Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Bilant 2014 - legumiculturã

- - - - -
  • Please log in to reply
81 replies to this topic

#37
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,522
  • Înscris: 27.01.2012
Daca e soi poti sa inmultesti samanta din fructele colectate, daca e hibrid nu stii ce iese...asta e singura diferenta!

#38
meganedoi

meganedoi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,433
  • Înscris: 03.08.2006
Multumesc Carprom. Mi-ai amintit de maddox si mi-am dat seama ca sunt mai multi care nu au mai postat pe aici.
Asa ca daca este vorba despre bilanturi in sectorul legumicultura atunci as vrea sa remarc absenta postarilor unora dintre cei care au contribuit cu experienta, pataniile si priceperile personale la progresul, invatarea si antrenarea unora dintre noi. Ii amintesc in ordine nealfabetica si intamplatoare:
Maddox (amintit mai devreme si de carprom)
badjoke
Driver
trestie
regeleflorilor
Menegerul
Cxd
1orgu
scuterone
maraskinos (care intra doar sa ne ureze "La multi ani";))
Smartvantage

Va rog sa ma corectati daca am uitat pe cineva

#39
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,522
  • Înscris: 27.01.2012
Dar matale megane, de ce stai 'pe tusa'???
Sau preferi sa te ascunzi sub fusta 'gloriilor eterne'???
:(
De ce nu iesi 'la inaintare'?

Edited by subway_guru, 30 December 2014 - 22:05.


#40
rid

rid

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,785
  • Înscris: 23.02.2006
Offtopic, ca sa ne mai descretim fruntile dupa pomelnicul lui Megane.
Femeie la benzinarie acum 3 zile Posted Image))

Edited by rid, 30 December 2014 - 22:23.


#41
meganedoi

meganedoi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,433
  • Înscris: 03.08.2006

 subway_guru, on 30 decembrie 2014 - 22:01, said:

Dar matale megane, de ce stai 'pe tusa'???
Sau preferi sa te ascunzi sub fusta 'gloriilor eterne'???
:(
De ce nu iesi 'la inaintare'?

Sunt atat de putine si totusi atat de multe de spus. :)
Trebuie sa imi pun ordine in ganduri.

#42
corsica

corsica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,945
  • Înscris: 13.04.2007

 meganedoi, on 30 decembrie 2014 - 21:52, said:

Multumesc Carprom. Mi-ai amintit de maddox si mi-am dat seama ca sunt mai multi care nu au mai postat pe aici.
Asa ca daca este vorba despre bilanturi in sectorul legumicultura atunci as vrea sa remarc absenta postarilor unora dintre cei care au contribuit cu experienta, pataniile si priceperile personale la progresul, invatarea si antrenarea unora dintre noi. Ii amintesc in ordine nealfabetica si intamplatoare:
Maddox (amintit mai devreme si de carprom)
badjoke
Driver
trestie
regeleflorilor
Menegerul
Cxd
1orgu
scuterone
maraskinos (care intra doar sa ne ureze "La multi ani";))
Smartvantage

Va rog sa ma corectati daca am uitat pe cineva
Megane, tot respectul, l-ai uitat pe cel mai important: almadan, care s-a retras de pe acest forum din motive obiective, dar, zic eu, este o mare pierdere pentru noi!

#43
meganedoi

meganedoi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,433
  • Înscris: 03.08.2006
Atunci sa fie si Almadan :)
Si daca tot suntem la litera A, atunci vreau sa il mentionez pe Agrocon

Edited by meganedoi, 30 December 2014 - 23:14.


#44
corsica

corsica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,945
  • Înscris: 13.04.2007
Chiar daca nu raspund direct intrebarii lui guru, ce voi spune are legatura cu titlul topicului.
Pentru mine, din punct de vedere legumicol si tehnic, 2014 a insemnat:
- v-am descoperit pe voi, in februarie, si acest lucru mi-a schimbat radical ''politica agricola''
- am modificat/intarit solarelul (din cauza greutatii tomatelor - "se scufunda"!)
- am invelit solarul cu folie profi
- am achizitionat rezistenta si termostat pentru REP - multumesc megane
- am construit REP-ul
- am descoperit rolul plasei de umbrire si montat-o pe solar (in 2015 va fi peste aproape toata gradina)
- am montat motorase pentru aerisirile laterale
- am montat vasul pentru irigare si electrovalva electrica
- am pus in functiune Arduino - multumesc mariusares
- am facut/automatizat aerisirile pe capete
- am facut rafturile pentru semanat si le-am echipat cu neaone
In 2015 vreau sa ma concentrez mai mult pe cultivarea unor soiuri si hibrizi mai productivi si rezisteni la boli, pentru cei 200 mp de gradina de la mine si 400 mp de la socrii mei:
- tomate: rosii inima de bou de la mine si cateva soiuri bulgaresti
- gogosar: Kabala F1
- gras: California Wonder si Bibic F1 - multumesc carprom si laum
- capia: ureche de elefant si Kaptur F1
- vinete: Aragon F1
Pe langa aceste soiuri si hibrizi voi continua sa cultiv si soiurile mele traditionale.
Poze, dincolo, pe imagini.
Va multumesc tuturor ca existati si va urez un An Nou fericit!


#45
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,522
  • Înscris: 27.01.2012
Meserias!
Asa de multe lucruri, in asa de scurt timp!
:)

Edited by subway_guru, 31 December 2014 - 18:48.


#46
corsica

corsica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,945
  • Înscris: 13.04.2007
La ultimul punct, cel cu rafturile si neoanele, tu esti de vina!
Experimentele si postarile tale de pe iluminatul artificial m-au impulsionat.
Multumesc!

#47
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,522
  • Înscris: 27.01.2012
Ma bucur in mod deosebit ca 'rautatile' mele mai duc si la ceva 'pozitiv'!
:)
Romania lucrului bine facut nu va veni 'never ever' de sus in jos, doar de jos in sus!
Doamne ajuta si la Multi Ani!

Edited by subway_guru, 31 December 2014 - 19:28.


#48
laum

laum

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 839
  • Înscris: 22.09.2005
La multi ani !
Va doresc un 2015 minunat!

#49
roadmaster969

roadmaster969

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 849
  • Înscris: 26.10.2009
Continuand seria "impartasirilor" ,vin si eu cu un sumar al realizarilor pe 2014,un an mediocru la neprotejate,bunicel in solar...
Sub cerul liber,tomatele mele au avut de suferit,in prima parte a sezonului,ploile abundente si lipsa timpului in momentele cheie,palisare ,copilire,etc au dus la un debut firav,fara mari sperante ,urmat in toamna de o revenire interesanta,fapt ce mi-a demonstrat inca o data de puterea plantelor de regenerare,o lectie de viata ! Au performat in schimb ardeii,a fost anul lor( cum bine a mentionat un coleg mai demult,imi scapa cine),cel putin in zona mea.Frumosi ,cu o vitalitate de impresionat,a fost prima cultura care a performat de la un capat la altul,in aceleasi conditii vitrege de intretinere,ma refer la palisare /tratamente !
La indoor,in schimb am avut rezultate scontate,performand atat hibrizii cat si soiurile,cu mentiunile de rigoare ,marbenele ,grasele de iasi(iulian,bibanul&co),ultimele facand deliciul familiei ,cu o medie de peste 5kg/fir,ceea ce pentru un soi mi se pare excelent,rezistenta la boli...
Inclin sa cred ca exista soiuri mult mai bune si performante decat multi hibrizi de firma,soiuri care atent selectionate de a lungul timpului,umilesc produsele de firma. Cred ca tine de noi sa ne imbunatatim zestrea semincera ,dar pentru asta trebuie o munca sustinuta de selectie ,care pana la urma e un fleac,fata de beneficiul imens pe care l-am putea avea. Platim comoditatea de a cumpara o promisiune,neglijand bogatia pe care deja o avem ! Cu mici exceptii,nu cred ca se merita,si cred asta urmarind si alte colectivitati de pasionati,care urmaresc acelasi obiectiv,plante sanatoase cu fructe deosebite !Dar despre asta intr-un alt serial !
Nemultumirile mele vin doar din lipsa spatiului, insuficient pentru o varietate mai mare de plante si a timpului acordat acestei pasiuni fascinante !

Ca un wishlist: refacerea solului,o procesare mai eficienta a produselor obtinute de pe cei aprox 200mp cultivati,acoperitor pentru necesarul familial,total nesatisfacator pentru un pasionat ! Posted Image
Multumiri tuturor celor care si-au adus aportul la aceasta minunata experienta a gradinaritului,o pasiune demna de urmat si transmis mai departe !

Posted Image

#50
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,073
  • Înscris: 17.03.2005
La hibrizi platesti garantia de a cumpara mereu acelasi lucru si de a primi fix acelasi lucru din.specificatii oriunde pe planeta, lipsa bolilor, omogenitate si predictibilitate in productie.
Atat.
Evudent ca soiurile pot fi in multe directii peste dar nu ai garantii.

#51
carprom

carprom

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 282
  • Înscris: 25.12.2008

 roadmaster969, on 01 ianuarie 2015 - 10:51, said:

Continuand seria "impartasirilor" ,...........

RM & Greaca Pictures presents................Posted Image

#52
roadmaster969

roadmaster969

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 849
  • Înscris: 26.10.2009

 parintele, on 01 ianuarie 2015 - 11:56, said:

La hibrizi platesti garantia de a cumpara mereu acelasi lucru si de a primi fix acelasi lucru din.specificatii oriunde pe planeta, lipsa bolilor, omogenitate si predictibilitate in productie.
Atat.
Evudent ca soiurile pot fi in multe directii peste dar nu ai garantii.
Repede si matale:

Ai vazut cuvantul "impartasanie" si ce ai zis: gata,promotie la patrafir ! Posted Image
Cu restu'mai merge omogenitate,predictibilitate...da'cu lipsa bolilor m-ai cucerit ! Cand o sa umplu curtea de hibrizi ,iti aduc tie colectia de ridomil si alte parascovenii,eu nu o sa le mai folosesc !Posted Image
Dar vin zilele astea dupa neshte ardei d-ala preasfinit  ,sa nu dai drumu' la caine !
Doar daca pleci cu Boboteaza ! Da' las ca stiu unde tii borcanele alea....Posted Image


 carprom, on 01 ianuarie 2015 - 13:18, said:




RM & Greaca Pictures presents................Posted Image

Sefu,pot sa pun si de o continuare la " Razboiul Rasadurilor/Stelelor " ,varianta autohtona ,la studiourile CarpromProduction,la ce recuzita ai dumneata acolo....Posted Image
Numai sa vina si Meganu' ,ai vazut ce frumos ne jucam prin curtea matale !
Sa ne dai si niste sabii mici ,cu laser, sa nu mai zica vecinii ca suntem doar zilieri de Capitala !Posted Image
Acu ,cat ii frig si merge tuica !
Posted Image

#53
carprom

carprom

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 282
  • Înscris: 25.12.2008
Sunteti invitatii mei, mai ales ca zilele astea lansez in productie pelicula "Lettuce undercover" second part si n-am gata toata butaforiaPosted Image Posted Image

Postul meu de mai sus, insa, avea rostul sa te indemne sa pui si ceva ilustratii..


Gata ! Ma duc sa dau jos zapada de pe solarii si sa mai ard ceva calorii. Ma gandesc ca pe vremea asta mai bine as folosi  termometrul ca sa ma cantaresc.Posted Image

Edited by carprom, 01 January 2015 - 15:33.


#54
roadmaster969

roadmaster969

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 849
  • Înscris: 26.10.2009

 carprom, on 01 ianuarie 2015 - 15:24, said:


Postul meu de mai sus, insa, avea rostul sa te indemne sa pui si ceva ilustratii..


Am mai primit "sesizari"...N-am cine stie ce pictoriale de cabina de tir,dar o sa incerc sa fac un remake,macar simbolic...

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate