Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...
 Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...
 switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa
 cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS
 

Trandafiri pentru dulceata

- - - - -
  • Please log in to reply
90 replies to this topic

#37
aghet

aghet

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 135
  • Înscris: 03.09.2007
Multumesc doamna.
Reteta de dulceata este cam asa:
300g petale(kazanlic-netaiate)
700g zahar (Alb cristal -la sac)
1 plic sare de lamiie
1 L apa
Se freaca petalele cu sarea de lamiie, ,se face siropul ,separat,apa cu zahar-pina se topeste zaharul, se adauga petalele prelucrate mai inainte si se fierbe pina se verifica din cind in cind cu picatura pe o farfurie-picatura sa se faca "bob de roua"
Se obtin 3 borcanele de 314ml.
Asa am facut dulceata(de fapt sotia -eu sunt doar purtator de cuvint!!!)
M-me Isac a inflorit frumos si am facut sirop din acesta, ca la dulceta am mai discutat nu se foloseste .
Am luat mostre din flori din 4 soiuri diferite si dupa o luna o sa vad care este mai aromat .
Deja s-au cam terminat au inflorit puternic la jumatatea lui mai si neavind posibilitatea sa-i adun ( de fapt prelucrarea a fost problema -aici va rog- daca stiti se pot usca si folosi ulterior???)s-au scuturat foarte multi .Sper ca la anul sa gestionez altfel problema!!!.
Cu mult respect multumesc.
P.S serbetul a fost un esec total-nu am ghicit momentul cind sa iau de pe foc -cred- am frecat cu lingura de lemn de am facut scurta la mina si degeaba nu s-a legat deloc-mai incerc dupa o reteta descrisa de Dvs.-poate.

#38
claudia313

claudia313

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,001
  • Înscris: 28.09.2012
Eu nu cred ca se pot folosi uscate, dar daca nu poti prelucra totul intr-o zi florile (sau petalele) pot fi tinute  fara probleme 3 zile in frigider.

Cu serbetul e belea, eu am incercat de doua ori, prima data s-a legat dar s-a zaharisit, a doua oara am patit ca tine, nu s-a intarit nici cu slujbe! Anul acesta nu am avut timp sa mai incerc serbetul, dar mai am flori de cules si cred ca poimaine mai fac o incercare.

#39
corinaSIM

corinaSIM

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 242
  • Înscris: 03.07.2009
Da, culesul e o problema. Asta mai ales fiindca trebuie facut dimineața foarte devreme, pana in ora noua, maxim zece. Discutam ieri si cu Claudia  si spunea ca la zece deja e plin de albine. Nu numai asta e problema, ci si faptul ca la soare trandafirii degaja parfum deci aveți mai putina aroma in floare după aceea. Si sa știți ca aveți nevoie, fiindca, daca siropul e extrem de parfumat oricum il faceti, nu știu de ce, dulceața nu emana aceeași cantitate de aroma când o consumi. Nu, nu stau in frigider, nu stau in congelator, trebuie tras tare si făcute. Uscate si congelate isi schimba total textura.
Nu înțeleg de ce nu va iese serbetul. Am sa incerc sa descriu in amănunt, poate e ceva acolo.....
Mai puteți usca boboci pentru ceai. Eu am uscat deja câteva serii, sunt puse in pungi de hârtie, dar miroase toată camera , au umplut totul cu parfum. Sunt in pungi de hârtie închise, într- un dulap si mirosul e aproape imposibil!

#40
corinaSIM

corinaSIM

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 242
  • Înscris: 03.07.2009
Am facut ieri încă o tura de șerbet si cred ca va mai pot da câteva sfaturi. Serbetul se probează într- un pahar de apa rece de la frigider. Paharul se tine la frigider si când e nevoie se scoate, se picura șerbet si se pune la loc in frigider daca nu e gata. Serbetul nu e ușor de facut, deoarece exista o fereastra  foarte scurta ca-nd e gata. Asta se învață din Exercițiu.momentul este acela in care mai exista doar extrem de puțin lichid in compoziție, atunci trebuie scos. Daca se scoate înainte, rămâne lichid. Daca se scoate după ce trece momentul asta si tot siropul de petale s- a evaporat, in câteva clipe compoziția se Închide la culoare. Nu mai e ciclam ci devine maro. Asta fiindca zaharul fierbinte fara lichid devine imediat caramel.

#41
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,521
  • Înscris: 27.01.2012
Dar o reteta fara zahar, cu indulcitor, aveti?

#42
anknic

anknic

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,961
  • Înscris: 12.10.2004
usuci petalele si-ti faci ceai fara zahar. e f.parfumat ceaiul.

#43
corinaSIM

corinaSIM

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 242
  • Înscris: 03.07.2009
Sau bobocii întredeschisi. Bobocii la care se vede culoarea petalelor, dar nu au încă forma de deschis, uscați bine câteva zile in uscător si puși in punga de hârtie. Mie de la trei pungi închise îmi miroase deja toată casa.

#44
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,521
  • Înscris: 27.01.2012
Dar nu pot sa indraznesc si amaratul de mine la o 'dulcetica' fara zahar???
Ca ceiutz beau zilnic...d'ala amar de momordici!
:)

Edited by subway_guru, 10 June 2015 - 21:10.


#45
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,493
  • Înscris: 15.09.2010

 subway_guru, on 09 iunie 2015 - 18:53, said:

Dar o reteta fara zahar, cu indulcitor, aveti?
Am vazut acu ' doua saptamani la Selgros pectina pentru preparat dulceata fara zahar. Nu am stat sa ma uit cu atentie la cat costa si cum se prepara. Era pentru fructe,  nu scria nimic de trandafiri dar cred ca poti improviza.

#46
aghet

aghet

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 135
  • Înscris: 03.09.2007
Buna ziua.La trandafirii pe care nu am reusit sa-i culeg au dezvoltat foarte bine fructele ("macese") este bine sa le elimin sau sa las natura sa "lucreze"?
Multumesc.
La un lamii bine dezvoltat, de citeva zile, frunzele se string si stau in stare letargica sa spun asa!!!ce afecteaza pomul boala sau ingrijire cu deficiente!!!?

#47
corinaSIM

corinaSIM

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 242
  • Înscris: 03.07.2009
Te referi la Kazanlik, sau la ce soi?

#48
aghet

aghet

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 135
  • Înscris: 03.09.2007
Buna ziua, Kaznlik am doar doua tufe si nu sunt probleme,la cei trandafiri majoritari la care recoltarea m-a depasit din motive obiective ,sa las fructele sa se dezvolte natural sau sa intervin sa le elimin?.
La lamii au inceput sa se usuce frunze ce credeti ca are ?

#49
corinaSIM

corinaSIM

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 242
  • Înscris: 03.07.2009
Daca înfloresc de mai multe ori, eliminați măceșele. Daca sunt cei cu o singura inflorire si vreți măceșe lăsați- le, altele nu mai fac. Daca e vorba de cei din care faceti dulceața, tăiați cam o treime din vârfurile ramurilor, pe cele rupte, bolnave, intersectare. Aceștia nu se taie primavara

#50
Albastrele

Albastrele

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 22.08.2017
Cautand trandafir Rese de Rescht am gasit discutia de aici si cred ca ma puteti ajuta. Stiti cumva de unde pot cumpara in toamna acest soi de trandafir pentru dulceata?

    Va multumesc!

#51
renno

renno

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 68
  • Înscris: 13.11.2010
Eu am cumpărat de la Indagra, avea la vânzare  o pepinieră din jud Db.localitatea Tărtășești, dacă nu  greșesc...

#52
til

til

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,707
  • Înscris: 30.07.2003
Salutare,
am gasit in dedeman un trandafir catarator despre care ei zic ca-i trandafir de dulceata.
O fi bun? Sa caut si altceva?

Ii zice Saxengrouss

#53
til

til

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,707
  • Înscris: 30.07.2003
Un articol interesant.
Se pare ca e vorba de cel de-al doilea din lista.

Probabil infloreste o singura data pe an?

http://agrointel.ro/...a-sau-dulceata/

#54
cotzi

cotzi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,759
  • Înscris: 07.09.2004
Denumirea corecta e Sachsengruss. Un alt soi apreciat e Rose de rescht.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate