Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Garantia acordata altor agenti economici

- - - - -
  • Please log in to reply
3 replies to this topic

#1
alex7905

alex7905

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,065
  • Înscris: 08.09.2005
Problema este urmatoarea:
Am achizitionat un laptop pe Persoana Fizica Autorizata pentru a-mi desfasura activitatea de PFA.
S-a stricat HDD-ul de la laptop si a fost dus in service in perioada de garantie. Sta acolo de mai bine de o luna de zile, timp in care am fost chemat de 3 ori sa-l ridic. De fiecare data defectul nu a fost remediat corespunzator (au montat un HDD vechi sau altul cu performante reduse). Deoarece am fost chemat de 3 ori in service si HDD-ul nu a fost inlocuit corespunzator am tras concluzia ca serviceul incearca sa ne pacaleasca/fure.
Am inteles ca nu ma pot adresa OPC-ului deoarece acesta protejeaza doar drepturile cumparatorului persoana fizica nu si agent economic.

Doresc sa stiu cui ma pot adresa si ce legi se aplica in astfel de situatii (sper sa existe o lege care reglementeaza obligatiile vanzatorului indiferent de cine cumpara).

#2
raiiar

raiiar

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,568
  • Înscris: 30.11.2002
in dreptul comercial, doar instanta.

#3
alex7905

alex7905

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,065
  • Înscris: 08.09.2005
Instanta ca instanta, dar ce sa reclam? In baza la care lege? Imi trebuie o lege in baza la care sa fac plangere.

#4
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Ar trebui sa faci o actiune in despagubire avand in vedere profitul nerealizat/prejudiciul suferit ca urmare a nefunctionarii sau functionarii defectuoase, pierderea de date si ce mai poti dovedi. Dar si mai bine ar fi sa contactezi o persoana fizica autorizata in domeniul justitiei (se mai numeste si avocat) pentru ca in mod cert va sti ce trebuie facut.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate