Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Jurnal de bord Tesla M3SR 2024 Hi...

Acostament sosele comune Romania

AI-ul Google cartografiaza 1 mili...

De ce nu se fac profesori doar ol...
 imprimanta laser capacitate medie...

Parere garsoniera Tineretului

Sfaturi achizitie boxe hi-fi pent...

Baterie externa solara vs baterie...
 Sapa peste pardosea veche

recomandare placa captura video

Trecere apartament pe numele meu

Seria 3 - E90 / 91
 LakeSide 11 Straulesti

datasheet crawling

Sanse refinantare

arii
 

Duiliu Marcu - "Architecture 1930-1940"

- - - - -
  • Please log in to reply
45 replies to this topic

#19
djl

djl

    Smrt fa¹izmu, sloboda narodu! Īmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,702
  • Înscris: 13.06.2004
Apropos, "hotelul" de pe Al. Modrogan (postul #5) e depfat vila īn care a stat C.D. Buŗilć (fost director de la Soc. de Gaz ŗi Electricitate Bucureŗti, arestat de comuniŗti, mort la Aiud :(): http://www.jurnalul....elic-531977.htm

#20
djl

djl

    Smrt fa¹izmu, sloboda narodu! Īmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,702
  • Înscris: 13.06.2004
Am trecut ieri cu bicicleta pe Str. Ştirbei Vodă. Blocul de la nr. 92 a fost renovat, cel puţin pe dinafară, deci arată binişor. Însă cele de la nr. 17 şi 19 şi cel de la nr. 20 nu ştiu cum o să mai faţă la un cutremur :(
De ce la blocurile vechi puneau lifturi aşa de mici?!!

#21
marcuzzzo

marcuzzzo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,660
  • Înscris: 12.12.2008
Copia omul arhitectura fascista din anii 30 sau gresesc?

#22
djl

djl

    Smrt fa¹izmu, sloboda narodu! Īmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,702
  • Înscris: 13.06.2004
În cazul anumitor clădiri guvernamentale/regale, precum Gara Regală Mogoşoaia * (azi Gara Băneasa), Palatul Victoria, Şcoala Superioară de Război, da, a fost inspirat de arhitectura totalitaristă. Să nu uităm că regele Carol al II-lea avea tendinţe autoritare (s-a şi proclamat dictator pe 10 febr. 1938), deci era normal ca să-şi dorească uneori clădiri construite în stilul inspirat de regimurile totalitare.

* deşi gara se află în Bucureşti, cred că îi zicea Gara Mogoşoaia pt. că pe unde e acum Casa Presei Libere (fostă Casa Scânteii/Scînteii) trecea Şos. Mogoşoaiei.

#23
djl

djl

    Smrt fa¹izmu, sloboda narodu! Īmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,702
  • Înscris: 13.06.2004
Veste bună: s-au reapucat să restaureze şi partea dinspre Cal. Victoriei a fostului Palat al C.A.M. (Casei Autonome a Monopolurilor)/Comitet Central al Planificării!

#24
teo2909

teo2909

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 31.08.2013
as vrea sa contribui si eu cu cateva foto - ale cladirilor realizate de DM - care nu apar in colectia prezentata:
1. fundatiile palatului cfr
2. casa monopolurilor
3. hotelul athenee palace - cladirea veche
4. ministerul de externe - macheta - vizualizata de ministrul de externe de la acea perioada

#25
vpiti

vpiti

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,857
  • Înscris: 11.01.2010

View Postdjl, on 03 septembrie 2012 - 14:05, said:

În cazul anumitor clădiri guvernamentale/regale, precum Gara Regală Mogoşoaia * (azi Gara Băneasa), Palatul Victoria, Şcoala Superioară de Război, da, a fost inspirat de arhitectura totalitaristă. Să nu uităm că regele Carol al II-lea avea tendinţe autoritare (s-a şi proclamat dictator pe 10 febr. 1938), deci era normal ca să-şi dorească uneori clădiri construite în stilul inspirat de regimurile totalitare.

* deşi gara se află în Bucureşti, cred că îi zicea Gara Mogoşoaia pt. că pe unde e acum Casa Presei Libere (fostă Casa Scânteii/Scînteii) trecea Şos. Mogoşoaiei.

O singura remarca: Gara Baneasa nu are treaba cu arhitectura totalitara. Ea, fostul pasaj rutier si fantana MIorita faceau parte dintr-un ansamblu cubist foarte fain ce a fost stricat.

#26
misuf

misuf

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 771
  • Înscris: 10.10.2011
Peste drum de Casa Romanit, la nr.192 , este situat Palatul Comitetului de Stat al Planificarii ,opera arh. Duiliu Marcu.
Cladirea se desfasoara pe un front de 65m si are 8 nivele. Elementul dominant il constituie corpul scarii principale, mai inalt decat restul constructiei.

Edited by misuf, 16 September 2013 - 18:57.


#27
djl

djl

    Smrt fa¹izmu, sloboda narodu! Īmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,702
  • Înscris: 13.06.2004

View Postteo2909, on 16 septembrie 2013 - 11:37, said:

as vrea sa contribui si eu cu cateva foto - ale cladirilor realizate de DM - care nu apar in colectia prezentata:
1. fundatiile palatului cfr
2. casa monopolurilor
3. hotelul athenee palace - cladirea veche
4. ministerul de externe - macheta - vizualizata de ministrul de externe de la acea perioada

Defapt Hotelul "Athénée Palace" a fost modificat de Duliu Marcu. Arhitectul iniţial a fost  Théophile Bradeu. Hotelul a fost consolidat în 1996. E una dintre primele (dacă nu prima) clădire pe structură de beton armat din Bucureşti.
Poza cu Casa Autonoma a Monopolurilor (C.A.M.). e făctă în anii '50. Pe atunci acolo funcţiona Comitelul Central al Planificării. Clădirea superbă de lângă a dispărut prin 1959-1961 Posted Image

Edited by djl, 18 September 2013 - 16:07.


#28
misuf

misuf

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 771
  • Înscris: 10.10.2011
Palatul administrativ c.f.r. delimiteaza latura de sud a pietei garii de nord. Este un edificiu impunator , cu o fatada de 110 m lungime si 51m inaltime , realizat dupa proiectele arh. duiliu marcu. Conceput pe 4 laturi, corpul dominant este cel dinspre gara , cu 11etaje. Palatul adaposteste ministerul transporturilor si telecomunicatiilor, are o sala mare pentru consfatuiri ,spectacole si filme.
Edificiul este prima constructie civila masiva din tara, executata pe schelet metalic sudat, inglobat in beton.

#29
CRBA

CRBA

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 14.01.2014
exista vreo fotografie in carte cu lucrarea din Cluj care apare in lista lui de lucrari?

#30
djl

djl

    Smrt fa¹izmu, sloboda narodu! Īmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,702
  • Înscris: 13.06.2004
Când am să mai ajung la Muzeul Municipiului Bucureşti, am să mă uit în carte. Scuze, deabea acuma am văzut mesajul tău.

#31
djl

djl

    Smrt fa¹izmu, sloboda narodu! Īmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,702
  • Înscris: 13.06.2004
Dacă e cineva interesat de carte, e un exemplar cu 120 pe okazii (normal se dă cu 250-300 lei).

#32
misuf

misuf

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 771
  • Înscris: 10.10.2011
Vestea rea , este ca nu se misca nimic; aceleasi trepte distruse , iar molozul ramas la fata locului.

#33
djl

djl

    Smrt fa¹izmu, sloboda narodu! Īmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,702
  • Înscris: 13.06.2004
La ce clădire te referi?  :huh:

#34
misuf

misuf

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 771
  • Înscris: 10.10.2011

View Postdjl, on 05 septembrie 2012 - 15:43, said:

Veste bună: s-au reapucat să restaureze şi partea dinspre Cal. Victoriei a fostului Palat al C.A.M. (Casei Autonome a Monopolurilor)/Comitet Central al Planificării!


#35
gosgos

gosgos

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 24.06.2015
Multumesc pentru efort si felicitari pentru initativa! :)

#36
searcher-star

searcher-star

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,274
  • Înscris: 07.01.2009
Da, te felicit si eu.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate