Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012
 Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!

Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...
 Best gaming laptop?

Humane (2024)

Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3
 

Carismatici

* * * * * 1 votes
  • This topic is locked This topic is locked
1401 replies to this topic

#1009
-Daniel

-Daniel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,124
  • Înscris: 16.04.2016
Poate ca reusesc sa dau un sens acelor lucrari inselatoare de asa-zise vindecari in numele lui Isus, si anume ca Satan doreste sa duca lumea la pierzare, adica la pierderea mantuirii, prezentandu-le un Hristos fals. In cazul tau, daca Hristos n-a inviat si nu exista mantuire, ce sens au lucrarile acelea?

#1010
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,608
  • Înscris: 16.03.2004

View Post-Daniel, on 20 ianuarie 2022 - 22:03, said:

In cazul tau, daca Hristos n-a inviat si nu exista mantuire, ce sens au lucrarile acelea?

Cu ajutorul acelor tehnici de hipnoză, membrii grupărilor carismatice reușesc să racoleze adepți mult mai ușor decât religiile cesaționiste.
Iar cu privire la Satana, da, este evident, de-a lungul istoriei umanității, că mereu a încercat și a reușit să amăgească oamenii prin închinarea religioasă falsă.

#1011
-Daniel

-Daniel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,124
  • Înscris: 16.04.2016
Daca miscarea carismatica promoveaza religia falsa, care este cea adevarata, de la care Satan ii abate pe oameni?

Edited by -Daniel, 21 January 2022 - 20:13.


#1012
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,608
  • Înscris: 16.03.2004

View Post-Daniel, on 21 ianuarie 2022 - 20:13, said:

Daca miscarea carismatica promoveaza religia falsa, care este cea adevarata, de la care Satan ii abate pe oameni?

Nu este nicio religie adevărată, toate sunt creația acelor entități care ne înconjoară, numite de vechii greci, ”daimones”. În acești daimones, împăratul Iulian apostatul nu avea deloc încredere. Din punctul meu de vedere, singurul lucru dat de Creator este propria noastră conștiință care ne ajută să deosebim binele de rău. Atât.

Religia de orice fel, este ocultism mascat. :idea:

... iar mișcările carismatice sunt cele mai periculoase! Posted Image

#1013
penticostalul

penticostalul

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,919
  • Înscris: 21.01.2014

View PostDorel666, on 23 ianuarie 2022 - 21:24, said:

Pai, de ce crezi ca a ingaduit Dumnezeu sa iei Covid...?

Nu degeaba a interzis femeii sa vorbeasca in adunarea barbatilor.

Darkule, treaba e clară: m-am îmbolnăvit de Covid fiindcă am vorbit cu tine.
Cred că în mod virtualo-spiritual mi-ai transmis virusu' Omicron și acum sufăr.
Problema e că nu-mi trece măcar că de marți m-a apucat și cam ar fi fost timpul.
Că doar eu sunt vaccinat și am rapelul făcut.
După toate probabilitățile ai puteri carismatice periculoase!

Din câte am înțeles de la fratele Dorel666, pe care-l consider și puțin proroc, probabil că nici nu mă voi vindeca dacă nu pun stop comunicării cu tine.
Ca să nu mai tot încalc porunca: De omul eretic, după întâia şi a doua mustrare, depărtează-te!
În cazul tău situația e mai groasă pentru că ești și femeie.
În convingerile unora, cel puțin. Femeie eretică. Pfoai de mine, ce cocktail!

Fiind femeie de fapt ție îți este interzis să iei cuvântul pe aici.
Iar eu, prin răspunsurile la p®ostările tale nu am făcut decât să te provoc să vorbești mai mult.
Ție ți-a mers bine însă eu m-am îmbolnăvit de Covid! Posted Image

Vreau să mulțumesc lui Dorel666 care cu adevărat mi-a deschis ochii!
Mulțumiri de asemenea și ție pentru companie însă, după cum am înțeles din mesajul fratelui Dorel, acum trebuie să mă retrag din orice discuție.

Multă sănătate că-i mai bună decât toate!  Posted Image
Pacea Domnului!

Edited by penticostalul, 23 January 2022 - 22:31.


#1014
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,608
  • Înscris: 16.03.2004

View Postpenticostalul, on 23 ianuarie 2022 - 22:27, said:

Darkule, treaba e clară: m-am îmbolnăvit de Covid fiindcă am vorbit cu tine.
Pun pariu că ai ajuns la concluzia asta fiindcă așa ți-a ”prorocit” o soră vas de lucru, cu multă experiență, care știe ce spune, care nu se înșeală decât arareori, care are conexiune destul de bună cu ”Duhul”, dar uneori, ca orice om, ca orice proroc, mai prinde și cu antene greșite anumite informații eronate. Deh, ce să-i faci!

[ https://media4.giphy.com/media/14eDqkbwCbtIs0/giphy.gif?cid=ecf05e47a2apv85tg5jrnfw1spod695st3byw6n0xn93p15w&rid=giphy.gif&ct=g - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]



Păi ți-am zis eu vreodată să nu faci vaccin? Dacă mă întrebai pe mine, te puneam să-ți faci și doza booster, pe care încă nu ai făcut-o. Apoi, ți-aș fi recomandat să nu mergi în aglomerări umane (gen mitting pentru copiii fam. Furdui, unde sigur ai fost și de unde ai luat omicronul acela nenorocit! Posted Image )

View Postpenticostalul, on 23 ianuarie 2022 - 22:27, said:

acum trebuie să mă retrag din orice discuție.
Pune mâna pe Biblie! Studiază Evrei! Observă cum se încheie: ”Cei din Italia va trimit sanatate”. Unii părinți bisericești și cei din ”înaltul criticism” sunt absolut siguri, cartea nu e scrisă de apostolul Pavel.

View Postpenticostalul, on 23 ianuarie 2022 - 22:27, said:

acum trebuie să mă retrag din orice discuție.

Fix acum, când Dude și-a făcut cont? Posted Image
[ https://i.ibb.co/wJkqczV/Clipboard01.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

View Postpenticostalul, on 23 ianuarie 2022 - 22:27, said:

Fiind femeie de fapt ție îți este interzis să iei cuvântul pe aici.
Nu am luat cuvântul, ci am respectat ce scrie:

Spune ca femeile in varsta trebuie sa aiba o purtare cuviincioasa, sa nu fie nici clevetitoare, nici dedate la vin; sa invete pe altii ce este bine,Tit 2:3

apoi, la carismatici, știi prea bine că femeile pot fi chiar episcopi!

[ https://media2.giphy.com/media/i6zD9DhtAMFLq/giphy.gif?cid=ecf05e47xo81i7d1m9p74t9m950etgyi3zk91esnqykqdzh8&rid=giphy.gif&ct=g - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by dark, 24 January 2022 - 07:52.


#1015
-Daniel

-Daniel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,124
  • Înscris: 16.04.2016

View Postdark, on 22 ianuarie 2022 - 08:06, said:

Nu este nicio religie adevărată, toate sunt creația acelor entități care ne înconjoară, numite de vechii greci, ”daimones”. În acești daimones, împăratul Iulian apostatul nu avea deloc încredere. Din punctul meu de vedere, singurul lucru dat de Creator este propria noastră conștiință care ne ajută să deosebim binele de rău. Atât.

Religia de orice fel, este ocultism mascat. Posted Image

... iar mișcările carismatice sunt cele mai periculoase! Posted Image

De ce periculoasa? Ca mai poarta unii parul lung, ca se canta rock, ca sunt patrunsi de acel duh de borboroseli, ca se mai lesina, ca se mai latra, ca se mai rade isteric? Macar iti ofera o speranta la o viata fara lacrimi si durere. Daca o spunea cineva dintr-o religie cuminte, unde se canta doar in cor, avea relevanta...Dar din partea unuia care si-a creat propriul Dumnezeu (si nu o spun in sens rau), care nu crede intr-o alta viata, sau macar intr-o recompensa ceva, nu vad pericolul...Ce pierde cineva care alege miscarea carismatica?

#1016
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,608
  • Înscris: 16.03.2004

View Post-Daniel, on 25 ianuarie 2022 - 22:16, said:

Ce pierde cineva care alege miscarea carismatica?

Sufletul :(

#1017
-Daniel

-Daniel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,124
  • Înscris: 16.04.2016
In ce sens?

#1018
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,608
  • Înscris: 16.03.2004
Viața veșnică...:no:

#1019
-Daniel

-Daniel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,124
  • Înscris: 16.04.2016
Care viata vesnica? Mai este o alta cale de a o obtine decat cea prin Hristos?

#1020
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,608
  • Înscris: 16.03.2004
Da, desigur. Facerea de fapte bune. :idea:

#1021
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,608
  • Înscris: 16.03.2004

View Post-Daniel, on 26 ianuarie 2022 - 14:44, said:

Mai este o alta cale de a o obtine decat cea prin Hristos?

Hristos este un mit.
Penticostalo-carismatismul este o afacere world-wide bazată pe ocultism (hipnoză, transe, glossolalie)
Și eu am crezut că Isus Hristos este singurul nume în care cineva se poate mântui, deși, din tinerețe am avut ocazia să citesc și păreri contrare, în diferite cărți.
Ceea ce m-a făcut să schimb la 180 0 a fost Biblia Bartolomeu Anania, traducerea după Septuaginta. Acolo, la fiecare carte, există o introducere. Am citit introducerea la cartea Daniel (mă preocupau profețiile cu cornul cel mic, din Daniel și cele 2300 de seri și dimineți). Acolo apar niște informații pe care eu le cunoșteam totuși, dar parțial, însă nu le dădusem prea multă atenție, crezând că sunt dezinformări din partea ateilor comuniști.
Dar mi-a picat fisa datorită lui Bartolomeu, fie-i țărâna ușoară!
Dacă vrei să citești și tu introducerea la Daniel, o poți descărca de aici
Iar dacă Daniel este un impostor, atunci și Hristos, fiindcă l-a numit pe Daniel ca fiind ”profet” și l-a citat în cuvântările Sale, credintându-l în felul acesta ca profet inspirat de Iehova, ceea ce nu era, nici măcar pentru evrei!Posted Image

#1022
GRATEFUL

GRATEFUL

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,482
  • Înscris: 17.04.2014

View Postdark, on 28 ianuarie 2022 - 11:09, said:

Hristos este un mit.

Vorbesti aiurea. (vezi ultimele raspunsuri date lui Daniel). Fara Hristos NU exista viata vesnica pe care s-o pui in discutie si logic ceva ce nu exista, nici nu se poate pierde.

3. Si viata vesnica este aceasta: sa Te cunoasca pe Tine, singurul Dumnezeu adevarat si pe Isus Hristos pe care L-ai trimis Tu. (Ioan 17)

Edited by GRATEFUL, 28 January 2022 - 13:15.


#1023
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,608
  • Înscris: 16.03.2004

View PostGRATEFUL, on 28 ianuarie 2022 - 13:01, said:

Vorbesti aiurea
Acestea sunt concluziile la care am ajuns în ultimii ani de căutări febrile.
Ai citit documentul pe care l-am recomandat colegului -Daniel? Posted Image Pentru mine, acela a constituit ”declicul” care m-a făcut să reconsider tot creștinismul!
Iar cu privire la carismatici/harismatici, demult ajunsesem la concluzia că este ocultism pur, o ”aiureală” pentru proști (dar totodată și foarte periculos!!!), ca să le ia...banii unii șmecheri aflați în postura de lideri! Posted Image

Edited by dark, 28 January 2022 - 13:21.


#1024
GRATEFUL

GRATEFUL

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,482
  • Înscris: 17.04.2014
Mai bine citeste contextul Ioan 17, ca sa vezi care este rolul lui Isus Hristos, Fiul trimis de Dumnezeu, Tatal ceresc.
....
Ai ajuns la concluzii gresite...

Edited by GRATEFUL, 28 January 2022 - 13:22.


#1025
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,608
  • Înscris: 16.03.2004

View PostGRATEFUL, on 28 ianuarie 2022 - 13:21, said:

Ai ajuns la concluzii gresite...
Atunci sper să mă ierte Dumnezeu! [ https://yoursmiles.org/msmile/wonder/m1432.gif - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#1026
GRATEFUL

GRATEFUL

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,482
  • Înscris: 17.04.2014
Pocaieste-te de toate ereziile pe care le propagi in ultimul timp.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

10 user(s) are reading this topic

0 members, 10 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate