Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Experimente si cercetari legumicole

- - - - -
  • Please log in to reply
520 replies to this topic

#19
meganedoi

meganedoi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,433
  • Înscris: 03.08.2006
As mai pune eu mai multe, nu doar mazare, dar din pacate nu mai am loc.
As mai infiinta o cultura de mazare pentru toamna si una de pepeni pe locul unde vrea nevasta sa aiba gazon :)
Dar nu sunt sigur ca primesc aprobare

Oricum, ma concentrez pe ce am acum in gradina si las de o parte visurile :)

#20
meganedoi

meganedoi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,433
  • Înscris: 03.08.2006
Spuneam foarte recent ca voi face alt experiment. De asta data pe ardei gras.

Deoarece voi testa mai multe metode (trei) de fortificare a plantelor de ardei voi denumi experimentul ur si simplu "Trei metode de fortificare a ardeilor"

Aceste trei metode sunt:
1. metoda sacrificarii primei flori
2. metoda sacrificarii primului fruct (1-2cm)
3. metoda Tunguska

Despre primele doua metode am aflat recent de la "venerabili" si din documentarea lui cxd.
Cand voi ajunge la un calculator adevarat (acum sunt pe mobil) va voi prezenta (cu exemplu) a treia metoda.  

Asadar voi aplica cele trei metode pe cate 3 plante din acelasi soi. Pentru control voi avea o singura planta. =
> 10 plante alocate experimentului.


#21
claudia313

claudia313

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,001
  • Înscris: 28.09.2012

View Postmeganedoi, on 14 mai 2013 - 00:12, said:

una de pepeni pe locul unde vrea nevasta sa aiba gazon Posted Image
Dar nu sunt sigur ca primesc aprobare

Povesteste-i nevestei de seceta, ca gazonul trebuie udat in draci, sau daca ploua prea mult e la fel de rau ca putrezeste si mai spune-i cum o sa se enervee cand vor iesi muuuulte buruieni in minunatul gaon...poate renunta la el Posted Image

View Postmeganedoi, on 17 mai 2013 - 20:50, said:


3. metoda Tunguska


adica o sa-i arunci in aer? Posted Image

#22
meganedoi

meganedoi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,433
  • Înscris: 03.08.2006
Cred ca perioada optima de primavara pentru infiintare gazon a trecut. Fie incercam in toamna, fie lasam pentru primavara urmatoare.
Asa ca pana, cel mai devreme, la toamna terenul va fi ocupat de pepeni :)

Aruncatul in aer l-as putea incerca doar ca manifestare a afectiunii. Iata cum. Iau un rasad de ardei (cu pahar cu tot) si il arunc usor in sus pentru a-l prinde apoi in siguranta, de cateva ori, in timp ce spun cu bucurie in suflet "hopaaaa....", "hopaaaaa..." :)

Edited by meganedoi, 17 May 2013 - 23:14.


#23
meganedoi

meganedoi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,433
  • Înscris: 03.08.2006

View Postmeganedoi, on 17 mai 2013 - 20:50, said:

Spuneam foarte recent ca voi face alt experiment. De asta data pe ardei gras.

Deoarece voi testa mai multe metode (trei) de fortificare a plantelor de ardei voi denumi experimentul ur si simplu "Trei metode de fortificare a ardeilor"

Aceste trei metode sunt:
1. metoda sacrificarii primei flori
2. metoda sacrificarii primului fruct (1-2cm)
3. metoda Tunguska

Despre primele doua metode am aflat recent de la "venerabili" si din documentarea lui cxd.
Cand voi ajunge la un calculator adevarat (acum sunt pe mobil) va voi prezenta (cu exemplu) a treia metoda.  

Asadar voi aplica cele trei metode pe cate 3 plante din acelasi soi. Pentru control voi avea o singura planta => 10 plante alocate experimentului.

# "Trei metode de fortificare a ardeilor"


Iata in link-ul de mai jos in ce consta cea de a treia metoda de fortificare a ardeilor careia in graba i-am dat numele Tunguska.
Va las sa vedeti cu ochii vostri in ce consta aceasta metoda aici. Mergeti direct intre minutele 2:10 si 5:00.

Iorgu te lasa inima sa aplici metoda Tunguska? Posted Image


Mi-ar placea daca s-ar mai baga cineva sa faca experimentul acesta. Sa urmarim, sa facem foto, sa aratam aici si sa comparam rezultatele.

Edited by meganedoi, 18 May 2013 - 02:27.


#24
stefan1976

stefan1976

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 354
  • Înscris: 13.07.2011
@meganedoi
Frate,tu n-ai somn?!

#25
1orgu

1orgu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,051
  • Înscris: 06.10.2012
megane
Anul asta nu ma bag! Deja ,,paduchii'' m-au scutit de ruperea primului fruct. Natura a tinut cu mine!
Poate la anul, dar timpul cu mine, este necrutator. Trece prea repede!
Sincer merita sa incerci!

#26
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,522
  • Înscris: 27.01.2012
Care e treaba cu 'paduchii'?
Lamuriri suplimentare necesare...

#27
meganedoi

meganedoi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,433
  • Înscris: 03.08.2006
@iorgu
E clar ca voi pune 10 plante la treaba in laboratorul de legumicultura experimentala :).
La tine s-a produs de la natura metoda Tunguska. Te voi intrba in timp cum merg ardeii tai.

@subway
Niste insecte au dat iama prin varfurile de crestere ale ardeilor lui Iorgu. Asa ca nu mai trebuie sa rupa prima floare sau primul fruct.
M

#28
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,522
  • Înscris: 27.01.2012

View Postmeganedoi, on 19 mai 2013 - 23:00, said:

@iorgu
E clar ca voi pune 10 plante la treaba in laboratorul de legumicultura experimentala Posted Image.
La tine s-a produs de la natura metoda Tunguska. Te voi intrba in timp cum merg ardeii tai.

@subway
Niste insecte au dat iama prin varfurile de crestere ale ardeilor lui Iorgu. Asa ca nu mai trebuie sa rupa prima floare sau primul fruct.
M

Care, unde, cum?
Nene 1orgule, ce s-a intamplat?e 'red alert'?
Poze, sfaturi, masuri, SMURD?
Hai, lamureste-ne ca suntem ingrijorati...Alta 'belea'...
Eu ma confrunt cu alta 'suparare'...in afara de afurisitii aia de greieri mai am si niste soricei de camp ce-si fac de cap prin gradina...
Ceva 'sugestii' de exterminare...ca m-au adus la disperare...
iar pisica vecinului nu se intereseaza decat de prins soparlitze...de parca soriceii i-ar face rau la stomac...

Edited by subway_guru, 19 May 2013 - 23:12.


#29
claudia313

claudia313

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,001
  • Înscris: 28.09.2012

View Postsubway_guru, on 19 mai 2013 - 23:07, said:

Ceva 'sugestii' de exterminare...ca m-au adus la disperare...

Pune-le niste plicuri de-alea cu otrava, pe ici colo... sau fa-ti rost de serpi de casa, daca la tine in gradina e ambientul propice pentru ei. Te du la colecta de serpi  :)

#30
meganedoi

meganedoi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,433
  • Înscris: 03.08.2006
@subway
Care sunt pagubele?
Treb sa izolezi bine mancarea pentru ei. Daca nu mai gasesc mancare la tine vor pleca la vecini. Eu am evitat sa dau cu otrava, dar au functinat foarte bine capcanele.



#31
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,522
  • Înscris: 27.01.2012
Pagubele sunt destul de mari...ca poftesc ai naibii si la rasaduri si la semintele puse in brazda si mai rod si la radacina pomilor...
daca pana acum ma luptam cu cartitele si orbetii, acum trebuie sa fac fata la alta 'invazie'...de rozatori...
In anii foarte ploiosi mai beneficiam de ajutorul a ceva serpi de apa evadati din iazul invecinat, la cca 500m, dar pe seceta asta cred ca si aia s-au retras la umbra trestiei si papurei de pe malul apei, n-au chef de expeditii cinegetice prin vecinatati...
Si rozatoarele astea au asa o mare placere la construit tunele in terenul proaspat irigat ce nu-ti povestesc...ma gandeam sa-i angajeze Astaldi la Magistrala 5 de metrou!
Iar la vecini ce sa caute sa roada...ca-i parloaga!
Vin doar la mine ca sa-mi distruga coltzisorul meu de rai!
Dar cel mai mult ma enerveaza pisica vecinului care in loc de soareci vaneaza gusteri...mama ei!...ca gusterii ar trebui sa vaneze greierii aia pacatosi!...si pisica...soareci!
Dar in zilele noastre s-ar parea ca toata lumea prefera la...fast-food!
Scuze pentru off-topic, dar m-au suparat rau!

Edited by subway_guru, 20 May 2013 - 17:11.


#32
anknic

anknic

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,961
  • Înscris: 12.10.2004
pisicile mele fara exceptie vanau si soareci si greieri. sambata asta mic (aka e mic fix cat o palma!) rodea fericit un greiere :)

asa ca ia-ti 2-3 pisici.

#33
Funw

Funw

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 180
  • Înscris: 03.03.2006
Pisicuta mea papa ce prinde , coropisinte , orbete sau cum le ziceti daia care fac tunele in pamant , orice prinde ea papa.
O intrebare am vazut multi greieri in solar ataca cumva si planta de rosie ?

Multumesc.

#34
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,522
  • Înscris: 27.01.2012
O roade la baza tulpinii cat timp e frageda...

#35
Funw

Funw

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 180
  • Înscris: 03.03.2006
deci greierele roade tulpina sa inteleg. altceva nu ataca frunze , fructele etc.

Ms

#36
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,522
  • Înscris: 27.01.2012
Ala e doar primul 'atac', mai tarziu se comporta ca orice 'lacusta'...dupa care-ti canta lautareste la ureche ce bine se simte el la tine in gradina!
Iar locuinta greierilor e tot in 'subteran'...

Edited by subway_guru, 20 May 2013 - 23:06.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate