Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cumparare AC Gree [Buget maxim 30...

Telekom

Ce e aratarea asta ?

Probleme timonerie schimbator sau...
 Numar strada gresit in contractul...

Centrala Ariston Cares Premium 24...

La multi ani @Klasse!

La multi ani @shmecherul!
 pareri ipad 6-2018- flip

Cum au aparut supermarketurile in...

Campanii mincinoase Carrefour

Tv toshiba defect
 touchscreen navigatie stricat

bonsai - de unde?

Resetare Bonus Malus

Unitatea optica DVD-rw absenta pe...
 

Garantia acordata altor agenti economici

- - - - -
  • Please log in to reply
3 replies to this topic

#1
alex7905

alex7905

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,065
  • Înscris: 08.09.2005
Problema este urmatoarea:
Am achizitionat un laptop pe Persoana Fizica Autorizata pentru a-mi desfasura activitatea de PFA.
S-a stricat HDD-ul de la laptop si a fost dus in service in perioada de garantie. Sta acolo de mai bine de o luna de zile, timp in care am fost chemat de 3 ori sa-l ridic. De fiecare data defectul nu a fost remediat corespunzator (au montat un HDD vechi sau altul cu performante reduse). Deoarece am fost chemat de 3 ori in service si HDD-ul nu a fost inlocuit corespunzator am tras concluzia ca serviceul incearca sa ne pacaleasca/fure.
Am inteles ca nu ma pot adresa OPC-ului deoarece acesta protejeaza doar drepturile cumparatorului persoana fizica nu si agent economic.

Doresc sa stiu cui ma pot adresa si ce legi se aplica in astfel de situatii (sper sa existe o lege care reglementeaza obligatiile vanzatorului indiferent de cine cumpara).

#2
raiiar

raiiar

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,568
  • Înscris: 30.11.2002
in dreptul comercial, doar instanta.

#3
alex7905

alex7905

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,065
  • Înscris: 08.09.2005
Instanta ca instanta, dar ce sa reclam? In baza la care lege? Imi trebuie o lege in baza la care sa fac plangere.

#4
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Ar trebui sa faci o actiune in despagubire avand in vedere profitul nerealizat/prejudiciul suferit ca urmare a nefunctionarii sau functionarii defectuoase, pierderea de date si ce mai poti dovedi. Dar si mai bine ar fi sa contactezi o persoana fizica autorizata in domeniul justitiei (se mai numeste si avocat) pentru ca in mod cert va sti ce trebuie facut.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate