu sigur, si fac o data.

Inca o data multumesc tuturor celor care au avut bunavointa sa ma ajute si celor care ma vor ajuta in continuare!

Edited by tryky, 11 January 2015 - 05:16.


#24
tryky

tryky

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 661
  • Înscris: 16.04.2014

View Posttryky, on 11 ianuarie 2015 - 04:51, said:

Am incercat sa descarc drivere de pe site-ul producatorului HP dar am intrat in ceata pentru ca la anumite drivere erau mai multe ''bucati'', sa le zic asa (sper ca intelegeti ce vreau sa spun) dupa care am inceput cautarea pe net ''cum se instaleaza driverele''. Am gasit in unele comentari referiri la cateva programe pentru drivere.
1-DriverEasy
2-Ma-Config.com - Start the detection
3-Driver Booster 2
Acum va intreb eu pe voi:
1-Este bun vreun program de mai sus pentru instalarea automata a driverelor? Ce program imi recomandati?
2-Sa instalez eu driverele manual dupa instalarea windows-ului de pe site-ul producatorului HP?
3-Sau sa las windows-ul dupa instalare sa-si faca singur actualizarile? (instaleaza toate driverele actualizare la zi sau versiuni mai vechi?)

Va astept in continuare raspunsurile. Acum merg sa schimb hdd-ul. Multumesc!

#25
Remicade

Remicade

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,793
  • Înscris: 25.11.2009
Eu intotdeauna merg pe varianta 2.

#26
Seb

Seb

    Suveran

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,077
  • Înscris: 22.05.2005
Instalezi Windows-ul.

In timpul instalarii, alegi sa faci tu partitiile si faci o partitie de 100 GB pentru Windows 7 si programe (de ce 100GB - e suficient de mare pentru utilizatorul obisnuit si ramane destul spatiu de rezerva - e mai greu sa maresti ulterior partitia asta). Restul spatiului de pe hard disk il lasi pentru date.

Dupa ce ai terminat cu instalarea Windows-ului, instalezi driverele de pe site-ul producatorului (HP in cazul laptop-ului tau). Nu e necesar sa folosesti alte utilitare pentru instalarea driverelor. Incepi cu driverele pentru placa de baza/chipset. Dintre utilitare/software instalezi doar ce vei folosi (de exemplu nu instalezi Muvee Reveal Basic daca nu il folosesti).

Faci si update-urile la Windows.

#27
tryky

tryky

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 661
  • Înscris: 16.04.2014
Am fost ieri iarasi la Media World sa schimb hdd-ul si am gasit doar de 5400 rpm si nu l-am luat pentru ca ma gandesc ca va fi mai lent. Actualul meu hdd are 7200 rpm. Cei de la Media World mi-au spus ca nu stiu cand si daca primesc hdd de 7200 rpm asa ca am luat de la ei un fel de catrela care are suma platita de mine pe hdd si am valabilitate doi ani. Azi ma apuc sa fac o reparare cu HDD Regenerator.

Attached Files


Edited by tryky, 12 January 2015 - 17:15.


#28
Seb

Seb

    Suveran

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,077
  • Înscris: 22.05.2005
La un laptop eu nu m-as crampona pe ideea unui HDD cu 7200 rpm. Daca vrei viteza, ia SSD. Altfel, merge si unul de 5400 rpm.

#29
tryky

tryky

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 661
  • Înscris: 16.04.2014
Daca hdd-ul actual are 7200 rpm de ce sa-i fac downgrade la 5400 rpm?

#30
Seb

Seb

    Suveran

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,077
  • Înscris: 22.05.2005
In primul rand, poate nici nu e downgrade. Ai comparat de exemplu ratele de transfer?

#31
tryky

tryky

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 661
  • Înscris: 16.04.2014
Nu!   Cum se face ?

#32
Seb

Seb

    Suveran

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,077
  • Înscris: 22.05.2005
Testezi tu sau cauti teste facute de altii.

#33
tryky

tryky

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 661
  • Înscris: 16.04.2014

View PostSeb, on 12 ianuarie 2015 - 17:33, said:

sau cauti teste facute de altii.
Pentru modelul meu actual si pentru ce model vreau sa cumpar?

#34
Seb

Seb

    Suveran

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,077
  • Înscris: 22.05.2005
Da. Teste cu modelele ce te intereseaza si cu modelul tau.

#35
tryky

tryky

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 661
  • Înscris: 16.04.2014
Am incercat sa fac o reperare in bios cu HDD Regenerator dupa ce am facut un CD bootabil cu Hdd Regenerator deschis in windows  Attached File  Captură 12.PNG   59.2K   45 downloads  
Am dat restart, si am inceput regenerarea dar dupa 10 min iata ce mi-a aparut  Attached File  WP_20150112_17_39_43_Pro.jpg   142.78K   49 downloads

Edited by tryky, 12 January 2015 - 19:35.


#36
tryky

tryky

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 661
  • Înscris: 16.04.2014

View Posttryky, on 12 ianuarie 2015 - 19:30, said:

Am incercat sa fac o reperare in bios cu HDD Regenerator dupa ce am facut un CD bootabil cu Hdd Regenerator deschis in windows  Attachment Captură 12.PNG  
Am dat restart, si am inceput regenerarea dar dupa 10 min iata ce mi-a aparut  Attachment WP_20150112_17_39_43_Pro.jpg
Sa schimb setatile din BIOS din AHCI in IDE?

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate