Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Exista un soft care sa reia autom...

Identificare plante

Cum declari o variabila care nu s...

Schimbare certificat de inmatricu...
 Poligon auto București

nelamurire legata de pret la mode...

Hotel cu restaurant si Demipensiu...

Croaziera in Mediterana de Vest 1...
 Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam

Mini server - VMware
 betano.ro

Poveste fara sfarșit

I-auziti voi! - nu vor romani...

Colon iritabil
 

Sfaturi achizitionare statii si antene CB partea a 2-a

* * * * * 2 votes
  • Please log in to reply
5325 replies to this topic

#5311
punktnet

punktnet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,849
  • Înscris: 07.09.2007
Am facut comparatie cu CRT One si Avanti Micro, sa stii ca CRT-ul este mai bine calibrata pe receptie si emisia este superioara Avanti.
Am comandat una sa-i fac proba, poate gasesc si un Avanti sa le am pe amandoua langa mine

#5312
PadreofAll

PadreofAll

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 80
  • Înscris: 08.07.2023
Ma poate indruma cineva unde gasesc un microfon original de storm guerilla ? Daca ar fi nou ar fi ideal.

#5313
punktnet

punktnet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,849
  • Înscris: 07.09.2007
Nu la noi, poate sunt vreo 10 statii de astea maxim.

https://www.ebay.com...bxoCu9UQAvD_BwE

#5314
Maskatu

Maskatu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,315
  • Înscris: 30.05.2006
Salut. Sa mai scoatem la lumina topicul.

Din toate chinezăriile de pe ali, temu, shein etc, există vreo stație portabilă, care sa ruleze pe CB/ 27MHz? Știu că (virgulă) chinezului îi place să exagereze în descrierea produselor și poate scapă un CB acolo deși nu e cazul.

Am căutat și am găsit de ex asta unde scrie CB...
https://www.temu.com...8202_99mein5fct
sau asta
https://www.temu.com...=kwd-4583699489
Dar chiar fct pe banda Citizen Band? Se poate ajusta frecventa, ca apare ceva frecventa acolo... astfel incat sa "o dai" pe canalul 22?

Am o statie avanti micro cu antena lunga si voiam mai la "caterinca" una portabila chinezeasca, ieftina, sa bata 2-3 km dar sa fie pe CB, ca PMR-uri (walkie talkie) am deja un set si alea bat 3-4-5 km in camp deschis... desi sunt foarte mici.

Edited by Maskatu, 02 February 2024 - 11:22.


#5315
PadreofAll

PadreofAll

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 80
  • Înscris: 08.07.2023
Nici una din cele 2 nu merg in CB .

#5316
233at102

233at102

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,680
  • Înscris: 12.07.2008

View PostPadreofAll, on 02 februarie 2024 - 15:31, said:

Nici una din cele 2 nu merg in CB .

CB poate fi si PMR , 446 MHZ.

#5317
Maskatu

Maskatu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,315
  • Înscris: 30.05.2006
PMR stiam ca inseamna Private Mobile Radio. Adica walkie talkie clasice de șantier, de paznici de magazine, etc... eu am zis CB (Citizen Band)... a.k.a. de tiriști. Ok nu sunt din alea de sus, dar alta care sa fie de tirist, sa fie mobila si mai ieftina (chinezarie), exista?

#5318
balaurel_cli

balaurel_cli

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 90
  • Înscris: 19.02.2018

View PostMaskatu, on 05 februarie 2024 - 09:36, said:

PMR stiam ca inseamna Private Mobile Radio. Adica walkie talkie clasice de șantier, de paznici de magazine, etc... eu am zis CB (Citizen Band)... a.k.a. de tiriști. Ok nu sunt din alea de sus, dar alta care sa fie de tirist, sa fie mobila si mai ieftina (chinezarie), exista?
Ti am lasat un mesaj in privat . Dca te interesaza un PNI HP 82 . Portabila CB .

#5319
punktnet

punktnet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,849
  • Înscris: 07.09.2007
Daca vrei CB portabila, iti recomand President Randy 3

#5320
protecties

protecties

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,190
  • Înscris: 06.11.2008
Un suport antenã pentru barile transversale recomandați? Ceva in genul asta dar sa fie pe stoc..https://www.emag.ro/suport-antena-cb-bara-transversala-diamond-k-540/pd/DYY44SBBM/?utm_campaign=share_product&utm_source=mobile_dynamic_share&utm_medium=android

#5321
Maskatu

Maskatu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,315
  • Înscris: 30.05.2006

View Postpunktnet, on 16 februarie 2024 - 17:55, said:

Daca vrei CB portabila, iti recomand President Randy 3
Voiam ceva chinezarie de pe ali/temu. Randy 3 costa mult si nu isi justifica achizitia, eu folosind statia rar spre foarte rar.

#5322
hardstyl3

hardstyl3

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 49
  • Înscris: 02.05.2018
Colegii,
President Teddy 2 sau Avanti Karma,Avanti Delta?
Momentan am un tti pcb-1000 :D

#5323
XTH

XTH

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,688
  • Înscris: 23.01.2010
AVANTI DELTA foarte bune!!

#5324
mishu_bz

mishu_bz

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 848
  • Înscris: 20.06.2014
Crt Alpha

#5325
XTH

XTH

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,688
  • Înscris: 23.01.2010
Identica cu avanti gamma

#5326
13YTe

13YTe

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,322
  • Înscris: 25.11.2006
Salutare,
Am intrat si eu de curand in randul posesorilor de statii CB.
Am ales sa achizitionez un President Bill 1 (primul model din 2019, parca) deoarece este perfect pentru un spatiul ce-l am disponibil in masina (practic se integreaza milimetric in consola dintre scaune la Audi A6) si a avut un pret corect.
De testat l-am testat cu o antena ML145 instalata si cu SWR reglat corespunzator pe o alta masina, se aude bine si sunt auzit bine.
Inca nu m-am apucat de montat nimic pe masina mea, incerc sa ma documentez si sa aleg o antena si un suport pentru ea.
Care sunt dorintele mele:
Toata instalarea imi doresc sa fie permanenta (nu intentionez sa mai schimb aceasta statie / antena) deci permanenta, cat mai ascunsa - sa nu para nimic adaugat ulterior. Pentru interior am rezolvat problema locatiei cum spuneam mai sus.
Acoperirea statiei in emisie sa fie in zonele de campie (unde e propice) intre minim 7 si 10km.
Antena as prefera sa fie ceva de fibra, care sa nu se balangane, de o lungime medie (pana la 1m) si sa fie usor de demontat (desurubare) pentru perioadele cand circul preponderent in oras.
Suportul sa fie fixat, pe portbagaj pe cantul dinspre luneta automobilului si sa permita reglarea inclinatiei fata-spate (astfel incat sa pot deschide porbagajul, inclinand antena spre spate (sa nu loveasca in luneta sau cupola masinii), apoi sa poata fi readusa usor la pozitia perpendiculara pe capota portbagajului).
Eu am identificat in mare unele produse ce s-ar potrivi in mare cerintelor mele, dar nu sunt sigur daca sunt cele mai ok alegeri si aici va cer voua, celor mai experimentati sfatul.
Varianta 1: Antena fibra care-mi pare a fi compatibila ar fi PNI ML90, compatibila cu suportul PNI T941 insa acesta nu are reglajul fata-spate care m-ar interesa, ca inlocuitor a suportului PNI am gasit ceva care ar ajuta pe aliexpress RB-400 cu 5m cablu.
Varianta 2: Antena metalica PNI ML75 ce are posibilitatea reglarii fata-spate montata cu ajutorul suportului PNI T941, dar in cazul acesta antena o sa fie flexibila (ceea ce nu ma incanta).
Exista printre voi utilizatori ai statiilor acestea President Bill, ce combinatii antena-suport folositi si cu ce rezultate, ce combinatie ar fi indicata sa o aleg?
Ca idee nu doresc sa prind avioane si nici sa sparg pusculita, ceva de buget corect cu rezultate decente ma intereseaza.

Edited by 13YTe, Today, 10:25.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate