Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Instalatii sanitare

Program de slabire cu succes gara...

Reconditionare cada baie din fonta

Problema imprimanta
 Here goes nothing

BCR sau Raiffeisen

Visual Studio 2022 instaleaza Epi...

Sfat alegere parbriz
 EMAG - recenzii false facute de ei?

Recomandare telefon 900-950

Nivel de trai

Semnal bun da'... prost
 De ce statiile de radio FM nu ren...

Pe unde pot sa gasesc statistici ...

Este reconditionat acest laptop?

Prelungire fire electrice
 

Discrepanta intre salariile mici si salariile mari

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
212 replies to this topic

#55
merlin2

merlin2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 672
  • Înscris: 22.08.2014

View Postspare-me, on 28 decembrie 2014 - 13:00, said:

Pentru ca romania e o tara de putori. Ieri pe toate canalele principala stire era despre zilele libere din 2015...

Fals si ofensator ca Romania e tara de putori. Da, sunt si multi puturosi,dar aia nu muncesc, stau pe ajutor social.
DAr sa faci pe toti cei care trudesc pe salariul minim pentru profiturile patronilor putori, mi se pare scandalos.
In Romania se munceste ca sclavul, la veniturile care se acorda.
Apoi, zilele libere in alte tari sunt mai multe, mai informeaza-te.

Nu mai umblati cu mizerii, nu asta e motivul ptr care salariile sunt mici in Romania. Asta e doar explicatia comoda si preferata de exploatatori.
Auzi tu, daca apare o stire despre zile libere-rezulta ca Romania e tara de putori, halal logica.
Stii ce e curios? Ca desi angajatii muncesc ca sclavii pe nasturi, cu venituri de 10 ori in urma vestului, patronii, cei mai multi,  o duc la fel de bine ca-n vest.  Aici care mai este explicatia?

Edited by merlin2, 28 December 2014 - 17:11.


#56
Nero-d

Nero-d

    je m'en fiche/pohui

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,138
  • Înscris: 30.01.2004
stai tu linistit
englezii de obicei nu prea muncesc
de aia au imigranti!
iar aia care muncesc, nu se imbogatesc... destul de putini isi pot permite sa-si cumpere o casa conform necesitatilor
iar ca imigrant, la inceput de cariera, nu cred ca poti spera la mai mult de 280Ł/w
eu spre exemplu am lucrat si pe 180
iar in ro, nu am vazut pe nimeni mort de foame
gandeste-te ca sunt pensionari cu 3-400 lei pensie si stau la bloc in bucuresti...
dar văitatul e sport national

@  merlin2
ti se pare scandalos?
pai sa fie si ei patroni!!! cine-i opreste?

salariile in romania sunt enorme in comparatie cu alte tari

muncesc ca sclavii??? nu stiu de ce dar n-am vazut pe nimeni indoit de munca

fa si tu o vizita prin china... te astept cu impresii!!!

Edited by Nero-d, 28 December 2014 - 17:18.


#57
mihaigerard

mihaigerard

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,279
  • Înscris: 28.08.2006

View PostOmulLLORT, on 28 decembrie 2014 - 16:15, said:

Cine a zis ca munceste mai putin ? e vorba de randament
Nu este putoare dar nu da la sapa pentru ca nu are neovie, simplu.

Nu e vorba nici de randament. :)))
E vorba de fapt de infrastructura, mediu fiscal favorabil, competitie & shit. In momentul in care firmele vor avea un mediu propice dezvoltarii afacerilor vor investi bani in deschiderea unor centre in Romania. Asta inseamna mai multe locuri de munca => competitie pe piata muncii => salarii mai mari.

Altfel n-ai cum sa obtii o crestere organica a salariilor ci doar una hranita de inflatie.

#58
mardraaxi

mardraaxi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,898
  • Înscris: 22.11.2009
In foarte multe cazuri ba chiar provoaca invidia patronilor din occident unde la milionul de euro profit a trudit si strabunicul.

#59
casablanca1000

casablanca1000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,157
  • Înscris: 25.08.2011

View PostNero-d, on 28 decembrie 2014 - 17:15, said:

gandeste-te ca sunt pensionari cu 3-400 lei pensie si stau la bloc in bucuresti...
dar văitatul e sport national

pensionarii au casa in proprietate (deci nu platesc chirie) plus o sumedenie de gratuitati si subventii care salariatilor platiti cu salariul minim si avand copil in intretinere nu li se aplica  Posted Image
iar faptul ca unii au 3-400 de lei pensie ar putea avea legatura cu faptul ca au iesit la pensie anticipat sau pe caz de boala inchipuita.

#60
mardraaxi

mardraaxi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,898
  • Înscris: 22.11.2009

View PostNero-d, on 28 decembrie 2014 - 17:15, said:

iar in ro, nu am vazut pe nimeni mort de foame
gandeste-te ca sunt pensionari cu 3-400 lei pensie si stau la bloc in bucuresti...
dar văitatul e sport national.

@  merlin2
ti se pare scandalos?
pai sa fie si ei patroni!!! cine-i opreste?

salariile in romania sunt enorme in comparatie cu alte tari
Daca nu ai vazut tu nu inseamna ca nu exista.
Vorbesti tampenii mai mari ca tine(ca sa fiu baiat salon),este imposibil sa traiesti la oras cu 400lei,acei oameni stau pe carca familiei.
Ai dreptate,vad ca te vaiti ca romanii au salarii prea mari,nu stiu dupa ce standarde si calcule ai ajuns tu la acest rezultat dar vad ca si europenii spun ca suntem cei mai prost platiti.

Da stiu,sunt multi ca tine care doresc o tara de patroni cu studii superioare in proportie de 101% din totalul populatiei.

#61
alionte

alionte

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 977
  • Înscris: 23.06.2005

View Postrinser, on 28 decembrie 2014 - 13:20, said:

Hai sa fim romani, eu zic sa facem o petitie sa le scada si lor salariile Posted Image

Asta este ca si aia cu "sa moara capra vecinului"!Posted Image  De ce sa o duca si ei bine , nu?Posted Image
Nu ar fi mai bine sa moara si sa le luam noi capra? Adica sa moara ei si sa mergem noi sa lucram in locul lor.Posted Image

#62
srelu

srelu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 354
  • Înscris: 17.02.2007
Alt topic pe tema "hai sa ne manjim propria natie cu rahat si sa cadem in genunchi in fata Domnilor si Doamnelor din Maretul Occident".

Tata, tu incerci sa faci pe desteptul, dar nu stii cum se face asa ceva. Vii cu trucuri de doi bani. In cazul romanilor dai salariul minim si cel maxim iar un cazul Marii Britanii dai salariile medii.

Un CEO de la o mare corpratie britanica castiga mai mult decat toti romanii la un loc (salariu, dividende, actiuni, prime si alte bazaconii).

#63
the_northpole

the_northpole

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,799
  • Înscris: 10.01.2010

View PostNero-d, on 28 decembrie 2014 - 17:15, said:

salariile in romania sunt enorme in comparatie cu alte tari
Alte tari fiind Ghana, Niger, Zimbabwe  bănuiesc. sau am uitat unde traiesc si Romania nu mai plateste preturi EU?

View PostNero-d, on 28 decembrie 2014 - 17:15, said:

salariile in romania sunt enorme in comparatie cu alte tari
muncesc ca sclavii??? nu stiu de ce dar n-am vazut pe nimeni indoit de munca

Lasa ca am vazut eu.

ultimul loc de munca unde lucra maica-mea.
bucatareasa la un  azil de batrani.
cand sa angajat acolo erau 70 de batrani la care trebuie facuta mancare de 3 ori pe zi(cu promisiunea ca o sa mai angajeze pentru bucatarie). 2 bucatarese pe tura, 4 in total. Find facut pe fonduri europene din cate am inteles minimul de personal de bucatarie trebuia sa fie de 6 persoane asa ca seful si un ginere de al sau erau trecuti ca bucatari.
intre timp azilul a cresut, de la 70 de persoane au ajuns la 120, mariri de personal nu sau mai facut, mancare tot trebuia facuta. si nu in oale de 5 litri(si dupa totul spalat).
Maica-mea si-a distrus spatele. totul pe un salariu de 1000 de lei(minimul pe hartie).
acum umblam la doctor ca sa mai salvam cat mai putem.

Edited by the_northpole, 28 December 2014 - 17:44.


#64
Nero-d

Nero-d

    je m'en fiche/pohui

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,138
  • Înscris: 30.01.2004
pai si cum ramane cu munca e bratara de aur? si munca inobileaza?

#65
the_northpole

the_northpole

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,799
  • Înscris: 10.01.2010
nu stiu, poate imi explici tu,

Eu doar ti-am dat un exemplu da persoana indoita de munca. si nu e singura.

#66
casablanca1000

casablanca1000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,157
  • Înscris: 25.08.2011

View PostNero-d, on 28 decembrie 2014 - 17:53, said:

pai si cum ramane cu munca e bratara de aur? si munca inobileaza?
inobileaza pe patron/actionari/CEO   Posted Image

#67
Startpause

Startpause

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,712
  • Înscris: 05.03.2005
asta e rezultatul renuntarii la meserii in favoare diplomelor goale astfel incat tot taranul sa iasa "licentiat" si apoi sa caute joburi la corporatii.
cunosc instalatori si electricieni buni care sunt plini de bani. pentru ca sunt foarte buni.
cunosc zugravi care sunt contractati ca singura persoana pentru vile intregi...pentru ca lucreaza bine, gem de bani...ii apasa greutatea.

acolo e meseria bratara de aur si acolo ar trebui sa=si doreasca individul lucrator sa fie bun, sau cel mai bun...
in rest, gargara...mai ales la bugetari.

#68
OmulLLORT

OmulLLORT

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,756
  • Înscris: 06.09.2014

View Postmardraaxi, on 28 decembrie 2014 - 16:52, said:

Asta pentru ca legile sunt de rahat si le da liber "investitorilor" sa te plateasca mai putin decat tractorul dar sa muncesti la fel ca el.
Randamentul tine de patron nu de angajat,el munceste la fel ca si englezul si neamtul,deci merita acelasi tratament si retributie,ca tu ca patron nu esti in stare ca angajatul sa aibe randament e problema ta,care problema in occident se cheama faliment,la noi se cheama sclavie democratica.
Tu nu vezi pomul de padure.
Nu-i impiedica nimeni pe oameni sa-si faca afaceri.

#69
prisonbreak

prisonbreak

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,209
  • Înscris: 15.05.2007

View Postspare-me, on 28 decembrie 2014 - 18:34, said:

asta e rezultatul renuntarii la meserii in favoare diplomelor goale astfel incat tot taranul sa iasa "licentiat" si apoi sa caute joburi la corporatii.

In sfarsit ai reusit sa iesi din demagogia de pana acum si sa punctezi un adevar.

View Postspare-me, on 28 decembrie 2014 - 18:34, said:

cunosc instalatori si electricieni buni care sunt plini de bani. pentru ca sunt foarte buni.
cunosc zugravi care sunt contractati ca singura persoana pentru vile intregi...pentru ca lucreaza bine, gem de bani...ii apasa greutatea.

acolo e meseria bratara de aur si acolo ar trebui sa=si doreasca individul lucrator sa fie bun, sau cel mai bun...
in rest, gargara...mai ales la bugetari.

Asa e, au bani multi. Si probabil toti aia de care amintesti taie chitanta si platesc impozite pt banii aia, nu?

Edited by prisonbreak, 28 December 2014 - 18:59.


#70
casablanca1000

casablanca1000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,157
  • Înscris: 25.08.2011

View Postprisonbreak, on 28 decembrie 2014 - 18:54, said:

Asa e, au bani multi. Si probabil toti aia de care amintesti taie chitanta si platesc impozite pt banii aia, nu? Posted Image

si ce daca nu-si platesc impozitele? oamenii aia isi rup carca pentru ei si familiile lor, nu de dragul statului. multi dintre noi ar fenta impozitele daca am fi in locul lor.

#71
tiopedi

tiopedi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,287
  • Înscris: 21.11.2014

View Postcasablanca1000, on 28 decembrie 2014 - 19:01, said:

si ce daca nu-si platesc impozitele? oamenii aia isi rup carca pentru ei si familiile lor, nu de dragul statului. multi dintre noi ar fenta impozitele daca am fi in locul lor.
Unii sunt mai " egali ' decat altii .
Daca nu-si platesc impozitele in romania sa-si desfasoare respectivele activitati in siria .
Nu cred ca le convine tarisoara aia .
Ma insel ?

Edited by tiopedi, 28 December 2014 - 19:07.


#72
prisonbreak

prisonbreak

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,209
  • Înscris: 15.05.2007

View Postcasablanca1000, on 28 decembrie 2014 - 19:01, said:

si ce daca nu-si platesc impozitele? oamenii aia isi rup carca pentru ei si familiile lor, nu de dragul statului. multi dintre noi ar fenta impozitele daca am fi in locul lor.

Nu munceste nimeni de dragul statului, stai linistit. Ma rog, daca e sa te iei dupa unii, e suficient sa spui ca nu munceste nimeni si punct.

Edited by prisonbreak, 28 December 2014 - 19:08.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate