Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mufa microusb a telefonului mobil...

"Ciudatenii" control pasa...

Impamantare

Apple maps pe Windows 10
 Sfarsitul woke-ismului si al core...

Renovare completa + pompa de cald...

Libre Office nu vad liniile

Modalitați amuzante și ...
 O disparitie de ani buni, Acces D...

Mancarea e scumpa

Parere achiziționare BMW G20

Schimbarea bateriei moderne la VA...
 Rostschreck Lidl

Si noi suntem Florin Piersic? / J...

Rascumparare euroobligatiuni (pri...

Detartraj partial slatina
 

Canon-descarcare si blocare

- - - - -
  • Please log in to reply
13 replies to this topic

#1
cromo

cromo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 40
  • Înscris: 28.04.2004
Folosesc Win 98SE si o camera foto digitala Canon IXUS 500. Dupa descarcarea fotografiilor in calculator si decuplarea camerei foto calculatorul se blocheaza. Singura solutie pe care am gasit-o este “Control+Alt+Delete” si comanda  End Task pentru “msgsrv32” pentru care am afisat mesajul “not responding”. Dupa aceea pot folosi calculatorul pentru alte aplicatii.
Insa, la o noua cuplare a camerei foto aceasta nu mai este recunoscuta de calculator, deci nu mai pot face o noua descarcare de fotografii in aceeasi sesiune. Trebuie sa-l restartez si sa o conectez din nou (prin port USB), conditie in care pot relua descarcarea de fotografii, dar la o noua decuplare a camerei problema se repeta.
Care ar putea fi cauza ? Softul instalat este cel care a venit cu camera, respectiv, Canon Digital Camera Solution Disc Version 16/17 (include ZoomBrowser EX).

#2
Necronomikon

Necronomikon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,554
  • Înscris: 15.04.2004
Cred ca o solutie de inceput ar fi sa nu mai folosesti dinozaurul ala de 98 si sa treci la un XP, de exemplu.

#3
AlexIP

AlexIP

    marele licurici

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,763
  • Înscris: 25.09.2004
Tinand cont ca MiniMoale a renuntat la suportul pentru 98, se pare ca si Canon a facut la fel... deci pentru probleme software rezolvate >> XP care necesita resurse mari care nu toata lumea le are (am prieteni care au calcuri pe la 800 Mhz - 1 Ghz si le convine 98 rapid decat un XP lenes... in fine)
Parerea mea ca that sux  :nonobad:
Poate gasesti solutii pe www... vorba aia... www.google.com :)

#4
zzz

zzz

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 273
  • Înscris: 03.08.2002
Incearca ca inainte de decuplarea camerei sa inchizi programul de descarcare si mai apoi sa opresti functionarea device-ului USB din iconita afisata in tray.

#5
cromo

cromo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 40
  • Înscris: 28.04.2004

zzz, on Jan 20 2005, 23:14, said:

Incearca ca inainte de decuplarea camerei sa inchizi programul de descarcare si mai apoi sa opresti functionarea device-ului USB din iconita afisata in tray.

<{POST_SNAPBACK}>


Dupa ducuplarea camerei, iconita respectiva dispare automat, iar calculatorul ingheata.

#6
Hazard

Hazard

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,587
  • Înscris: 11.01.2004
pai ideea era sa inchizi programul de descarcare/vizualizare folosit de camera ta pe PC, nu iconita, care doar iti indica faptul ca ai ceva infipt in USB

#7
Wotan

Wotan

    Io n-am cerut sa ma nasc argyelean. Amu, am avut noroc...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,788
  • Înscris: 01.10.2002
Stinge camera inainte de a scoate calblul de USB din ea si inchide iconita.

#8
vladc

vladc

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,923
  • Înscris: 19.09.2002
eu zic ca si Necro, baga-ti XPu'... 98 e mort... :)  prea multa bataie de cap... chiar nu mai merita

#9
Hazard

Hazard

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,587
  • Înscris: 11.01.2004
eventual, incearca si un SP2. era pe un chip din noiembrie parca

#10
radu26

radu26

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 53
  • Înscris: 09.01.2004
Lasa 98, e suficient de bun. Inchide programul si aparatul , iniante sa deconectezi cablul

#11
altfel

altfel

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,160
  • Înscris: 21.04.2004
si inchide si calculatorul. e SU-FI-CIENT.

#12
cromo

cromo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 40
  • Înscris: 28.04.2004
In final, am renuntat la 98SE si am instalat XP Pro. Astfel am rezolvat si problema semnalata anterior. Multumesc pentru sfaturi.

#13
dogenstein

dogenstein

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 103
  • Înscris: 06.01.2005
cumpara un card reader

#14
AlexIP

AlexIP

    marele licurici

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,763
  • Înscris: 25.09.2004
dogenstein: poate omu' nu se grabeste asa rau sa se simta limitat de usb 1.1 si acuma ca are icspee nu mai are probleme de compatibilitate :) si daca iei pozele prin softul camerei ti le pune pe zile :P asa, pt noi, lenesii  :peacefingers:

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate