Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...
 problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox
 Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani
 Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...
 

Gravity (2013)

- - - - -
  • Please log in to reply
111 replies to this topic

#1
tiestodj20

tiestodj20

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,701
  • Înscris: 04.06.2007
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/ufsrgE0BYf0?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Link cu informatii http://www.imdb.com/title/tt1454468/

#2
Genjurooo

Genjurooo

    Inchizitor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,030
  • Înscris: 24.11.2006
Probabil unul din putinele filme ramase care ar putea salva onoarea sf-urilor anul asta. Am mari asteptari de la el.

#3
Mocebon

Mocebon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,625
  • Înscris: 06.10.2006
S-ar putea sa fie decent.
Oricum, printre gramezile de porcarii, asta e de vazut.

#4
tiestodj20

tiestodj20

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,701
  • Înscris: 04.06.2007
Trailer nou

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/H4coTNta-YA?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#5
tiestodj20

tiestodj20

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,701
  • Înscris: 04.06.2007
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/n6L0sYP-1YM?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#6
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,178
  • Înscris: 16.10.2008
Review-uri fabuloase imediat dupa lansare!
http://www.rottentom...m/gravity_2013/
100% acolo e o premiera ,chiar dac e abia la inceput.

#7
Dihorul Razboinic

Dihorul Razboinic

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,322
  • Înscris: 01.10.2006
Asta ar putea fi primul copac laudat la care nu ma duc cu toporul. Sa vedem cit rezista...

#8
Nenea Zap

Nenea Zap

    Zuperman

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,052
  • Înscris: 10.04.2006
Nu a mai vazut nimeni filmul ?
A ajuns pe imdb la nota 8.8 adica ar fi pe undeva prin top 10 :o

#9
kratima

kratima

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 221
  • Înscris: 13.07.2005
L-am vazut eu ieri, deci:
Filmul promite Sandra Bullock, George Clooney, imagine de zile mari si poveste extraordinara. Si aproape ii ies toate - are pe cei doi actori (care-s cam singurii actori din tot filmul Posted Image ), are imagini care-ti taie rasuflarea (deh, Pamantul vazut din spatiu, mai ales la IMAX, arata super!), dar povestea este doar buna si solida, dar in nici un caz iesita din comun. De aici singurul minus - nu m-as mai uita la Gravity a doua oara. Dar asta nu inseamna ca nu-l recomand oricui, din contra - merita banii ca sa-l vezi in 3D, mai ales la IMAX.

Edited by kratima, 06 October 2013 - 20:39.


#10
Nenea Zap

Nenea Zap

    Zuperman

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,052
  • Înscris: 10.04.2006
Cam aceeasi parere o am si eu.
Merita vazut in format IMAX sau cel putin in 3D.
Insa povestea nu prea te face sa il vezi si a doua oara .

#11
M0n0

M0n0

    Cinefil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,146
  • Înscris: 03.09.2005
Filmul asta a fost, in lipsa unui cuvant mai bun, in-cre-di-bil. Mi-a luat rasuflarea in fiecare secunda si m-a minunat din cauza frumusetii si linistii ce mi-a dat-o printre tensiunea insuportabila...dar a fost genul bun de insuportabil, ca sa fiu inteles.

Gravity este, deocamdata pentru mine si poate nu pentru putini, cel mai bun film de anul acesta si cu siguranta cel mai bun S.F.. Incorporeaza in el tot ce e mai frumos la fotografie si cinema. Sa incepem cu actorii...nu avem parte decat de doi, practic, restul sunt niste voci pe care le auzim dar carora nu le putem asocia si fete - exceptie facand Ed Harris ca m-am prins ca e el in castile astronautilor. Cei doi actori sunt Sandra Bullock si George Clooney. Sandra, deoarece a avut rolul mai lung si mai intens, a jucat semnificativ mai bine decat Clooney...dar asta pentru ca George nu a avut un rol la fel de puternic.

Nu vreau acum sa fiu un prezicator prost sa zic ca Sandra poate lua iar un Oscar pentru rolul asta, dar a jucat incredibil de bine. A fost o prezenta foarte puternica si demna de urmat ca exemplu. Vorbesc mai tarziu despre asta. Filmul acesta a avut imbinarea perfecta dintre CGI si realitate. A mai avut-o si Avatarul dar acelui film i-a scazut foarte mult calitatea datorita povestii slabe si replicelor de cele mai multe ori debile si enervante. Avatarul a fost tehnica, Gravity este si o sa fie arta. 3D-ul a fost stricat datorita reglarii proaste ("multumesc" Cinema City) ca altfel ar fi fost sublime imaginile cu planeta vazuta din spatiu, cu dansul cosmonautilor pe langa statia orbitala, cu resturile ce ciocnesc, cu viteza glontului, statia spatiala pe acorduri de timpan...bass folosit special pentru a sublinia surzenia exploziilor din spatiu - lipsa sunetului din spatiu a fost respectata la litera. Momente tensionante au mai nascut resturile alea spatiale cauzate de rusi...nu stiu de ce s-au gandit ca ar fi o idee buna sa arunce in aer un satelit cu o racheta - eu stiu ca treaba asta se face cu scoaterea satelitului din orbita lui prin propulsarea proprie si astfel arde / se distruge cand trece prin atmosfera Pamantului - dar ce film ar mai fi fost dupa decat un documentar cu imagini frumoase, cu astronautii de pe statiile spatiale...nu tu intriga, nu tu conflict.

Stiinta din spatele filmului mi-e necunoscuta in detaliu dar in mare eu zic ca au fost respectate legile fizicii (invatate la o facultate de profil) iar singura chestie care m-a deranjat a fost ca lacrimile, ce le curge protagonista noastra la un moment dat, au iesit in statia spatiala si au inceput sa pluteasca, cand ele de fapt trebuiau sa ramana incapatanate lipite de fata ei. Asta e singura chestie care pot sa zic ca nu o respecta...aaa, si faptul ca Sandra arata impecabil si sexy imediat ce intra in statia spatiala, dupa ce a trecut prin sperietura vietii ei, dar m-a deranjat putin a doua parte...daca intelegi ce vreau sa spun.
Ziceam mai sus ca Sandra trebuie urmata ca exemplu. Filmul are un mesaj foarte puternic, spre deosebire de alte filme comerciale si stupide. Daca o sa cauti un film motivational vreodata si nu vrei sa aiba de-a face cu sportul, acesta este. Supravietuirea si dorinta de a supravietui, desi sansele tale s-au cam dus la 0, e cat se de dificila iar din aceasta cauza, ca Sandra a reusit sa-mi transmita aceasta dorinta puternica de viata, in ciuda tuturor lucrurilor ce i s-au intamplat, nu au facut decat sa-mi ofere si mie acea mentalitate ca orice e posibil, desi viata e de cacat si intr-o directie duce. E un film cu explozii spatiale acompaniate de muzica perfecta, dar care are mesaj si astfel spectatorul ramane, daca vrea, cu ceva dupa vizionarea lui.

Eu am ramas cu o experienta cinematografica deosebita si cu o perceptie diferita asupra cinemaului...iarasi. Directia lui e intotdeauna una buna, intotdeauna o sa existe regizori care vor sa ramana imortalizati in timp, dar din cauza ca un film e si cateodata ieftin de facut sau pur si simplu ieftin, intotdeauna o sa existe si filme proaste. Cum altfel iti dai seama ca vezi un film bun cum e acesta a lui Alfonso Cuaron daca nu exista filmele proaste? Filme proaste care acum sunt intr-o proportie mai mare decat in trecut din cauza ca e din ce in ce mai ieftin sa-l faci si dorinta de a iesi in evidenta e tot mai mare. Multi prosti fac multe filme proaste. Noroc de astia buni si putini care exista si o sa existe intotdeauna.

Gravity a fost imbinarea perfecta dintre CGI si arta si m-a facut sa fiu mandru ca sunt om si locuiesc pe aceasta planeta frumoasa, Pamant...corny, stiu, dar a trebuit sa o zic.

Sursa Posted Image

#12
Handicarpati

Handicarpati

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,576
  • Înscris: 11.06.2010
L-am vazut in 4K 3D. Incredibile efectele.

#13
M0n0

M0n0

    Cinefil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,146
  • Înscris: 03.09.2005

 dacoroman2310, on 11 octombrie 2013 - 19:13, said:

De vazut doar la cinema. Mult sub ce asteptam de la cel care facuse Children of Men. Ca suflet, e doar un alt film tipic sistemului american. Cheesy rau pe alocuri si mai ales spre final. Ca efecte, ca exterior, da, te inghite autenticitatea, dar mai departe... bezna cosmica. Dupa ce m-am intors de la "teatru", m-am uitat la Y Tu Mama Tambien - diferente colosale de altitudine valorica; ca de obicei, omul+inima >> computerele & inginerii. Filmele personale, filmele facute din naivitatea auctorelului la inceput de cariera care vrea sa-si exprime naduful, care inca nu si-a dat seama ca nu ii pasa aproape nimanui de ce simte si crede el... acolo e ingropata comoara.

...adica tu nu ai vazut deloc o prezenta umana si inimoasa in personajul lui Sandra, nu? Asta vrei sa imi spui. Nu ai vazut deloc mesajul motivational care iti subliniaza then and again cat de rezistent e omul in situatii critice, imposibile. Nu e prima data cand vedem astfel de filme. Alfonso Cuaron a facut filmul asta cu banii lui. L-a facut acum multi ani, in 2009, daca nu ma insel. Nu avea nici un interes sa prezinte america, wtf?!? Cand tie iti arata statii spatiale ale chinei si ale rusiei mai mult decat ale americanilor, asta iti arata ca e tipic sistemului american? E un film total uman, despre nici o tara in mod special. A ales doar engleza ca limba de circulatie in filmul asta, atat. Ar trebui deci sa apreciem numai primele filme de la oricare regizor din lumea asta, asa-i? Cel putin asta inteleg dupa logica ta. Dar totusi hai sa mutam discutia in topicul lui...fac eu onorurile.

#14
DaniJ90

DaniJ90

    You Are Terminated!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,105
  • Înscris: 22.11.2011
L-am vazut si eu astazi.Nu inteleg ce cauta personajul Sandrei Bullock in spatiu, din moment ce ea era doctori si al doilea lucru ciudat, a fost faptul ca l-au scos prea repede pe Clooney din actiune...in rest, tot respectul.Atentie pentru cei care au probleme cu ametelile, filmul provoaca ameteli serioase, vorbesc serios...

#15
dacoroman2310

dacoroman2310

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 2,745
  • Înscris: 28.05.2008

 M0n0, on 11 octombrie 2013 - 21:32, said:

...adica tu nu ai vazut deloc o prezenta umana si inimoasa in personajul lui Sandra, nu? Asta vrei sa imi spui. Nu ai vazut deloc mesajul motivational care iti subliniaza then and again cat de rezistent e omul in situatii critice, imposibile.
Eh deloc, e OK personajul, si ea si Clooney, dar... habar n-am, poate prea previzibila? Parca am mai tot vazut personajul ala prin alte filme de genul (cursa disperata de supravietuire). Nu mi s-a parut foarte vie. Mi-a placut mai mult Clooney; atitudinea aia sugubeatza si relaxata m-a luat prin suprindere la inceput, data fiind anvergura solemna a ce trebaluiau ei pe acolo, gen "ia-u-te domle ca si astronautii-s oameni", si chiar mai mult, in momentul in care situatia se agravase cvasi-mortal, dadea bine impresia aia ca persoanjul stie ca e grav si e grav de tot, ca ii e frica, dar totusi se straduia sa isi pastreze calmul si chiar sa mearga in contra curentului, sa ramana rational.

Quote

Nu e prima data cand vedem astfel de filme. Alfonso Cuaron a facut filmul asta cu banii lui. L-a facut acum multi ani, in 2009, daca nu ma insel. Nu avea nici un interes sa prezinte america, wtf?!? Cand tie iti arata statii spatiale ale chinei si ale rusiei mai mult decat ale americanilor, asta iti arata ca e tipic sistemului american? E un film total uman, despre nici o tara in mod special. A ales doar engleza ca limba de circulatie in filmul asta, atat. Ar trebui deci sa apreciem numai primele filme de la oricare regizor din lumea asta, asa-i?
Nu e vorba de politica, e vorba de reteta cinemaului american comercial clasic; cu mai multe sau mai putine libertati creative luate... E formatul tipic de film de entertainment, e un blockbuster cuminte ca structura, numai ca magistral executat tehnic.

Mi-a placut cel mai mult cum a jucat camera. :)
(una din putine marci personalizate ale lui Cuaron de regasit aici)

Edited by dacoroman2310, 11 October 2013 - 22:41.


#16
M0n0

M0n0

    Cinefil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,146
  • Înscris: 03.09.2005

 dacoroman2310, on 11 octombrie 2013 - 22:42, said:

Eh deloc, e OK personajul, si ea si Clooney, dar... habar n-am, poate prea previzibila? Parca am mai tot vazut personajul ala prin alte filme de genul (cursa disperata de supravietuire). Nu mi s-a parut foarte vie. Mi-a placut mai mult Clooney; atitudinea aia sugubeatza si relaxata m-a luat prin suprindere la inceput, data fiind anvergura solemna a ce trebaluiau ei pe acolo, gen "ia-u-te domle ca si astronautii-s oameni", si chiar mai mult, in momentul in care situatia se agravase cvasi-mortal, dadea bine impresia aia ca persoanjul stie ca e grav si e grav de tot, ca ii e frica, dar totusi se straduia sa isi pastreze calmul si chiar sa mearga in contra curentului, sa ramana rational.
Neil DeGrasse Tyson a zis ca stie multi astronauti care sunt fix asa cum i-a portretizat Clooney, deci ma gandesc ca daca a zis-o el, e ceva. Tot el s-a luat si de unele chestii din stiinta filmului, chestii care mi se par subtirele dar pana la urma a zis ca i-a placut filmul foarte mult si a postat mai tarziu si 10 lucruri pe care filmul le-a nimerit.

 dacoroman2310, on 11 octombrie 2013 - 22:42, said:

E formatul tipic de film de entertainment, e un blockbuster cuminte ca structura, numai ca magistral executat tehnic.
Daca era tipic auzeai exploziile in vid si supravietuia toata lumea ;) ... si ar fi fost mult mai corny in replici si rezultat.

#17
dacoroman2310

dacoroman2310

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 2,745
  • Înscris: 28.05.2008

 M0n0, on 11 octombrie 2013 - 23:29, said:


Daca era tipic auzeai exploziile in vid si supravietuia toata lumea Posted Image ... si ar fi fost mult mai corny in replici si rezultat.
Nu tipic-tipic, dar in mare... Inceputul e chiar foarte atipic. Acel cadru lung si silentios in care nu se intampla mai nimic a fost chiar promitator.

N-avea cum sa fie tipic in sensul grav.. Cuaron clar e un tip talentat si asta trebuie sa se simta indiferent pe ce pune mana (vorba aia, I'm an artist give a fucking tuba and I'l get you something out of it), dar eu ma asteptam la ceva mai pretentios dpdv intelectual... ceva mai aproape de Kubrick decat de Cameron.

Cate despre inacuratiunile tehnice... mi-ar putea pasa mai mult :sleep:

#18
mad_boy

mad_boy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 726
  • Înscris: 05.03.2009
Pe mine m a dezamagit faza in care "trebuie" sa i de a drumul lui Geoge ca gen o trage si pe ea. Dar frate, nu exista atractie in spatiu, Un corp, odata oprit, nu tinde sa se mai duca catre altceva, ba chiar trebuia sa fie atras de catre satia orbitala. pe principiul atractiei dintre corpuri.

In fine, filmul e ok, nu stiu de ce toata lumea are impresia ca a facut mare rol Sandra ca a latrat ea de trei ori cand delira...  Are multe faze gen "nu face aia proasto ca  o sa se intample ceva rau" si totusi o face - probabil pt dramatism.

Singura fitza a filmului e ca e un sf care nu se vrea sf. adica , teoretic, toate chestiile alea se pot intampla...  nu apare niciun alien, nicio super arma, nicio super racheta nik...deci e  un fel de sf...

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate