Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Orasel cu chirie mica si internet bun

- - - - -
  • Please log in to reply
80 replies to this topic

#37
DeuxEx

DeuxEx

    Dark Matter

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,181
  • Înscris: 11.11.2007
Vrei liniste si pace? Orasul Portile de Fier e pentru tine atunci. Parasit de 80% din populatie, poti sa-ti cumperi o intreaga scara de bloc (20 de apartamente) cu circa 20.000 euro. Dezavantaje: populatia existenta - cam 1000 de locuitori in acest moment. Avantaje - Dr. Tr. Severin e aproape, Dunarea e sub balcon, Herculane e in apropiere, sarbii la fel.

#38
Heto

Heto

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 283
  • Înscris: 10.12.2012

View PostAdiFCD, on 22 decembrie 2014 - 22:39, said:

Depinde ce intelegi prin chirie mica. Unele persoane de pe acest forum se laudau ca au un salariu net de peste 7000 de lei lunar. Deci, pentru ei , chirie mica ar insemna undeva la 4-500 de euro pe luna. Eu ti-as recomanda Alba-Iulia . Un oras foarte linistit. http://olx.ro/imobil...iat/alba-iulia/  Sau Breaza, PH . Multa liniste, orasul cu cel mai curat aer din Romania.

Ca cei care castiga >7000 lei lunar arunca cu banii in stanga si-n dreapta. Oaaaa, chirie la 500E, ce ieftin e!!! hai sa ne luam trei ca-i super-oferta.

Acu' serios, 7000 pe luna iti asigura un trai decent, ceva economii pentru zile negre, dar in niciun caz nu te apuci sa arunci cu banii in dreapta si-n stanga.

#39
kiii24

kiii24

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 41
  • Înscris: 28.05.2007
La petrosani te-ai gandit? Linistit,zona de munte chirii mici internet ok si nici nu e chiar foarte mic :)

#40
Heto

Heto

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 283
  • Înscris: 10.12.2012

View Postzsp, on 22 decembrie 2014 - 21:00, said:

Freelancer. Vreau liniste si internet.

Caut:

-chirie mica
-cheltuieli uzuale mici
-internet bun


Recomandari?


Fagaras, As inchiria o casuta acolo.

#41
mofone

mofone

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,007
  • Înscris: 30.08.2011
Nu am citit nimic de Brasov.
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/smd7HZLP77c?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Stiti ceva de rau despre Brasov? Eu cred ca ar fi un oras foarte bun pentru cerintele din titlu.

Nu cred ca ar fi ok nici un oras pustiu, in care sa vezi doar cativa pomi si ciori care zboara.

Edited by mofone, 24 December 2014 - 14:51.


#42
---robocop

---robocop

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 698
  • Înscris: 02.09.2014
o ja ,brasov my sweet love ! a-ntaia orasul ,de neuitat imprejurimile .ar merita .

#43
undercoverbrother

undercoverbrother

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 18,293
  • Înscris: 02.04.2007
Slanic Moldova Posted Image
Se lauda cu cea mai redusa infractionalitate din tara. Ei zic ca e zero.
Zona e frumoasa.
Cred ca se mai intampla cate ceva prin zona, desi rar.
Nu stiu netul cum e.

Oricum cauta o localitate in care oamenii sunt obisnuiti cu "orasenii". De obicei au alta privire in ochi fata de cei din localitati uitate de lume sau din micile orase monoindustriale falimentare.

Edited by undercoverbrother, 24 December 2014 - 15:15.


#44
don_dannielo

don_dannielo

    Bah! Are we more than dumb sheep?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,456
  • Înscris: 27.06.2004

View Postmofone, on 24 decembrie 2014 - 14:42, said:

Nu am citit nimic de Brasov.

Stiti ceva de rau despre Brasov? Eu cred ca ar fi un oras foarte bun pentru cerintele din titlu.

Nu cred ca ar fi ok nici un oras pustiu, in care sa vezi doar cativa pomi si ciori care zboara.
Chiria nu e mica.

#45
zsp

zsp

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 63
  • Înscris: 22.12.2014
Multumesc tuturor!

Pana la urma mi-a atras un orasel atentia. Cel putin "pe hartie" pare ce vreau. Sunt insa si niste semne de intrebare.



Petrosani - nu l-am studiat. La prima vedere pare interesant.
Brasov - asa cum a scris si colegul nu are chirii mici. Privelistea de pe Tampa sau de la Turnul Alb sunt intr-adevar superbe, dar e nevoie de mai mult.

Despre Fagaras si despre Slanic Moldova, nu stiu nimic. O sa ma informez.

Edited by zsp, 24 December 2014 - 16:02.


#46
flp014

flp014

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,830
  • Înscris: 22.01.2010

View PostHeto, on 24 decembrie 2014 - 03:32, said:


Ca cei care castiga >7000 lei lunar arunca cu banii in stanga si-n dreapta. Oaaaa, chirie la 500E, ce ieftin e!!! hai sa ne luam trei ca-i super-oferta.

Acu' serios, 7000 pe luna iti asigura un trai decent, ceva economii pentru zile negre, dar in niciun caz nu te apuci sa arunci cu banii in dreapta si-n stanga.

7000 lei pe luna nu este o suma asa de mare incat sa iti permiti sa dai 2200 pe chirie (plus utilitati). Pentru ca se considera ca ai deja un stil de viata .
Nu ma intelegeti gresit 7000 suna foarte bine dar acum depinde de ce stil de viata ai.
In general cine castiga banii astia si-a cam achizitionat propria locuinta, nu prea mai sta in chirie. Sau daca sta , cu siguranta nu o plateste din buzunar ci este un "incentive" din partea firmei/companie pentru care produce.

#47
galeo

galeo

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 14,412
  • Înscris: 15.04.2006
Galati e un oras pustiu, cu depopulare masiva si locuinte multe comparativ cu numarul populatieei, deci chirii ieftine.

#48
don_dannielo

don_dannielo

    Bah! Are we more than dumb sheep?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,456
  • Înscris: 27.06.2004

View Postgaleo, on 25 decembrie 2014 - 18:31, said:

Galati e un oras pustiu, cu depopulare masiva si locuinte multe comparativ cu numarul populatieei, deci chirii ieftine.
Ziceai ca vrei sa te muti la Bucuresti. Puteti face schimb.

#49
Hedonist

Hedonist

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,490
  • Înscris: 10.03.2014
Depinde ce intelegi prin internet... ai nevoie de fibra inchiriata pt videoconferinte dublu-sens, sau latente mici pt "operatii" remote, respectiv conexiuni securizate?

Pot sa-ti spun ca Romtelecom are un nod in Sibiu, si Transelectrica in apropiere, de unde poti inchiria fibra de inalta calitate.

#50
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View Postgaleo, on 25 decembrie 2014 - 18:31, said:

Galati e un oras pustiu, cu depopulare masiva si locuinte multe comparativ cu numarul populatieei, deci chirii ieftine.

in care trotuarele si strazile sunt praf si in plus blocurile arata ca un ghetou ( la parterul blocului ai peste tot magazinase, e un mozaic pt ca unii si-au anvelopat apartamentele iar altii nu, nu exista caldura si apa calda decat daca ai centrala).

macar internetul e bun.

#51
Heto

Heto

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 283
  • Înscris: 10.12.2012

View Postflp014, on 25 decembrie 2014 - 01:43, said:

7000 lei pe luna nu este o suma asa de mare incat sa iti permiti sa dai 2200 pe chirie (plus utilitati). Pentru ca se considera ca ai deja un stil de viata .
Nu ma intelegeti gresit 7000 suna foarte bine dar acum depinde de ce stil de viata ai.
De-acord. Nimic de completat Posted Image sau de comentat.

View Postflp014, on 25 decembrie 2014 - 01:43, said:

In general cine castiga banii astia si-a cam achizitionat propria locuinta, nu prea mai sta in chirie. Sau daca sta , cu siguranta nu o plateste din buzunar ci este un "incentive" din partea firmei/companie pentru care produce.

Nu sunt de-acord. Cine catiga >1500E pe luna, in general, este o persoana calificata(sau supra-calificata) si mai ales nisata. Astfel de oameni pot gasi un loc de munca foarte bine platit, dar de multe ori nu in orasul de domiciliu(singura exceptie este Bucurestiul, care este un mastodont). Ceea ce face preferabila chiria in locul cumparararii -> libertatea de miscare primeaza. Lucrul acesta se schimba cand incep copiii sa mearga la scoala si nu te mai gandesti sa pleci in alta locatie(oras/tara), decat in caz de forta majora sau oferta irezistibila, in momentul respectiv vei lua decizia de a cumpara o casa (a cumpara, nu a investi, tin sa subliniez acest aspect, cumperi chiar daca stii ca e o afacere proasta la fel cum faci si cu masina, nu traiesti ca sa investesti, investesti ca sa traiesti mai bine). In rest, pentru investitie in imobiliare trebuie fler, la fel ca in oricare alta afacere. Unii se pricep mai bine, altii mai putin bine, unii au noroc, unii dau faliment.

Unii investesc in imobiliare. Are sens daca vrei sa diversifici investiile(ai o afacere, ai ceva actiuni pe bursa, investiti in fonduri si in bonduri) si vrei sa ai si ceva imobiliar in portofoliu. Are sens daca tu crezi ca se va devaloriza moneda(sau vor creste preturile la imobile in urmatorii ani), simti tu ca ai prins o afacere buna si poti face specula(ceva de la executari silite, sau ai informatii din interior ca o sa treaca vreo autostrada pe terenul de vrei sa-l cumperi, etc.). Dar pentru a face credit si sa pui proprietatea la inchiriat, nu mi se pare o afacere buna (desi se poate, eu cred ca sunt foarte putine proprietati care sa merite, in acest moment, sa faci o astfel de miscare).

Altii cumpara case/apartamente. Ar trebui sa facem distinctie intre a cumpara si a investi. Cumperi pentru tine, pentru ca-ti ofera un anumit sentiment de siguranta/implinire, pentru ca vrei sa o faci pe placul tau, asa cum faci cu laptopul, sau cu telefonul sau cu masina. Nu cumperi ca e o afacere, nu investesti intr-o masina. Ar trebui sa facem disociere intre cumparare si investitie. Investitia o faci pentru bani, vrei sa castigi de pe urma investitiei.

Foarte multi fac greseala sa creada ca ei "investesc", cand de fapt ei cumpara. De asemenea cumpera fara sa-si permita, crezand ca ei investesc, ajungand in situatii dificile din punct de vedere financiar. Exista imi doresc, dar mai exista si imi permit. Cand "imi doresc" nu se pupa cu "imi permit"... nu cumpar. Cand investesc, o fac strict pentru bani, calculand randamentul si riscurile asociate, cautand cea mai sigura solutie pentru a scoate cel mai mare randament. Imobiliarele dau cu radical cand fac calculele.

Edited by Heto, 27 December 2014 - 05:34.


#52
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View Postofi_tm, on 23 decembrie 2014 - 08:04, said:

Sannicloau Mare TM
Eu sunt din Sannicolau Mare

View Postzsp, on 23 decembrie 2014 - 09:25, said:


Eu sunt din Sannicolau Mare. Daca ai ceva intrebari... astept PM.

Ca si conexiune la net, UPC ofera cea mai mare viteza si au reteaua cea mai stabila.

#53
daybreak246

daybreak246

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 669
  • Înscris: 05.07.2014
Oradea mi se pare de departe cea mai buna varianta pt cerintele initiatorului unde mai pui ca gasesti si unguroaice la tot pasul acolo Posted Image

Edited by daybreak246, 28 December 2014 - 20:34.


#54
Materium

Materium

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,148
  • Înscris: 23.02.2005
Slănic Moldova, net stabil ptr mine nu știu ptr cineva care vrea ceva profesional, altfel prețuri mici, multa liniște, aer curat, stațiunea în creștere, eu m-aș muta acolo, nu vrea soția, asa ca strang bani de o casă de vacanță acolo.

Edited by Materium, 01 February 2015 - 20:45.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate