Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Canon-descarcare si blocare

- - - - -
  • Please log in to reply
13 replies to this topic

#1
cromo

cromo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 40
  • Înscris: 28.04.2004
Folosesc Win 98SE si o camera foto digitala Canon IXUS 500. Dupa descarcarea fotografiilor in calculator si decuplarea camerei foto calculatorul se blocheaza. Singura solutie pe care am gasit-o este “Control+Alt+Delete” si comanda  End Task pentru “msgsrv32” pentru care am afisat mesajul “not responding”. Dupa aceea pot folosi calculatorul pentru alte aplicatii.
Insa, la o noua cuplare a camerei foto aceasta nu mai este recunoscuta de calculator, deci nu mai pot face o noua descarcare de fotografii in aceeasi sesiune. Trebuie sa-l restartez si sa o conectez din nou (prin port USB), conditie in care pot relua descarcarea de fotografii, dar la o noua decuplare a camerei problema se repeta.
Care ar putea fi cauza ? Softul instalat este cel care a venit cu camera, respectiv, Canon Digital Camera Solution Disc Version 16/17 (include ZoomBrowser EX).

#2
Necronomikon

Necronomikon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,554
  • Înscris: 15.04.2004
Cred ca o solutie de inceput ar fi sa nu mai folosesti dinozaurul ala de 98 si sa treci la un XP, de exemplu.

#3
AlexIP

AlexIP

    marele licurici

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,763
  • Înscris: 25.09.2004
Tinand cont ca MiniMoale a renuntat la suportul pentru 98, se pare ca si Canon a facut la fel... deci pentru probleme software rezolvate >> XP care necesita resurse mari care nu toata lumea le are (am prieteni care au calcuri pe la 800 Mhz - 1 Ghz si le convine 98 rapid decat un XP lenes... in fine)
Parerea mea ca that sux  :nonobad:
Poate gasesti solutii pe www... vorba aia... www.google.com :)

#4
zzz

zzz

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 273
  • Înscris: 03.08.2002
Incearca ca inainte de decuplarea camerei sa inchizi programul de descarcare si mai apoi sa opresti functionarea device-ului USB din iconita afisata in tray.

#5
cromo

cromo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 40
  • Înscris: 28.04.2004

zzz, on Jan 20 2005, 23:14, said:

Incearca ca inainte de decuplarea camerei sa inchizi programul de descarcare si mai apoi sa opresti functionarea device-ului USB din iconita afisata in tray.

<{POST_SNAPBACK}>


Dupa ducuplarea camerei, iconita respectiva dispare automat, iar calculatorul ingheata.

#6
Hazard

Hazard

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,587
  • Înscris: 11.01.2004
pai ideea era sa inchizi programul de descarcare/vizualizare folosit de camera ta pe PC, nu iconita, care doar iti indica faptul ca ai ceva infipt in USB

#7
Wotan

Wotan

    Io n-am cerut sa ma nasc argyelean. Amu, am avut noroc...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,763
  • Înscris: 01.10.2002
Stinge camera inainte de a scoate calblul de USB din ea si inchide iconita.

#8
vladc

vladc

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,923
  • Înscris: 19.09.2002
eu zic ca si Necro, baga-ti XPu'... 98 e mort... :)  prea multa bataie de cap... chiar nu mai merita

#9
Hazard

Hazard

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,587
  • Înscris: 11.01.2004
eventual, incearca si un SP2. era pe un chip din noiembrie parca

#10
radu26

radu26

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 53
  • Înscris: 09.01.2004
Lasa 98, e suficient de bun. Inchide programul si aparatul , iniante sa deconectezi cablul

#11
altfel

altfel

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,160
  • Înscris: 21.04.2004
si inchide si calculatorul. e SU-FI-CIENT.

#12
cromo

cromo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 40
  • Înscris: 28.04.2004
In final, am renuntat la 98SE si am instalat XP Pro. Astfel am rezolvat si problema semnalata anterior. Multumesc pentru sfaturi.

#13
dogenstein

dogenstein

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 103
  • Înscris: 06.01.2005
cumpara un card reader

#14
AlexIP

AlexIP

    marele licurici

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,763
  • Înscris: 25.09.2004
dogenstein: poate omu' nu se grabeste asa rau sa se simta limitat de usb 1.1 si acuma ca are icspee nu mai are probleme de compatibilitate :) si daca iei pozele prin softul camerei ti le pune pe zile :P asa, pt noi, lenesii  :peacefingers:

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate