Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Hotel cu restaurant si Demipensiu...

Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...
 Dashcam

Mini server - VMware

betano.ro

Poveste fara sfarșit
 I-auziti voi! - nu vor romani...

Colon iritabil

Perioada de gratie inexistenta

Cel mai ieftin TV LED mic
 Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...

"enerlux p" afisaj interm...

Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...
 

Cricovului Residence

- - - - -
  • Please log in to reply
834 replies to this topic

#73
fokushima

fokushima

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 114
  • Înscris: 05.05.2015

View PostAlexEfy, on 05 mai 2015 - 20:55, said:

Am precontractul in fata, autorizatia de constructie este 238/09.05.2014 pe Subsol+parter+4E + autorizatie de supraetajare din 19.06.2014 pe Subsol + Parter+ 5E +et6 partial duplex. Datele le-am verificat acum 5 minute pe site-ul primariei sectorului 6 si le confirm.

Nu vreau sa par paranoia, dar cum ai ajuns tu la acest topic?

discutam azi cu cineva care sta tot in zona; despre aglomeratia de pe valea oltului. a venit vorba de constructii si am ajuns cu vorba si la blocul de pe Cricovului care se construieste acum. mi-a zis ca autorizatia s-a contestat si s-a dat in judecata primaria. nu stiu ce e si daca e adevarat.

deci, se pot da autorizatii dar mai putin legale. vezi si cladirea aia de pe Luterana care o sa fie daramata dupa ce a costat 50 mil de euro Posted Image
a avut toate autorizatiile, s-a construit si acum urmeaza demolarea pentru ca acele autorizatii(se pare) ca nu erau legale.

Edited by fokushima, 05 May 2015 - 22:22.


#74
yannro

yannro

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 04.08.2013
Fokushima,
iti multumim pentru toate aceste informatii si daca tot te plimb prin zona si esti atat de informat poate ne spui cind sa termina metroul ...

#75
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Daca exista un astfel de proces, se da in judecata dezvoltatorul si primaria, impreuna.

Daca stiti numele exact al dezvoltatorului(beneficiarului) il puteti cauta ca pe google(Adica intre ghilimele) pe "portal.just.ro" sa vedeti daca are procese pe rol.

ps: e acelasi dezvoltator care a construit blocurile astea frumoase de la Lujeruui.

Edited by MembruAnonim, 06 May 2015 - 10:13.


#76
drucker

drucker

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 88
  • Înscris: 11.01.2008
Salve, presupun ca, in cazul celor care achizitioneaza un apartament prin credit imobiliar (ipotecar, prima casa etc) banca va verifica temeinic absolut toate documentele si daca apare cea mai mica problema cu ele ti se va respinge dosarul, simplu. Ullterior iti poti recupera avansul...

#77
fokushima

fokushima

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 114
  • Înscris: 05.05.2015

View Postdrucker, on 07 mai 2015 - 15:02, said:

Salve, presupun ca, in cazul celor care achizitioneaza un apartament prin credit imobiliar (ipotecar, prima casa etc) banca va verifica temeinic absolut toate documentele si daca apare cea mai mica problema cu ele ti se va respinge dosarul, simplu. Ullterior iti poti recupera avansul...

nu e chiar asa. banca iti da credit si pe un viitor apartament(inca neconstruit) daca ai o alta garantie  de pus.  toate verificarile trebuie sa le faci tu.

View Postyannro, on 06 mai 2015 - 08:53, said:

Fokushima,
iti multumim pentru toate aceste informatii si daca tot te plimb prin zona si esti atat de informat poate ne spui cind sa termina metroul ...

tocmai ziceam ca s-a umplut cartierul de "tarani" care isi iau un apartmanent la margine de Bucuresti cand pot sa isi ia la acelasi pret mult mai central :)

fara nicio referire la tine, yannro. :)

#78
drucker

drucker

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 88
  • Înscris: 11.01.2008
Salut, intr-adevar, este normal sa faci si tu verificarile dar din punctul de vedere al bancii ei vor sa isi asigure proprietatea, nu au ce sa faca cu un activ pe care nu il pot valorifica, daca nu au ce sa recupereze de la tine, nu ar trece de dep lor de juridic, discut doar prin prisma creditului imobiliar, nu cu banii jos. Pana la urma este foarte bine ca toate documentele sa fie verificate de 2 parti. Suprize neplacute pot aparea si dupa ce te muti, si totul este gata, valabil atat la blocurile noi cat si vechi.
Legat de pretul de achizitie, este alegerea fiecaruia, eu personal nu vreau sub nici o forma apartament in bloc vechi iar blocurile noi "in centru" se vand de la 1100 - 1200 euro/mp construit. Tot ce este aproape de metrou si zona buna sunt foarte scumpe, tot ce este accesibil ca si pret sunt in zonele marginase (multe si cu constructii indoilenice). Crede-ma, ma uit de 1 an jumatate pe piata, cautam initial 3 camere, m-am reorientat recent catre 2 camere din cauza bugetului restrans, am vizitat absolut toate blocurile noi dezvoltate in Bucuresti si pretul pentru 2 camere (dinainte de scumpirea recenta) este unul comparabil cu un apartament 2 camere pentru un bloc vechi din zona, avantaj suprafata mai mare.  Ce avantaje am vazut eu la acest bloc : suprafata mare, pretul bun per mp, ca este in Bucuresti, calitate constructiei pare ok, nu ma pricep, imi place ca are doar 7 etaje, scoli si gradinite in apropriere, mijloace de transport in comun in apropriere si ca nu mai este spatiu in jurul cladirii pentru un alt santier de anvergura. Dezavantaje : strada principala extrem de aglomerata auto, ca si prelungirea Ghencea si Timisoara, pretul mare pentru parcarea subterana, ca nu exista trotuar pe bucatica de strada din fata care da in Valea Oltului si as fi preferat ca balcoanele sa fie inchise de dezvoltator, dar aici este o problema de gusturi.

#79
bogdan10

bogdan10

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 759
  • Înscris: 03.10.2006

View Postfokushima, on 05 mai 2015 - 18:23, said:

am auzit ca se judeca cu vecinii cum ca autorizatia de constructie nu este in regula.

View Postfokushima, on 05 mai 2015 - 20:18, said:

nu sunt niciun constructor  si nu am niciun interes in chestia asta....sa nu fim paranoici, da? Posted Image   stau cam la aprox 1 km de strada asta deci nu ma intereseaza... Posted Image

ma uitam acum pe net si vad ca PUZ-ul in zona e P+4 nu P+7. din ce am auzit, chiar s-au facut plangeri si este pe rol ceva. daca e doar un zvon asta e....daca nu, cred ca e nasol pentru cei care au cumparat deja. Posted Image

am vazut intr-un post mai sus ca o banca l-a sfatuit pe cumparator sa astepte pana la receptia finala....bun sfat.

View Postfokushima, on 05 mai 2015 - 22:16, said:

discutam azi cu cineva care sta tot in zona; despre aglomeratia de pe valea oltului. a venit vorba de constructii si am ajuns cu vorba si la blocul de pe Cricovului care se construieste acum. mi-a zis ca autorizatia s-a contestat si s-a dat in judecata primaria. nu stiu ce e si daca e adevarat.

deci, se pot da autorizatii dar mai putin legale. vezi si cladirea aia de pe Luterana care o sa fie daramata dupa ce a costat 50 mil de euro Posted Image
a avut toate autorizatiile, s-a construit si acum urmeaza demolarea pentru ca acele autorizatii(se pare) ca nu erau legale.

View Postfokushima, on 08 mai 2015 - 19:34, said:

nu e chiar asa. banca iti da credit si pe un viitor apartament(inca neconstruit) daca ai o alta garantie  de pus.  toate verificarile trebuie sa le faci tu.



tocmai ziceam ca s-a umplut cartierul de "tarani" care isi iau un apartmanent la margine de Bucuresti cand pot sa isi ia la acelasi pret mult mai central Posted Image

fara nicio referire la tine, yannro. Posted Image


Am citit si eu toate afirmatiile pe care le-ai facut pana acum din 05.05.2015, ziua cand ai creat contul "fokushima" pe acest forum, si ma intreb de fapt ce urmaresti?

1) Stai "cam la aprox 1 km de strada asta" si afirmi "deci nu ma intereseaza" dar de fapt ai creat contul special "ca sa iti versi of-ul" pe acest bloc! Afirmi ca "nu sunt niciun constructor  si nu am niciun interes in chestia asta" dar ai mereu ceva de comentat la postarile celor care sunt interesati de apartamentele din acest bloc.

2) Daca tot afirmi ca "ma uitam acum pe net si vad ca PUZ-ul in zona e P+4 nu P+7" cum iti explici ca in zona exista blocuri noi de locuinte cu regim de inaltime P+5 respectiv P+6 (atat pe strada Valea Danului in spate la Mega Image cat si pe Valea Oltului, intre str. Valea Furcii si Prelungirea Ghencea)? Regimul de P + 4 a fost acum mai bine de 12 - 15 ani, cand oamenii au inceput sa-si faca vile pe strazile care pleaca din Valea Oltului si care erau la stadiul de pamant si apoi pietris (mai ales Valea Cricovului si Valea Doftanei)!

3) Cand discuti "cu cineva care sta tot in zona" (apropo tot la 1 km distanta de bloc ori mai mult sau mai putin?) ti-a devenit obsesie acest bloc? Faci ce faci in discutiile cu prietenii/cunoscutii si aduci vorba despre acest bloc? Curios acest lucru!

4) Cand afirmi despre "blocul de pe Cricovului care se construieste acum. mi-a zis ca autorizatia s-a contestat si s-a dat in judecata primaria. nu stiu ce e si daca e adevarat.", la care bloc te referi? Ansamblul "Cricovului Residence" de la nr 13 - 19 sau blocul de la nr. 23? Sunt apropiate unul de celalalt (exista o vila intre ele) dar exista 2 dezvoltatori imobiliari diferiti!

5) Cand afirmi ca "banca iti da credit si pe un viitor apartament(inca neconstruit) daca ai o alta garantie  de pus" esti sigur ca este real acest lucru? Parearea mea e ca ar trebui sa mai studiezi acest lucru!
Bancile acorda credite doar dupa evaluarea unei proprietati care urmeaza sa fie cumparata (indiferent daca ipoteca se face pe locuinta cumparata sau o alta locuinta) sau pt. construirea unui imobil de catre cel care solicita creditul si nicidecum pentru o locuinta dintr-un ansamblu rezidential la care exista un dezvoltator imobiliar! In aceasta ultima varianta, cand o persoana fizica isi construieste un imobil de locuit (vila, casa de vacanta etc), platile se fac esalonat catre firma de constructii de banca, pe baza situatiilor de lucrari aprobate de dirigintele de santier si de beneficiarul creditului, lunar sau trimestrial dupa cum se stabileste in prealabil.

6) Referitor la faptul ca "s-a umplut cartierul de "tarani" care isi iau un apartmanent la margine de Bucuresti" iti dau dreptate sub aspectul ca in ultimii 10 - 15 ani s-au stabilit in Bucuresti multi tineri care au venit la facultate si apoi au ramas in Bucuresti sa lucreze si eventual si-au cumparat si locuinte! Unii au mai plecat dupa 2008 - 2009 cand a inceput criza iar altii au ramas! Insa la faptul ca ii faci "tarani" nu iti dau dreptate! Sunt destui "tarani" la caracter printre cei nascuti si crescuti in Bucuresti care nu sunt cu nimic mai prejos decat "taranii" la caracter veniti din provincie! Am cunoscut si oameni cumsecade si civilizati printre acei "tarani" la care faci referire! Uscaturi sunt de ambele parti, nu doar dintr-o parte!
Acei "tarani" de care spui isi pot lua "la acelasi pret mult mai central" locuinte vechi (in imobile ridicate in perioada interbelica si neconsolidate) dar nu si in imobile noi. deoarece pretul pe metrul patrat construit este cu 50 - 100 % mai mare decat in cazul de fata!

Avand in vedere aspectele de mai sus, ce ar trebui sa inteleaga cei care au postat pe acest topic si care doresc sa achizitioneze un apartament in acest ansamblu rezidential? Daca ai ceva concret de zis, spune clar si prezinta si argumente care sa sustina afirmatiile pe care le faci!
In caz contrar, poti fi considerat un "Gica contra", care are interes sa faca reclama negativa unui ansamblu rezidential in detrimentul celorlalte 2 imobile noi din zona: blocul de pe str. Cricovului nr. 23 ( cel pt. care exista sesizari la primarie ca nu a respectat conditiile din certificatul de urbanism privind retragerile fata de proprietatile invecinate - adica mai pe inteles a facut blocul aproape de gardul vecinilor din ambele parti, fara sa respecte conditiile impuse ca distante minime - si care este construit de SC ANDYMONA COF SRL la care sunt actionari cei care au facut blocurile de pe str. Valea Doftanei si Valea Larga - cu scandalul de rigoare intre ei si viitorii proprietari pe cand acesti actionari aveau firmele SC Escape B 25 Impex si SC Elgi Com Cof

si care ulterior au fost lichidate "

din cauza in­gi­ne­ri­ilor fi­nan­ciare instrumentate de re­prezentantii societatilor"

) sau blocul de pe str. Valea Danului care este acum in constructie, denumit Eliezer Residence, unde dezvoltatorul vrea sa vanda cu 1000 Euro/mpc si doreste 35 % din bani in avans?

Edited by bogdan10, 11 May 2015 - 17:40.


#80
yannro

yannro

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 04.08.2013
Bogdan10,

ASA  DA!!!

Perfect deacord cu tine...

Toate stima

#81
yannro

yannro

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 04.08.2013
cateva poze recente.
[ http://s23.postimg.org/p7gnkpd4r/DSC04862.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ][ http://s23.postimg.org/uwww50jaz/DSC04863.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

[ http://s23.postimg.org/w0h0gz3y3/DSC04864.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ][ http://s23.postimg.org/4tpipb6ij/DSC04865.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ][ http://s23.postimg.org/9pt5h06nv/DSC04866.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ][ http://s23.postimg.org/vstdkgszf/DSC04868.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ][ http://s23.postimg.org/t58inupbv/DSC04872.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ][ http://s23.postimg.org/j5dm7ye2j/DSC04873.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ][ http://s23.postimg.org/k3tza8rej/DSC04877.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

[ http://s23.postimg.org/txb6n1tiz/DSC04878.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#82
VasAndrei

VasAndrei

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 32
  • Înscris: 24.01.2015
Sal Yannro, aceeasi combinatie gresie/faianta am ales-o si eu la baie...imi poti spune te rog, esti multumit de combinatie...a iesit ok...calitatea executiei e buna? te intreb pt ca...sa le vezi in poze e una, la fata locului e cu totul altceva...

#83
simpllly_m3

simpllly_m3

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 08.04.2015
Legat de acte mai are cineva noutati? Ne apropiem de 1 iunie si eram curioasa daca a mai aflat cineva cand vor fi gata actele

#84
VasAndrei

VasAndrei

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 32
  • Înscris: 24.01.2015
Cu aproximatie 15 iunie actele pt corpul C...sambata am vbit cu Carmen..

#85
yannro

yannro

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 04.08.2013
Buna ziua VasAndrei, da faianta/gresia este foarte frumos si foarte bine instalat, acum trebuie vazut cu lumina de la tavan, baie este fara lumina.

#86
CrisRAd

CrisRAd

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 49
  • Înscris: 25.05.2015
Buna ziua, tocmai am semnat si eu promisiunea de cumparare pt un apartament din corpul C. Eu ma gandesc ca, chiar daca acel corp va fi gata in curand, nu stiu daca ne vom putea muta prea repede, avand in vedere ca trebuie sa fie gata cam totul, ca sa fie gata si calea de acces. In alta ordine de idei, cei care ati pus poze, le puteti pune la dispozitie altfel, va rog? In forma in care sunt postate aici, eu nu le pot accesa. Ma poate indruma cineva, ca sa le pot vedea, va rog? Multumesc.

#87
VasAndrei

VasAndrei

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 32
  • Înscris: 24.01.2015
Multumesc yannro....@ CrisRad numai cei care au cont pot sa vizualizeze pozele din cate stiu eu...vezi daca esti logat...tot complexul cricovului sta pe o parcare subterana, parcare care este terminata si din care se poate accesa fiecare scara...deci nu e musai sa treci pe langa blocuri sa ajungi la scara la care ai apartamentul...singurul dezavantaj il v-a reprezenta santierul care o sa mai dureze o perioada...legat de poze lasa un mail...si cei care au poze si putin timp liber o sa ti le trimita pe mail...mai am si eu cateva poze facute samabata pe care o sa le postez cand ajung acasa...pt cei care nu sunt din bucuresti sau care nu au cum sa ajunga acolo...sa postese in topic ce vor sa stie/vada si ii ajutam noi, cei care mergem periodic acolo...asta cred ca este si scopul forumului...cel pe mine m-au ajutat informatiile gasite aici...si apropo de asta am contractul de rezervare facut si saptamana asta joi, semnez antecontractul, daca a semna cineva si are vre-un pont legat de antecontract o sa il lor sa ne informeze si pe noi "restul"....Multumesc anticipat!!

#88
CrisRAd

CrisRAd

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 49
  • Înscris: 25.05.2015
Multumesc, VasAndrei, pt raspuns si pt sugestii. De logat, eram logata, altfel nu as fi putut scrie mesajul. Am observant ca unele poze le vad, iar pe altele nu, probabil este vorba de setarile computerului.
Privitor la accesul prin parcare, nu cred ca e o idee prea  buna  (ori realizabila) atata timp cat blocul de la strada nu e gata si nici intrarea in parcare nu exista in acest moment. Probabil ca intreg complexul va fi accesibil de-abia dupa ce va fi gata , caile de acces terminate si de ce nu si lifturile functionale. Nu cred ca e o idee buna sa mergi cu copilul zilnic prin parcarea subterana, eventual prin moloz si praf, pana se finiseaza totul.
In fine, asta era o chestiune in privinta careiaas fi vrut sa aflu si parerea/informatiile de la alti viitori vecini.

#89
ramses21

ramses21

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 199
  • Înscris: 27.09.2012
Am trecut sambata pe la bloc si am vazut ca in apartamentele de pe scara 1 s-a dat primul strat de vopsea. Avansam...

#90
simpllly_m3

simpllly_m3

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 08.04.2015
Legat de acte mai are cineva noutati? Eu am discutat cu Carmen saptamana trecuta si zicea ca la sfarsitul lunii iunie sunt gata. Urma sa termine cu receptia saptamana asta cel tarziu, iar apoi cadastrul si intabularea sa le faca la urgenta.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate