Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ruse vs Rusesti

Le mai putem da pe brazda? tipsuri

Recomandari gips carton tavane. (...

ce fel de activitate intretinere ...
 Se poate imbunatati o poza sa se ...

Folosește cineva syncthing? ...

Închidere fereastra dupa deschidere.

Kit AC contine brate Unitatea ext...
 smart switch fara neutru

Ierbicid pentru parul porcului.

Smecher de talie grea

PH apa plata
 Recomandare Mocheta -pe suport pa...

ram upgrade asus rog strix

Alegere memorie USB

Manere clasice mobila sau push to...
 

Blu-ray disk

- - - - -
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
2 răspunsuri în acest subiect

#1
-Heroes-

-Heroes-

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 29
  • Înscris: 26.08.2010
Salut,

Am si eu niste nelamuriri cu privire la filmele de pe blu-ray, daca poate cineva sa ma lamureasca ar fi super.
In primul rand in ce format sunt ele FullHD sau doar HD? Am vazut unele blu-ray disk-uri cu filme inscriptionate TRUE HD ce inseamna asta?
Astept raspunsurile voastre, merci.

#2
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 17.181
  • Înscris: 16.10.2008
Nu exista "format" HD sau Full HD . Astea nu-s formate ci se refera la rezolutia maxima a filmului : 720p (1280x720) respectiv 1080p(1920x1080) pt. Full HD.
Formate: de obicei sunt in format H264/AVC ,VC1 sau MPEG2 -pt alea mai vechi. In ultimul timp se foloseste bitrate variabil.
True HD- se refera la o norma de sunet intalnita la Blu Ray sau HDDVD-uri.

Edit: de ce nu folosesti google ,gasesti tot ce te intereseaza in domeniul asta? (nu doar despre papadie si Herodot)

#3
Mr. Incredible

Mr. Incredible

    It's showtime!

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 10.641
  • Înscris: 07.10.2005

View Post-Heroes-, on 8th February 2011, 21:58, said:

Am si eu niste nelamuriri cu privire la filmele de pe blu-ray, daca poate cineva sa ma lamureasca ar fi super.
In primul rand in ce format sunt ele FullHD sau doar HD? Am vazut unele blu-ray disk-uri cu filme inscriptionate TRUE HD ce inseamna asta?
Astept raspunsurile voastre, merci.
Uite aici informatii despre blu-ray si aici despre DolbyTrueHD.

Atentie la codecurile audio(mai ales cele HD), pentru a beneficia de ele este nevoie de un player blu-ray sau media player capabil sa le transfere catre un receiver AV care sa stie sa decodeze acele codecuri(DolbyTrueHD, DTS-HD).

Codecurile HD pot fi transmise doar prin cablu hdmi, prin cablu optic sau coaxial nu se poate trimite mai mult decat DTS si DD.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate