Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...
 Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...

Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere

Laptop Gaming
 Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...
 Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import
 

Bilant 2014 - legumicultură

- - - - -
  • Please log in to reply
81 replies to this topic

#19
tatuc

tatuc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 483
  • Înscris: 23.09.2014

View Postparintele, on 30 decembrie 2014 - 17:25, said:

Pai class atata costa...doar n-oi vrea sa ceara cat pe klass....si omu n-a zis ca sunt f1...
Una peste alta, ala nu e nici rasad bun si nici norocul incepatorului, eu fac pariu ca gradina aia a fost "parloaga" pana acum...atata tot...anul asta o.sa fie asa si asa.iar de.la anul, cum urasti tu otravurile.astea, o sa vezi ce productii o sa ai....
Asa este, gradina a fost parloaga, pana acum de vreo 3 ani. Sper sa o mentin cat de cat prin ingrasamant natural, am mai citit pe un topic despre binefacerile culturii de mazare ingropate sub brazda....obtinere de compost...., rotire a culturilor, o sa vad ce iese. Cum am mai spus nu vreau productii nemaipomenite, nu intentionez sa vand nimic, ce depaseste nevoile familiei dau de pomana.

#20
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,521
  • Înscris: 27.01.2012
Pana 'te invechesti' si te napadesc toate cele...

#21
tatuc

tatuc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 483
  • Înscris: 23.09.2014

View Postsubway_guru, on 30 decembrie 2014 - 17:43, said:

Pana 'te invechesti' si te napadesc toate cele...
Poate ai dreptate, cum se zice niciodata sa nu spui niciodata. Momentan prin intermediul gradinii am reusit sa gasesc un mijloc de a scapa de stres si kg in plus.

#22
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,521
  • Înscris: 27.01.2012
Rugaminte, daca raspunzi imediat...nu mai cita!
Ok?

Edited by subway_guru, 30 December 2014 - 17:55.


#23
carprom

carprom

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 282
  • Înscris: 25.12.2008

View Postsubway_guru, on 28 decembrie 2014 - 15:25, said:

Intr-un cuvant, care au fost 'invatamintele' ultimului an, succese+insuccese???

Bilanturile, da sunt necesare !

Pai sa vedem "succesurile":
- 2014 a fost anul in care am confectionat cu manutele mele primele doua solarelePosted Image  ( care s-au adaugat celui pe care-l aveam cumparat deja), din teava neagra de 3/4, inspirat de cele vazute la Madoxx.
   Regret mult ca a Madalin a ales sa nu mai scrie pe forum, posturile sale erau pline de informatie adevarata, de bun simt si profit de ocazie sa-l salut calduros!
- 2014 a fost anul in care am trecut de la gradinita de rasaduri la scoala primara ba chiar am reusit sa valorific surplusul, dupa modelul: - Haideti domnule sa va spun cate ceva despre rasadul pe care-l cumparati de la mine!  - Lasa dom'le c-am vazut eu ce rosii aveai anul trecut in gradina!
- 2014 a fost anul in care am devenit furnizor de legume pentru piata, adica am vandut en-gross cateva sute de capatani de salataPosted Image , e adevarat ca doar cu 0.5 lei bucata dar a fost un inceput. Marea mea bucurie a fost ca, atunci cand "comersantul" a vazut mostrele de salata, m-a intrebat simplu ce cantitate pot sa-i livrez.
- 2014 a fost anul in care am semanat si plantat in gradina 74 de modele diferite de tomate, atat soiuri cat si hibrizi. Multe au confirmat, multe au dezamagit. Dar ...ca sa poti trage o concluzie adevarata experimentul ar trebui repetat cativa ani la rand si.... nu ma tine rabdarea! Poate s-o faca Meganu' ca-i sta in fire sa experimenteze Posted Image
- tot 2014 a fost anul in care in gradina meau si-au facut locul ciudateniile lui Guru si altele asemenea. Nu-i mai multumesc inca o data, ca i-am multumit destul pana acumPosted Image
- a fost anul in care mi-au mers bine culturile de ceapa si usturoi de toamna si mai putin cele de primavara ca a intrat si acolo mana.
- a fost primul an in care am cultivat Klass F1 si am fost multumit de rezistenta la boli si de productivitate. Au fost satisfacuti si clientii care au cumparat rasad de la mine
- a fost anul in care oamenii din cartier veneau pe bicicleta sau cu copiii in carut, la poarta mea, sa le vand legume din gradina si, dupa modelul nord-american, i-am invitat sa-si culeaga singuri legumele si apoi sa vina sa le cantarim.
- a mai fost si anul in care desi am facut o multime de sticle de suc de rosii dupa reteta Qwerty (salut prietene!), desi am vandut o cantitate apreciabila de legume (multumesc si tie prietene pentru ajutor!), desi am aruncat din cauza manei aproape 350 de kilograme de rosii (compromise primele doua roduri de la aprox. 300 de cuiburi), desi am procesat o multime de legume,  tot am fost nevoit sa mai cumpar o lada de 500 litri pentru congelate.
Nu promit, dar daca am timp am sa pun si ceva fotografii care ilustreaza cele afirmate mai sus. Am sa le pun la rubrica "Imagini cu... din gradinile noastre", ca-mi pare corect sa pastram ordinea.

Cam atat.


Despre "insuccesuri" nu-mi place sa vorbesc, ca ma deprima si cine stie ce mai facPosted Image .

#24
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,073
  • Înscris: 17.03.2005
Despre succesuri nu e bine sa te lauzi pentru ca data viitoare ti-o iei ...superstitii pescaresti, deh...

#25
carprom

carprom

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 282
  • Înscris: 25.12.2008
Contributia mea de mai sus are ca unic scop  de a deschide calea  invitatiei lui Guru adresata colegilor nostri de a se "lauda" cu realizarile lor din acest an.
Ilustratii pe Imagini.... asa cum am promis.
Astept si  "confesiunea"  Preasfintiei Tale !Posted Image

Edited by scaiba, 30 December 2014 - 20:01.
Am pus link


#26
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,521
  • Înscris: 27.01.2012
Pana la urma, experienta personala e...mama invataturii!
Asa ca...nu fiti timizi, bagati...din gros!
:)
Cu bune si cu rele...de-a valma!
:)
Nu riscati decat un singur lucru...sa va inundam cu 'like'!
:)

Edited by subway_guru, 30 December 2014 - 20:15.


#27
anasstasia

anasstasia

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,278
  • Înscris: 30.07.2013
Daca tot e la experiente, am in plan pe langa multe soiuri de rosii sa cumpar si Kiveli F1. Merita sa incerc? Am gasit plic de 20 seminte cu 14 lei.

#28
rid

rid

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,785
  • Înscris: 23.02.2006
Kiveli merita!

#29
anasstasia

anasstasia

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,278
  • Înscris: 30.07.2013
Ok, multumesc!

#30
tatuc

tatuc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 483
  • Înscris: 23.09.2014

View Postanasstasia, on 30 decembrie 2014 - 20:22, said:

Daca tot e la experiente, am in plan pe langa multe soiuri de rosii sa cumpar si Kiveli F1. Merita sa incerc? Am gasit plic de 20 seminte cu 14 lei.
Scump....scump, uite ce am gasit eu http://www.morami.ro...i-f1-p1077.html
Am cautat sa vad cum arata....

#31
anasstasia

anasstasia

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,278
  • Înscris: 30.07.2013
Ai dreptate, insa nu am ce face cu 100 de seminte. O sa plantez 5, maxim 10 fire. Din restul soiurilor de tomate voi planta 2-3 fire/soi.

#32
tatuc

tatuc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 483
  • Înscris: 23.09.2014

View Postcarprom, on 30 decembrie 2014 - 19:51, said:

Contributia mea de mai sus are ca unic scop  de a deschide calea  invitatiei lui Guru adresata colegilor nostri de a se "lauda" cu realizarile lor din acest an.
Ilustratii pe Imagini.... asa cum am promis.
Astept si  "confesiunea"  Preasfintiei Tale !Posted Image
Tu chiar ai cu ce sa te lauzi....joci in alta liga, frumoase imaginiPosted Image

#33
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,521
  • Înscris: 27.01.2012
Hai, vino si matale, indiferent cu ce 'amarastenii', vom aprecia la justa valoare!
Profita de ocazie, ca eu daca vin cu ceva 'ofilite' imi sar toti in cap!...ca vezi Doamne, la mine ar trebui sa fie doar 'de expozitie'!
:)
De unde si pana unde n-ar avea dreptul sa mai si 'rateze' cineva ceva???
:) :) :)

Edited by subway_guru, 30 December 2014 - 21:12.


#34
tatuc

tatuc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 483
  • Înscris: 23.09.2014

View Postanasstasia, on 30 decembrie 2014 - 20:51, said:

Ai dreptate, insa nu am ce face cu 100 de seminte. O sa plantez 5, maxim 10 fire. Din restul soiurilor de tomate voi planta 2-3 fire/soi.
Asta cam asa e. Majoritatea vand in cantitati mai mari, vazusem si eu niste soiuri ce imi placeau (ca poza) dar prea multe seminte, mi-ar ajunge cel putin 5 ani, chestia e ca nici nu am cu cine sa impart necazul, vecinii mei merg pe semintele pastrate de ei.
Anul asta in primavara am cumparat o gramada de seminte (un cos plin) din supermarket, dar pana la urma nu le-am folosit fiindca am considerat ca sunt in intarziere si am cumparat rasaduri, acum am aflat ca nu sunt tocmai ok, nu stiu ce sa fac sa risc sa le folosesc sau le trec la pierderi. Azi m-am uitat la ele si am vazut ca nu au expirat.

#35
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,521
  • Înscris: 27.01.2012
Foloseste-le cu incredere, nu expira chiar asa de usor...
:)
Ca sa fi sigur, pui doua in loc de una si raresti surplusul...

Edited by subway_guru, 30 December 2014 - 21:16.


#36
tatuc

tatuc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 483
  • Înscris: 23.09.2014
Nu de expirat mie frica dar pe plic nu specifica daca e soi, hibrid, cum se numeste zice de ex. rosii si gata, ideea e sa iasa ce e desenat pe plic :).

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate