Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Blocuri cu apartamente de 5+ camere

Ce marca si model de DVD-RW sa cu...

Achizitie camera video auto (II)

Baza de date cu imagini pe bani
 Robotul martian european, revigor...

Geoana: „Sistemul de vot es...

Imprimare mai multe pagini intr-o...

trebuie sa depun declaratie unica...
 Ruse vs Rusesti

Le mai putem da pe brazda? tipsuri

Recomandari gips carton tavane. (...

ce fel de activitate intretinere ...
 Se poate imbunatati o poza sa se ...

Folosește cineva syncthing? ...

Închidere fereastra dupa deschidere.

Kit AC contine brate Unitatea ext...
 

intrebare: cum scapam de cuscuta ?

- - - - -
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
31 răspunsuri în acest subiect

#19
dorualtfel

dorualtfel

    New Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 4
  • Înscris: 09.05.2011
BogdanHbc cuscuta nu face rau animalelor, o pot manca fara nici o problema ba chear din contra setine in loc de nutret :)
Pivot nu se mai fabrica de 7 ani asa ca degeaba il recomanzi dar poti folosii kerb, un ierbicid care omoara cuscuta ( tortelul) dar este foarte scump si nu merita sau dai cu rondup  1l la 300 l apa imediat dupa ce costesti lucerna in maxim 3 zile, daca ii da frunzele o usuca

#20
bogdanhbc

bogdanhbc

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.835
  • Înscris: 23.05.2013
Eu am identificat 3 palcuri. Inca n-am cosit-o dar am luat ierbicid ( nu stiu cum ii zice ) si am sa dau in cateva ore de la cosire cele 3 locuri


#21
rapy

rapy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 75
  • Înscris: 26.05.2007
Buna ziua!
Ne-am pricopsit si noi cu cuscuta din seminte de lucerna cuparate din piata  :(

La fitofarmacia locala ne-au recomandat glifocig total dar am citit in prospect ca este un erbicid total si topeste tot , inclusiv lucerna
ce erbicide ati reusit sa scapati de cuscuta ?
ma intereseaza ceva pe cat se poate sa nu ne afecteze lucerna sau cat mai putin posibil

#22
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 14.094
  • Înscris: 17.03.2005
pai asa se cam procedeaza, omori tot si apoi reinsamantezi.

#23
lucy56

lucy56

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 723
  • Înscris: 30.01.2012
deci pana la urma a obtimut cineva pe cale chimica vreun rezultat ?
de ex cu gliphosat ? concentratii........

#24
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 14.094
  • Înscris: 17.03.2005
evident ca da, problema e ca omori si planta parazitata.

#25
neamanole

neamanole

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 840
  • Înscris: 12.01.2014

 lucy56, on 07 martie 2014 - 23:32, said:

dupa 3 zile de la coasa  cu ceva erbicid pe baza de glyphosat dat pe vaatra  cu cuscuta.
Pun si eu o intrebare de necunoscator, daca cosesc, de ce sa mai dau cu erbicid, din cate stiu planta trebuie sa asimileze erbicidul , deci daca o cosesc inainte, cum asimileaza erbicidul? Am si eu aceasta problema la o supraf de 1 ha cu lucerna pusa anul asta, au aparut insule de tortel , nu foarte multe, dar vreau sa stopez. Dupa ce am citit pe aici, am de gand sa procedez asa -  sa cosesc insulele ,las sa se usuce, dau foc, sap cu cazma la 20cm, seman lucerna.Varianta B ar fi sa erbicidez insulele cu erbicid total, sa astept sa se usuce, sa dau foc ,sa sap la 20cm, sa insamintez.Care varianta credeti ca e mai buna?

#26
neamanole

neamanole

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 840
  • Înscris: 12.01.2014
Nimeni nu poate/vrea sa ne ajute cu sfaturi?   Ce erbicid ar fi mai bun pentru cuscuta asta? Mii de multumiri anticipate

#27
validoe

validoe

    CUT TH3 5H1T!

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 5.093
  • Înscris: 01.12.2006
Nu pot sa dau detalii privind concentratia ca nu am aplicat personal dar am asistat la un astfel de tratament aplicat pe toata suprafata infestata
Vecinul meu a folosit desicant dar aplicat direct peste lucerna cu filamentele de cuscuta vizibile. Nu am urmarit evolutia doar stiu ca peste 2-3 saptamani dupa cosire si ardere lucerna urma sa lastareasca din nou. E drept ca lucerna lui avea 4-5 ani, nu stiu cat ii afecteaza radacina daca are doar un an

#28
neamanole

neamanole

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 840
  • Înscris: 12.01.2014
Ce este desicant?

#29
validoe

validoe

    CUT TH3 5H1T!

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 5.093
  • Înscris: 01.12.2006
E folosit in general pt a avea o umiditate uniforma la recoltare la unele culturi. Actioneaza ca si erbicid doar ca nu e sistemic, nu patrunde si in radacini (Reglone)

#30
medelin992

medelin992

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 4.487
  • Înscris: 16.06.2010
Kerb 50 W a folosit cineva? Selectiv pentru lucerna, combate si cuscuta!

Cuscuta este parazita pe lucerna. Ea nu face fotosinteza, nu are clorofila, asa ca nici glifosatul nu-i face nimic si nici alt erbicid, ei in mod direct. Erbicidele actioneaza asupra lucernei, daca ai omorat lucerna ai scapat si de cuscuta.
Kerb 50 W

Editat de medelin992, 13 februarie 2016 - 19:01.


#31
neamanole

neamanole

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 840
  • Înscris: 12.01.2014
Deci daca in insule nu mai creste lucerna nu va mai creste nici cuscuta?

#32
medelin992

medelin992

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 4.487
  • Înscris: 16.06.2010
Cuscuta paraziteaza si alte plante, nu numai lucerna!

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate