Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
pareri ipad 6-2018- flip

Cum au aparut supermarketurile in...

Campanii mincinoase Carrefour

Tv toshiba defect
 touchscreen navigatie stricat

bonsai - de unde?

Resetare Bonus Malus

Unitatea optica DVD-rw absenta pe...
 Problema configurare Wireguard

Dozatoare de apa, cu alimentare d...

Intarziere aterizare avioane

Accident masina reparata pe CASCO
 Probleme Ginseng Microcarpa

Un sunet pronuntat la BMW e90 318i

Caut sugestii pentru achizitionar...

Acest LNB......
 

Prevenire varicela

- - - - -
  • Please log in to reply
5 replies to this topic

#1
Vreausacitesc

Vreausacitesc

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 17.11.2014
Salutare!
Am o problema destul de urgenta. Un coleg de serviciu a facut varicela. A venit la serviciu si dupa vreo 2 zile dupa ce iau aparut bubitele s-a prins ca are varicela. Am stat mai tot timpul langa el. Ce pot face? N-ar fii mare problema in sine boala, dar am niste proiecte si niste prezentari la care trebuie neaparat sa fiu acolo. Ieri am aflat ca are varicela.

Pot s-o previn cumva? Exista medicament sau ceva de genul ? Momentan nu am nimic din simptome, dar din ce am inteles ar trebui peste o saptamana- doua sa le intalnesc.

#2
ciine

ciine

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,069
  • Înscris: 04.06.2007
Nu ai ce sa previi , daca nu ai facut varicela sau nu ai fost vaccinat , ai furat-o , trece in general in 10 zile daca nu e cu complicatii.
Pregatestete cu alcool mentolat si albastru de methil

#3
Seb

Seb

    Suveran

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,077
  • Înscris: 22.05.2005
Exista vaccin, dar nu garanteaza imunitate 100% nici daca il faci inainte de infectare. In plus, vaccinul asta contine virusul (dar intr-o varianta mai putin virulenta), asa ca daca nu te-ai infectat de la coleg, te infectezi de la virusul din vaccin.

#4
Silent_Runner

Silent_Runner

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,634
  • Înscris: 29.05.2004
Pentru ce albastru de metilen?!?
Alcoolul mentolat mai zic si eu, daca chiar ai mancarimi insuportabile.
Exista un vaccin, Varilrix, intereseaza-te daca mai e eficient in cazul in care ai fost expus.
Daca faci boala, pregateste-te cu Aciclovir comprimate, ia o doza MARE la inceput.

#5
Seb

Seb

    Suveran

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,077
  • Înscris: 22.05.2005
Daca face boala, sa mearga la medic si urmeaza tratamentul prescris.

#6
Michidoo

Michidoo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,425
  • Înscris: 15.01.2008
ai luat-o deja, nu mai ai ce sa previi....

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate