Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
HEV D Segment - intrebari/pareri ...

Parteneriate/Colaborari/Asocieri ...

Hyperos consum excesiv baterie?

Contractul pentru Salubrizare est...
 Elicopterul care-l transporta pe ...

Sfaturi achizitionare apartament ...

Permis de conducere nou

Packet Loss la Digi
 Masurare parametri CATV prin Conn...

Youtube a inceput sa aiba lag!?

Internet Archive - adauga item la...

Electrica Furnizare + Poșta ...
 Probleme cu scurgerea de ulei pe ...

Blocuri cu apartamente de 5+ camere

Casa noua finisata, teava incalzi...

Ce marca si model de DVD-RW sa cu...
 

Problema incisiv lateral superior dreapta

- - - - -
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
1 răspuns la acest subiect

#1
waddaP

waddaP

    New Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1
  • Înscris: 09.01.2010
In urma cu 10 ani am avut o carie la incisivul lateral superior dreapta pe partea din spate , am fost la dentist , s-a rezolvat printr-o polishare destul de adanca( mentionez ca nervul a fost scos). In urma cu 2 ani am muscat intr-o zi dintr-un sandwich iar dintele s-a rupt cam de la limita sa de vizibilitate , insemnand ca inauntru a ramas radacina . Am fost la dentist , mi-a pus un pivot  iar eu neavand prea multi bani la vremea aceea am optat pentru o coroana din acrilat . In decurs de 3 luni am muscat cu dintele aproape ca de obicei , intr-o zi insa am simtit ca se misca , s-a rupt radacina(a iesit pivotul dupa ce timp de cateva zile l-am tot miscat eu). Am fost la dentist , mi-a recomandat implant , nu am fost de acord din cauza costurilor si am zis sa imi lipeasca din nou pivotul. Il mai am si in ziua de astazi , dar vreau sa schimb coronita . Intrebarea mea este : in caz ca radacina ar fi fisurata (mentionez ca nu am avut confirmare vizuala , ex : radiografie ) exista ceva sa o tina strans lipita de pivot astfel incat sa nu se dezlipeasca ? Si ce alt material mi-ati recomanda pentru coroana ?


Multumesc anticipat.

#2
Dr-Dora

Dr-Dora

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 106
  • Înscris: 25.11.2009
daca ati reusi sa puneti o radiografie, ar fi super! Asa, am putea sa apreciem daca radacina mai are sanse sa mai ramana, sau trebuie scoasa, altfel, datul cu parerea nu prea ajuta, ba din contra, va mai poate si "speria", de n-o sa mai treceti degraba pe la dentist!!!
Incercati sa puneti o radiografie pe forum, si veti afla mai multe.
Ripper, merci inca o data, ca m-ai facut iar "clean", esti un super- dragut!!! :kisstogether:

Editat de Dr-Dora, 09 ianuarie 2010 - 14:14.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate