Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sfat reparatii

Jurnal de bord Tesla M3SR 2024 Hi...

Acostament sosele comune Romania

AI-ul Google cartografiaza 1 mili...
 De ce nu se fac profesori doar ol...

imprimanta laser capacitate medie...

Parere garsoniera Tineretului

Sfaturi achizitie boxe hi-fi pent...
 Baterie externa solara vs baterie...

Sapa peste pardosea veche

recomandare placa captura video

Trecere apartament pe numele meu
 Seria 3 - E90 / 91

LakeSide 11 Straulesti

datasheet crawling

Sanse refinantare
 

Cum indepartez stratul Anti Reflexie

- - - - -
  • Please log in to reply
2 replies to this topic

#1
Snufy

Snufy

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 15.05.2005
Am un fuji de pe vremea cand se lansase in Japonia este un FinepixA210 si l-am imprumutat unui amic acum cam 2 saptamani si mi la adus cu stratul antireflexie zgariat! Mia spus ca era murdara lentila si a sters-o cu un servetel de masa :cursing:  si bine inteles ca mia stricat stratul antireflexie si acum pozele ies in ceatza iar alb-ul radiaza luminos imprejurul lui!

Am incercat cu spirt si o solutie din apa si (25%) acetona ! Parca l-am facut mai rau..cu ce solutie indepartez stratul acela definitiv...sau cumpar alta lentila (de unde? )

P.S Daca ma duc la un magazin cu ochelari si intreb ma pot :worthy:  ajuta cei de acolo ?

Attached Files



#2
.ral:cr

.ral:cr

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,591
  • Înscris: 16.07.2004
daca lentila e zgariata nu mai ai ce face decat s-o schimbi, asta daca gasesti.

#3
Kunzite

Kunzite

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,082
  • Înscris: 12.06.2004
Desi e posibil sa "tratezi" o zgarietura adanca de pe lentila frontala a unui obiectiv (pe plastic nu stiu daca merge), nu-i cazul tau IMO... solutia ar fi inlocuirea intr-un service a acesteia, daca se poate (nu, tu nu poti sa o inlocuiesti!). Probabil se va proceda la inlocuirea completa a obiectivului, si nu va fi deloc ieftin.

De "stergerea" tratamentului antireflex nu poate fi vorba; iar daca incerci cu diverse substante, presupun ca efectul asupra lentilei (e de plastic, nu?) nu-i chiar cel dorit. Sincer, nu-mi imaginez vreo substanta capabila sa dizolve un asemenea tratament* si sa nu treaca prin elementul frontal (daca-i plastic) sau sa faca ravagii serioase (sticla). De acetona cine ti-a zis nu ti-a vrut binele...

* Un reprezentant Leica demonstra odata cat de rezistente pot fi aceste tratamente invitand audienta sa stinga tigarile intr-un obiectiv... (din pacate, firele de praf sunt chiar mai dure :death: )

Edited by Kunzite, 15 May 2005 - 22:26.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate