Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Experimente si cercetari legumicole

- - - - -
  • Please log in to reply
520 replies to this topic

#37
meganedoi

meganedoi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,433
  • Înscris: 03.08.2006
# "Mazarea de Mai"

La putin timp dupa ce au inceput sa rasara plantele de mazare am crezut ca soiurile au fost atat de diferite incat au germinat si rasarit diferit (factorul soi), apoi am suspectat ca baia de aproape doua zile in apa si apa+Atonic a avut darul de a induce diferentele (factorul tratament pre-insamantare). Iar aceste diferente le-am putut vedea tot asa cum se vad si in fotografiile de mai jos.

Attached File  2 Mangetout - Sugar Bon – Lot tratat cu Apa.jpg   178.95K   80 downloads

Attached File  1 Mangetout - Sugar Bon – Lot Control.jpg   169.5K   76 downloads

Attached File  2 Kelvedon Wonder Control.jpg   181.81K   77 downloads

Attached File  4 Kleine Rheinlanderin Apa.jpg   162.29K   83 downloads

Observand niste orificii si canalutze prin apropierea santului in care pusesem boabele de mazare am suspectat ca adevaratul factor care a influentat decisiv rezultatul cercetarii este CORO.
Am imprastiat repede ultima mana de mesurol pe care o mai aveam prin magazie, iar rezultatul se poate observa in a patra foto de mai sus (in cerculetul rosu), dar si in foto de mai jos.

Attached File  5 CORO.jpg   540.65K   78 downloads
Animalul a mancat aproape tot lotul Kenvelon neinmuiat in solutie, dar a intrat si in celelalte loturi. Cel mai mult i-a placut soiul cu rezonanta americana (Kenvelon), apoi cel cu rezonanta nemteasca (Kleine) si cel mai putin cel cu nume francez (Mange tout). Nici nu stiu daca si ce concluzie sa trag de aici Posted Image

Un animal de ~4 cm lungime a compromis partial acea componenta din experimentul « Mazarea de Mai » in care doream sa aflu daca inmuierea in apa sau in solutie de apa+atonik face ca plantele sa rasara mai repede si sa fie mai avansate decat cele netratate.
Am spus ca a compromis partial si nu total deoarece observatiile mele anterioare au aratat ca loturile de  plante au inceput sa rasara toate deodata (mai putin Kelvedon Wonder tratat cu Atonik), iar concluzia a fost clara: inmuierea boabelor este pierdere de timp. Daca puneam boabele in camp fara sa le fi tinut 40 ore la zeama, atunci as fi avut plante rasarite cu 40 de ore mai devreme.

Avand in vedere ca au ramas destul de multe plante rasarite si ca daunatorul nu mai este in viata,atunci va ramane in picioare componenta de baza a cercetarii si anume aceea de a verifica daca poti manca mazare daca este insamantata in Mai si nu in Martie.

Voi reveni cu noutati.
Spor usor

Edited by meganedoi, 25 May 2013 - 22:37.


#38
anknic

anknic

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,961
  • Înscris: 12.10.2004
eu nu le ud, mazarea mea e pe randul de vie. la mine aia inmuiata in apa a rasarit mai repede decat cealalta si...azi am cules mazare din aia inmuiata in apa, cealalta ne-inmuiata in apa are multe pastai dar inca nu-s de cules. sa zicem ca la mine tinutul boabelor in apa pt.24 de ore au adus un avans de 1 sapt.-le-am semanat in 2 zile consecutive (intai aia ne-inmuiata in apa...zi in care am pus si mazarea cealalta in apa pana a doua zi).

acum vreo 2 sapt.mi-am amintit ca mange-tout am uitat sa pun si am aruncat-o pe langa un gard. a rasarit acum...cu ploile. ne-inmuitata in apa.

oricum, daca te intereseaza in cadrul experimentului: dupa ce am terminat eu de pus mazarea inmuiata(aka nu mai aveam loc), am dat ce a ramas unei vecine care a semanat-o imediat. a mea e pe rand de vita (deci beneficiaza si de umbra), a ei e pe loc liber si a si udat-o. a ei acum deschide florile, a mea e plina de pastai.

#39
meganedoi

meganedoi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,433
  • Înscris: 03.08.2006
@anknic
Cred ca diferenta o face udarea dupa insamantare
Iata ce mi-a trecut prin ultimul neuron treaz

La tine:
- boabe inmuiate (germinate), neudate in camp, au avut forta sa rasara
- boabe neinmuiate (negerminate), neudate in camp, au germinat doar odata cu prima ploaie
=> diferenta la rasarire este data de distanta in timp dintre semanat si prima ploaie

La mine:
- boabe inmuiate (germinate), udate constant in camp, au rasarit
- boabe neinmuiate (negerminate), udate constant in camp, au germinat si rasarit deodata cu cele inmuiate si deja germinate
=> nu s-au constatat diferente semnificative in privinta timpilor de rasarire

Concluzii:
1. daca intentionezi/ ai posibilitatea sa irigi cultura de mazare, atunci nu mai are rost sa pre-germinezi boabele in apa
1.1.  daca nu intentionezi/ nu ai posibilitatea sa irigi cultura de mazare, atunci este indicat sa pre-germinezi boabele in apa

Daca premisele sunt corecte, atunci si concluziile de aici trebuie sa fie corecte Posted Image

Evident, concluziile sunt valabile doar in ceea ce priveste "rasarirea". Voi urmari mai departe evolutia celor trei loturi de Mangetout (relativ intacte dupa atacul coro).

Multumesc anknic pentru contributie Posted Image Fara informatia ta explicatia ar fi fost pe jumatate formulata.
M

P.S. Coro s-a luptat un pic si cu fasolea
Attached File  6 Foto 027.jpg   163.5K   28 downloads

Edited by meganedoi, 25 May 2013 - 23:20.


#40
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,519
  • Înscris: 27.01.2012
Chestia cu umbrirea e valabila pt perioada de vegetatie...
E binecunoscut ca mazarea e iubitoare de racoare...si cum primavara asta a fost cam caniculara...concluzia vine de la sine...
Si mazarea mea a fost semiunbrita, plantata mult mai tarziu decat cea a lui Anknic, neinmuiata, ne-pregerminata si a fost ceva...mai vioaie decat a ei...
Concluzia:
preinmuiere...nu prea conteaza...
Muuult mai important e soiul...extra-early!
Bagajul genetic este mult mai important decat celelalte...

#41
meganedoi

meganedoi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,433
  • Înscris: 03.08.2006
Iata inca doua variabile (factori) care si-ar putea pune amprenta pe felul in care evolueaza o planta.
In experimentul meu am incercat sa controlez cat mai multi factori (soiul, irigarea, solul, iluminarea etc), dar mi-a scapat unul singur (coropisnita) care mi-a pus pe butuci 2/3 din experiment.
I-as fi acceptat contributia la experiment, doar daca papa aleator cateva boabe din fiecare dintre cele 9 loturi ale experimentului, dar se pare ca a lipsit de la cursurile de agronomie experimentala si mi-a dezechilibrat numarul de boabe/ plante per lot Posted Image


Eu sunt Jock.
Va rog frumos sa ma scuzati, dar nu am putut face nimic. Nu am fost pregatit pentru lupta corp la corp cu coropisnitele :(
Attached File  a Foto 039.jpg   110.18K   39 downloads

Edited by meganedoi, 25 May 2013 - 23:55.


#42
1orgu

1orgu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,051
  • Înscris: 06.10.2012
Buna Jock!
Eu sunt Iorgu. Incantat de cunostinta!
Latra-i, stapanului tau, ca eu am pus primul rasadurile de rosii in gradina. Cred ca stie deja acest lucru. Acum fortez extremele.
Vreau sa fiu, ultimul care pune mazare. Luni o seman. Si doar un rand, 35m.  Seminte nepregatite si nepreumezite.
Irigat cu picatura. Si palisat, gen rosii din gradina.
Pe vreo 10 mp. vreau sa infiintez o cultura de spanac.
Sincer, nu cred ca ma incadrez in categoria ,,experimente''. Dar as manca doua, trei farfurii cu pireu de spanac, asezonate cu vreo 10-12 oua de prepelita!
La mazare cred ca am sanse.
La spanac?

#43
anknic

anknic

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,961
  • Înscris: 12.10.2004
da gurule, tu ai pus-o mai tarziu, da' a mea a prins ninsoarea de la sf.de martie in pamant (deci a tinut-o frigul pe loc), plus ca tu o irigi...io nu!

#44
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,519
  • Înscris: 27.01.2012
Mazarea am irigat-o cu furtunul in brazda doar in doua faze 'esentiale', inflorit si 'pastait'...

Nene 1orgu, eu in locul matale 'n-as forta norocul', ce vrei sa incerci mi se pare cu slabe sanse de reusita, doar daca nu vor fi temperaturi de doar 15C ziua...
As pune fasole in loc de mazare si spanac de Noua Zeelanda (sau Pak-choi din ala marunt'...
Parerea mea...

#45
1orgu

1orgu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,051
  • Înscris: 06.10.2012
Credeti-ma, ca din noiembrie, anul trecut, nu mai vorbesc de feb., mart, apr.,....pana azi, sunt intr-o continua stare de veghe si actiune. Zi de zi, se iveste alceva, trebuie sa fac fata. Nu clachez! Dar cand nu stii la ce sa te astepti si ce masuri sa iei, oricat ai fi de puternic in mentalitate, simti nevoia unei destresari. Personal caut sa ma relaxez putin cu ,,mazarea si spanacul''. Mai ales ca nu este mare pierderea unei nereusite. Parca , parca, ceva imi spune ca trebuie sa incerc si la ,,plesneala''! Oricum, Iorgu posteaza ca de obicei, evolutia culturilor infiintate!

#46
anknic

anknic

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,961
  • Înscris: 12.10.2004
iorgule, incearca!

o sa mai pun si eu ceva mazare si ceva spanac la toamna...sper doar sa nu uit!

mazarea nu ca m-ar interesa mult (ca se prefigureaza o productie f.buna), da' spanacul chiar m-a enervat anul asta: pus el frumusel la jumate de martie  si...bang, ninge! el sta pe loc, se duce zapada, incepe sa creasca si...bang...calduri...asa ca nu am mancat spanac, da' am o gramada de flori la el :(

da' ca idee tu ai putea sa il pui in solar si sa ai toata iarna spanac.

#47
1orgu

1orgu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,051
  • Înscris: 06.10.2012
Dar am avut asta iarna,spanac,ridichii, ceapa verde, salata, loboda, patrunjel. si am consumat ,,grupa mare''. Primi banuti, de pe urma muncii in solar, i-am castigat de pe urma spanacului. Recte,  consum familiar (e mai corect familial?), pana la saturatie. Cunoasti postarea. Doamne, cat de mult tanjesc, dupa zeama de la fiert! O beau rece. E comparabila cu cea de urzici. Simt ca se inrosesc urechile, dupa ce o consum!

#48
claudia313

claudia313

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,001
  • Înscris: 28.09.2012

 anknic, on 26 mai 2013 - 21:33, said:

da' spanacul chiar m-a enervat anul asta: pus el frumusel la jumate de martie  si...bang, ninge! el sta pe loc, se duce zapada, incepe sa creasca si...bang...calduri...asa ca nu am mancat spanac,  Posted Image


No ca nu esti singura...al meu l-a prins gerul de -11 cand erau rasarite doar cotiledoanele, a supravietuit dar se pare ca dupa i-a dat in cap si caldura, ca are niste frunze zbarcite si putine, n-am ce culege nici de-o portie :(

#49
anknic

anknic

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,961
  • Înscris: 12.10.2004

 1orgu, on 26 mai 2013 - 22:03, said:

Dar am avut asta iarna,spanac,ridichii, ceapa verde, salata, loboda, patrunjel. si am consumat ,,grupa mare''. Primi banuti, de pe urma muncii in solar, i-am castigat de pe urma spanacului. Recte,  consum familiar (e mai corect familial?), pana la saturatie. Cunoasti postarea. Doamne, cat de mult tanjesc, dupa zeama de la fiert! O beau rece. E comparabila cu cea de urzici. Simt ca se inrosesc urechile, dupa ce o consum!

pune la congelator spanacul (eu am de la altii din solar...ca io solar n-am!)

 claudia313, on 26 mai 2013 - 22:05, said:

No ca nu esti singura...al meu l-a prins gerul de -11 cand erau rasarite doar cotiledoanele, a supravietuit dar se pare ca dupa i-a dat in cap si caldura, ca are niste frunze zbarcite si putine, n-am ce culege nici de-o portie Posted Image

aia e...la primavara imi fac pagode cu agril Posted Image

LE: anul trecut l-am pus in aceeasi perioada si am cules spanac de nu mai aveam ce sa fac cu el...da' anu trecut nu a nins la sf.de martie si nu a dat imediat caldura...aprilie a fost racoros si ploios.

Edited by anknic, 26 May 2013 - 22:21.


#50
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,519
  • Înscris: 27.01.2012
La capitolul experimente, cred ca merge si experienta mea cu mazarea de anul asta...
Semanat simultan doua soiuri, unul extra-early si celalalt extra-fin, cultivat, irigat in aceleasi conditii...diferenta la cules de cel putin doua saptamani...
Concluzie:
E f.f. Importanta samanta, potentialul soiului...

#51
anknic

anknic

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,961
  • Înscris: 12.10.2004
si vita mea :)

#52
stefan1976

stefan1976

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 354
  • Înscris: 13.07.2011
Eu am facut prima recolta de mazare,azi...in camp!

Edited by stefan1976, 27 May 2013 - 21:58.


#53
anknic

anknic

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,961
  • Înscris: 12.10.2004
super! da amanunte: cand ai semanat, cum, ai udat, etc.

#54
stefan1976

stefan1976

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 354
  • Înscris: 13.07.2011
Am semanat la inceputul lui martie si am ajutat-o cu 2 udari prin aspersie atunci cand am considerat ca nu mai este umiditate in pamant.
Exista si o poza cu ea, ceva mai in urma,pe aria cu poze din gradini.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate