Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Smecheri vs populime

La multi ani @Lieutenant!

La multi ani @xmanyacs77!

Tableta office
 Comanda Mobexpert - o zi inainte ...

Ocolirea limitatoarelor de viteza...

Recomandare adeziv - pt pervaz PVC

Sfat achizitie, Xiaomi 14 Ultra s...
 Priza contorizare consum energie

Cat timp purtați o pereche d...

Problema Makita PLM 4628n

Nelamurire sunet navigatie auto
 Ma bate gandul la primul bmw

Cum rezolv o incompatibilitate in...

Despre instaurarea normalitã...

De cate ori purtati o pereche de ...
 

Merita pensionarii Romaniei o atentie mai mare din partea statului?

- - - - -
  • Acest subiect este blocat Acest subiect este blocat
180 răspunsuri în acest subiect

#91
catalina1

catalina1

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 62.924
  • Înscris: 21.04.2011
Nu-i vorba de contributie, ci de cuantumul pensiei.
Stii cum se stabileste valoarea punctului de pensie?

Editat de catalina1, 27 decembrie 2014 - 03:06.


#92
Hedonist

Hedonist

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.490
  • Înscris: 10.03.2014
Rabdare si tutun prietenasi, dupa cum ziceam, suna toaca a gol asteptand post-decreteii in campul muncii si nu mai vor sa vie, in timp ce baby-boomerii se pensioneaza. Doar plecarea la cele sfinte ale "anticipatilor" mai ascunde dezastrul sub masca normalitatii, ca pleaca betegiti cu 400 lei pensia si ies altii cu dublu.

Pensionarea reala (prin deces si incapacitate) alaturi de intrarea post-decretelelor in regimul cel mai insemnat de fertilitate vor consemna pt 2025 (10 ani de acum incolo) in acceptiunea sociologilor, o rata a mortalitatii peste natalitate de 2 la 1.
Odata cu hemoragia intensa a decreteilor (nascuti intre 70-85) in occident, vor pune economia de cumetrie, sau tiganie, sau cum denumiti acest leasing de sclavi existent pe plantatiile de negri in sah si ii va da mat.
..................
In opinia mea sansele sunt 0 (zero) de redresare a regiunii, si orice drecere a busuiocului va face mai mult rau (vezi decretul 67).

John F Kain de la Univ din Texas a teoretizat o stransa legatura intre Geografie, (structura totala si completa a spatiului geografic), Economie (idem) si Demografie.

Asa cum satele pe vremuri se faceau pe cursuri de apa, acum copiii se fac pe cursuri de bunastare, (in mentalitatile vestice). De asta cele mai prospere orase sunt porturi. Chiar si in era internetului,e  mai ieftin sa arunci cablul sub Pacific decat sa traversezi Europa cu el.

Romania are cea mai aspra clima, indepartata de porturi pritr-o stramtoare si ocol insemnat, e condamnata la disparitie intr-un spatiu de libera circulatie si libertate economica.
.................
Daca vorbim despre pensii, discutia post 2030 capata sens numai intr-un sistem unitar de pensionare si asistenta sociala la nivelul intregului Europol.

Editat de Hedonist, 27 decembrie 2014 - 03:24.


#93
ThinkAbout

ThinkAbout

    RhetoricalWind

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 68.013
  • Înscris: 19.03.2011

View Postgdans, on 27 decembrie 2014 - 02:03, said:

O solutie ar fi ca fondul de pensii sa reprezinte un procent fix din buget, iar daca bugetul va fi mai mic, vor incasa o pensie proportional mai mica.
La fel pentru bugetari.

Acest aranjament ar avea urmatoarele avantaje :
- statul nu va fi nevoit sa se imprumute de la creditori externi pentru a completa suma totala necesara pentru plata unor pensii/salarii fixe.
- pensionarii (si bugetarii) vor fi cointeresati sa nu ajunga tembeli sau mafioti la guvernare si in final sa aiba pensii/salarii mai mici.
.
Eu nu inteleg un aspect.
Fondul de pensii nu este gestionat de statul Roman cum este gestionat un fond privat de pensii?
De exemplu, exista fonduri de pensii care investesc o cota din  contributiile celor care participa la el si obtin profit din investitii
Exista si o legislatie in alte state care impiedica investitiile in actiuni cu risc ridicat pentru a nu lasa cotizantii in faliment.
Fondul de pensii din Romania este ghidat dupa care reguli stie cineva?

#94
gdans

gdans

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 14.566
  • Înscris: 20.05.2005

View PostThinkAbout, on 27 decembrie 2014 - 03:23, said:

Fondul de pensii din Romania este ghidat dupa care reguli stie cineva?

Nu exista fond de acumulare, se bazeaza pe solidaritatea intre generatii.
Generatia activa de acum plateste taxe din care se platesc pensiile si mecanismul continua.

Ministrul muncii: Sistemul pensiilor de stat este piramidal, pe schema Ponzi.
http://www.evz.ro/mi...nzi-923010.html

Editat de gdans, 27 decembrie 2014 - 04:40.


#95
casablanca1000

casablanca1000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 3.157
  • Înscris: 25.08.2011
mda, pensionarilor sa li se caute cat mai bine si mai indelung in coarne ca doar ei sunt viitorul patriei, nu?

@galeo: daca mori atata de grija lor, ia tu vreo 2-3 pensionari acasa si creste-i. Ca asa e usor e sa dam din gura si sa indemnam la generozitate si solidaritate pe banii altora.

#96
Hedonist

Hedonist

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.490
  • Înscris: 10.03.2014
Fiecare are acasa pensionarii lui, care sunt destul de dificili, nu are nevoie de altii!

View Postgdans, on 27 decembrie 2014 - 04:36, said:

Ministrul muncii: Sistemul pensiilor de stat este piramidal, pe schema Ponzi.
http://www.evz.ro/mi...nzi-923010.html
In mod similar este construit si sistemul pensiilor private

#97
galeo

galeo

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Mesaje: 14.412
  • Înscris: 15.04.2006

View Postcasablanca1000, on 27 decembrie 2014 - 04:42, said:

mda, pensionarilor sa li se caute cat mai bine si mai indelung in coarne ca doar ei sunt viitorul patriei, nu?

@galeo: daca mori atata de grija lor, ia tu vreo 2-3 pensionari acasa si creste-i. Ca asa e usor e sa dam din gura si sa indemnam la generozitate si solidaritate pe banii altora.
Eu nu incerc sa le iau partea, doar analizam o situatie.
Dar dupa cum gandesti tu inseamna ca ar fi mai bine sa ne bagam p... in ea de tara si sa ne gasim o tara mai civilizata in care sa traim, ca sa nu patim si noi la fel, sau mai bine sa traim clipa si sa ne spargem banii pe femei, droguri si bautura, si ce va fi asta e.

#98
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 21.812
  • Înscris: 26.11.2006

View Posttytysor, on 26 decembrie 2014 - 19:23, said:

Care retineri?? le reamintesc celor care au uitat ca se oprea numai contributia pentru pensie si pensia suplimentara (2%+1%), atit!!! Nu exista CAS, CASS, somaj si alte balarii. Inteprinderea mai platea suplimentar "impozitul pe fondul de salarii" care era de 2%. Nu exista impozit pe salariu retinut direct de la angajat. Asteptati sa murim noi cei care am prins vremurile acelea si apoi puteti dezinforma cum doriti!

Se retineau, se retineau, chiar daca mascat, direct din banii care ar fi trebuit sa constitue fondul de salarii, de prime,.....

View Postbogdan2011, on 26 decembrie 2014 - 19:41, said:

Greşit. Aceşti "copii" sunt de fapt "generaţia nouă", cu gândire modernă, capitalistă, şi acces la internet.
Ei dezbat probleme sociale şi formează opinii, consumă numai media capitalistă şi sunt anti-comunişti (ca şi când ar mai exista comunism în România).

Posted Image Posted Image Posted Image Posted Image Posted Image
Posted Image Posted Image Posted Image Posted Image Posted Image
Marea adunare nationala?
Slogane?
Aplaudaci?
Mai avem din astia?

Editat de myshyk, 27 decembrie 2014 - 09:16.


#99
Tomaso

Tomaso

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 57.714
  • Înscris: 11.04.2005

View Postparabone, on 27 decembrie 2014 - 00:58, said:

sunt curios cum se vor simti tinerii moderni de astazi cand vor ajunge la varsta pensionarii.

Îți răspund eu pentru că știu sigur cum se vor simți atunci când vor ajunge la vârsta pensionării.
Se vor simți înșelați și păcăliți.   Nu vor înțelege cum a fost posibil să fie ei proștii sistemului, de ce ei au plătit lună de lună mai mulți bani decât li se întoarce la bătrânețe ca pensie.
Poate că-n sinea lor vor fi știind ceea ce urma să li se întâmple, dar în sufletul lor aveau speranța că statul va face totuși ceva, vreun hocus pocus, vreo magie.  Ori cei mai ticăloși dintre ei vor spera că așa cum au fost ei  vacă de muls, alții vor fi mulși și pentru ei.  Solidaritatea socială ....

View Postparabone, on 27 decembrie 2014 - 00:58, said:

mai bine societatea s-ar orienta cum sa aduca mai multi oameni in campul muncii.

Excelentă idee!
Când te-ai decis să revii în România?   Știi, statul, bătrâneii noștri, sărmanii noștri bunici au nevoie de tine și mai ales de banii tăi.  Pentru că acolo unde ești tu cotizezi pentru pensiile danezilor, nu ale românilor.    Sistemul de solidaritate socială presupune așa numita solidaritate inter generațională.   Adică tu ar fi trebuit să stai aici și să cotizezi lună de lună pentru ca fondul de pensie să fie îndestulat.   Însă tu ai ales calea pribegiei și a unui vieți mai bune.  Cine te-ar putea condamana?  Eu în niciun caz, însă din punctul de vedere al pensionarilor români tu ești unul care nu-i solidar cu ei.    Însă sunt sigur că toată lumea apreciează lecțiile despre moralitate pe care ni le dai.

Data viitoare, atunci când vrei să mai dai o tură prin Thailanda, mai bine donează costul acelei excursii către statul Român, în contul pensiilor.  
Pentru a fi solidar cu bătrâneii țării, nu de altceva.

Sunt sigur că vei înțelege mesajul meu și nu te vei supăra pe mine.   Sau cel puțin așa sper.
Ideea este să fii generos pe banii personali, nu pe banii altora.  Este foarte simplu să manifești compasiune și înțelegere, să fii un om cu o morală înaltă, că doar e gratis și toată lumea te apreciează pentru asta.

#100
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 21.812
  • Înscris: 26.11.2006
Tu ai impresia ca cele cateva milioane de romani care lucreaza in strainatate si nu platesc nimic pensionarilor care i-au crescut, scolit, hranit, imbracat, sunt pensionarii? Nu, sunt tocmai acie tineri care ar fi trebuit sa contribuie ei, la randul lor la finantarea fondurilor pentru pensionari. Nu-i invinovatesc, n-au plecat de placere sa se inhame la jugurile din strainatate, dar de aici, pana la a sustine ca doar pensionarii sunt de vina ca din 17-18 mii de locuri de munca libere lunar la nivel national, nu se ocupa decat un sfert, e o mare, mare diferenta. Si daca te vei plimba prin cluburi, baruri, restaurante, plaje, (nationale si internationale) n-ai sa vezi pensionarii "ghiftuiti" ci doar pe amaritii de tineri, care n-au locuri de munca, n-au loc in masinile de lux, (si merg cu tramvaiul dimineata la serviciu, incurcandu-i pe nemernicii de pensionari, care se duc sa fie primii la coada la ajutoarele europene)
Cred ca in acceptiune voastra, a-i impusca pe toti, pe masura ce indeplinesc varsta si-si fac dosarele de pensionare, ar fi cel mai corect.Asta, daca nu se gaseste vreun decretel decrepit sa propuna infiintarea unor lagare de infometare  al acestora.

#101
Chriss_Summer

Chriss_Summer

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 13.857
  • Înscris: 22.05.2011

View Postmyshyk, on 26 decembrie 2014 - 17:44, said:

@tomaso
"Evident că le am"
Ba nu e evident de loc, ba asi putea spune, chiar dimpotriva.
"În timp ce actualii pensionari beneficiează de niște pensii enorme"  
7Lei? 400 de Lei? 700 de Lei? 1000 de Lei? Astea sunt sumele pe pe care le primesc majoritatea pensionarilor. Astea le numesti "pensii enorme"?
"discurs tranșant"
Asta nu este discurs transant, asta este un cosmar de-al tau.  Pe care simti nevoia sa-l impartasesti si celor de pe forum, pentru a epata. Asa se manifesta la tine dorinta de-a fi bagat in seama, de-a te da mare, pentru ca probabil iti lipsesc alte calitati, demne de a fi remarcate de cei din jurul tau.
Si apropo de punctul de pensie: e in jur de 700 de Lei. Ti se pare enorm? Dar ajutorul de somaj de 250 de Lei acordat absolventilor care refuza sa-si caute un loc de munca, nu ti se pare enorm?  Pentru ca, daca pensionarii au produs totusi ceva la viata lor si nu ma refer aici la cotizatiile pentru pensii, ci la toate taxele si impozitele pe care le-au platit zeci de ani, la acel CAS, platit pe degeaba ani si ani la rand, absolventii n-au produs nimic, doar cheltuieli de la buget, prin invatamant, prin sanatate, prin alocatii de la stat. Bani care provin si din taxele si impozitele platite de pensionari , din pensiile lor "enorme". De ce nu te legi de acestia?
Spui de politicieni. Majoritatea lor, fac parte din generatia pe care vad ca o elogiezi, generatie nascuta din aplicarea gresita a unor politici de partid. Si majoritatea lor, sunt niste nemernici, niste oameni de nimic, care au acces la putere, mizand tocmai pe buna-credinta a acestor pensionari, inselandu-i cu promisiuni pe care le-au uitat imediat ce au ajuns sus. N-au nici macar meritul de a avea o cultura generala la nivelul celei de pana in ´89, dar s-au imbracat in diplome, in masterate, in lucrari de doctorat, cumparate cu bani furati tot de la acei pensionari pe care-i blamezi atata.Scriu  pe bloguri si pe Facebook, la fel de agramat ca majoritatea tinerilor de pe mess., forumuri,...  Si ne mai si "reprezinta" in fata forurilor europene.
Ar trebui, totusi, ca inainte de-a mai posta asemenea "cugetari" pe oriunde, sa mai discuti si fata-n fata cu oamenii, nu doar de sub mantia unei tastaturi si a unui pseudonim
La asemenea ''argumente'' eu in locul lui tomaso nici nu ma mai oboseam sa-ti raspund. La sfarsitul anului 1989 salariul mediu brut era de 700 de dolari,ha?
Si uite asa ati dus tara pe noi si noi culmi de prosperitate...Somn usor la masa iti doresc!

#102
Tomaso

Tomaso

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 57.714
  • Înscris: 11.04.2005

View Postgaleo, on 27 decembrie 2014 - 08:54, said:

Dar dupa cum gandesti tu inseamna ca ar fi mai bine sa ne bagam p... in ea de tara si sa ne gasim o tara mai civilizata in care sa traim, ca sa nu patim si noi la fel, sau mai bine sa traim clipa si sa ne spargem banii pe femei, droguri si bautura, si ce va fi asta e.

Este dreptul fiecărui om să-și caute fericirea acolo unde dorește.  Așa spun drepturile omului.
De aceea sistemul de solidaritate este un concept depășit, tip secol XIX.

Funcționează doar acolo unde oamenii sunt legați de glie.  Doar atunci poți fi sigur că pentru 4 mil de pensionari vei avea suportul al 11 mil de angajați.
Într-o lume liberă, precum este cea în care ne îndreptăm cu toții, acest tip de solidaritate nu poate funcționa.  Pentru că tu, de exemplu, la un moment dat vei pleca în UK, sau în USA. Te duci pentru că îți dorești să profesezi în meseria ta și nimeni nu are dreptul să îți reproșeze ceva.  Însă dpdv al solidarității sociale intergeneraționale, tu ai fi considerat un fel de dezertor.  Adică sistemul se bazează pe tine și te lua în calcul ca veșnic platnic la buget, însă tu ai fugit în lume și nu mai plătești nimic.

View Postmyshyk, on 27 decembrie 2014 - 09:35, said:

Tu ai impresia ca cele cateva milioane de romani care lucreaza in strainatate si nu platesc nimic pensionarilor care i-au crescut, scolit, hranit, imbracat, sunt pensionarii? Nu, sunt tocmai acie tineri care ar fi trebuit sa contribuie ei, la randul lor la finantarea fondurilor pentru pensionari. Nu-i invinovatesc, n-au plecat de placere sa se inhame la jugurile din strainatate, dar de aici, pana la a sustine ca doar pensionarii sunt de vina ca din 17-18 mii de locuri de munca libere lunar la nivel national, nu se ocupa decat un sfert, e o mare, mare diferenta. Si daca te vei plimba prin cluburi, baruri, restaurante, plaje, (nationale si internationale) n-ai sa vezi pensionarii "ghiftuiti" ci doar pe amaritii de tineri, care n-au locuri de munca, n-au loc in masinile de lux, (si merg cu tramvaiul dimineata la serviciu, incurcandu-i pe nemernicii de pensionari, care se duc sa fie primii la coada la ajutoarele europene)
Cred ca in acceptiune voastra, a-i impusca pe toti, pe masura ce indeplinesc varsta si-si fac dosarele de pensionare, ar fi cel mai corect.Asta, daca nu se gaseste vreun decretel decrepit sa propuna infiintarea unor lagare de infometare  al acestora.

Eu am întreținut și întrețin mai mulți bătrâni decât îți poți imagina.  Însă nu bat toba și nu fac paradă de generozitatea mea pentru că nu o fac pentru a mă face plăcut în ochii comunității.  

Dumneata nu înțelegi (din câte se pare) fondul acestei discuții.
Nu ne referim la datoria pe care o avem față de părinții noștri pe care îi ajutăm dpdv material.   Nu despre asta-i vorba.  Toți o facem, sau mai bine spus, aproape toți.

Discuția este una generală.
Când aduci în discuție termenul ”merită”, atunci discutăm despre morală.

Și nu ne referim la părinți și apropiați, ci la pensionari ca la un întreg.
Eu, dumneata, oricare dintre colegii noștri, putem să avem grijă de bătrânii pe care-i avem în dotare.  Este problema noastră personală.
Dar problema comună este aceea că la scară națională, pensionarii se comportă ca niște profitori, exploatând resursele generațiilor mai tinere.
Că unii nu o fac, că sunt excepții, e altă discuție.

L.E.
Țepoase, respiră!
Apoi ceartă-mi latura insensibilă!

:)

#103
cap_tepos

cap_tepos

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 5.653
  • Înscris: 08.05.2006

View Posttomaso, on 27 decembrie 2014 - 09:33, said:

Îți răspund eu pentru că știu sigur cum se vor simți atunci când vor ajunge la vârsta pensionării.
Se vor simți înșelați și păcăliți.   Nu vor înțelege cum a fost posibil să fie ei proștii sistemului, de ce ei au plătit lună de lună mai mulți bani decât li se întoarce la bătrânețe ca pensie.
Poate că-n sinea lor vor fi știind ceea ce urma să li se întâmple, dar în sufletul lor aveau speranța că statul va face totuși ceva, vreun hocus pocus, vreo magie.  Ori cei mai ticăloși dintre ei vor spera că așa cum au fost ei  vacă de muls, alții vor fi mulși și pentru ei.  Solidaritatea socială ....

[...]

Sunt foarte constient de ceea ce spui, insa si tu ar trebui sa fii constient ca deocamdata nu exista o solutie la aceasta problema grava. Nu merge ideea de a strange bani in timpul vietii, sumele vor fi mici, mancate de inflatie, nu mai vorbesc de faptul ca lumea poate fi cu totul alta in 20 de ani. Sistemul de economisire nu va functiona nici macar institutionalizat, asta nefiind valabil numai in RO, ci peste tot in lume. Eu ti-am mai spus dumitale nu te mai adresa noua, din postura omului ce sta la adapost, ca nici dumneata nu esti.

O solutie dupa parerea mea radicala ar fi urmatoarea. Daca statul:
-Declara oficial ca nu-mi va mai asigura pensie n-ar mai trebui sa platim CAS;
-Declara oficial ca nu poate asigura sananate si darama spitalele n-ar mai trebui sa platim CASS;

Cred ca daca as continua, as ajunge pana la desfiintarea totala a statului, insa cu asta stiu sigur ca nu va fi de acord nimeni, inclusiv dumneata, nu? Dumneata ai sustinut si sustii in continuare ca sa ne punem deoparte bani, in conditiile in care sa ne platim constiincios darile mai departe chiar daca vom fi in final pacaliti. Nu ai sustinut negru pe alb si nu vei sustine niciodata ca sa nu mai platim CAS si sa-l punem deoparte pe cont propriu pentru pensie. Chiar daca nu-ti place ideea de protectie sociala, iti plac celelalte institutii ale statului, cum ar fi serviciile secrete sau armata. Iti doresti ca statul sa aiba armata de profesionisti ca sa lupte dupa cai verzi pe pereti in Afganistan sau cu rusii. So, pe scurt dumneata sustii voalat, ca si statul, ca generatiile actuale sunt bune numai daca dau, iar la pensie sa se autoeutanasieze. Lucru inacceptabil pentru mine.

Editat de cap_tepos, 27 decembrie 2014 - 09:58.


#104
Tomaso

Tomaso

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 57.714
  • Înscris: 11.04.2005

View Postcap_tepos, on 27 decembrie 2014 - 09:57, said:

Nu ai sustinut negru pe alb si nu vei sustine niciodata ca sa nu mai platim CAS si sa-l punem deoparte pe cont propriu pentru pensie.

Am susținut negru pe alb că statul să nu mai încaseze bani pentru servicii inexistente.
Nu odată, ci de nenumărate ori.  Negru pe albastru pal.

View Postcap_tepos, on 27 decembrie 2014 - 09:57, said:

tu ar trebui sa fii constient ca deocamdata nu exista o solutie la aceasta problema grava.

Dar ești conștient că tu vei avea o pensie de 400-500 lei?
Spui că acum e o problemă gravă?  Stai să vezi cum va fi atunci!

Răspunde-mi la întrebarea de mai jos, please!

De ce tu trebuie să fii solidar cu actualii pensionari, în condițiile în care, tu vei avea o pensie mult mai mică decât o au ei.  Citește legea și cercetează care este valoare punctului tău de pensie.   Este unitar sau subunitar?  Acum se calculează în conformitate cu întreaga perioadă de contribuție pe parcursul vieții active.   Chiar dacă ai avut niște ani buni, dacă ai avut niște ani răi, ai pus-o.

Sau oare tu speri că nu are cum să se întâmple așa ceva și că vei ieși la pensie cu un venit mai mare decât salariul actual?

#105
crriss

crriss

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 154
  • Înscris: 06.03.2008
In Hong Kong, tara daca putem sa ii spunem asa considerata mult mai civilizata decat romania, acum exista un fond de pensii obligatoriu pe langa pensiile private. dar pana nu demult acesta nu exista, se mergea pe idea ca batranii trebuie intretinuti de familie. Chiar si cand au fost sub ocupatia englezilor < '97. Iar ce se intampla acum concret, cand ies la pensie li se pun in mana toti banii care i-au adunat de-a lungul anilor si sa se descurce. In multe cazuri banii nu le ajung sa traiasca cate zile le-au mai ramas, la preturile in continua crestere iar unii incearca sa ii investeasca in diverse scheme si fonduri de investitii. Media de varsta e ridicata, 43 de ani dupa statistici dar pe strazile din HK vezi la tot pasul batrani de 75-80 de ani sau chiar peste. Si nu in putine locuri am vazut batrani de >70 de ani muncind, deseori munca de jos. Marea majoritate nu detin o locuita fiindca nu au reusit sa cumpere una sau au lasat-o mostenire copiilor, iar la preturile actuale e imposibil sa isi mai cumpere una.
Oare daca in romania s-ar intampla la fel, cand iesi la pensie sa-ti puna un teanc de 20-30k lei in mana si descurca-te, oare cat i-ar tine banii pe marea majoritate ? Hmmm.... imi amintesc si acum ce chefuri si cheltuieli aveau unii vecini prin "92-96 cand erau concediati si primeau "ordonanta".

#106
Chriss_Summer

Chriss_Summer

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 13.857
  • Înscris: 22.05.2011

View Postcap_tepos, on 27 decembrie 2014 - 09:57, said:

Cred ca daca as continua, as ajunge pana la desfiintarea totala a statului, insa cu asta stiu sigur ca nu va fi de acord nimeni, inclusiv dumneata, nu?
Pana la desfiintarea totala nu, dar aproape totala,da,daca imi permiti sa ma exprim asa. E normal  sa platesti cass si cand te internezi sa dai spaga cu gramada personalului medical si sa iti cumperi tratamentul pe perioada spitalizarii? De ce mai platim cass? Pentru spitale mizerabile care iarna devin adapost pentru boschetarii alcoolici si de unde toata lumea fura in draci,de la ultima infirmiera pana la managerul durduliu,mana in mana cu presedintele consiliului judetean?

#107
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 21.812
  • Înscris: 26.11.2006
@tomaso
"Eu am întreținut și întrețin mai mulți bătrâni decât îți poți imagina.  Însă nu bat toba și nu fac paradă de generozitatea mea pentru că nu o fac pentru a mă face plăcut în ochii comunității."
Sa inteleg de aici ca parintii si bunicii tai, sunt niste batranei cumsecade si au drepturi, in vreme ce ai mei si ai celorlalti, sunt niste nenorociti de paraziti ai societatii? Cam asa rezulta din cele spuse de tine.
Iar faptul ca "pensionarii" de azi, l-au adus la putere pe iliescu, e o labareala, pentru ca atunci cand s-a pus aceasta problema, toti ati votat cu el.Ati uitat duminica orbului? 90%? Ce va agitati acuma ca "voi sunteti de vina, nu noi".  Procentajul spune tot. Si atunci n-a iesit la vot doar 30% din populatia activa. Asa ca "ciocu´ mic, acu´noi suntem la putere" vorba unei  "decretele"

#108
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 21.812
  • Înscris: 26.11.2006

View PostChriss_Summer, on 27 decembrie 2014 - 11:39, said:

Pana la desfiintarea totala nu, dar aproape totala,da,daca imi permiti sa ma exprim asa. E normal  sa platesti cass si cand te internezi sa dai spaga cu gramada personalului medical si sa iti cumperi tratamentul pe perioada spitalizarii? De ce mai platim cass? Pentru spitale mizerabile care iarna devin adapost pentru boschetarii alcoolici si de unde toata lumea fura in draci,de la ultima infirmiera pana la managerul durduliu,mana in mana cu presedintele consiliului judetean?

Dar cine si unde nu fura, in Romania. Ca unii nu recunoastem, e altceva.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate