Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Rostschreck Lidl

Si noi suntem Florin Piersic? / J...

Rascumparare euroobligatiuni (pri...

Detartraj partial slatina
 Cu ce pot izola fonic peretii pen...

Telefon cu senzor compass BUN

Blocare google chrome cu master p...

Instalare Siemens NX pe macbook
 sfat achizitie telefon pana in 20...

Stoc Smart CAM TV

Ce corzi de chitara sa cumpar?

Galaxy A54 compass defect?
 Cum conectez un switch WIFI la 60...

Cumparare AC Gree [Buget maxim 30...

Telekom

Ce e aratarea asta ?
 

merci vs mersi

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
26 replies to this topic

#1
rasistu

rasistu

    Troll

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,715
  • Înscris: 20.03.2011
multa lume scrie mersi. de ce? corect este merci, daca tot apasa o tasta macar sa o apese pe cea potrivita.
e un fel de incultura asta?

#2
Viorro

Viorro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 431
  • Înscris: 15.01.2008
Mda, mai mult de atat, unii prescurteaza si scriu "ms"... Ca sa nu-i jignesc, le raspund cu "multumesc si eu".

#3
asasinuxp

asasinuxp

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,387
  • Înscris: 23.08.2010
Un neologism romanizat,nu ma deranjeaza,folosesc merci.

#4
rasistu

rasistu

    Troll

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,715
  • Înscris: 20.03.2011
eu cred ca e barbarism

#5
asasinuxp

asasinuxp

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,387
  • Înscris: 23.08.2010
E o metoda se formare a cuvintelor noi,si cum cuvintele se scriu asa cum se aud,asa s-a importat si acest cuvant.

#6
Courage

Courage

    Founder

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,675
  • Înscris: 26.11.2001
varianta rapida este 10x :)

#7
abancor

abancor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,092
  • Înscris: 07.07.2006
De ce ar fi corect merci? Corect e mersi, vizavi, blugi etc. Nu conteaza cuvintul original, altminteri ar trebui sa scriem Adidasi, football, nu mai zic de cuvintele de origine greceasca sau slavona.

#8
Chedburn

Chedburn

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 737
  • Înscris: 21.01.2009
http://dictionare.ed...definitie/mersi

#9
Loox

Loox

    obraz fin. șmirgheluit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,290
  • Înscris: 20.01.2008
Hehe... Cumpara/imprumuta de curiozitate DOOM2 si ai sa te crucesti cand vei vedea mii de cuvinte pe care tu le stiai, le scriai si le pronuntai intr-un fel, iar acum sunt modificate, unele fiind chiar absurde. :lol:

Deh, membrii Academiei Romane trebuie sa aiba si ei o ocupatie, daca evolutia limbii s-ar opri, ar muri de foame.

Edited by Loox, 14 July 2011 - 11:34.


#10
Ombilic

Ombilic

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 641
  • Înscris: 01.04.2011
in lb romana majoritatea cuvintelor se scriu cum se aud.totusi greseala asta cu merci o foarte des intalnita.
am vazut'o la tv intr'o singura zi de vreo 3 ori la televiziuni diferite.
toate avea faza cu Bute dupa meci cand zicea el Mersi dar din cauza zgomotului din sala era pusa si "subtitrarea" in care scria Merci.
http://dictionare.ed...definitie/merci

#11
AdiJapan

AdiJapan

    Active member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,055
  • Înscris: 27.02.2006

 rasistu, on 14th July 2011, 18:07, said:

multa lume scrie mersi. de ce? corect este merci, daca tot apasa o tasta macar sa o apese pe cea potrivita.
e un fel de incultura asta?
Dicționarele spun că se scrie mersi. Forma merci nu apare în nici un dicționar românesc (cel puțin nici unul din cele multe de la DEXonline). M-am uitat și în DOOM2, și acolo tot mersi scrie. Iar corectitudinea o consfințesc dicționarele. Atunci cum puteți spune că ar fi corect merci? După ce regulă? Faptul că în franceză se scrie merci nu e un argument.

La ora actuală aproape jumătate (!) din lexicul românesc este de origine franceză, ca urmare a unei aduceri la zi în secolul al XIX-lea (dar și mai recent) a terminologiei tuturor domeniilor științifice, inginerești, juridice, sociale, politice etc. Din numărul imens de cuvinte împrumutate din franceză foarte puține au fost păstrate în grafia originară și lăsate neadaptate --- bleu, acquis, etui, mot à mot etc. ---; în general le scriem așa cum le pronunțăm. Ce-ar fi să scriem și azi ca în franceză cuvintele:

- marche arrière în loc de marșarier
- tableau în loc de tablou
- embouteillage în loc de ambuteiaj
- abat-jour în loc de abajur

și așa mai departe. Toate astea au devenit cuvinte românești, deci le scriem românește. La fel și mersi.

 rasistu, on 14th July 2011, 18:17, said:

eu cred ca e barbarism
Barbarism este împrumutul inutil, mai ales făcut din snobism. Dar mersi și-a găsit un loc al lui în lexic. Este folosit ca alternativă familiară, colocvială, la mulțumesc. Există cazuri cînd mulțumesc e prea oficial, prea scorțos, prea rece și neprietenos, iar atunci mersi e numai bun. Ca urmare nu e inutil, deci nu e barbarism. Dacă era inutil ar fi avut vreme de un secol și ceva să dispară. Ei, se pare că utilitatea l-a ajutat să se integreze și să supraviețuiască.

 Loox, on 14th July 2011, 18:33, said:

Hehe... Cumpara/imprumuta de curiozitate DOOM2 si ai sa te crucesti cand vei vedea mii de cuvinte pe care tu le stiai, le scriai si le pronuntai intr-un fel, iar acum sunt modificate, unele fiind chiar absurde. :lol:

Deh, membrii Academiei Romane trebuie sa aiba si ei o ocupatie, daca evolutia limbii s-ar opri, ar muri de foame.
Și cam care sînt acele mii de cuvinte care se scriu și se pronunță altfel din cauza DOOM-ului? Nu cumva exagerați un picuț?

Între autorii noului DOOM  nu e nici un membru al Academiei.

#12
Parpanghel

Parpanghel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 632
  • Înscris: 11.02.2005

 rasistu, on 14th July 2011, 11:07, said:

multa lume scrie mersi. de ce? corect este merci, daca tot apasa o tasta macar sa o apese pe cea potrivita.
e un fel de incultura asta?

Ironie? :)

Corect cu adevărat este merçi, dar în franceză. În română e mersi.

#13
AdiJapan

AdiJapan

    Active member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,055
  • Înscris: 27.02.2006

 Parpanghel, on 12th August 2011, 09:54, said:

Ironie? :)

Corect cu adevărat este merçi, dar în franceză. În română e mersi.
Mm? De ce cu sedilă?

Ironie?  :)

#14
Parpanghel

Parpanghel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 632
  • Înscris: 11.02.2005

 AdiJapan, on 12th August 2011, 09:39, said:

Mm? De ce cu sedilă?

Ironie?  :)

Yup! CACOCU... :D

#15
stormwatch

stormwatch

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,772
  • Înscris: 18.04.2010
Mie-mi plac ăștia care nu știu 10 cuvinte în franceză, dar scriu merci.

Edited by stormwatch, 17 August 2011 - 10:05.


#16
Rabbit

Rabbit

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,085
  • Înscris: 28.11.2001
Pe net, când scriu "merci" vreau să dau o notă mai amicală, mai șugubeață :D conversației. "Mersi" parcă e un pic mai oficial.

#17
Loox

Loox

    obraz fin. șmirgheluit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,290
  • Înscris: 20.01.2008

 AdiJapan, on 14th July 2011, 18:32, said:

Și cam care sînt acele mii de cuvinte care se scriu și se pronunță altfel din cauza DOOM-ului? Nu cumva exagerați un picuț?

Între autorii noului DOOM  nu e nici un membru al Academiei.

Offff..uitasem sa te bag la ignore. Parca noi doi nu ne cunosteam, nu-i asa?

Nu, nu exagerez. Am invatat gramatica pentru admiterea la Drept si nu, nu mi-a placut.

Nenea uichipedist, scrie chiar pe uichipedia ca DOOM2 pentru ediția a II-a, este un dicționar normativ și corectiv publicat de Institutul de Lingvistică „Iorgu Iordan - Alexandru Rosetti” al Academiei Române.. E aprobat si directionat de Academie, de toti martalogii si loazele componente.

#18
AdiJapan

AdiJapan

    Active member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,055
  • Înscris: 27.02.2006

 Loox, on 19th August 2011, 07:46, said:

E aprobat si directionat de Academie, de toti martalogii si loazele componente.
Membrii Academiei, cu excepția celor cîteva procente care sînt lingviști, sînt incapabili să verifice cît de bun sau prost e DOOM-ul. Aprobarea și direcționarea de care vorbiți, dacă sînt reale, sînt pur formale.

Dar mi-ați ocolit întrebarea: care sînt acele „mii de cuvinte pe care tu le stiai, le scriai si le pronuntai intr-un fel, iar acum sunt modificate”. În lipsa unui răspuns critica dumneavoastră nu face nici doi bani.

Despre cealaltă afirmație, cum că „daca evolutia limbii s-ar opri, [membrii Academiei Romane] ar muri de foame”, știu de la început că e o prostie, așa că nu vă sinchisiți s-o argumentați cumva.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate