Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Clipboard files copy/paste, filen...

Care-i treaba cu Reddit-ul? (nu m...

Diferente diferentiale

Finala Eurovision 2024
 De ce nu protestati?

Etanșare intre cada perete b...

Back-up box Fronius ?

Router de la Digi nu face fata la...
 Magnolii

Achizitie LG OLED evo 55C31LA - e...

Aplicatii PV Huawei Sun

Istoric deplasari - GPS
 Surub autoforant-metric mixt

Lipsa semnal - strategie de marke...

One week meal plan - Pachet

Apometru defect?
 

Ghimbir

- - - - -
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
3 răspunsuri în acest subiect

#1
Galateanu1

Galateanu1

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 209
  • Înscris: 24.08.2010
As dori  sa  stiu de unde pot  procura   in ghiveci urmatoarele plante :  GHIMBIR, GINGSENG , TARHON,  si ar mai fi dar  astea in principal ma intereseaza !

#2
danutz_2009

danutz_2009

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.975
  • Înscris: 22.02.2009

View PostGalateanu1, on 12th April 2012, 17:16, said:

As dori  sa  stiu de unde pot  procura   in ghiveci urmatoarele plante :  GHIMBIR, GINGSENG , TARHON,  si ar mai fi dar  astea in principal ma intereseaza !

Ginseng in vase nu cred ca gasesti. Stii dupa cat timp se recolteaza radacina? Ce sa faci cu el in vas? Sa-l admiri 5-6 ani?
Ghimbir in vase....mai greu: tulpina trece de 1 m, ar fi necesar un vas mare.
Tarhon se gaseste. Poti cumpara si seminte.
Numai bine!

Editat de danutz_2009, 12 aprilie 2012 - 19:52.


#3
anknic

anknic

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 11.961
  • Înscris: 12.10.2004
ghimbir: se cumpara radacini din supermarket si se pun in gradina (nu acuma, pe la inceput de mai), se uda bine. la sf.de toamna se recolteaza de 2 ori mai multa radacina. eu am avut in ghiveci anul trecut ca experiment, anul asta pun in gradina sigur. cand cumperi radacinile te uiti bine sa fie viabile, adica nu stafidite. se sectioneaza astfel incat sa fie cate un mugur pe fiecare sectiune. ghimbirul nu rezista la inghet, asa ca sa il scoti din pamant cand incepe vremea sa fie rece in toamna.

tarhon: se gasesc seminte. eu n-am pus ca inca nu i-am gasit utilizarea.

#4
lokki

lokki

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 164
  • Înscris: 31.01.2006
Am avut si eu in ghiveci o radacina de ghimbir, a rasarit usor.  mi-a trebuit odata o bucatica la o mancare, l-am dezgropat si i-am amputat o bucata si l-am ingropat iar. A doua oara iar pe furis cu cutitul la radacina lui. A treia oara nu i-a mai convenit  :D . ce-i drpet nu prea mai avea radacina... si s-a uscat lastarul.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate