Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Microsoft Mobile (ex Nokia Oyj)

- - - - -
  • Please log in to reply
6031 replies to this topic

#1
Masterboy

Masterboy

    Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 5,910
  • Înscris: 24.06.2002
Va invit sa postam si sa dezbatem aici toate stirile si informatiile legate de noua divizie hardware Microsoft Mobile infiintata dupa preluarea diviziei Nokia de telefoane mobile.

Iata si o prima stire de pe SoftPedia News ca sa inauguram acest topic.

BMW se pare ca va achizitiona aproape 60 de mii de Lumia 630 si 930 pentru angajati.

"Reports coming from German media indicate that BMW and Microsoft have already negotiated on this partnership, and if both reach an agreement, the Redmond-based tech giant might score one of the biggest wins for the Windows Phone platform."

BMW Will Purchase Nearly 60,000 Microsoft Lumia Windows Phones

#2
tom_1133

tom_1133

    utilizator Linux Mint

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,716
  • Înscris: 10.02.2011
Se pare ca nu doar in Romania Microsoft mitueste la nivel inalt  Posted Image

Edited by tom_1133, 09 December 2014 - 15:11.


#3
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,867
  • Înscris: 25.01.2007
Daca tu crezi ca la nivelul ala mai merge cu spaga, insemna ca esti roman adevarat.
Ce voiai sa cumpere sa fii tu multumit? Allview?

Edited by slai, 09 December 2014 - 15:16.


#4
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008
Ahahaha, dupa ce au incercat sa dea 630-ul cite 300 pe zi la angajatii dati afara, dupa ce dau un lumia (zice-se de imprumut...) practic oricui aplica ( http://lumiaconversa.../trial-a-lumia/ ) tot le-au mai ramas si s-au gindit probabil sa-i plateasca pe astia de la BMW sa ia si ei unele.

#5
sandel_u

sandel_u

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,663
  • Înscris: 21.11.2009

 slai, on 09 decembrie 2014 - 15:15, said:

Daca tu crezi ca la nivelul ala mai merge cu spaga, insemna ca esti roman adevarat.
Ce voiai sa cumpere sa fii tu multumit? Allview?

Daca tu crezi ca nu merge cu spaga pe acolo, esti naiv. Si ca pe afara se plimba cainii cu covrigi in coada, ca peste tot este bine, inclusiv in Congo, mai putin in Romania.
Stiai ca pana in urma cu doar cativa ani nemtii aveau spaga trecuta in bilat si balanta?
Cei care au ajuns in presa si s-a facut scandal erau cei de la Mercedes-Benz.

#6
n-amname

n-amname

    Brain Power User

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,729
  • Înscris: 10.11.2013
Deci sa-ntelegem ca daca cineva cumpara blackberry/windows phone sigur a primit spaga.. N-o fi avand nimic de-aface cu faptul ca marile companii colaboreaza intre ele (BMW a cumparat si Surface pentru productivitate, siigur le-au dat spaga si atunci). Ce sa zic, topicul celalalt a disparut asa ca circarii s-au mutat aici.
Bravos.
Eu cred ca BMW a cumparat acele telefoane deoarece a primit discount si sunt bune pentru ce-au nevoie angajatii. Fiabile, rapide, simple. Daca Microsoft a facut cea mai buna oferta BMW mi se pare normal ca neamtul sa aleaga oferta lor (au colaborat si cu nokia inainte bavarezii, nu stiu daca se stie sau ceva insa ei upgradeaza angajatii de la Symbian).
Poate ca au primit discount-uri, poate ca sunt multumiti de faptul ca simplitatea sistemului (tot injura haterii ca nu poti face aia, aia si aialalta cu el) ii vor ajuta pe angajati sa fie mai atenti la job si nu la telefoane, poate ca au ales Microsoft/Nokia deoarece aveau deja contracte semnate pe termen lung, sunt multi de poate dar felul in care pun problema haterii e deja tragi-comica. Sigur au dat spaga, ei las ca daca erau in Ro se ocupa luluta de ei.
Daca aveti impresia ca BMW ar fi cumparat impotriva interesului companiei inseamna ca sunteti intr-o lume paralela. Faptul ca de la Microsoft or fi avut cea mai buna oferta este ok, se numeste oportunitate fructificata. Oricum nu ala 60.000 de telefoane vor rasturna cota de piata.

Edited by n-amname, 09 December 2014 - 22:44.


#7
bullterrorist

bullterrorist

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,942
  • Înscris: 18.10.2007
Gresesti, stai sa vezi ce spaga am luat eu ca sa cumpar lumia si nu samsung: vila in haiti si boing la scara Posted Image

#8
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008

 n-amname, on 09 decembrie 2014 - 22:33, said:

Eu cred ca BMW a cumparat acele telefoane deoarece a primit discount si sunt bune pentru ce-au nevoie angajatii.

EXACT. Discount-ul asta aproape sigur e asa de mare incit ajunge ca pretul telefonului sa fie negativ practic. La Vodafone(.de) acum pe contractele de bizninz pentru firme mari/institutii de stat ai nu stiu cite telefoane la preturi simbolice (iphone la ceva gen 48 sau 99 eurocenti, etc). Tinind cont ca Microsoft se chinuie sa arunce in stinga si in dreapta cu 630-uri nu e imposibil sa mai si dea bani cuiva sa scape de ele.

 n-amname, on 09 decembrie 2014 - 22:33, said:

au colaborat si cu nokia inainte bavarezii, nu stiu daca se stie sau ceva insa ei upgradeaza angajatii de la Symbian

Au avut symbian-uri odata, cind erau de trei ori mai multe symbianuri decit android, iphone si windows mobile (la un loc)? SIGUR! N-au mai procurat alte telefoane de cind a murit symbianul si acum in final le fac upgrade la WP? In nici un caz!

#9
n-amname

n-amname

    Brain Power User

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,729
  • Înscris: 10.11.2013
Pana acum ziceai ca bmw le-a dat spaga, acum ca le-au dat telefoanele pe gratis..Intrebarea fiind de ce-ar face una ca asta? O reclama mai buna si-ar fi facut daca le oferea la un dolar cu pachetele prepaid ale vreunul operator german, eu am spus ca le-au dat la pret ok dar daca tu stii mai bine ar trebui sa te duci la wikileaks, sunt sigur ca vor sa auda informatia asta.

De altfel, sunt curios de cand sunt telefoanele alea de la BMW acolo deoarece Symbian a avut de trei ori mai multe telefoane decat ale concurentei la un loc prin 2006-2007 sincer iar pana prin 2011 si-au rezolvat de tot market share-ul.

Iti dai seama ce oameni aia de la bmw, isi tin angajatii pe telefoane de 8 ani(ceea ce nu cred). Nu, pe bune acum, unii dintre voi aveti nevoie de o viata ca duceti serios lipsa de una.
Daca grija voastra este sa injurati companiile IT e grav sincer, ca sa vezi ce-a facut tehnologia din oameni.

http://youtu.be/v62G10drYec?t=9m48s Zicea DOC bine pe aici. Toti pleaca de la premiza ba, ia sa vedem de ce nu-mi place aia si aia. Inlocuim muzica cu tehnologia si voila, avem definitia frustratului online. Felicitari, mai ...si voi Posted Image).

Edited by n-amname, 10 December 2014 - 10:11.


#10
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008

 n-amname, on 10 decembrie 2014 - 10:09, said:

Pana acum ziceai ca bmw le-a dat spaga, acum ca le-au dat telefoanele pe gratis..Intrebarea fiind de ce-ar face una ca asta? O reclama mai buna si-ar fi facut daca le oferea la un dolar cu pachetele prepaid ale vreunul operator german

Vorbesti cu mine? Eu n-am zis nimic de spaga. Sau crezi ca toti care posteaza pe softpedia in afara ta sint clone de-ale mele?

Nu cred ca puteau sa le dea la un dolar, exact aia zic, spre exemplu tot cam un dolar (0.84 euro mai precis) e acum iphone (e drept 4s) pe aria de "Unternehmen & Behörden" (corporatii si administratie?) la vodafone.de. Si daca nu poti sa dai la un dolar care-i pasul, sa dai tu bani ca sa ti le ia, logic nu? Mai ales cind deja am mentionat doua ipostaze in care Microsoft arunca cu 630-uri.

Edited by f300, 10 December 2014 - 10:23.


#11
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008

 n-amname, on 09 decembrie 2014 - 22:33, said:

BMW a cumparat si Surface pentru productivitate, siigur le-au dat spaga si atunci

Ahahahaha, chiar aveam in cap chestia cu Surface dar am zis ca poate e off-topic, dar daca ai adus vorba... DA sint destui de la firme mari carora li se dau Surface-uri si sint platiti sa le foloseasca sa arate lumii ce productivi sint ... sint foarte bune drept "sprijinator de ipad":

http://www.phonearen...-stands_id62511

... si spun asta ca sustinator de cel putin 15 ani a "Windows x86 pe orice", de la telefon la UMPC/netbook/tableta/ce-vrei-tu si ca utilizator zilnic de Surface (daca nu crezi da o tura pe threadurile cu tablete x86, telefon cu XP/Vista, etc).

#12
Papillon_

Papillon_

    2B

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,007
  • Înscris: 15.04.2011
Vand in pierdere in disperare de cauza dar nu stiu cat o sa mai tina treaba asta...de 4 ani divizia mobile telefoane/tablete e o "gaura" neagra in bugetul lor. Nici Xbox-ul nu sta prea bine.

Asta vroiam si eu sa spun le dau surface gratis sau la reducere dar majoritatea tot iPad folosesc. Iar la anul cel mai probabil o sa vedem un iPad Pro de 12/13 inch.

#13
n-amname

n-amname

    Brain Power User

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,729
  • Înscris: 10.11.2013

 f300, on 10 decembrie 2014 - 10:49, said:

Ahahahaha, chiar aveam in cap chestia cu Surface dar am zis ca poate e off-topic, dar daca ai adus vorba... DA sint destui de la firme mari carora li se dau Surface-uri si sint platiti sa le foloseasca sa arate lumii ce productivi sint ... sint foarte bune drept "sprijinator de ipad":

http://www.phonearen...-stands_id62511

... si spun asta ca sustinator de cel putin 15 ani a "Windows x86 pe orice", de la telefon la UMPC/netbook/tableta/ce-vrei-tu si ca utilizator zilnic de Surface (daca nu crezi da o tura pe threadurile cu tablete x86, telefon cu XP/Vista, etc).

 f300, on 10 decembrie 2014 - 10:22, said:

Vorbesti cu mine? Eu n-am zis nimic de spaga. Sau crezi ca toti care posteaza pe softpedia in afara ta sint clone de-ale mele?

Nu cred ca puteau sa le dea la un dolar, exact aia zic, spre exemplu tot cam un dolar (0.84 euro mai precis) e acum iphone (e drept 4s) pe aria de "Unternehmen & Behörden" (corporatii si administratie?) la vodafone.de. Si daca nu poti sa dai la un dolar care-i pasul, sa dai tu bani ca sa ti le ia, logic nu? Mai ales cind deja am mentionat doua ipostaze in care Microsoft arunca cu 630-uri.

Recunosti asta? Sunt vorbele tale.
Au dat cate un Lumia fiecarui angajat care a plecat singur.  Care-a fost problema cu asta? Trebuia sa le dea cumva un iphone, ca sa fie lumea fericita.

Televiziunea si antrenorii sporturilor americane nu sunt BMW, sunt niste oameni care apari pe sticla=> reclama. Ce treaba are reclama cu angajatul bmw care proiecteaza/deseneaza/analizeaza in birou/laborator nu stiu. Ce reclama iti faci intre 4 pereti? Sau cumva aveti impresia ca BMW/Coca Cola a primit Surface gratis doar pentru a aparea stirea pe net?
Logica asta ma depaseste sincer.
Asa cum nu vad nici legatura dintre oferta pentru oamenii de afaceri germani si pachetele prepaid pentru utilizatorii normali. Dar voi o vedeti, e bine atunci.
edit: scuze, ai dreptate. Tu n-ai sustinut ca a fost spaga, ci ca i-a platit pe aia de la bmw ca sa ia telefoanele. Asta poate fi interpretat fie ca au dat spaga cuiva pentru a le cumpara telefoanele fie ca le-au dat bani celor de la bmw pentru a primi telefoanele gratis. Care e pana la urma opinia ta?

 f300, on 09 decembrie 2014 - 15:30, said:

Ahahaha, dupa ce au incercat sa dea 630-ul cite 300 pe zi la angajatii dati afara, dupa ce dau un lumia (zice-se de imprumut...) practic oricui aplica ( http://lumiaconversa.../trial-a-lumia/ ) tot le-au mai ramas si s-au gindit probabil sa-i plateasca pe astia de la BMW sa ia si ei unele.

 Papillon_, on 10 decembrie 2014 - 10:55, said:

Vand in pierdere in disperare de cauza dar nu stiu cat o sa mai tina treaba asta...de 4 ani divizia mobile telefoane/tablete e o "gaura" neagra in bugetul lor. Nici Xbox-ul nu sta prea bine.
Asta vroiam si eu sa spun le dau surface gratis sau la reducere dar majoritatea tot iPad folosesc. Iar la anul cel mai probabil o sa vedem un iPad Pro de 12/13 inch.
Chiar imi facusem griji ca ai disparut, apari si tu mai des pe aici ca dupa am considera, Doamne fereste, ca ai patit ceva.

Edited by n-amname, 10 December 2014 - 11:13.


#14
Papillon_

Papillon_

    2B

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,007
  • Înscris: 15.04.2011
Hahaha Posted Image

"Unfortunately, the campaign effort may have backfired badly, as today, Twitter exploded with screenshots from the CNN elections night live broadcast, which shows that the presenters and journalists are either still using their iPads in hiding, or worse – using the Pro 3 slates as a kick-stand to support their iPads."

 tom_1133, on 09 decembrie 2014 - 15:04, said:

Se pare ca nu doar in Romania Microsoft mitueste la nivel inalt  Posted Image
Normal, seful EADS din germania a fost arestat de procuratura... Nu stiu acum daca contractul cu Microsoft contine o spaga dar o reducere serioase mai mult ca sigur exista.

#15
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008

 n-amname, on 10 decembrie 2014 - 10:55, said:

Recunosti asta? Sunt vorbele tale.
Au dat cate un Lumia fiecarui angajat care a plecat singur.  Care-a fost problema cu asta? Trebuia sa le dea cumva un iphone, ca sa fie lumea fericita.

Vad ca ai editat deja postul, ca initial ma intrebai cum de am gasit stirea, ca nu se poate asa ceva, acum ai aflat si tu.
Cred ca nu ai habar despre cum merg concedierile daca crezi ca Microsoft concediaza peste 10 000 angajati si tu spui ca pleaca singuri. Da, se ofera un pachet celor care sint de acord sa plece fara scandal, cu ideea ca daca insisti n-o sa mai primesti nici macar atit, asta nu inseamna ca ai plecat singur. Ideea este ca arunca cu sutele de telefoane care daca aveau vreo valoare ei [edit: compania, nu angajatii] erau cei mai in masura sa o obtina, prin canalele normale de distributie (si sa dea fie bani angajatilor, fie sa nu-i mai dea afara pur si simplu). Asta cu datul marfii din stoc angajatilor de care se scapa suna mai mult a companie care se duce naibii; NORMAL ca le da telefoane, daca era Apple le dadea iphone-uri, ipad-uri si similare, daca era o fabrica de faina le dadea un sac de faina, daca era o fabrica de caucioace sau galosi (asa cum Nokia a fost) le dadea caucioace sau galosi.

 n-amname, on 10 decembrie 2014 - 10:55, said:

edit: scuze, ai dreptate. Tu n-ai sustinut ca a fost spaga, ci ca i-a platit pe aia de la bmw ca sa ia telefoanele. Asta poate fi interpretat fie ca au dat spaga cuiva pentru a le cumpara telefoanele fie ca le-au dat bani celor de la bmw pentru a primi telefoanele gratis. Care e pana la urma opinia ta?

Eu nu prea am o opinie, e mai mult o concluzie, atia vreme cit la Vodafone, pe programul pentru corporatii (adica nu privat, nu firma de apartament/PFA, etc) si administratie ai iphone la mai putin de 1 euro probabil ca pretul platit pentru 630 e mai mic, posibil "negativ". Desigur se compenseaza cu alte chestii, cu licentele de windows/office/exchange/sharepoint/suport/cine stie ce altceva le mai vin, cu telefoanele mai scumpe, etc. Sau se poate ca Vodafone sa fie prea scump pentru o corporatie care nu vrea sa dea bani aiurea. Sint ceva necunoscute dar parerea mea e ca 630-urile le-au luat gratis, daca nu au si primit ceva pentru ele (mai ales in combinatie cu celelalte doua cazuri mentionate mai sus in care Microsoft pare dispus sa arunce cu ele).

Edited by f300, 10 December 2014 - 11:40.


#16
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008
Si ca o paranteza sa nu credeti ca am ceva cu 630-ul, dimpotriva e foarte ok, chiar nu am nimic de reprosat si pretul e socant de ok, problema si surprinderea mea e mai mult ca trebuie atita "push" pentru un telefon care la pretul asta ar trebui sa nu stea pe rafturi.

#17
OriOn20

OriOn20

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,676
  • Înscris: 07.04.2010

 f300, on 09 decembrie 2014 - 15:30, said:

Ahahaha, dupa ce au incercat sa dea 630-ul cite 300 pe zi la angajatii dati afara, dupa ce dau un lumia (zice-se de imprumut...) practic oricui aplica ( http://lumiaconversa.../trial-a-lumia/ ) tot le-au mai ramas si s-au gindit probabil sa-i plateasca pe astia de la BMW sa ia si ei unele.
You’ve just taken the first step towards joining the world’s coolest community of smartphone creatives, explorers and go-getters! Getting a two-week trial of Lumia lushness is simple. Just let us know who you are, what great project you’re working on and how a Lumia could add to its finish. Regardless of whether you’re a tech blogger looking to do a review or a skateboarder eager to document a new trick, if we like what we hear we’ll be in touch.

Stii tu ca da oricui aplica. Eu am vazut ca sunt unele conditii.
Oricum este o chestie interesanta pt. blogari sau persoane de pe youtube.

#18
Masterboy

Masterboy

    Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 5,910
  • Înscris: 24.06.2002

 f300, on 10 decembrie 2014 - 12:05, said:

Si ca o paranteza sa nu credeti ca am ceva cu 630-ul, dimpotriva e foarte ok, chiar nu am nimic de reprosat si pretul e socant de ok, problema si surprinderea mea e mai mult ca trebuie atita "push" pentru un telefon care la pretul asta ar trebui sa nu stea pe rafturi.

Pai chiar se vand bine. Lumia 635 alaturi de Lumia 520/521 domina top 10 al celor mai vandute telefoane prepaid chiar la americani pe Amazon.

http://www.amazon.co...011/ref=sr_bs_1

Edited by Masterboy, 10 December 2014 - 12:34.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate