Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ce e aratarea asta ?

Probleme timonerie schimbator sau...

Numar strada gresit in contractul...

Centrala Ariston Cares Premium 24...
 La multi ani @Klasse!

La multi ani @shmecherul!

pareri ipad 6-2018- flip

Cum au aparut supermarketurile in...
 Campanii mincinoase Carrefour

Tv toshiba defect

touchscreen navigatie stricat

bonsai - de unde?
 Resetare Bonus Malus

Unitatea optica DVD-rw absenta pe...

Problema configurare Wireguard

Dozatoare de apa, cu alimentare d...
 

Discrepanta dintre mediul rural si cel urban

- - - - -
  • Please log in to reply
81 replies to this topic

#73
Barboso

Barboso

    Satir bătrân, "United Gashka" member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,260
  • Înscris: 24.01.2008

View Postdanaciu, on 29 decembrie 2014 - 16:04, said:

poate ar trebui sa incerci si vorbim dupa aceea, s-ar putea sa intri si tu in acel club select de 10% Posted Image
Mie-mi place sa folosesc drujba-n oras, la taiat maini si picioare.   :lol:

#74
danaciu

danaciu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,499
  • Înscris: 01.05.2006

View PostBarboso, on 29 decembrie 2014 - 17:34, said:

Mie-mi place sa folosesc drujba-n oras, la taiat maini si picioare.   Posted Image

vezi sa nu devina o pasiune Posted Image

#75
hunor66

hunor66

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,413
  • Înscris: 23.11.2006

View Posttfmercedez, on 27 decembrie 2014 - 23:47, said:

Mereu  am citit ca o populatie majoritar rurala nu e buna.
[...]
In UK doar 6 %  din populatie se ocupa cu agricultura.

Confunzi populatia "rurala" cu cea "ocupata in agricultura". In tarile din Vest foarte multa lume locuieste la tara, si face naveta, lucrand la oras. Franta, Belgia, Germania, Olanda, Elvetia etc.

#76
MrReason

MrReason

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,266
  • Înscris: 08.10.2010

View Posthoria66, on 29 decembrie 2014 - 19:02, said:

Confunzi populatia "rurala" cu cea "ocupata in agricultura". In tarile din Vest foarte multa lume locuieste la tara, si face naveta, lucrand la oras. Franta, Belgia, Germania, Olanda, Elvetia etc.
Nu prea locuieste la tara, ci tot la oras. Orase mici, dar orase cu grosul facilitatilor obisnuite pt. oras.

#77
Dares

Dares

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,920
  • Înscris: 04.07.2010
Ba sunt sate, de exemplu vechile sate franceze, care ce-i drept arata ca niste orasele de munte de pe la noi.
In tarile dezvoltate nu mai exista notiunea de "sat" pe care o avem noi in estul Europei, adica o ingramadire de case prapadite fara apa, gaze, canalizare, drumuri, etc...

Edited by Dares, 29 December 2014 - 21:01.


#78
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,910
  • Înscris: 14.10.2008
Ieri pe crawl-ul de la televizor se scria "In judetul Braila peste 40 de localitati au ramas fara energie electrica". Bineinteles ca toate sunt rurale. La sat mereu se ramane zeci de ore daca nu zile bune fara curent la un viscol sau o furtuna mai rasarita, la oras niciodata. Deci apa pe alocuri, gaze lipsa, canalizare lipsa si curent nu prea. Posted Image

#79
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,755
  • Înscris: 15.06.2007

View Posthoria66, on 29 decembrie 2014 - 19:02, said:


Confunzi populatia "rurala" cu cea "ocupata in agricultura". In tarile din Vest foarte multa lume locuieste la tara, si face naveta, lucrand la oras. Franta, Belgia, Germania, Olanda, Elvetia etc.
Asta stiam si eu.
Nu confund nimica.
Dar in lipsa unei infrastructuri moderne ,doar cei care se ocupa serios de agricultura nu pot lipsi din zona rurala. Restul se chinuie.
Ba a mai venit cate o fabrica straina sa dea de munca si satenilor care nu prea au ocupatie.
Dar majoritatea lor sunt la periferia marilor orase,si muncitorii fac naveta cu autocarele.

View PostNeaceasca85, on 31 decembrie 2014 - 01:57, said:

Ieri pe crawl-ul de la televizor se scria "In judetul Braila peste 40 de localitati au ramas fara energie electrica". Bineinteles ca toate sunt rurale. La sat mereu se ramane zeci de ore daca nu zile bune fara curent la un viscol sau o furtuna mai rasarita, la oras niciodata. Deci apa pe alocuri, gaze lipsa, canalizare lipsa si curent nu prea. Posted Image
Orasele mai mari au asigurata o oarecare redundanta in alimentarea cu energie electrica.  Sunt mai multe surse chiar si locale, termocentrale.

#80
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,910
  • Înscris: 14.10.2008
Slatina e alimentata din 3 magistrale Transelectrica, greu sa pice toate, cade una, trece pe alta.

In decembrie 2009 judetele Constanta si Tulcea au avut pana generala de curent cu durata de 2 ore, realimentarea s-a facut direct din CNE Cernavoda, freezing rain-ul din Baragan a doborat o linie de 400 kv.

#81
victor_tree

victor_tree

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,196
  • Înscris: 28.10.2013

View PostNeaceasca85, on 28 decembrie 2014 - 17:39, said:

Chiar ieri cand doar a nins linistit, in Spineni, caci de comuna asta este vorba, nu a fost curent de la 6 dimineata, nici la ora 16 cand am fost pe acolo nu revenise.
Vad ca mai conteaza si zona,eu in Susani,jud Arad,care e un satuc pierdut la poalele muntilor niciodata nu am experiementat o pana de curent mai mare de 12 ore,iar ca frecventa era o pauza cam la 2 luni.

Edited by victor_tree, 02 January 2015 - 04:53.


#82
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,910
  • Înscris: 14.10.2008
Am citit una tare acum, orasul Carei din jud. Satu Mare nu are curent de 48 de ore. Orasel mai degraba.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate