Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cu ce pot izola fonic peretii pen...

Telefon cu senzor compass BUN

Blocare google chrome cu master p...

sfat achizitie telefon pana in 20...
 Stoc Smart CAM TV

Ce corzi de chitara sa cumpar?

Galaxy A54 compass defect?

Cum conectez un switch WIFI la 60...
 Cumparare AC Gree [Buget maxim 30...

Telekom

Ce e aratarea asta ?

Probleme timonerie schimbator sau...
 Numar strada gresit in contractul...

Centrala Ariston Cares Premium 24...

La multi ani @Klasse!

La multi ani @shmecherul!
 

Plantatie Mure - info pt incepatori

- - - - -
  • Please log in to reply
7 replies to this topic

#1
Titi_Alex

Titi_Alex

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 08.01.2015
Buna ziua la toata lumea !
A-si vrea si eu sa incep o mica afacere cu mure, dar am citit pe cateva site-uri ca nu are o rezistenta prea buna la ger.
Poate este cineva pe aici cu experienta care are o plantatie propriu-zisa si poate sa imi zica daca rezista iarna la mai putin de -17 grade, daca a-ti avut probleme cu mugurii primavara sau chiar cu productia din acel an.
Ca majoritatea cultivatorilor de mur din Romania m-asi indrepta si eu catre soiul "Thorn-free" despre care am citit destule pe internet, dar am mai gasit un soi nou creat la noi numit "Orest" - care cica este creat pt conditiile din tara noastra si rezista la temperaturi mult mai mici. Despre acest soi nu prea am gasit multe informatii si de aceea am foarte multe indoieli si intrebari.
Ca sa am desfacere  buna atat in tara cat si pentru export am nevoie de certificat de calitate pentru soi, asta m-ar ajuta sau este obligatorie?
Va multumesc anticipat la toti care ma puteti ajuta cu niste raspunsuri sau cu orice alta informatie utila legata de mure !

#2
Vladutz_ddd

Vladutz_ddd

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,115
  • Înscris: 07.12.2009
Salut , aici nu te putem ajuta pt ca este sectiune pentru cultura mare (grau,porumb etc.) dar poti gasi informatii pe "Pomicultura si viticultura". Este un topic despre "Zmeura si murele sau alte fructe de padure".

#3
Titi_Alex

Titi_Alex

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 08.01.2015

 Vladutz_ddd, on 09 ianuarie 2015 - 00:48, said:

Salut , aici nu te putem ajuta pt ca este sectiune pentru cultura mare (grau,porumb etc.) dar poti gasi informatii pe "Pomicultura si viticultura". Este un topic despre "Zmeura si murele sau alte fructe de padure".
Da multumesc, nu prea le am nici cu forumurile :)

#4
claudia313

claudia313

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,002
  • Înscris: 28.09.2012

 Titi_Alex, on 09 ianuarie 2015 - 00:09, said:

Ca sa am desfacere  buna atat in tara cat si pentru export am nevoie de certificat de calitate pentru soi, asta m-ar ajuta sau este obligatorie?

Primul lucru care trebuie sa-l faci , din moment  ce doresti o plantatie din care sa valorifici fructele legal, cu acte, este sa citesti legea pomiculturii! Ca sa ai acte trebuie sa indeplinesti niste conditii in ce priveste incadrarea terenului pe care doresti sa cultivi ( nu poate fi infiintata plantatie pe teren incadrat la paune, pajiste) si, depinzand de suprafata pe care doresti sa cultivi ai nevoie sau nu de autorizatie, material certificat (peste 0,2 ha) , poate chiar proiect daca suprafata e  da, la peste 0,5 ha

http://www.dreptonli...blicat_2008.php

PS. Raman cu gura cascata cand vad ca majoritatea celor care vor sa se apuce de o plantatie, de orice fel, nu se gandesc nici o secunda la cadrul legislativ in care vor putea, vor fi obligati sa-si desfasoare activitatea! Toata lumea vrea sa stie costuri de infiintare si profit iar pe urma incep sa se planga ca au luat amenzi, n-au primit acte, etc. si se trezesc in situatii fara iesire, cu banii dati! Treziti-va, oameni buni si informati-va bine inainte de a va arunca in afaceri in agricultura, ca si acestea, ca si altele, sunt reglementate, nu poti planta ce si unde ti se nazare, sa iei subventii si sa dormi linistit!

#5
Titi_Alex

Titi_Alex

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 08.01.2015

 claudia313, on 09 ianuarie 2015 - 12:44, said:

Primul lucru care trebuie sa-l faci , din moment  ce doresti o plantatie din care sa valorifici fructele legal, cu acte, este sa citesti legea pomiculturii! Ca sa ai acte trebuie sa indeplinesti niste conditii in ce priveste incadrarea terenului pe care doresti sa cultivi ( nu poate fi infiintata plantatie pe teren incadrat la paune, pajiste) si, depinzand de suprafata pe care doresti sa cultivi ai nevoie sau nu de autorizatie, material certificat (peste 0,2 ha) , poate chiar proiect daca suprafata e  da, la peste 0,5 ha

http://www.dreptonli...blicat_2008.php

PS. Raman cu gura cascata cand vad ca majoritatea celor care vor sa se apuce de o plantatie, de orice fel, nu se gandesc nici o secunda la cadrul legislativ in care vor putea, vor fi obligati sa-si desfasoare activitatea! Toata lumea vrea sa stie costuri de infiintare si profit iar pe urma incep sa se planga ca au luat amenzi, n-au primit acte, etc. si se trezesc in situatii fara iesire, cu banii dati! Treziti-va, oameni buni si informati-va bine inainte de a va arunca in afaceri in agricultura, ca si acestea, ca si altele, sunt reglementate, nu poti planta ce si unde ti se nazare, sa iei subventii si sa dormi linistit!

Pentru inceput am o gradina de 0,4 ha pe care am de gand sa plantez butasi de mur, credeti ca certificatul de calitate pentru soi si un certificat de producator mi-ar fi de ajuns pt a putea avea desfacere in tara fara prea multe probleme ?

#6
claudia313

claudia313

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,002
  • Înscris: 28.09.2012
Nu va suparati, dar ati putea avea minimul de respect, daca cineva va pune la dispozitie  un pic de documentatie, sa o cititi intai si eventual sa reveniti cu intrebari despre nelamuriri!  Mai ales ca nu e un intreg roman de citit ci 2 pagini amarate! Si nu numai, in postul meu, pe care il si citati, am specificat deja ca peste 0,2 ha va trebuie autorizatie de plantare...ati citit macar ce am scris?

Daca ati fi citit acele amarate de 2 pagini ati fi aflat ca va trebuie si autorizatie de plantare, la acea suprafata! . Evident, ca o consecinta, va trebuie si material certificat. Pe urma va puteti face certificatul de producator. Asta daca vreti sa fiti in regula cu legea...ca puteti si sa plantati ce vreti, pe ce suprafata vreti, si pe urma d-zeu cu mila, daca merge si nu va umfla nimeni, e bine, daca nu, asta e, vedeti atunci ce faceti  TEoretic primaria ar trebui sa verifice situatia in teren cand solicitati certificatul de producator. Daca vi-l elibereaza pe incredere si aveti cui sa dati productia la negru si sa nu va prinda nimeni, nu aveti nici o bataie de cap.Alegerea va apartine

Edited by claudia313, 09 January 2015 - 14:19.


#7
Cypruss

Cypruss

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 20.01.2015
Buna ziua. Va rog sa ma ajuta-ti cu un raspuns la o intrebare despre plantatie de muri. La o suprafata de 3000 mp cati butasi de muri trebuie sa plantez? Va multumesc anticipat.
Posted Image

#8
gbri

gbri

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 86
  • Înscris: 24.06.2012
Pentru plantatii de mur, coacaz, zmeur se pot planta cate 1000-1200 de butasi pe zi daca folositi o motoforeza cu burghiu de 200 mm. Trebuie 5 oameni sa planteze din urma. Eu am folosit o motoforeza Fuxtec EB 152 si facea o groapa de 20m/60 cm cam in 10 secunde, pe un teren arat din toamna, nediscuit in primavara. Un om face cam 130 de gropi pe zi cu cazmaua, dar nu asa de adanci ca la motoforeza. O alta deosebire este ca motoforeza marunteste pamantul aruncat langa groapa si nu trebuie decat tras in groapa in timpul plantarii.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate