Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Google tv si open vpn

Vot europarlamentare

Sfat reparatii

Jurnal de bord Tesla M3SR 2024 Hi...
 Acostament sosele comune Romania

AI-ul Google cartografiaza 1 mili...

De ce nu se fac profesori doar ol...

imprimanta laser capacitate medie...
 Parere garsoniera Tineretului

Sfaturi achizitie boxe hi-fi pent...

Baterie externa solara vs baterie...

Sapa peste pardosea veche
 recomandare placa captura video

Trecere apartament pe numele meu

Seria 3 - E90 / 91

LakeSide 11 Straulesti
 

R.C.S are cel mai rapid internet din România la nivel național cu viteze de până la 1 Gbps (39 DE LEI/LUNĂ).

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
13453 replies to this topic

#13447
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View Postgealatu, on 25 septembrie 2018 - 12:46, said:

Routerul Potrivit este :
https://www.asus.com...specifications/
Terminalul potrivit la fel este
One Plus 3 Mobil
Laptop Dell Latitude E7450
Prin doi pereti, semnalul 5Ghz este undeva la 40% ( -67 db) Slab de tot
Prin Doi Pereti Semnalul 2.4 Ghz este 80% ( -52 Db)
Voiam Wi Fi in acea camera ptr Mediaplayer-ul conectat ;a Wi Fi. Am tras un cablu, nu mai imi bat capul
Eu intrebam aici, expertii daca e normal acea viteza asa mica pe Wi Fi pe cele doua dispozitive ( performante zic eu sau cel putin care au specificatiile tehnice sa atinga vitezele pe Wi Fi)
Multumesc

Op3 este 1x1 pe wifi atat 5 cat si 2.4ghz.
Asta se transpune in
-433Mbps pe 5Ghz (canal 80Mhz)
-75/150Mbps pe 2.4 (canal 20/40Mhz).


Atentie insa ca pe 2.4Ghz daca ai multi vecini nu poți folosi mai mult de 20Mhz. Deci ce obti tu acolo e cam maxim si limitarea e dată de catre client.

#13448
gealatu

gealatu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 678
  • Înscris: 30.09.2005
Am facut test
La LAptop Placa Retea apare speed: 144 Mbps am facut din nou test speed pe rds si imi da 103 Mbps
Pe One plus 3 in aplicati Wi Fi Router master imi apare speed 86 Mbps si  test pe Okta imi da 65 Mbps

#13449
gealatu

gealatu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 678
  • Înscris: 30.09.2005
Promit ca e ultima intrebare: Acum e legata strict de viteza de download PC pe cablu. Daca in toate testele de viteza de pe net, imi arata 496Mbps ( 62 MB/s)  in download ( eu avand Fiberlink 500) de ce in download pe torrent nu sar mai sus de 25 MB/s ( respectiv 200 Mbps)? stiu ca depinde de : la ce provider de net este seeder-ul, cati sunt la seed, etc dar totusisub jumate in real download in conditiile in care speed test imi arata clar 500 Mbps, e ciudat.
PC- ul este un Intel I5 Skylake , Placa de baza Asus Z170 Game, SSD Samsung, 8 GB RAM.
Merci

Edited by gealatu, 26 September 2018 - 09:15.


#13450
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Ti-ai dat singur raspunsul. 500Mbps best-effort, canal garantat de 500Mbps cu orice destinatie. Destinatia poate avea 10Gbps sau mai mult dar daca undeva pe traseu e congestie c'est la vie.

#13451
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Rahat, se pare ca nu am postat ce trebuia sau mai  bine zis informatia care trebuia si nu mai pot edita:

Quote

Ti-ai dat singur raspunsul. 500Mbps best-effort este diferit de un canal garantat de 500Mbps cu orice destinatie. Destinatia poate avea 10Gbps sau mai mult dar daca undeva pe traseu e congestie c'est la vie.
Mai simplu spus ai 500Mbps dar nu garanteaza nimeni ca vei atinge acea viteza sau apropiat de ea cu orice destinatie din internet. Pentru ca N motive.

#13452
ogo

ogo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,541
  • Înscris: 07.03.2006
Nu platesti garantat. Ci best effort. Si chiar daca ai plati garantat, nu poti “controla” celalalt capat al conexiunii:
Ex: tu ai vrea 100 Mbps international garantat dar serverul din Bora-Bora are “doar” 5Mbps: deci, nu se poate :)
Doar sa platesti tu si pt A si pt B sa iti garanteze cineva conexiunea si aia doar in reteaua ISP-ului (realistic).
Sau faci o aroganta si iti iei garantat direct de la un Tier1 (Telia, Tata, Century, zayo, etc/etc) si atunci da, poate iti ies  vitezele garantate intre 2 locatii platite de tine (cai verzi pe pereti).
Si parca RCS garanteaza la “best effort” doar 200/100 Mbps (si asta doar in reteaua lor, bineinteles).

#13453
ZapperBH

ZapperBH

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,449
  • Înscris: 20.10.2004

View PostMembruAnonim, on 26 septembrie 2018 - 10:19, said:

Rahat, se pare ca nu am postat ce trebuia sau mai  bine zis informatia care trebuia si nu mai pot edita:

Mai simplu spus ai 500Mbps dar nu garanteaza nimeni ca vei atinge acea viteza sau apropiat de ea cu orice destinatie din internet. Pentru ca N motive.

E un best effort foarte decent :)

#13454
gealatu

gealatu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 678
  • Înscris: 30.09.2005
Multumesc de clarificari. Stiam asta ca nu se garanteaza afara,intr-un fel dar credeam ca si in teste ar fi trebuit sa imi arate 200 Mbps

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate