Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?

Humane (2024)
 Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3

Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...
 Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...
 Donez medicamente renale ptr pisica

Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...
 

Posesori de dihori? Help!

- - - - -
  • Please log in to reply
45 replies to this topic

#1
ele82

ele82

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 16.07.2012
Buna tuturor!

De doua zile am acasa un pui de dihor, o fetita. Are cam 6 luni, asa spun cei de la pet-shop. Mie mi se pare cam micuta pt varsta asta.  M-am documentat foarte bine inainte sa aleg acest animal, mi-am asumat toate riscurile, sa zic asa.
Ideea e ca musca ingrozitor. De ieri de cand am luat-o , am mainile ciuruite, m-a umplut de sange, efectiv. Tot incerc sa stabilesc un contact cu ea, dar azi chiar a intrecut masura. Mi-a perforat mana si a fost nevoie de o corectie fizica, pt ca nu vroia sa desclesteze dintii, a ramas agatata de mana mea si desi am apucat-o de ceafa, asa cum se recomanda, nu imi dadea drumul la mana. :((
Va rog, daca exista cineva cu experienta in educarea acestor animale, am mare nevoie de un sfat. Am toata bunavointa ....dar in asemenea conditii mi-e si frica sa mai deschid cusca.

Va multumesc !!!!

#2
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,825
  • Înscris: 10.12.2006
Lasa-l sa te muste pana se obisnuieste cu tine si vede ca nu reprezinti un pericol pentru el. Foloseste mainile cu schimbul, sa aiba timp sa se vindece ranile.

#3
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008
Cred ca poti sa faci niste video-uri foarte misto pe youtube.

#4
Mur

Mur

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 10,144
  • Înscris: 16.01.2012

 ele82, on 29 decembrie 2014 - 19:37, said:

Ideea e ca musca ingrozitor.
Musc-o si tu pe ea, sa se invete minte!

Acuma, radem si glumim, dar cum sa tii un pui de dihor? Posted Image

#5
lucifer76

lucifer76

    Bashtan

  • Grup: Moderators
  • Posts: 32,574
  • Înscris: 13.06.2007

 ele82, on 29 decembrie 2014 - 19:37, said:

M-am documentat foarte bine inainte sa aleg acest animal, mi-am asumat toate riscurile, sa zic asa.
Pai eu cred ca nu te-ai documentat deloc :). In 5 minute am gasit o gramada de pareri despre ei.
http://www.dihori.ro...-musca-un-dihor
Musca, musca.

#6
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,821
  • Înscris: 07.06.2014

 f300, on 29 decembrie 2014 - 19:49, said:

Cred ca poti sa faci niste video-uri foarte misto pe youtube.

sado maso?



ca orice animal, chiar si la hamsteri, exista o perioada de acomodare, incare animalul se sperie de tine, nu te cunoaste si crede ca vrei sa-i faci rau.

nu te mai repezi la ea sa o prinzi, o sperii si mai tare.

lasa sa se acomodeze, sa cunoasca aerul, mirosurile, mediul in care traieste acum, da-i mancare pe care sa o fi atins cu mana in prealabil pt a-ti cunoaste mirosul, sa stie ca tu esti cel ce o hraneste si ca nu esti un pericol.

asa se intampla cand va avantati asa si nu va documentati inainte de a lua un animal. ii speriati de moarte, ii considerati niste roboti care trebuie sa se ataseze de voi ca magnetul de frigider

#7
Byblos4

Byblos4

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,664
  • Înscris: 26.09.2014
cam multe eforturi si sacrificii, pentru un dihor

#8
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,825
  • Înscris: 10.12.2006
Dar e dragut!

Pisicile au devenit prea mainstream, e plin facebook de ele.

#9
ionut_blue

ionut_blue

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,933
  • Înscris: 07.08.2011
Fa un film sa ne ingrozim bucuram toti .Ceva gen Hitchcock..Posted Image

#10
ele82

ele82

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 16.07.2012
Hmmmm...cam pe ce va bazati cand afirmati ca nu am citit deloc?
Nu e primul animal pe care il cresc, dar singurul in prezent ( exceptand pestii de acvariu) Stiam dinainte ca va musca, am zis in primul post ca mi-am asumat riscul.  Dar se poate dezvata prin anumite trucuri din partea  stapanului si exact asta am intrebat.

Sunt curioasa cati dintre voi chiar aveti un dihor si as vrea pareri din partea unor cunoscatori :)

#11
Mur

Mur

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 10,144
  • Înscris: 16.01.2012
Doamne, sa auda batranii de la tara, care nu stiu cum sa-si scape gainile de dihori, ca altii ii cresc in casa ca animal de companie, si-ar face cruce cu 3 maini.

Adevarul e ca s-a-ntors lumea cu curu-n sus...

#12
ele82

ele82

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 16.07.2012
Bătrânii de la tara s-ar cruci la multe, nu e relevant. Dihorul domestic este diferit de cel care vânează găini la tara.

#13
Byblos4

Byblos4

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,664
  • Înscris: 26.09.2014
Oare ce se intampla cand un posesor de dihor se intalneste pe strada cu Iulia Albu?? Posted Image

#14
Mur

Mur

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 10,144
  • Înscris: 16.01.2012

 ele82, on 29 decembrie 2014 - 20:28, said:

Bătrânii de la tara s-ar cruci la multe, nu e relevant.
Normal ca nu e relevant, doar ei se trag din noi, nu noi din ei, si ei au de invatat de la noi, nu noi de la ei.

Vai si amar...

#15
ele82

ele82

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 16.07.2012

 Mur_, on 29 decembrie 2014 - 20:32, said:

Normal ca nu e relevant, doar ei se trag din noi, nu noi din ei, si ei au de invatat de la noi, nu noi de la ei.

Vai si amar...
Daca tu iti ghidezi viata dupa asta....mult succes in continuare. Oricum, la dat cu parerea in necunostinta de cauza esti maestru. Am zis ca am nevoie de un sfat de la cineva care stie despre ce e vorba. E chiar atat de greu sa ignori o intrebare la care nu ai raspuns si sa te abtii de la jigniri? Asta nu puteai sa înveti de la bătrânii de la tara?


#16
Mur

Mur

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 10,144
  • Înscris: 16.01.2012
Pisi, daca tu imi spui cu ce te-am jignit, isi spun si eu ce sa faci ca sa-ti cante dihorul melodii de inima albastra, in loc sa te muste.

#17
kalin cluj

kalin cluj

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 361
  • Înscris: 11.02.2007
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/lhaBgZw_V1s?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#18
sun_kid

sun_kid

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,263
  • Înscris: 28.05.2012
heavy duty leather gloves si ai rezolvat problema!

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate