Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Care-i treaba cu Reddit-ul? (nu m...

Google Maps-directie

Diferente diferentiale

Finala Eurovision 2024
 De ce nu protestati?

Etanșare intre cada perete b...

Back-up box Fronius ?

Router de la Digi nu face fata la...
 Magnolii

Achizitie LG OLED evo 55C31LA - e...

Aplicatii PV Huawei Sun

Istoric deplasari - GPS
 Surub autoforant-metric mixt

Lipsa semnal - strategie de marke...

One week meal plan - Pachet

Apometru defect?
 

cum se manifesta infarctul?

- - - - -
  • Please log in to reply
19 replies to this topic

#19
antigen

antigen

    Djilawurr

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,599
  • Înscris: 10.08.2006

View Postmianna, on Apr 7 2008, 21:53, said:

cate trunchiuri stii tu "undeva la creier"? :) probabil era trunchiul cerebral. si probabil infarctul era un avc.

Pai nu stiu, dar "coronarian" nu e un cuvant pe care sa il auzi pe toate strazile, si m-am gandit ca l-a scos ea de undeva...

Azi am auzit o stire la televizor despre un copil cu talasemie. Explicatia tatalui: "talasemia este un inceput de leucemie". Asta sigur a auzit-o de la un medic prea plictisit ca sa explice pe indelete, care poate a balmajit ceva neinteligibil. Cred ca si treaba cu "trunchiul coronarian de la creier" e pe acelasi model.

#20
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 40,059
  • Înscris: 25.06.2007
Infarctul poate fi si fara durere (infarct mut,  mai frecvent la diabetici, datorita neuropatiei diabetice) , trecand neobservat .

Se observa mai tarziu pe ECG facut chiar si la ani distanta.

Ca regula generala, pacientul cu cardiopatie ischemica cronica (reducerea cantitatii de sange oxigenat pe cm cub de muschi cardiac) e candidat la infarct.

Varsta cea mai periculoasa e intre 45 si 60 de ani dar nu sunt excluse nici infarcturi la varste mult mai tinere.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate