Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Sfaturi vanzare/cumparare apartamente

- - - - -
  • Please log in to reply
115 replies to this topic

#109
alex_133

alex_133

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,060
  • Înscris: 08.09.2011

View PostArghiraMartie, on 06 aprilie 2015 - 13:18, said:

Apartamentul arata civilizat, este bine intretinut, aerisit si curat, dar cred ca necesita o zugraveala pentru improspatare. Si eu inclin sa nu il renovez fiindca orice cumparator va dori probabil sa-si puna amprenta pe spatiul lui.
Va multumesc pentru sfaturi. Imi este greu sa inteleg piata imobiliara din Bucuresti din ultimii ani. E paradoxal ca apartamentele din cartierele muncitoresti sa se vanda mai bine decat cele din zone centrale. Sau poate judec subiectiv?

depinde... etaj... orientare... cum arata scara... ce etnii sunt pe scara vecina... etc etc.

de aici variatii enorme de pret.

pt un pret corect, sunati la 4-5 agentii si spuneti ca vreti sa vindeti ceva, dar nu sunteti sigura daca sa il scoateti sau nu. Intrebati cat a fost ultimul pret de vanzare la un apartament similar din zona. Faceti o medie din preturile de vanzare date de ei. Adaugati un 5-6% ca sa fie si cumparatorul multumit ca a negociat... puneti-va anuntul pe olx.ro sau imobiliare.ro, scrieti clar ca sunteti proprietar si nu lucrati cu agentii. mentionati intervalul orar in care doriti sa fiti contactata.

Cam asta ar fi.

Edited by alex_133, 06 April 2015 - 13:23.


#110
don_dannielo

don_dannielo

    Bah! Are we more than dumb sheep?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,456
  • Înscris: 27.06.2004
Judeci subiectiv.

#111
ArghiraMartie

ArghiraMartie

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 410
  • Înscris: 05.04.2015

View Postalex_133, on 06 aprilie 2015 - 13:22, said:

depinde... etaj... orientare... cum arata scara... ce etnii sunt pe scara vecina... etc etc.

de aici variatii enorme de pret.

pt un pret corect, sunati la 4-5 agentii si spuneti ca vreti sa vindeti ceva, dar nu sunteti sigura daca sa il scoateti sau nu. Intrebati cat a fost ultimul pret de vanzare la un apartament similar din zona. Faceti o medie din preturile de vanzare date de ei. Adaugati un 5-6% ca sa fie si cumparatorul multumit ca a negociat... puneti-va anuntul pe olx.ro sau imobiliare.ro, scrieti clar ca sunteti proprietar si nu lucrati cu agentii. mentionati intervalul orar in care doriti sa fiti contactata.

Cam asta ar fi.

Mi-ati dat un sfat excelent pe care il voi urma.
Nu, nici vorba de etnii Posted Image  sunt oameni civilizati, fosti colonei-generali pensionari sau mostenitorii lor.

Edited by ArghiraMartie, 06 April 2015 - 13:39.


#112
alex_133

alex_133

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,060
  • Înscris: 08.09.2011

View PostArghiraMartie, on 06 aprilie 2015 - 13:35, said:

Nu, nici vorba de etnii Posted Image  sunt oameni civilizati, fost colonei-generali pensionari sau mostenitorii lor.
Stiu blocurile,
eu caut in zona, dar 2 camere.

exemplul cu etniile era referitor la variatiile de pret de la un cartier la altul...

numai bine si mult succes,

#113
ArghiraMartie

ArghiraMartie

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 410
  • Înscris: 05.04.2015

View Postalex_133, on 06 aprilie 2015 - 13:39, said:

Stiu blocurile,
eu caut in zona, dar 2 camere.

exemplul cu etniile era referitor la variatiile de pret de la un cartier la altul...

numai bine si mult succes,

Multumesc. La fel si dvs.!
(Am vandut in acelasi bloc 2 camere acum multi ani).

#114
otilov

otilov

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 07.06.2014

View PostArghiraMartie, on 06 aprilie 2015 - 13:18, said:

Apartamentul arata civilizat, este bine intretinut, aerisit si curat, dar cred ca necesita o zugraveala pentru improspatare. Si eu inclin sa nu il renovez fiindca orice cumparator va dori probabil sa-si puna amprenta pe spatiul lui.
Va multumesc pentru sfaturi. Imi este greu sa inteleg piata imobiliara din Bucuresti din ultimii ani. E paradoxal ca apartamentele din cartierele muncitoresti sa se vanda mai bine decat cele din zone centrale. Sau poate judec subiectiv?

Apartamentele din cartierele muncitoresti se vand mai repede si uneori si mai bine pentru ca majoritatea cumparatorlor, indiferent de venit, iau in calcul mai degraba apropierea pietelor, a hipermarket-urilor cu preturi normale decat vecinatatea teatrelor, muzeelor si tot ce ofera centrul. Este si normal sa fie asa intrucat la teatru mergi mai rar in timp ce este mai imortanta o piata ieftina fata de un Shop & Go sau o farmacie cu preturi mai mari din zonele centrale.
Cartierele muncitoresti sunt percepute ca zone mai bune de locuit, mai putin aglomerate si zgomotoase decat cele centrale, in care traficul este mult mai sporit, implicit sunt zone mai poluate si cu probleme cu parcarea.
In ce priveste gradinitele, scolile, iarasi sunt mai scumpe, in concluzie zonele centrale devin usor incomode pentru o tanara familie si sunt preferate de tineri singuri, sedii pentru firme, straini si cam atat.

#115
Florentin87

Florentin87

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 07.04.2019

View PostMembruAnonim, on 04 ianuarie 2015 - 22:56, said:

Daca apartamentul e in zona strazii Baladei (la etajul 1, deasupra unui magazin) te-ai ales cu un apartament intr-un bloc in una din cele mai inundabile zone din Bucuresti. E o "distractie" acolo cand ploua mult si siroaiele de apa coboara spre zona aia. Probabil si panza freatica e destul de sus.

Totusi, nu mi-e clar. Apartamentul asta de 2 camere il vinzi sau il pastrezi pentru tine?
Buna ziua,
Doream o parere despre zgomot.
Deoarece ati spus ca stati deasupra unui magazin ?

Daca puteti sa imi spuneti niste avantaje si dezavantaje ?

Multumesc

#116
alin62

alin62

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,452
  • Înscris: 26.02.2012

View PostFlorentin87, on 15 aprilie 2019 - 08:58, said:

Buna ziua,
Doream o parere despre zgomot.
Deoarece ati spus ca stati deasupra unui magazin ?

Daca puteti sa imi spuneti niste avantaje si dezavantaje ?

Multumesc
04 ianuarie 2015 iti spune ceva?

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate