Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Gravity (2013)

- - - - -
  • Please log in to reply
111 replies to this topic

#19
kratima

kratima

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 221
  • Înscris: 13.07.2005

View Postmad_boy, on 12 octombrie 2013 - 17:13, said:

Pe mine m a dezamagit faza in care "trebuie" sa i de a drumul lui Geoge ca gen o trage si pe ea. Dar frate, nu exista atractie in spatiu, Un corp, odata oprit, nu tinde sa se mai duca catre altceva, ba chiar trebuia sa fie atras de catre satia orbitala. pe principiul atractiei dintre corpuri.

Singura fitza a filmului e ca e un sf care nu se vrea sf. adica , teoretic, toate chestiile alea se pot intampla...  nu apare niciun alien, nicio super arma, nicio super racheta nik...deci e  un fel de sf...
Un corp, odata oprit - pai tocmai asta era smecheria, corpul nu se oprise inca, ci se deplasa departandu-se de statie. Cat despre legea atractiei universale, lol - o statie orbitala are o masa minuscula, iar efectul de atractie pe care il genereaza este practic zero!

E un fel de SF - nu e un fel, ci e chiar SF adevarat. Da, exista mai multe feluri de SF, unele care (soc si groazaPosted Image ) nu au extraterestriPosted Image  Gravity face parte din categoria hard SF (de gen Larry Niven and co).

#20
don_dannielo

don_dannielo

    Bah! Are we more than dumb sheep?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,456
  • Înscris: 27.06.2004
Slab. Genul de film care ar putea sa castige la oscar.

#21
mad_boy

mad_boy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 726
  • Înscris: 05.03.2009

View Postkratima, on 13 octombrie 2013 - 10:55, said:

Un corp, odata oprit - pai tocmai asta era smecheria, corpul nu se oprise inca, ci se deplasa departandu-se de statie. Cat despre legea atractiei universale, lol - o statie orbitala are o masa minuscula, iar efectul de atractie pe care il genereaza este practic zero!

E un fel de SF - nu e un fel, ci e chiar SF adevarat. Da, exista mai multe feluri de SF, unele care (soc si groazaPosted Image ) nu au extraterestriPosted Image  Gravity face parte din categoria hard SF (de gen Larry Niven and co).

Probabil nu ne referim la aceeasi secventa. E vorba de momentul in care cei doi ajung la statia internationala si se agata de toate alea pe acolo ca sa se opreasca. Sandra(nu ii mai retin numele personajului - Ryan?!?) este prinsa de picior de niste funii(de la parasuta desfacuta cred) si il tine pe Sean de cordon. In momentul ala "ceva" il tot trage pe Sean  - ceva ul ala , nu ar trebui sa existe. Gravitatia pamantului nu face asta (mase/distanta) si - chiar daca e mica - statia e cel mai mare corp din zona, deci trebuia - cu o forta infima - sa il atraga pe Sean.

Bine, in toate filmele sunt gafe de astea. Nu caut acum sa ma agat de toate neregulile, spun doar ca filmul este sub asteptari.

P.S. - un SF, fara alieni sau lasere sau calatorii pe alte planete nu mai e sf! da!
"

#22
Chihaia28

Chihaia28

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 82
  • Înscris: 09.10.2013
I-am făcut și eu o recenzie filmului GRAVITY:
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/mjnCGLObl9k?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Păreri, opinii, sugestii..

#23
searcher-star

searcher-star

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,274
  • Înscris: 07.01.2009
Si io zic ca l-au scos prea repede pe Clooney din actiune, daca tot era sa piara.
Si mi s-a parut fortat motivul scoaterii, adica, ce-l tragea chiar asa tare, de ameninta sa rupa niste funii de parasuta COSMICA?
Pai mai degraba-i rupea piciorul Sandrei decat funiile, mai ales ca erau bine incolacite...
In fine, afara de asta, a fost misto.
Nu genul la care sa mai vreau sa ma uit de multe ori, dar misto.

#24
DaniJ90

DaniJ90

    You Are Terminated!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,103
  • Înscris: 22.11.2011
Faina recenzia, m-am abonat la tine, as aprecia daca ai face si tu la fel...:)
Legat de scoaterea lui Clooney, mi se pare idioata faza aia, am sperat pana la final ca o sa apara si mi-o venit sa dau cu ceva pe acolo SPOILEEEEEEEEEEEEEEEEEEEER cand apare si e doar in visul ei....

#25
M0n0

M0n0

    Cinefil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,146
  • Înscris: 03.09.2005
Eu nu pricep ce tot va plangeti ca l-au scot pe Clooney...asta nu e un film condus de actori ci e condus de atmosfera si poveste.
L-au scot pe Clooney, big deal zic eu. Sandra e o actrita foarte buna ce a dus restul filmului pana la capat, si l-a dus foarte bine.

@search-star
Pai tocmai, nu erau bine incolacite si tocmai de aici panica celor doua personaje. Ma rog, si eu ma intreb ce il facea pe personajul lui Clooney sa se tot duca dar motivul a tot ce s-a intamplat in scena aia a fost "frica".
Personajul Sandrei ii era frica sa-l traga inapoi pe Clooney pentru ca si-ar fi eliberat piciorul datorita fortei cu care il tragea inapoi pe Matt. Din cauza asta nu a tras de Clooney desi probabil era necesara putina forta. Frica a impiedicat-o. Si pe buna dreptate. Vedem cum legatura aia de la picior devine din ce in ce mai slaba pe secunda ce trece...as fi facut la fel ca Matt, un astronaut cu experienta care stia ca aia e singura scapare din situatie.

#26
dacoroman2310

dacoroman2310

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 2,745
  • Înscris: 28.05.2008
Bannarea lui Clooney mi s-a parut una din bilelele albe si indraznete ale filmului.
Dovada ca Cuaron mai are "bile", ca sa zic asa...

Edited by dacoroman2310, 14 October 2013 - 19:24.


#27
panaceu888

panaceu888

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 291
  • Înscris: 31.10.2010

View Postmad_boy, on 12 octombrie 2013 - 17:13, said:

Pe mine m a dezamagit faza in care "trebuie" sa i de a drumul lui Geoge ca gen o trage si pe ea. Dar frate, nu exista atractie in spatiu, Un corp, odata oprit, nu tinde sa se mai duca catre altceva, ba chiar trebuia sa fie atras de catre satia orbitala. pe principiul atractiei dintre corpuri.

Statia aia spatiala se invarte in jurul planetei (sau odata cu planeta, depinde daca e orbita geostationara sau nu) cu viteza foarte mare. Forta centrifuga e cauza pentru care Matt tragea de coarda care il lega de Ryan Stone. Vitezele fiind extrem de mari chiar si distante de 10, 20 de metri dintre cei doi astronauti  pot crea diferente de forte centrifuge care sa cauzeze fenomene ca cele din aceasta secventa. Mai adaugi si conservarea momentului si ceea ce a iesit este un film ce reprezinta realitatea fizica foarte fidel (lucru recunoscut de multi astronauti ce au vizionat filmul).

View Postmad_boy, on 14 octombrie 2013 - 10:54, said:

Probabil nu ne referim la aceeasi secventa. E vorba de momentul in care cei doi ajung la statia internationala si se agata de toate alea pe acolo ca sa se opreasca. Sandra(nu ii mai retin numele personajului - Ryan?!?) este prinsa de picior de niste funii(de la parasuta desfacuta cred) si il tine pe Sean de cordon. In momentul ala "ceva" il tot trage pe Sean  - ceva ul ala , nu ar trebui sa existe. Gravitatia pamantului nu face asta (mase/distanta) si - chiar daca e mica - statia e cel mai mare corp din zona, deci trebuia - cu o forta infima - sa il atraga pe Sean.

Bine, in toate filmele sunt gafe de astea. Nu caut acum sa ma agat de toate neregulile, spun doar ca filmul este sub asteptari.

P.S. - un SF, fara alieni sau lasere sau calatorii pe alte planete nu mai e sf! da!
"

Forta centrifuga:

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/DLgy6rVV-08?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Filmul a fost dupa parerea mea de nota 11/10. Fara clisee, Clooney joaca ireprosabil, Sandra Bullock e senzationala (+ ca e informa fizica maxima la 49 de ani), iar efectele 3d si acuratetea cu care sunt respectate legile fizicii fac ca acest film sa fie probabil cel mai bun film "space" si cel mai bun film 3D realizat vreodata.

Nu sunt ahtiat dupa filme dar o sa-l vad pentru a 3-a oara pentru ca nu-mi pot lua gandul de la el.

Edited by panaceu888, 14 October 2013 - 19:52.


#28
M0n0

M0n0

    Cinefil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,146
  • Înscris: 03.09.2005
Mai putin de Neil DeGrasse, vezi tweetul nr 4.

#29
panaceu888

panaceu888

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 291
  • Înscris: 31.10.2010

View PostM0n0, on 14 octombrie 2013 - 19:43, said:

Mai putin de Neil DeGrasse, vezi tweetul nr 4.

Ce se intampla cu forta centrifuga ?

Edited by panaceu888, 14 October 2013 - 19:55.


#30
M0n0

M0n0

    Cinefil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,146
  • Înscris: 03.09.2005

View Postpanaceu888, on 14 octombrie 2013 - 19:55, said:

Ce se intampla cu forta centrifuga ?
Daca era vorba de forta centrifuga atunci actiunea nu avea loc in directia opusa? Pe cand, in film, Matt e cu picioarele spre pamant. Forta de inertie insa e posibil sa fie inca factorul ce il face pe Matt sa se tot duca, desi si acela e acum minim...da, asa cum se vorbeste in video.

#31
panaceu888

panaceu888

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 291
  • Înscris: 31.10.2010

View PostM0n0, on 14 octombrie 2013 - 20:04, said:

Daca era vorba de forta centrifuga atunci actiunea nu avea loc in directia opusa? Pe cand, in film, Matt e cu picioarele spre pamant. Forta de inertie insa e posibil sa fie inca factorul ce il face pe Matt sa se tot duca, desi si acela e acum minim...da, asa cum se vorbeste in video.

Da, corect! Daca e cu picioarele spre pamant, si asta mi-a scapat (o sa ma uit cand o sa vad a treia oara filmul) atunci in mod sigur ai dreptate.

Edited by panaceu888, 14 October 2013 - 20:09.


#32
atupi

atupi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,548
  • Înscris: 17.08.2007
L-am vazut si eu in 3D la cinema. Dupa parerea mea au facut toti banii imaginile 3D in/din spatiu insa povestea a fost tare slaba.
Daca acest film nu ar fi aparut in 3D ar fi fost f slab cotat. Mi-e dor de un film cu story mai consistent, Gravity dpdv al story-ului mi-a dat impresia de superficialitate.

#33
searcher-star

searcher-star

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,274
  • Înscris: 07.01.2009

View PostM0n0, on 14 octombrie 2013 - 20:04, said:

Forta de inertie insa e posibil sa fie inca factorul ce il face pe Matt sa se tot duca
Pai inertia nu te termina din momentul in care esti stopat? Ei nu mai alunecau, atunci cand el "se sacrifica". Doar ''ceva" il tragea pe el. Si chair asa mare diferenta de forta e la cateva zeci de m? Chiar la inceput cand el se plimba in jurul navetei nu e mai departe de cateva zeci de m?

View Postdacoroman2310, on 14 octombrie 2013 - 19:24, said:

Bannarea lui Clooney mi s-a parut una din bilelele albe si indraznete ale filmului.
Dovada ca Cuaron mai are "bile", ca sa zic asa...
Nu-i si parerea mea. N-am nimic impotriva sa-l omoare, dar ceva mai incolo si in vreun mod mai credibil.

View PostM0n0, on 14 octombrie 2013 - 19:43, said:

Mai putin de Neil DeGrasse, vezi tweetul nr 4.
Ce cauta un doctor la repararea telescopului?
Pai macar de era veterinar, sa zici ca remedia purecii...

Edited by searcher-star, 16 October 2013 - 15:12.


#34
M0n0

M0n0

    Cinefil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,146
  • Înscris: 03.09.2005

View Postsearcher-star, on 16 octombrie 2013 - 15:14, said:

Pai inertia nu te termina din momentul in care esti stopat? Ei nu mai alunecau, atunci cand el "se sacrifica". Doar ''ceva" il tragea pe el. Si chair asa mare diferenta de forta e la cateva zeci de m? Chiar la inceput cand el se plimba in jurul navetei nu e mai departe de cateva zeci de m?
Da, dar am observat alta chestie. Daca nu esti legat de ceva in spatiu, tu tot de duci. Se numeste "drift". Nu exista forte exterioare dar daca esti liber fara nici o forma de propulsie sa ajungi unde vrei, am observat ca nu ramai locului langa statia spatiala, ei se misca, se modifica distanta dintre ei si statia spatiala. Nu degeaba se legau de statie de fiecare data cand aveau treaba cu ea. Nu degeaba Ryan era legata de un brat automatizat.

#35
searcher-star

searcher-star

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,274
  • Înscris: 07.01.2009

View PostM0n0, on 16 octombrie 2013 - 15:48, said:

Da, dar am observat alta chestie. Daca nu esti legat de ceva in spatiu, tu tot de duci. Se numeste "drift". Nu exista forte exterioare dar daca esti liber fara nici o forma de propulsie sa ajungi unde vrei, am observat ca nu ramai locului langa statia spatiala, ei se misca, se modifica distanta dintre ei si statia spatiala. Nu degeaba se legau de statie de fiecare data cand aveau treaba cu ea. Nu degeaba Ryan era legata de un brat automatizat.
Pai da, asta e cunoscut. Dar chair asa tare era driftu'?

#36
Dihorul Razboinic

Dihorul Razboinic

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,322
  • Înscris: 01.10.2006

View Postpanaceu888, on 14 octombrie 2013 - 19:41, said:

Filmul a fost dupa parerea mea de nota 11/10. Fara clisee, Clooney joaca ireprosabil, Sandra Bullock e senzationala (+ ca e informa fizica maxima la 49 de ani), iar efectele 3d si acuratetea cu care sunt respectate legile fizicii fac ca acest film sa fie probabil cel mai bun film "space" si cel mai bun film 3D realizat vreodata.
OK... lu' asta ce nota ii dai? :)

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate