Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Sfaturi vanzare/cumparare apartamente

- - - - -
  • Please log in to reply
115 replies to this topic

#1
CatalinHayek

CatalinHayek

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 36
  • Înscris: 28.05.2008
Salut tuturor si sa speram ca 2015 va fi un an mai bun pentru toti. De ce va scriu aici. Am nevoie de sfaturi cu privire la niste tranzactii pe care vreau sa le fac, in acest an. Acum 2 luni am cumparat un apartament cu 2 camere (56mp) pe Bld Tineretului, stradal, vis-a-vis de Palatul Copiilor. Se afla la etajul 1 intr-un bloc din  '82. L-am cumparat cash, platind pe el 58.000 E. Familia de la care l-am cumparat il avea din 2006, platise pe el 125.000 si acum isi facusera o casa prin Berceni si voiau sa scape de acesta. Ei l-au luat prin credit bancar iar eu le-am inchis creditul practic. Pretul platit pe ap a fost de 54.500 E . Am platit eu actele notariale, impozitul si le-am dat proprietarilor 1000E cash pentru a se putea muta.
A trebuit sa il refac de la 0. Instalatie electrica, sanitara, daramat pereti, inchis balcon (9 m lungime, e enorm), parchet gresie etc, toate cele. Am mai investit aproximativ 12000E in el.
Mai am inca un apartament, tot pe Tineretului, mai aproape de metrou, tot vav. de parc,3 camere (65 mp) etajul 2, semidecomandat (de fapt e circular) bloc din 76, cu vedere pe spate, foarte aproape de mega image-ul din intersectie (pentru cei care cunosc zona). In acel apartament nu sta nimeni. Este al mamei mele, ea nu sta in Romania. Nu are niciun fel de imbunatatiri dar arata destul de bine pentru cineva fara pretentii. Nu am vrut sa bagam pe nimeni in chirie in ultimii 2 ani pentru ca mama vine in tara de vreo 2 ori pe an si ne-am gandit sa il pastram liber, pentru ea .
Ne-am sfatuit impreuna si am ajuns la concluzia ca e pacat sa tinem acel apartament degeaba. Nu imi place nici ideea ca e din 76 (sunt blocurile Z, pentru cine stie zona), desi, din cate am inteles, sunt niste blocuri destul de bine facute. Acum o luna am zis ca gata, ne apucam sa-l vindem. Au venit destul de multe agentii interesate de el intrucat l-am pus la un pret acceptabil, zic eu. Am cerut 65.000E, in conditiile in care preturile din zona, la apartamente similare , sunt mult mai ridicate. Am primit 2 oferte clare pentru aceasta suma dar ne-am decis si am zis ca pentru moment sa zicem pas.
Ce vreau sa fac . Vreau sa il vand pe acesta si sa cumpar unul cu 2 camere, tot in zona, pe care sa il aranjez asa basic (zugravit pereti instalatie electrica, sanitara etc) si pe urma sa il vand , urmarind sa scot un profit de 3-3.5k E. Asta ar insemna sa gasesc ceva de genul apartamentului cumparat de mine. Atunci cand am cautat am mai gasit vreo 3 oferte sub 55.000 ce erau dispusi sa mearga chiar pe la 53.000 (faptul ca am avut cash a fost un avantaj).
Daca as gasi ceva la 53.54k si as investi vreo 5000E l-as putea vindea undeva la 62.000 (adica sa raman cu acei 3-3.5k de care ziceam) si pe urma sa repet afacerea (Vandut, cumparat altu, imbunatatit, vandut etc)
  Alta varianta ar fi sa ma gandesc sa il inchiriez. As putea obtine acum 330E lejer, chiar daca nu are imbunatatiri etc. Nu stiu exact ce sa fac dar inclin spre a incerca sa scap oarecum de acest apartament (problema cu 1976 ma determina sa faca asta).
Am nevoie de niste pareri pentru aceasta situatie. In speranta ca nu v-am plictisit teribil, astept sfaturile voastre Posted Image)....Va multumesc

Edited by CatalinHayek, 03 January 2015 - 18:38.


#2
Quantum

Quantum

    verklarung

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,543
  • Înscris: 24.05.2005
Esti pe drumul cel bun!

#3
gicaru

gicaru

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,709
  • Înscris: 19.05.2014
Sfat(uri) nu dau decat familiei dar asa ca o parere personala este ca...da, fa cum crezi tu ca-i mai bine (aici nu se aplica de exemplu, regula situatiei ca atunci cand 2 zic ca esti beat, te culci). Posted Image

#4
petre69

petre69

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,785
  • Înscris: 27.01.2009
De gandit ai gandit bine
Bafta

#5
Wiggle

Wiggle

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 296
  • Înscris: 22.05.2014
Ideea care imi place este aceea in care reconditionezi apartamentul. M-am gandit si eu la asta .
E bine ca ai banii cash ( nu multi dispun de sume + 50 k ).
Insa trebuie sa te gandesti cat de mult ramai cu apartamentul , daca este o zona cautata . Cu 5-6 k investiti poti scoate 9-10 lejer.
O a doua variata este sa il inchiriezi , insa asa vin banii mai greu .

Spun iar , idei foarte bune + banii cash ( avantaj ).

O alta idee : un apartament il inchiriezi ( cel mai bun la un pret cat mai mare ) pentru a avea un venit constant si sa te ocupi de altele si sa le vinzi .

Edited by Wiggle, 03 January 2015 - 19:18.


#6
CatalinHayek

CatalinHayek

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 36
  • Înscris: 28.05.2008
Voi cumpara tot in zona. Stau de ceva timp aici si cred ca isi va pastra pretul. As vrea sa incep toata treaba in primavara. Nu cred ca am exprimat clar ceva. Am avut acei 58k cash, acum nu mai am , aia au fost :))). O sa il vand pe asta cu 3 camere (probabil undeva la 65,66k ) si de acolo voi incepe cumpararea unuia cu 2 camere. Dacan nu reusesc sa il vand nu pierd nimic (nimeni din familie nu are nevoie de 3 camere acum) , prietena mea sta in aparatamentul parintilor , tot in tineretului . Deci nu ma afecteaza eventuala pierdere a trei camere. Multumesc tuturor pentru raspunsuri.

#7
petre69

petre69

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,785
  • Înscris: 27.01.2009
Acum ai ceva cash ?

#8
CatalinHayek

CatalinHayek

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 36
  • Înscris: 28.05.2008
Nu detin multi bani cash acum.

Vrem sa cumparam inca unul cu 2 camere prin prima casa (prietena mea il va lua si il vom inchiria , sperand ca se va plati singur).

#9
florinel

florinel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,111
  • Înscris: 29.06.2005
La cum e acum piata imobiliara, eu ma indoiesc ca afacerea asta are sanse de succes. Daca ar fi avut, fii sigur ca sistemul ar fi fost monopolizat deja de interlopi, asa cum se intampla cu licitatiile.
Apoi calculele tale sunt mult prea grosiere, n-ai luat in calcul costurile de vanzare/cumparare de la notar (care se apropie de 6% parca) si impozitul catre stat de 3%.

#10
petre69

petre69

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,785
  • Înscris: 27.01.2009
Mai fa rost de ceva lovele de la maica-ta si incepi chiar cu asta de trei camere care vrei sa-l vinzi
Adica renovarea ca si cum l-ai fi cumparat pt asa ceva
Poate chiar nu va fi nevoie de multi bani daca nu a fost inchiriat


#11
xmanyacs77

xmanyacs77

    *Roman Patriot*

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,125
  • Înscris: 10.07.2013

View Postpetre69, on 03 ianuarie 2015 - 19:22, said:

Acum ai ceva cash ?

A zis omul ca nu mai are multi! De ce intrebi, te oferi sa il sponsorizezi?Posted Image

Edited by xmanyacs77, 03 January 2015 - 19:29.


#12
CatalinHayek

CatalinHayek

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 36
  • Înscris: 28.05.2008
Ideea ta e buna petre, de cateva mii de euro pot face rost, dar nu stiu cat de mult ma va ajuta asta la apartamentul de 3 camere. Ar insemna sa ma duc undeva la 72k ( cu profit etc) ceea ce e cam mult....

Adik 65 k + 5k + 2k ( sa scot macar 2 k ar fi ok) . Stiu , nu am luat in calcul impozitul dar aici , dandu-l pe acesta la un pret accesibil vreau 65,66k in mana , cumparatorul va plati restul ( cel putin asa gandesc eu acum)

Edited by CatalinHayek, 03 January 2015 - 19:37.


#13
petre69

petre69

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,785
  • Înscris: 27.01.2009
Pai daca apartamentul e ok ,de ce vrei sa-l dai sub pret?

Daca apartamentul e ok la electrice si sanitare ,nu ar trebui sa te coste foarte mult o renovare

Renovarea o faci tu sau aduci meseriasi ?

#14
CatalinHayek

CatalinHayek

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 36
  • Înscris: 28.05.2008
Nu e sub pret, e pretul real, preturile din zona sunt ridicate artificial . In principiu , din punctul meu de vedere, un apartament decent (fara imbunatatiri semnificative nu ar trebui sa coste mai mult de 950-970e/mp. Deci, pe 65 mp eu consider ca ar fi corect sa iau 65,66k(zona ma ajuta sa cer putintel mai mult , dar nu mult pra mult ), In zona sunt oferte si cu 77k pentru apartament similar, dar oferta e in piata de un an...eu vreau sa obtin pretul corect, care insa este considerat mic comparativ cu preturile umflate din zona

Renovarea o voi face cu echipa care mi l-a facut pe al meu. Sunt prieteni de familie si ne-am inteles foarte bine. Nu am platit putin dar nici mult. Din nou, am cautat pretul corect.

Edited by CatalinHayek, 03 January 2015 - 19:43.


#15
petre69

petre69

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,785
  • Înscris: 27.01.2009
Stai linistit ca pretul corect il vei obtine
La supra pret il dai numai daca e cineva care chiar vrea in blocul ala si bla bla bla


Era bine daca aveai un agent imobiliar al tau in care sa ai incredere

#16
CatalinHayek

CatalinHayek

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 36
  • Înscris: 28.05.2008
E un apartament in blocul de langa al meu la un pret de 84k si oferta sta in piata de 3 ani. Proprietarul nu vrea sa lase niciun euro. Am vizionat apartamentul acum vreo 2 luni, inainte de a-l gasi pe al meu.

#17
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Sa scrii ce-ai făcut!
Suna interesant ce zici tu...

#18
petre69

petre69

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,785
  • Înscris: 27.01.2009

View PostCatalinHayek, on 03 ianuarie 2015 - 19:45, said:

E un apartament in blocul de langa al meu la un pret de 84k si oferta sta in piata de 3 ani.
Lasa-i drequ pe astia ca astia sunt daia care nu vor sa vanda decat daca prind o pleasca
Intereseaza-te cu cat sa vandut in zona ,nu cat cere unu altul

Ai zic ca ai obtinut 2 oferte clare la 65.000
In cat timp dupa ce l-ai pus in vanzare ?

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate