Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Consum ulei masina de tuns iarba...

"Moda" tinerilor care se ...

E.on energie aplicație intre...

Masina de tuns... buruieni
 Recomandare drona

Exista un soft care sa reia autom...

Identificare plante

Cum declari o variabila care nu s...
 Schimbare certificat de inmatricu...

Poligon auto București

nelamurire legata de pret la mode...

Hotel cu restaurant si Demipensiu...
 Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam
 

Cât de frig sau cald este la voi?

* * * - - 26 votes
  • Please log in to reply
34335 replies to this topic

#18541
Vincentiu_1981

Vincentiu_1981

    Locatie: Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,259
  • Înscris: 02.11.2012
Cele care ating pamantul sau apa produc cele mai puternice tunete si indiferent cat de aproape sunt nu sunt scurte, ci dureaza si ele mai mult in functie de lungimea lor.
Astfel, daca au lungimea de 3 km dureaza minim 9 secunde, dar in mod normal cel mai puternic tunet ar trebui sa se produca la contactul cu solul, iar cum tunetul de la contactul cu solul ar trebui sa ajunga primul, pentru ca normal ar fi ca acolo trasnetul sa fie cel mai aproape de un anumit loc de pe pamant, totusi nu se intampla asa mereu si cel mai puternic cateodata vine ceva mai tarziu.

Edited by Vincentiu_1981, 21 July 2018 - 18:09.


#18542
George78910

George78910

    Active Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,593
  • Înscris: 14.11.2016
Buna seara!
26 de grade la Izbuc și inorat.

#18543
UlrichVans

UlrichVans

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,091
  • Înscris: 28.06.2018
[ https://i.imgur.com/X3mTIQg.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

[ https://i.imgur.com/MFi19OB.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Cam asa...

Edited by UlrichVans, 21 July 2018 - 18:46.


#18544
Vincentiu_1981

Vincentiu_1981

    Locatie: Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,259
  • Înscris: 02.11.2012

View PostNeaceasca85, on 21 iulie 2018 - 00:37, said:

Idem si trasnetele din nicovala, care sunt de obicei la finalul furtunii, cand crezi ca s-a terminat, bum!

E tipul meu preferat de tunet, deschid geamul ca sa-l aud, aici un pic mai aproape sa fi fost si era perfect, e o distanta optima la care are super bass, nici prea aproape nu e asa de misto:

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/OBzJkUeF-DY?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Uite asa ceva imi place sa aud:

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/SXbSlFUOrQo?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Asa am prins eu cand eram mai mic un trasnet dupa ce trecuse norul de furtuna am iesit pe afara, deasupra mai era doar nicovala la mare altitudine si dintr-odata fara sa ma mai astept a facut:
Buuuuuuum! Fusese foarte aproape, undeva la 300-500 m probabil si a fost extrem de puternic.

Edited by Vincentiu_1981, 21 July 2018 - 19:13.


#18545
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,842
  • Înscris: 14.10.2008
Punctul de vedere al unui fost forumist din Bumbesti-Jiu:

Quote


E absolut enervant sistemul ala depresionar din Ucraina, cauzator de vremea de tot rahatul din ultima perioada.Plm, mi s-a luat de fluxul asta nordic care a dominat cu brutalitate vara asta si care e principala cauza a lipsei ingredientelor pentru furtuni severe.Voila luna asta, care exceptand intervalul 6-10 iulie cu acel sistem depresionar, cand aici am avut torentiale si ceva oraje + alte mocanesti ce au totalizat aproape 100 mm, in rest am avut zile neinteresante, uneori cu vant uscat, cu cumulus mediocris sau congestus, cer cam tomnatic in general.Doar pe 12 a mai trecut  furtuna de convectie termica pe munti.Seceta nu a fost pana acum, asta e marele plus, dar cam atat.Bum bum-ul cel mai frecvent l-am avut in mai-iunie, to in iunie am avut si cea mai buna furtuna, atunci vijelia pe 13.La descarcari electrice e chiar slaba luna asta pana acum si chiar in perioada asta ar fi trebuit sa fie zenitul furtunistic.

Mi se pare o nebuloasa saptamana viitoare in ceea ce priveste posibile furtuni.Nu sunt prea increzator ca iasa prea mare scofala sa stii.Acelasi nucleu din Ucraina fute lucrurile si cred ca Albania, Bulgaria, Grecia vor lua crema.E posibil sa retrogradeze apoi, conform gfs, in stilul cum a fost pana acum vara asta si atunci ne alegem cu genul de ploi cu care te-ai invatat deja.Luni ar cam fi sansa pentru ceva mai bun, dar e cam incerta situatia.Iti inteleg intr-un fel oftica pe vreme pentru ca si pe mine ma enerveaza (mai ales "preferatul" meu vant nord-vestic) si chiar daca nu sunt cu canicula ca si tine, as fi preferat insa ca moderatia asta termica sa fi fost consecinta unor episoade convective de calitate, ca in iulie 2014 de exemplu si nu o lalaiala cum e acum.Mai sunt oraje prin tara dupa cum vezi, dar sunt in general slabe ca si manifestari si se remarca mai degraba prin cantitatile de ploaie  decat prin altceva.Structuri din parti si asta e ceea ce lipseste in special, acolo un squall cu downburst de la mama lui cu sau fara grindina de exemplu.


#18546
aris86

aris86

    Traieste constient!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,855
  • Înscris: 26.02.2010
Vremea este asa cum vrea ea și trebuie luata ca atare, altfel o sa primim ce ne dorim și nu ne mai convine apoi.

#18547
tataiepure

tataiepure

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,852
  • Înscris: 22.01.2011
Bucurativa de ploaie si temperaturile acestea  altii duc lipsa Posted Image
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/pk2_tItM5rE?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by tataiepure, 21 July 2018 - 23:21.


#18548
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,842
  • Înscris: 14.10.2008

View Postaris86, on 21 iulie 2018 - 21:09, said:

Vremea este asa cum vrea ea și trebuie luata ca atare, altfel o sa primim ce ne dorim și nu ne mai convine apoi.
Enjoy the weather, because it's the only weather you got.

View Posttataiepure, on 21 iulie 2018 - 23:19, said:

Bucurativa de ploaie si temperaturile acestea  altii duc lipsa Posted Image
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/pk2_tItM5rE?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Iraqul este criminal, toata vara 47-49 C zilnic, Dubai cu ale sale 38-42 e mic copil.

O tara care are mari probleme cu canicula mai ales in luna mai este Pakistanul, parca anul trecut sau in 2016 au murit ca mustele.

#18549
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,842
  • Înscris: 14.10.2008
Super tare:

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/h12MEfHXB_E?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#18550
dxfmpanciu

dxfmpanciu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,201
  • Înscris: 31.10.2017
Attached File  IMG_20180721_123055.jpg   181.33K   12 downloads

#18551
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,625
  • Înscris: 15.06.2007
A plouat si vad ca incepe iar.

Numai ce a trecut un Ryan facand manevre de aterizare, pe sub nori,, la cca 6000ft, sa zicem 1500m  alt, si.. a lasat dara de condes!  E clar ca este factor de umiditatea aerului.

Attached Files



#18552
DianaXO

DianaXO

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,819
  • Înscris: 09.12.2012
27 C la Satu Mare,cer mai mult innorat,vant lipsa,cred ca azi o sa am iar ceva averse.

LE: Avem cod 1 Estofex.
"
A level 1 was issued for parts of S-CNTRL Europe mainly for excessive rain, large hail and severe wind gusts."
"... N-Italy, Slovenia, Slovakia, Hungary to Romania ...

Placed along the N fringe of the subtropical jet, DLS relaxes rapidly to less than 10 m/s. LL mixing ratios in excess of 12 g/kg support weakly capped aoa 1 kJ/kg MLCAPE despite meager mid-level lapse rates. CI occurs either along the orography or along residual outflow boundaries from the activity of the previous night. Despite weak shear, robust updrafts may contain large hail during the discrete stage (after initiation) and a few strong to severe downbursts are well possible with that amount of CAPE and moisture. The main hazard however will be excessive rain with slow moving and clustering storms, which can produce flash flooding on a local scale. During the night, numerous slow moving clusters traverse E/SE and continue to produce excessive rain and isolated large hail/severe wind gusts."

Edited by Petran_Marius, 22 July 2018 - 13:01.


#18553
rixthina

rixthina

    superb membru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,520
  • Înscris: 29.10.2017
Iarasi ploua la greu in Buzau, ca si in zilele trecute.

#18554
aris86

aris86

    Traieste constient!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,855
  • Înscris: 26.02.2010
La țară, nu a mai plouat de 2 săptămâni, între timp s-au copt roșiile, fructele, strugurii, s-au făcut ardeii. Avem o gradina frumoasa, strugurii au fost atacați de putregai și fainare.

#18555
George78910

George78910

    Active Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,593
  • Înscris: 14.11.2016
Buna ziua!
21 de grade la Izbuc si noros,azi dimineata la 07:00 am avut furtuna cu tunete,fulgere,ploaie puternica,vant puternic cand am auzit tunetul am sarit repede din pat sa scot Televizorele,3 routere si PC-ul din priza.

#18556
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,625
  • Înscris: 15.06.2007
Dupa ce am postat prima data, a inceput o ploaie d'aia de spala pacatele.  Zici ca e musonul.. clima tropicala, daca nu gresesc. Caldura si ploaie

Cred ca incet incet scade si gradul de poluare: insecte de tot felul, de la molii felurite si tot soiul de fluturi colorati,  gongi si insecte,  viespi in prostie isi fac cuib pe langa casa, la care se mai adauga de doua seri niste bufnite! Asa ceva nu am mai pomenit la oras.
Am uitat sa uit se scarbosii melci fara ca(rca)sa Limax pe care mai alunec cand ies din casa, se tarasc peste tot.

Edited by tfmercedez, 22 July 2018 - 15:09.


#18557
rixthina

rixthina

    superb membru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,520
  • Înscris: 29.10.2017
A venit furtuna in Bucuresti.
Asteptam si obisnuita ploaie.

Linux parca se numesc, sau luxten.

Edited by rixthina, 22 July 2018 - 15:47.


#18558
al-padrino

al-padrino

    TCB

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,969
  • Înscris: 13.11.2016
La mine, deocamdata e soare. Mai cu nori, dar nu se prea intrevad sanse de ploaie. La radio am auzit ca de diseara incep ploile prin multe regiuni ale tarii, ceva coduri pe acolo.
Cer partial noros, 24 de grade la Targoviste. Prognoza locala arata ca maine dimineata ma voi trezi cu ploaia la geam...

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

2 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Facebook (1)

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate