Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica
 Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila
 Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K
 Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...
 

merci vs mersi

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
26 replies to this topic

#1
rasistu

rasistu

    Troll

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,715
  • Înscris: 20.03.2011
multa lume scrie mersi. de ce? corect este merci, daca tot apasa o tasta macar sa o apese pe cea potrivita.
e un fel de incultura asta?

#2
Viorro

Viorro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 431
  • Înscris: 15.01.2008
Mda, mai mult de atat, unii prescurteaza si scriu "ms"... Ca sa nu-i jignesc, le raspund cu "multumesc si eu".

#3
asasinuxp

asasinuxp

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,387
  • Înscris: 23.08.2010
Un neologism romanizat,nu ma deranjeaza,folosesc merci.

#4
rasistu

rasistu

    Troll

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,715
  • Înscris: 20.03.2011
eu cred ca e barbarism

#5
asasinuxp

asasinuxp

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,387
  • Înscris: 23.08.2010
E o metoda se formare a cuvintelor noi,si cum cuvintele se scriu asa cum se aud,asa s-a importat si acest cuvant.

#6
Courage

Courage

    Founder

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,663
  • Înscris: 26.11.2001
varianta rapida este 10x :)

#7
abancor

abancor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,086
  • Înscris: 07.07.2006
De ce ar fi corect merci? Corect e mersi, vizavi, blugi etc. Nu conteaza cuvintul original, altminteri ar trebui sa scriem Adidasi, football, nu mai zic de cuvintele de origine greceasca sau slavona.

#8
Chedburn

Chedburn

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 737
  • Înscris: 21.01.2009
http://dictionare.ed...definitie/mersi

#9
Loox

Loox

    obraz fin. șmirgheluit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,290
  • Înscris: 20.01.2008
Hehe... Cumpara/imprumuta de curiozitate DOOM2 si ai sa te crucesti cand vei vedea mii de cuvinte pe care tu le stiai, le scriai si le pronuntai intr-un fel, iar acum sunt modificate, unele fiind chiar absurde. :lol:

Deh, membrii Academiei Romane trebuie sa aiba si ei o ocupatie, daca evolutia limbii s-ar opri, ar muri de foame.

Edited by Loox, 14 July 2011 - 11:34.


#10
Ombilic

Ombilic

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 641
  • Înscris: 01.04.2011
in lb romana majoritatea cuvintelor se scriu cum se aud.totusi greseala asta cu merci o foarte des intalnita.
am vazut'o la tv intr'o singura zi de vreo 3 ori la televiziuni diferite.
toate avea faza cu Bute dupa meci cand zicea el Mersi dar din cauza zgomotului din sala era pusa si "subtitrarea" in care scria Merci.
http://dictionare.ed...definitie/merci

#11
AdiJapan

AdiJapan

    Active member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,055
  • Înscris: 27.02.2006

 rasistu, on 14th July 2011, 18:07, said:

multa lume scrie mersi. de ce? corect este merci, daca tot apasa o tasta macar sa o apese pe cea potrivita.
e un fel de incultura asta?
Dicționarele spun că se scrie mersi. Forma merci nu apare în nici un dicționar românesc (cel puțin nici unul din cele multe de la DEXonline). M-am uitat și în DOOM2, și acolo tot mersi scrie. Iar corectitudinea o consfințesc dicționarele. Atunci cum puteți spune că ar fi corect merci? După ce regulă? Faptul că în franceză se scrie merci nu e un argument.

La ora actuală aproape jumătate (!) din lexicul românesc este de origine franceză, ca urmare a unei aduceri la zi în secolul al XIX-lea (dar și mai recent) a terminologiei tuturor domeniilor științifice, inginerești, juridice, sociale, politice etc. Din numărul imens de cuvinte împrumutate din franceză foarte puține au fost păstrate în grafia originară și lăsate neadaptate --- bleu, acquis, etui, mot à mot etc. ---; în general le scriem așa cum le pronunțăm. Ce-ar fi să scriem și azi ca în franceză cuvintele:

- marche arrière în loc de marșarier
- tableau în loc de tablou
- embouteillage în loc de ambuteiaj
- abat-jour în loc de abajur

și așa mai departe. Toate astea au devenit cuvinte românești, deci le scriem românește. La fel și mersi.

 rasistu, on 14th July 2011, 18:17, said:

eu cred ca e barbarism
Barbarism este împrumutul inutil, mai ales făcut din snobism. Dar mersi și-a găsit un loc al lui în lexic. Este folosit ca alternativă familiară, colocvială, la mulțumesc. Există cazuri cînd mulțumesc e prea oficial, prea scorțos, prea rece și neprietenos, iar atunci mersi e numai bun. Ca urmare nu e inutil, deci nu e barbarism. Dacă era inutil ar fi avut vreme de un secol și ceva să dispară. Ei, se pare că utilitatea l-a ajutat să se integreze și să supraviețuiască.

 Loox, on 14th July 2011, 18:33, said:

Hehe... Cumpara/imprumuta de curiozitate DOOM2 si ai sa te crucesti cand vei vedea mii de cuvinte pe care tu le stiai, le scriai si le pronuntai intr-un fel, iar acum sunt modificate, unele fiind chiar absurde. :lol:

Deh, membrii Academiei Romane trebuie sa aiba si ei o ocupatie, daca evolutia limbii s-ar opri, ar muri de foame.
Și cam care sînt acele mii de cuvinte care se scriu și se pronunță altfel din cauza DOOM-ului? Nu cumva exagerați un picuț?

Între autorii noului DOOM  nu e nici un membru al Academiei.

#12
Parpanghel

Parpanghel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 632
  • Înscris: 11.02.2005

 rasistu, on 14th July 2011, 11:07, said:

multa lume scrie mersi. de ce? corect este merci, daca tot apasa o tasta macar sa o apese pe cea potrivita.
e un fel de incultura asta?

Ironie? :)

Corect cu adevărat este merçi, dar în franceză. În română e mersi.

#13
AdiJapan

AdiJapan

    Active member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,055
  • Înscris: 27.02.2006

 Parpanghel, on 12th August 2011, 09:54, said:

Ironie? :)

Corect cu adevărat este merçi, dar în franceză. În română e mersi.
Mm? De ce cu sedilă?

Ironie?  :)

#14
Parpanghel

Parpanghel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 632
  • Înscris: 11.02.2005

 AdiJapan, on 12th August 2011, 09:39, said:

Mm? De ce cu sedilă?

Ironie?  :)

Yup! CACOCU... :D

#15
stormwatch

stormwatch

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,772
  • Înscris: 18.04.2010
Mie-mi plac ăștia care nu știu 10 cuvinte în franceză, dar scriu merci.

Edited by stormwatch, 17 August 2011 - 10:05.


#16
Rabbit

Rabbit

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,085
  • Înscris: 28.11.2001
Pe net, când scriu "merci" vreau să dau o notă mai amicală, mai șugubeață :D conversației. "Mersi" parcă e un pic mai oficial.

#17
Loox

Loox

    obraz fin. șmirgheluit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,290
  • Înscris: 20.01.2008

 AdiJapan, on 14th July 2011, 18:32, said:

Și cam care sînt acele mii de cuvinte care se scriu și se pronunță altfel din cauza DOOM-ului? Nu cumva exagerați un picuț?

Între autorii noului DOOM  nu e nici un membru al Academiei.

Offff..uitasem sa te bag la ignore. Parca noi doi nu ne cunosteam, nu-i asa?

Nu, nu exagerez. Am invatat gramatica pentru admiterea la Drept si nu, nu mi-a placut.

Nenea uichipedist, scrie chiar pe uichipedia ca DOOM2 pentru ediția a II-a, este un dicționar normativ și corectiv publicat de Institutul de Lingvistică „Iorgu Iordan - Alexandru Rosetti” al Academiei Române.. E aprobat si directionat de Academie, de toti martalogii si loazele componente.

#18
AdiJapan

AdiJapan

    Active member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,055
  • Înscris: 27.02.2006

 Loox, on 19th August 2011, 07:46, said:

E aprobat si directionat de Academie, de toti martalogii si loazele componente.
Membrii Academiei, cu excepția celor cîteva procente care sînt lingviști, sînt incapabili să verifice cît de bun sau prost e DOOM-ul. Aprobarea și direcționarea de care vorbiți, dacă sînt reale, sînt pur formale.

Dar mi-ați ocolit întrebarea: care sînt acele „mii de cuvinte pe care tu le stiai, le scriai si le pronuntai intr-un fel, iar acum sunt modificate”. În lipsa unui răspuns critica dumneavoastră nu face nici doi bani.

Despre cealaltă afirmație, cum că „daca evolutia limbii s-ar opri, [membrii Academiei Romane] ar muri de foame”, știu de la început că e o prostie, așa că nu vă sinchisiți s-o argumentați cumva.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate