Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare incarcator auto Iphone

Pentru cei care locuiesc in bloc ...

Taiere ramuri "neroditoare...

Business/afacere cu utilaje
 Genetica vs educatia vs cultura

Asus ROG - Probleme mari wi-fi

Recomandare Apartament

reparatie zgarietura bara spate
 Lipire XPS de hidroizolație ...

Detectare dispozitiv de ascultare...

suport/cutie fixare SSD in locul ...

Popcorn stradal
 De ce ard asa de violent masinile...

Sfat achizitie bicicleta MTB

Imi tot apare ipconfig

Degresant auto eficient
 

De ce nu stim sa ne aparam interesele?

- - - - -
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
53 răspunsuri în acest subiect

#1
toto_riina

toto_riina

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 10.581
  • Înscris: 20.08.2014
De ce la norvegieni se poate iar la noi nu?
http://adevarul.ro/i...5c27/index.html
De ce ei stiu sa-si foloseasca bunurile, bogatiile i beneficiul cetatenilor lor, iar noi nu? Pe noi ne jefuiesc altii, iar noi ramanem cu buza umflata, la fel de saraci!
Noi am fost pionieri in domeniul forarii petroliere si era o vreme cand toate bogatiile extrase erau folosite in beneficiul poporului, nu ca acum cand tot profitul merge in afara.
Desi avem un nivel de taxare comparabil cu tarile nordice, noua, spre deosebire de ei, nu ni se reintoarce nimic din acele taxe si impozite! Rea vointa, proasta administrare, incapabili? De ce pe timpul lui Carol , apoi pe timpul lui Ceausescu s-a costruit atata si s-a dezoltat tara nemaivazut, iar de 25 de ani doar s-a daramat si vandut la fier vechi?
Nimanui nu i-a pasat de 4 milioane de oameni si de familiile lor trimisi in pribegie sa-si rupa spatele pentru straini! Cand ar fi putut sa lucreze in tara lor, in fabricile lor, sa produca pt. tara lor si aceasta sa se dezvolte in continuare, sa creasca nivelulde trai si s-o ducem cu totii bine!
Cum vom mai putea ajunge la nivelul occidentului cand nu ne-a mai ramas nimic de muncaintara, cand toti dau bir cu fugitii sa aporteze la pib-urile Italiei, Spaniei, Angliei etc.?

#2
tybanu

tybanu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.586
  • Înscris: 15.01.2007
"De ce nu *vrem sa ne aparam interesele?"

Intreaba-i pe cumetrii de la conducere, fira-r mama lor sa fie.

#3
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 40.650
  • Înscris: 30.07.2003

 toto_riina, on 27 august 2014 - 08:16, said:

iar noi nu?
Pentru ca asa suntem. De cand ne stim pe aceste meleaguri.

 tybanu, on 27 august 2014 - 08:25, said:

Intreaba-i pe cumetrii de la conducere, fira-r mama lor sa fie.
Nu doar pe ei, ci si pe noi, poporul.

#4
HAL9000

HAL9000

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.295
  • Înscris: 07.06.2013
Problema sta la baza culturii unui popor, la romanii se numeste "mita" si din pacate ii cuprinde pe totii, de la taran la un judecator

Acuma, sinceri sa fim, considerati aceste proverbe din Biblie si ziceti-ma si voi daca lucrurile nu stau cu adevarat asa:

"Cel rău acceptă mita scoasă din sân ca să strâmbe cărările judecăţii" - Prov 17:23

"Un rege menţine stabilitatea ţării sale prin dreptate, dar cine ia mită o dărâmă" - Prov 29:4

Pana nu se va eradica complet aceasta problema lucrurile vor merge din rau in mai rau

#5
Werewolfc

Werewolfc

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 417
  • Înscris: 13.03.2007

 toto_riina, on 27 august 2014 - 08:16, said:


Pe noi ne jefuiesc altii, iar noi ramanem cu buza umflata, la fel de saraci!


Cred ca nu ai vazut ce se intampla prin tara! Nu ne jefuiesc altii, ci tot de-ai nostrii (romani) o fac. Nu a venit indianu' sa jefuiasca combinatele, el le-a cumparat legal de la statul roman.

#6
bogdan_z

bogdan_z

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 4.333
  • Înscris: 14.01.2012
E o discutie foarte ampla...

In primul rand, nu e vorba doar de interesele privind resursele minerale ci multe altele. O sa vezi ca nivelul de trai tine foarte mult de puterea de cumparare dar sa si intelegi cum functioneaza economia de piata. Ori eu nu stiu cati norvegieni au facut credit la o vila plasata intr-o zona fara canalizare, ori norvegieni care cumpara masini cu volan pe dreapta pentru ca apoi sa le tina in fata blocului (sa vada vecinii ca "poate") pentru ca nu are bani de revizie, taxa de poluare etc.

Nu stiu cati norvegieni accepta salarii atat de mici incat sa nu poata trai de unii singuri, cum e cazul pe la noi.

Oameni atat de maleabili in afara de asiaticii ieftini si.. europenii din est.. nu prea am mai vazut. Cum zice seful sa faci munca suplimentara neplatita, cum face orezarul plecaciuni multumindu-i pentru faptul ca e un nimeni - sclav. Cu cat oamenii sunt mai cultivati (cunoscand codul muncii, de exemplu) , cu atat le este frica celor superiori, fiindca astfel de oameni cunosc legea si stiu sa se apere.

-> poporul in sine trebuie sa isi apere interesele. Daca din secunda asta NIMENI nu mai ofera bani la cersetori, cersetoria o sa dispara instant. Daca nimeni nu va mai plati cash, orientandu-ne catre magazinele oficiale, vanzatoarele de legume puse pe ziar din intersectii (plus ouale puse in galeata, sa nu uitam... :lol: ) vor suferi instant si pe veci.
Daca nimeni n-ar mai incalca legea, politistii vor plesni de nervi!
Daca toata lumea si-ar cunoste si aplica drepturile si obligatiile, am avea alt viitor.

SI tot asa.

Editat de bogdan_z, 27 august 2014 - 08:57.


#7
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Mesaje: 40.109
  • Înscris: 25.06.2007

 Werewolfc, on 27 august 2014 - 08:51, said:

Nu a venit indianu' sa jefuiasca combinatele, el le-a cumparat legal de la statul roman.
Cand a fost preluat de Mittal, Sidex-ul avea pierderi de 1 milion dolari pe zi, platite de contribuabili.
In anii urmatori a trecut pe profit, in ultimul timp a inceput sa aiba din nou pierderi (de ex. in anul 2012) insa aceste pierderi nu se mai acopera din buzunarul contribuabilului roman.

#8
Barboso

Barboso

    Satir bătrân, "United Gashka" member

  • Grup: Moderators
  • Mesaje: 52.268
  • Înscris: 24.01.2008

 toto_riina, on 27 august 2014 - 08:16, said:

era o vreme cand toate bogatiile extrase erau folosite in beneficiul poporului
[...]
pe timpul lui Ceausescu s-a costruit atata si s-a dezoltat tara nemaivazut
:roflmao:  Bune bancurile astea !  Mai stii ?   :roflmaofast:

#9
bogdan_z

bogdan_z

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 4.333
  • Înscris: 14.01.2012

 Karhu, on 27 august 2014 - 08:57, said:


Zi dumneata cum e cu interesele nordicilor si cum e populatia acolo, ca tot esti in Finlanda, se pare..

#10
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Mesaje: 40.109
  • Înscris: 25.06.2007

 toto_riina, on 27 august 2014 - 08:16, said:

pe timpul lui Ceausescu s-a costruit atata
S-a construit aiuristic, cel putin majoritatea apartamentelor construite atunci sunt niste ghene infecte, nu spatii in care sa locuiasca familii cu copii.

 bogdan_z, on 27 august 2014 - 09:03, said:

cum e populatia acolo
Educata...

#11
FAP

FAP

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 5.212
  • Înscris: 07.09.2009
Pentru ca TOTI asteapta sa-i apere ceilalti !!!!

#12
toto_riina

toto_riina

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 10.581
  • Înscris: 20.08.2014
Bogdane, eu nu vb. dpdv. al pierderilor, ci al omului, al locului de munca pe care l-a pierdut, fiind nevoit sa plece in pribegie pt. o bucata de paine! Pe care pana mai ieri, fiecare orasel din Oradea pana la Iasi si din Sight pana in Mangalia, i-o asigura, printr-o fabricuta de orice (trastie de zahar, pantofi, pielarie, Integrata etc.). Tu vorbesti doar de Sidex care sa zicem ca a avut succes, dar au fost peste 2000 de astfel de intreprinderi distruse si milioane de vieti odata cu ele!
Italienii, nemtii, polonezii, francezii nu si-au distrus economia, industria asa cum au facut-o noi si n-au plecat in pribegie! Ba mai mult, tari ca Austria, fara o picatura de petrol in pamant, traiesc din profitul obtinut din petrolul nostru, al poporului roman!
Noi in '89 eram saraci, dar independenti si fara datorii la altii si cu o industrie asa cum era ea, dar care asigura un loc de munca oricarui cetatean, posibilitatea de a-si castiga painea! Dupa '90 n-a mai interesat pe nimeni de destinul tau, puteai sa pleci sau sa crapi pe strada, sa dormi sub un pod sau sub canale! La 18 ani ii da afara din orfelinate si nu mai intereseaza pe nieni de soarta lor, inainte te baga in campul muncii, se straduia sa scoata om din tine! Astazi, toti oamenii aia sunt pierduti, iar noi tot mai saraci!
Cei 4 milioane care lucreaza afara imbogatesc acele tari, nu tara lor, care ramane in continuare saraca, intelegi unde bat?

#13
bogdan_z

bogdan_z

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 4.333
  • Înscris: 14.01.2012
Hm.. eu inteleg :D.

Dar nu cred ca mie imi era adresata replica :lol: . Adica asta am zis, ca e vorba de cetateni care trebuie sa isi apere interesele. Insa sunt cetateni care ajung sus in fruntea tarii si preaslavesc intereselor altor ... tari.

De s-ar constientiza efectele alimentatiei proaste prin fast-food-uri, n-am mai fi avut atatea magazine de acest fel.. Ca exemplu.

#14
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Mesaje: 40.109
  • Înscris: 25.06.2007

 toto_riina, on 27 august 2014 - 09:07, said:

iar noi tot mai saraci!
Nu cred ca esti mai sarac decat in '89.

#15
Platon

Platon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 8.692
  • Înscris: 22.10.2002

 Karhu, on 27 august 2014 - 09:26, said:

Nu cred ca esti mai sarac decat in '89.

Aici gresesti, nu esti tu sarac pentru ca traiesti intr-o societate unde munca este platita, dar romanii sunt din ce in ce mai saraci, tu ai putea sa traiesti cu 3-400 de euro pe luna?

Editat de Platon, 27 august 2014 - 09:28.


#16
I2O

I2O

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 26.782
  • Înscris: 01.02.2014
Pentru ca aia au inteligenta nativa dar noi suntem niste prosti inca din timpuri stravechi.
Noi tot timpu ne-am lasat furati,de toate popoarele si mai nou ne lasam furati chiar de ai nostrii..asta e suntem o natie de tampiti.

 Platon, on 27 august 2014 - 09:27, said:

Aici gresesti, nu esti tu sarac pentru ca traiesti intr-o societate unde munca este platita, dar romanii sunt din ce in ce mai saraci, tu ai putea sa traiesti cu 3-400 de euro pe luna?
Multi au chiar 200 sau si mai jos,stiu o vecina care e asistenta maternala si are 600 de lei salariu.

#17
jm2010

jm2010

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 5.018
  • Înscris: 14.03.2013

 toto_riina, on 27 august 2014 - 09:07, said:

Bogdane, eu nu vb. dpdv. al pierderilor, ci al omului, al locului de munca pe care l-a pierdut, fiind nevoit sa plece in pribegie pt. o bucata de paine! Pe care pana mai ieri, fiecare orasel din Oradea pana la Iasi si din Sight pana in Mangalia, i-o asigura, printr-o fabricuta de orice (trastie de zahar, pantofi, pielarie, Integrata etc.). Tu vorbesti doar de Sidex care sa zicem ca a avut succes, dar au fost peste 2000 de astfel de intreprinderi distruse si milioane de vieti odata cu ele!
Italienii, nemtii, polonezii, francezii nu si-au distrus economia, industria asa cum au facut-o noi si n-au plecat in pribegie! Ba mai mult, tari ca Austria, fara o picatura de petrol in pamant, traiesc din profitul obtinut din petrolul nostru, al poporului roman!
Noi in '89 eram saraci, dar independenti si fara datorii la altii si cu o industrie asa cum era ea, dar care asigura un loc de munca oricarui cetatean, posibilitatea de a-si castiga painea! Dupa '90 n-a mai interesat pe nimeni de destinul tau, puteai sa pleci sau sa crapi pe strada, sa dormi sub un pod sau sub canale! La 18 ani ii da afara din orfelinate si nu mai intereseaza pe nieni de soarta lor, inainte te baga in campul muncii, se straduia sa scoata om din tine! Astazi, toti oamenii aia sunt pierduti, iar noi tot mai saraci!
Cei 4 milioane care lucreaza afara imbogatesc acele tari, nu tara lor, care ramane in continuare saraca, intelegi unde bat?

Pai pe vremea lui Ceausescu noi aveam o economie gen China, chiar mai rau. Cand altii faceau roboti care sa le creasca productivitatea si eficienta, romanul dadea la ciocan si nicovala si era platiti in hartie igienica. Daca Ceausescu ar fi platit intr-o moneda convertibila (remember, era interzis sa detii valuta) atunci economia romaneasca nu ar fi valorat nici cat o ceapa degerata. Nu ar fi avut cui sa o vanda la pretul de productie. Economia lui Ceausescu nu avea nici o legatura cu economia. Faptul ca toti aveau de lucru de fapt toti erau pusi sa frece menta undeva, unul lucra zece frecau menta. Ceea ce intr-o economie normala  nu ar trebui sa se intample. Dupa '90 romanul nu a reusit sa se adapteze la faptul ca trebuie sa aiba el grija de propria persoana nu statul, doar unii au reusit asta.

#18
Barboso

Barboso

    Satir bătrân, "United Gashka" member

  • Grup: Moderators
  • Mesaje: 52.268
  • Înscris: 24.01.2008

 Platon, on 27 august 2014 - 09:27, said:

romanii sunt din ce in ce mai saraci
Io traiesc mult, da' mult mai bine decat in '89.  Si toti cei pe care-i cunosc.  Nici n-as fi visat atunci c-as putea trai astfel, in Romania.

Editat de Barboso, 27 august 2014 - 09:35.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate