Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ruse vs Rusesti

Le mai putem da pe brazda? tipsuri

Recomandari gips carton tavane. (...

ce fel de activitate intretinere ...
 Se poate imbunatati o poza sa se ...

Folosește cineva syncthing? ...

Închidere fereastra dupa deschidere.

Kit AC contine brate Unitatea ext...
 smart switch fara neutru

Ierbicid pentru parul porcului.

Smecher de talie grea

PH apa plata
 Recomandare Mocheta -pe suport pa...

ram upgrade asus rog strix

Alegere memorie USB

Manere clasice mobila sau push to...
 

Siteul meu a disparut de pe google!

- - - - -
  • Please log in to reply
43 replies to this topic

#19
soul4blade

soul4blade

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,144
  • Înscris: 28.04.2006
vreau eu MarianIancu.ro - da-mi un PM

#20
manu_diaconu

manu_diaconu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 91
  • Înscris: 03.01.2005
Eu nu vreau sa intru in nici un fel de polemica cu nimeni, eu am deschis acest topic tocmai pentru a invata mai multe despre SEO.
V-as fi foarte recunoscator daca ati lasa criticile la o parte si m-ai ajuta sa optimizez acest site.

Si ca sa terc la ce ma intereseaza, ceva totusi eu nu pot sa-mi explic ceva: la BigBucks la o astfel de cautare siteul meu apare pe prima pozitie. La mine nu apare deloc!!!
[ http://www.programatorweb.ro/screen.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Aici e un printscreen la inceputul primei pagini, dar nu apare pe nici una din pagini! Cum e posibil?

Keywords si descripotion nu sunt la fel pe fiecare pagina, dar as fi recunoscator daca m-ati ajuta sa optimizez acest site pe cat posibil, doar sa-mi dati sfaturi, eu fac munca. Sa-mi ziceti concret ce credeti ca ar trebui sa fac pt o optimizare cat mai buna.

Aaa... si inca ceva: stie cineva daca lord_ice a folosit in trecut userul lord_sad? Am vreo facilitate pe forum care sa ma ajute sa aflu asta? Nu de alta dar lord_sad are sa-mi dea niste bani :).

Edited by manu_diaconu, 27 March 2008 - 12:39.


#21
Krumel

Krumel

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,371
  • Înscris: 19.05.2004

View Postmanu_diaconu, on Mar 27 2008, 12:31, said:

V-as fi foarte recunoscator daca ati lasa criticile la o parte si m-ai ajuta sa optimizez acest site.

Keywords si descripotion nu sunt la fel pe fiecare pagina, dar as fi recunoscator daca m-ati ajuta sa optimizez acest site pe cat posibil, doar sa-mi dati sfaturi, eu fac munca. Sa-mi ziceti concret ce credeti ca ar trebui sa fac pt o optimizare cat mai buna.

Mura-n gura.
Ma asteptam.
Succes.

#22
manu_diaconu

manu_diaconu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 91
  • Înscris: 03.01.2005

View PostKrumel, on Mar 27 2008, 13:26, said:

Mura-n gura.
Ma asteptam.
Succes.

Fiecare e liber sa zica si sa creada ce vrea. Dupa cum am mai spus mai sus nu vreau sa intru in nici o polemica si o sa ignor comentariile de genul celui de mai sus.


Sa trec din nou la ce ma intereseaza: Ce am facut si ce nu am facut pt optimizarea acestui site.

Din cate am mai citit si eu pe net, SEO trebuie avut in vedere inca de la realizarea schitei unui site si o regula ar fi sa se poate ajunge la orice componenta a site-ului cu maxim 3 clickuri, codul sa fie curat, targetul bine definit. Asta am facut.



Optimizarea propriuzisa a siteului e compusa din doua mari categorii:

1. Optimizarea on-site - procesele de dezvoltare al site-ului, la care avem control total

2. Optimizarea off-site - obtinerea da cat mai multe linkuri catre site.



Sa dezvolt acum:


Etapele optimizarii on-site:

a) optimizarea linkurilor - ele trebuie sa contina cuvinte cheie importante, optiunea title din cate stiu eu e facultativa si nu e importanta pt optimizare - Asta am facut

b ) gasirea cuvintelor cheie - pentru site-ul meu am considerat potrivite urmatoarele cuvinte cheie: Programator web, firma programare, firma web design, creez pagini web, creez siteuri, creez site-uri, firma hosting, oferta hosting, oferta gazduire, pagini web, creem pagini web, creem site-uri, creem siteuri, fac siteuri, fac pagini web, programator cu experienta, programator web cu experienta si am plasat cuvintele pe pagini in mod diferit, dar pe fiecare pagina am pus aceleasi prime 2-3 cuvinte foarte importante si urmatoarele le-am pus diferit;  - Astept pareri

c) optimizarea continutului - am incercat sa folosesc in pagini cat mai multe din cuvintele cheie boldite sau nu, stiu ca e bine sa le pun si intre taguri <h> dar nu-mi place cum arata, nu am scris mai mult de cateva randuri fara sa las o linie libera astfel incat vizitatorul sa nu se piarda in text, am pust alt (sau title pt firefox) la imagini cu cuvintele chiei, imaginile au nume care contin cuvintele cheie;

d) optimizarea titlului - Titlul este un element important si nu trebuie sa fie format in nici un caz dintro insiruire de cuvinte cheie separate prin diferite semne, caci este considederat spam. Tiltul trebuie totusi sa contina anumite cuvinte cheie si sa fie diferit pentru fiecare pagina. Am facut si asta.

e) Meta tagurile -
   e1) meta tagul Description - este cel care apare de multe ori sub titlu pagini la cautari, el trebuie sa fie cat mai convingator pentru potentialii vizitatori, trebuie sa fie o descriere a pagini respective care sa contina si unele din cuvintele chieie.
   e2) meta tagul Keywords - trebuie sa contina cuvintele chieie alese, sunt permise diferitele forme ale unui cuvint (ex: realizez si realizam, pagina si pagini) dar nu trebuie sa se repete acelasi cuvant. El poate contine si 15-20 de cuvinte sau fraze. Acest tag aduce rezultate putin mai bune mai ales in cazul site-urilor mici (asa cum e al meu). In cazul site-urilor mari el este din ce in ce mai putin important;

f) harta siteului - harta html inca nu am facut dar am Google sitemap (harta xml).

g) Robots.txt - e folsit pentru a specifica ce pagini trebuie indexate si ce pagini nu trebuie indexate (programele de admin de ex)



Etapele dezvoltarii off-site: - de partea asta inca nu am avut foarte mult timp

a) inscrierea in motoarele de cautare - am inscris siteul in cateva (10-15) motoare de cautare
b ) inscrierea in directoare - l-am inscris in cca 50-60 de directoare (atat am avut timp)
c) schimb de linkuri - nu am asa ceva
d) articole si directoare de articole - inca nu am avut timp;
e) cumparare de linkuri - de ieri am inceput o campanie de promovare in reteaua site-urilor Romarg si bannerul meu este afisat pe 8 site-uri: www.paginialbastre.ro, www.librom.ro, www.321.ro, www.love21.ro, www.transglob.ro, www.cursvalutarbnr.ro, www.topjob.ro, www.traficmeter.ro, din pacate doau primele doua au ceva vizitatori dar pentru inceput e de ajuns.


Acestea fiin spuse, va rog sa-mi spuneti concret, cu ce sunteti de acord si cu ce nu sunteti de acord, ce am facut bine si ce nu am facut bine, ce ar trebui sa fac (in ordinea prioritatilor).


Deasemenea ii rog pe cei care nu se pricep sa se abtina de la comentarii de genul "ma mir ca ai clienti multumiti", "mura in gura, ma asteptam", "nu o sa vinzi domeniul X", "nu stii nimic", "esti tare", "ce seo nasol", "prea multi ofera SEO" pentru ca nu asta e subiectul acestui topic. Rog un admin sa ma ajute in sensul asta..

P.S. As fi interesat de pareri legate de rezultatele cautarii pe google.ro a siteului meu: la mine nu apare in timp ce la bigbucks apare primul. Deasemenea, stie cineva daca lord_ice a folosit in trecut userul lord_sad?

Edited by manu_diaconu, 27 March 2008 - 15:54.


#23
Krumel

Krumel

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,371
  • Înscris: 19.05.2004

View Postmanu_diaconu, on Mar 27 2008, 15:42, said:

Deasemenea ii rog pe cei care nu se pricep sa se abtina de la comentarii de genul "ma mir ca ai clienti multumiti", "mura in gura, ma asteptam", "nu o sa vinzi domeniul X", "nu stii nimic", "esti tare", "ce seo nasol", "prea multi ofera SEO" pentru ca nu asta e subiectul acestui topic. Rog un admin sa ma ajute in sensul asta..

Dupa un asemenea post si atitudine, imi cam pare rau ca mi-am pierdut timpul incercand sa te ajut.

Probabil si restul considera timp pierdut, mai ales ca nu s-a adus nici o ofensa la adresa persoanei tale, ci doar critici si explicatii constructive care ar fi trebuit sa te ajute...

Se pare ca te simti mai ofensat de ajutorul dat de altii decat de necunostintele tale.

Pară mălăiaţă în gura lui Nătăfleaţă.. :console:

#24
manu_diaconu

manu_diaconu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 91
  • Înscris: 03.01.2005

View PostKrumel, on Mar 27 2008, 16:51, said:

Dupa un asemenea post si atitudine, imi cam pare rau ca mi-am pierdut timpul incercand sa te ajut.

Probabil si restul considera timp pierdut, mai ales ca nu s-a adus nici o ofensa la adresa persoanei tale, ci doar critici si explicatii constructive care ar fi trebuit sa te ajute...

Se pare ca te simti mai ofensat de ajutorul dat de altii decat de necunostintele tale.

Pară mălăiaţă în gura lui Nătăfleaţă.. :console:

Cu speranta ca o sa intelegi pana la urma ceea ce e foarte simplu de inteles, adica de ce am scris randurile la care te referi iti dau niste citate din acest topic:
"nu o sa-ti compere nimeni un domeniu asa de idiot ca AdrianMititelu.ro , si eu stiu, ca tin cu Stiintza" (apropo, tocmai am gasit pe cineva care cumpara MarianIancu.ro ), "TU ai facut postul de reclama?", "Sa ma chinui sa-ti raspund si pe craiova forum?", "Ce forum urmeaza cu vrajeala asta?", "Eu in locul tau nu as fi postat pe forumul asta si nici pe oricare altul.", "Mura-n gura. Ma asteptam.", "Pară mălăiaţă în gura lui Nătăfleaţă..".
Eu chiar nu vrea sa supar pe nimeni si nu vreau sa intru in polemici cu nimeni.

Nu stiu de ce e asa de greu de inteles ca vreau doar sa cer niste sfaturi concrete si la obiect (nu chestii generale) legate de optimizarea unui site. Nu am deschis acest topic sa arat ca ma pricep sau nu la SEO, asta e problema mea. Va rog mult si frumos sa va abtineti de la orice comentarii offtopic.

Deasemenea ii rog pe cei priceputi la SEO sa citeasca ce am scris mai sus legat de cum am gazdit eu optimizarea acestui site si sa-si spuna parerea.

Edited by manu_diaconu, 27 March 2008 - 17:21.


#25
lord_ice

lord_ice

    SEO is ART

  • Grup: Banned
  • Posts: 4,100
  • Înscris: 20.06.2007
Imaginati-va site-ul www.AdrianMititelu.ro plin cu poze cu Dinamo sau Steaua!

Sincer, ti-as zice multe in calitate de suporter, desi nu-l inghit pe acest mititel personaj, dar iar imi iau cativa ani ban...mai mult am dezvoltat un pic de reputatie pozitiva pe aici si imi place, asa ca o sa uit ca tin cu Stiinta si o sa-ti zic doar sa incetezi cu posturile astea in care nu reusesti decat sa te faci de ras si vei vedea impactul, bine asta daca ai clienti(cat de cat dezghetati) sau daca vei avea :)

La urma urmei nu cred ca nu mai dorm membrii acestei comunitati din cauza ca nu ai tu site-ul listat in Google, plateste un baiat bun (sau fata, sa nu fac discriminari) si ti-l va optimiza el/ea. :) Cine stie ce naiba ai facut sperand sa-l urci mai sus :) iar acum "tragi ponoasele"

Edited by lord_ice, 27 March 2008 - 17:33.


#26
manu_diaconu

manu_diaconu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 91
  • Înscris: 03.01.2005

View Postlord_ice, on Mar 27 2008, 17:30, said:

Imaginati-va site-ul www.AdrianMititelu.ro plin cu poze cu Dinamo sau Steaua!

Sincer, ti-as zice multe in calitate de suporter, desi nu-l inghit pe acest mititel personaj, dar iar imi iau cativa ani ban...mai mult am dezvoltat un pic de reputatie pozitiva pe aici si imi place, asa ca o sa uit ca tin cu Stiinta si o sa-ti zic doar sa incetezi cu posturile astea in care nu reusesti decat sa te faci de ras si vei vedea impactul, bine asta daca ai clienti(cat de cat dezghetati) sau daca vei avea :)

La urma urmei nu cred ca nu mai dorm membrii acestei comunitati din cauza ca nu ai tu site-ul listat in Google, plateste un baiat bun (sau fata, sa nu fac discriminari) si ti-l va optimiza el/ea. :) Cine stie ce naiba ai facut sperand sa-l urci mai sus :) iar acum "tragi ponoasele"
De necrezut! Lord_ice,tu chiar nu poti intelege o rugaminte frumoasa, spusa fara jigniri si fara cuvinte urate? Nu poti intelege ca nu vrea sa ma cert cu nimeni si ca subiectul acestui topic nu este de a vinde sau de a analiza afaceri cu domenii.ro, de a stabili daca eu ma fac sau nu de ras sau daca eu ma pricep sau nu la SEO? Astea sunt problemele mele.
Ma faci sa cred ca ai ceva cu mine. Nu cumva tu mai demult foloseai userul lord_sad si aveai un site cadoul-ideal.com sau .ro? Spune-mi te rog daca e asa ca sa dam cartile pe fata.

#27
ciuly

ciuly

    dus cu pluta pe apa sambetei

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,848
  • Înscris: 17.03.2004
cred ca putem incheia cu atacurile la persoana, jignirile mai mult sau mai putin voalate, intr-un cuvant la flame-ul care vad ca se isca.

topic-ul asta are un subiect. va rog sa va tineti de el.

@manu_diaconu: pe viitor foloseste butonul report. off-topicul nu il combati prin off-topic ci prin report.

daca mai aveti ceva de impartit, exista H2H si PM/IM/Email/etc.

#28
manu_diaconu

manu_diaconu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 91
  • Înscris: 03.01.2005

View Postciuly, on Mar 27 2008, 18:12, said:

cred ca putem incheia cu atacurile la persoana, jignirile mai mult sau mai putin voalate, intr-un cuvant la flame-ul care vad ca se isca.

topic-ul asta are un subiect. va rog sa va tineti de el.

@manu_diaconu: pe viitor foloseste butonul report. off-topicul nu il combati prin off-topic ci prin report.

daca mai aveti ceva de impartit, exista H2H si PM/IM/Email/etc.

Multumesc pentru interventie! Am folosit butonul report de mai multe ori, dar probabil nu am asteptat destul. Oricum multumesc inca odata pt ajutor.




View Postmanu_diaconu, on Mar 27 2008, 12:31, said:

Si ca sa terc la ce ma intereseaza, ceva totusi eu nu pot sa-mi explic ceva: la BigBucks la o astfel de cautare siteul meu apare pe prima pozitie. La mine nu apare deloc!!!
[ http://www.programatorweb.ro/screen.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Aici e un printscreen la inceputul primei pagini, dar nu apare pe nici una din pagini! Cum e posibil?

Isi explica cineva cum se poate intampla asta? Google poate da rezultate atat de diferite la aceeasi cautare? La mine nu apare siteul deloc iar la bigbucks apare primul !? Imi scapa ceva?






View Postmanu_diaconu, on Mar 27 2008, 15:42, said:

Sa trec din nou la ce ma intereseaza: Ce am facut si ce nu am facut pt optimizarea acestui site.

Din cate am mai citit si eu pe net, SEO trebuie avut in vedere inca de la realizarea schitei unui site si o regula ar fi sa se poate ajunge la orice componenta a site-ului cu maxim 3 clickuri, codul sa fie curat, targetul bine definit. Asta am facut.



Optimizarea propriuzisa a siteului e compusa din doua mari categorii:

1. Optimizarea on-site - procesele de dezvoltare al site-ului, la care avem control total

2. Optimizarea off-site - obtinerea da cat mai multe linkuri catre site.



Sa dezvolt acum:


Etapele optimizarii on-site:

a) optimizarea linkurilor - ele trebuie sa contina cuvinte cheie importante, optiunea title din cate stiu eu e facultativa si nu e importanta pt optimizare - Asta am facut

b ) gasirea cuvintelor cheie - pentru site-ul meu am considerat potrivite urmatoarele cuvinte cheie: Programator web, firma programare, firma web design, creez pagini web, creez siteuri, creez site-uri, firma hosting, oferta hosting, oferta gazduire, pagini web, creem pagini web, creem site-uri, creem siteuri, fac siteuri, fac pagini web, programator cu experienta, programator web cu experienta si am plasat cuvintele pe pagini in mod diferit, dar pe fiecare pagina am pus aceleasi prime 2-3 cuvinte foarte importante si urmatoarele le-am pus diferit;  - Astept pareri

c) optimizarea continutului - am incercat sa folosesc in pagini cat mai multe din cuvintele cheie boldite sau nu, stiu ca e bine sa le pun si intre taguri <h> dar nu-mi place cum arata, nu am scris mai mult de cateva randuri fara sa las o linie libera astfel incat vizitatorul sa nu se piarda in text, am pust alt (sau title pt firefox) la imagini cu cuvintele chiei, imaginile au nume care contin cuvintele cheie;

d) optimizarea titlului - Titlul este un element important si nu trebuie sa fie format in nici un caz dintro insiruire de cuvinte cheie separate prin diferite semne, caci este considederat spam. Tiltul trebuie totusi sa contina anumite cuvinte cheie si sa fie diferit pentru fiecare pagina. Am facut si asta.

e) Meta tagurile -
   e1) meta tagul Description - este cel care apare de multe ori sub titlu pagini la cautari, el trebuie sa fie cat mai convingator pentru potentialii vizitatori, trebuie sa fie o descriere a pagini respective care sa contina si unele din cuvintele chieie.
   e2) meta tagul Keywords - trebuie sa contina cuvintele chieie alese, sunt permise diferitele forme ale unui cuvint (ex: realizez si realizam, pagina si pagini) dar nu trebuie sa se repete acelasi cuvant. El poate contine si 15-20 de cuvinte sau fraze. Acest tag aduce rezultate putin mai bune mai ales in cazul site-urilor mici (asa cum e al meu). In cazul site-urilor mari el este din ce in ce mai putin important;

f) harta siteului - harta html inca nu am facut dar am Google sitemap (harta xml).

g) Robots.txt - e folsit pentru a specifica ce pagini trebuie indexate si ce pagini nu trebuie indexate (programele de admin de ex)



Etapele dezvoltarii off-site: - de partea asta inca nu am avut foarte mult timp

a) inscrierea in motoarele de cautare - am inscris siteul in cateva (10-15) motoare de cautare
b ) inscrierea in directoare - l-am inscris in cca 50-60 de directoare (atat am avut timp)
c) schimb de linkuri - nu am asa ceva
d) articole si directoare de articole - inca nu am avut timp;
e) cumparare de linkuri - de ieri am inceput o campanie de promovare in reteaua site-urilor Romarg si bannerul meu este afisat pe 8 site-uri: www.paginialbastre.ro, www.librom.ro, www.321.ro, www.love21.ro, www.transglob.ro, www.cursvalutarbnr.ro, www.topjob.ro, www.traficmeter.ro, din pacate doau primele doua au ceva vizitatori dar pentru inceput e de ajuns.


Acestea fiin spuse, va rog sa-mi spuneti concret, cu ce sunteti de acord si cu ce nu sunteti de acord, ce am facut bine si ce nu am facut bine, ce ar trebui sa fac (in ordinea prioritatilor).

Ii rog frumos pe cei care se pricep sa-si spuna opinia. Ce am omis, ce nu e bine, ce ar mai trebui?

#29
rapitorTM

rapitorTM

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 449
  • Înscris: 04.02.2003
scuze ca ma bag pe acest topic, dar am si eu o problema asemanatoare.
Siteul meu nu apare la cautare pe google decat daca il scriu fara "www" in fata.
daca il caut dupa domeniu.ro il gasesc. dar dupa www.domeniu.ro nu il gasesc.

Precizez ca in Google webmasters tools l-am avut ca favorit sub forma www.domeniu.ro,
apoi vazand (dupa mai multe cautari) ca fara "www" in fata este mai bine indexat (nu stiu daca ma exprim in termenii corecti)
am schimbat optiunea in Google webmaster tools si am pus favorit: domeniu.ro, fara "www"

Schimbarea am facut-o de 3 zile. Acum nu mai apar cu www.domeniu.ro pe google decat la o sg pozitie,
iar la cautarea dupa domeniu.ro apar foarte bine, dar nu pe primul loc.
Ce sa fac pentru a aparea la cautarea domeniu.ro pe primul loc?

PS1: pun si site/ul aici: e vorba de bunlacasa.ro .  Daca nu am voie, rog a se scoate iar cei care vor sa ma ajute,
sa inlocuiasca "domeniu" din toate exemplele de mai sus cu "bunlacasa".
Multumesc anticipat.
PS2: Sunt la inceput de drum, nu dati cu pietre :D

#30
manu_diaconu

manu_diaconu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 91
  • Înscris: 03.01.2005
Se pare ca dupa interventia moderatorului si dupa ce am cerut opinii mai avizate, mai concrete si mai la obiect, numai zice nimeni nimic :) .

Haideti va rog, chiar nu ma ajuta nimeni? Am deschis topicul asta sa aflu ceva sfaturi concrete, nu pt chestii puerile de genul stii sau nu SEO, faci bine sau prost, etc. Vreau ceva concret!

Sunt convins ca avem pe aici si persoane care chiar stiu SEO - va rog sa va spuneti parerea despre chestia ciudata cu rezultatele cautarii de pe google.
Eu daca fac o astfel de cautare nu gasesc site-ul meu pe nici o pagina (nici vorba de primul loc cum ar fi normal).

Rog alti useri sa-mi zica daca au alte rezultate, asa cum zicea mai sus BigBucks ca are. Precizez inca o data ca ma refer la cautare in pagini srise in romana nu pe tot webul.

Multumesc anticipat!

#31
manu_diaconu

manu_diaconu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 91
  • Înscris: 03.01.2005
Siteul a reparut pe google. Am observat azi ca sunt din nou pe google la cautarile in romana. Dupa aproape 4 saptamani a reaparut.

La o cautare de firma programare apar pe prima pagina chiar, ceea ce eu zic ca e destul de bine tinand cont ca e un site nou si ca nu am investit nici prea mult timp in promovarea lui. Demo .

#32
mafiott92

mafiott92

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 711
  • Înscris: 26.08.2007
si mie mi-a disparut ceva pe aici...insa un topic care cred ca era la locul lui dars e pare ca a suparat pe vreun domn moder de la aceasta categorie... relatiile astea...:))

cat despre siteul tau...ma bucur ca a reaparut in google

#33
Solarius

Solarius

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,482
  • Înscris: 22.07.2006
am cam stat cu nasu in SEO pe mai multe forumuri , dar in mare parte pe softpedia . nu ma dau stiut ca nu sunt , dar ma consider paralel pe o axa perpediculara  intrun spatiu 3D in care aceste eu si aceasta axa nu ne intalnim......  


acu lasand gluma




Ex:

Titlu site :  www.softpedia.com

{meta name="keywords" content="Free downloads encyclopedia"]
{meta name="description" content="Free downloads encyclopedia"]


Softpedia fiind un site de download & stuff ....

dar pe langa asta au un mare susces si datorita unor ....dute-vino prin site si etc , dar nu sunt in masura sa le comentez si cred ca ma paste un warn pentru asta .


Site-ul tau are la baza webdesing , webhosting parca am vazut pe acolo + altele


in principiu alegi un target  DAR atentie ..


Tu ai afacerea de  Programare web sau webdesing /  grafice & html & etc .



Tu la programare web ai de  facut urmatorul lucru :  In functie de tipul de clienti pe care vrei sa il ai ,  va trebuii sa te adresezi la acel nivel  , trebuie sa prinzi "  cam cum ar tasta cineva pe google ca sa ajunga la mine pe site "   ideea fiind in  scopul in care acea persoana cauta webhosting sau webdesing .


in mare parte romanul merge pe principiu de webdesing la modu "  free site "  " free webdesing "   asta la primul nivel

marind capacitatea de intelegere prinzi  din start un aspect .  modul in care cineva tasteaza cuvintele pentru a gasi ceea ce cauta





Momentan asta ai tu pe site :


<meta name='keywords' content='Programator web, firma programare, pagina web, firma web design'/>
<meta name='description' content='ProgramatorWeb.ro - Firma de programare web care ofera servicii complete: web design, optimizare SEO si hosting' />



ca si motor de cautare nu prea are capacitatea necesara de a genera RASPUNSURI  in funcite de INTREBARI  pentru ca asta se intampla cu motoarele de cautare ,   cautzi ceva ,  deci vrei un raspuns .


eu caut  "  WEBDESING "   si cam atata scriu pe google

ca motor de cautare , el capteaza caracterele by-point sa spun asa .  



WEBDESING <-  ceea ce caut eu
PROGRAMATOR <- keywords  

intradevar ca sa ai webdesing  ai nevoie de programator care sa iti genereze programarea   , intradevar foarte adevarat   . si foarte bine pana aici . dar ca oameni avem un aspect inncalculabil  de amplu  asupra acestor lucruri .    dar un MOTOR DE CAUTARE ESTE STATIC  , un scrpit destul de simpatic  care incearca sa iti gaseasca asemanatri intre cuvinte



eu adaug un cuvant , motorul indexeaza si imi da un raspuns la ceea ce caut eu . dar la modul in care se aseamana una cu alta ca si caractere de cuvinte individuale .



DACA eu caut WEBDESING si la tine pe site "WEBDESING"  apare pe la sfarsit la tine in keywords . atunci si pagina ta va fi  prin alta parte numai pe prima pagina nu  ,

conteaza modul de aranjare ( desi nu prea cred ) dar in esenta conteaza  corelarea intre modul de desteptului care cauta pe google si  keywords-urile care le ai tu pe site . :)



momentan asta este parerea mea in seo .



cat despre descpriptia din meta tag ,  atata vreme cat site-ul se numeste programatorweb.etc  nu prea vad rostul ca acelas nume sa se regaseasca si in meta tag .  acolo trebuie o descriptie a facilitatilor si a serviciilor oferite ,  oricum  este evident ca daca ai programatorweb.etc  in nici un caz nu o sa vinzi farduri pentru pisici .....  :nonobad:

Edited by Solarius, 18 April 2008 - 02:00.


#34
manu_diaconu

manu_diaconu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 91
  • Înscris: 03.01.2005

View PostSolarius, on Apr 18 2008, 02:57, said:

am cam stat cu nasu in SEO pe mai multe forumuri , dar in mare parte pe softpedia . nu ma dau stiut ca nu sunt , dar ma consider paralel pe o axa perpediculara  intrun spatiu 3D in care aceste eu si aceasta axa nu ne intalnim......  


acu lasand gluma




Ex:

Titlu site :  www.softpedia.com

{meta name="keywords" content="Free downloads encyclopedia"]
{meta name="description" content="Free downloads encyclopedia"]


Softpedia fiind un site de download & stuff ....

dar pe langa asta au un mare susces si datorita unor ....dute-vino prin site si etc , dar nu sunt in masura sa le comentez si cred ca ma paste un warn pentru asta .


Site-ul tau are la baza webdesing , webhosting parca am vazut pe acolo + altele


in principiu alegi un target  DAR atentie ..


Tu ai afacerea de  Programare web sau webdesing /  grafice & html & etc .



Tu la programare web ai de  facut urmatorul lucru :  In functie de tipul de clienti pe care vrei sa il ai ,  va trebuii sa te adresezi la acel nivel  , trebuie sa prinzi "  cam cum ar tasta cineva pe google ca sa ajunga la mine pe site "   ideea fiind in  scopul in care acea persoana cauta webhosting sau webdesing .


in mare parte romanul merge pe principiu de webdesing la modu "  free site "  " free webdesing "   asta la primul nivel

marind capacitatea de intelegere prinzi  din start un aspect .  modul in care cineva tasteaza cuvintele pentru a gasi ceea ce cauta





Momentan asta ai tu pe site :


<meta name='keywords' content='Programator web, firma programare, pagina web, firma web design'/>
<meta name='description' content='ProgramatorWeb.ro - Firma de programare web care ofera servicii complete: web design, optimizare SEO si hosting' />



ca si motor de cautare nu prea are capacitatea necesara de a genera RASPUNSURI  in funcite de INTREBARI  pentru ca asta se intampla cu motoarele de cautare ,   cautzi ceva ,  deci vrei un raspuns .


eu caut  "  WEBDESING "   si cam atata scriu pe google

ca motor de cautare , el capteaza caracterele by-point sa spun asa .  



WEBDESING <-  ceea ce caut eu
PROGRAMATOR <- keywords  

intradevar ca sa ai webdesing  ai nevoie de programator care sa iti genereze programarea   , intradevar foarte adevarat   . si foarte bine pana aici . dar ca oameni avem un aspect inncalculabil  de amplu  asupra acestor lucruri .    dar un MOTOR DE CAUTARE ESTE STATIC  , un scrpit destul de simpatic  care incearca sa iti gaseasca asemanatri intre cuvinte



eu adaug un cuvant , motorul indexeaza si imi da un raspuns la ceea ce caut eu . dar la modul in care se aseamana una cu alta ca si caractere de cuvinte individuale .



DACA eu caut WEBDESING si la tine pe site "WEBDESING"  apare pe la sfarsit la tine in keywords . atunci si pagina ta va fi  prin alta parte numai pe prima pagina nu  ,

conteaza modul de aranjare ( desi nu prea cred ) dar in esenta conteaza  corelarea intre modul de desteptului care cauta pe google si  keywords-urile care le ai tu pe site . :)



momentan asta este parerea mea in seo .



cat despre descpriptia din meta tag ,  atata vreme cat site-ul se numeste programatorweb.etc  nu prea vad rostul ca acelas nume sa se regaseasca si in meta tag .  acolo trebuie o descriptie a facilitatilor si a serviciilor oferite ,  oricum  este evident ca daca ai programatorweb.etc  in nici un caz nu o sa vinzi farduri pentru pisici .....  :nonobad:


In primul rand iti multumesc pentru sfaturi si pt ca in sfarsit cineva priceput isi da cu parearea.

    Sa-ti zic acum cum am gandit eu optimizarea: neavand prea mult timp alocat pt acest site am zis asa: sa-l optimizez pentru un cuvant cheie ca 'webdesign' ar fi  destul de greu, totusi e cel mai folosit cuvant cheie din domeniu si sunt inca 100000000 de situri optimizate destul de bine pt webdesign, care au investit si timp si bani in asta. Eu neputatnd face asta, am zis ca ar fi mult mai bine sa incerc o optimizare pt cautari dupa cuvinte cheie secundare gen: firma de programare, firma programare, firma de programare web, programator web, firma web design, specialist inpagini web, etc.

   Rezultatele obtinute sunt foarte bune, chiar peste asteptari. Desi nu am alocat prea mult timp pt inscrierea in directoare web, publicarea de anunturi etc indexarea este foarte buna:

1. Cautare dupa "firma programare": sunt pe prima pagina pe locul 3   demo
2. Cautare dupa "firma de programare": rezultatul e variabil: cand e site-ul pe prima pagina, cand e un link catre site de pe linkweb.ro ceea ce e la fel de bine. demo
3. Cautare dupa "firma de programare web": sunt pe prima pagina demo
4. Cautare dupa "firma web design": sunt pe paginile 2-3-4, iarasi rezultatele sunt variabile demo
5. Cautare dupa "programator web": sunt pe prima pagina demo
6. Cautare dupa "specialist in pagini web": sunt pe prima pagina chiar pe primul loc demo

   Aceste rezultate sunt foarte bune, ma multumesc, site-ul e tanar, nu am investit mai nimic in el, dar imi aduce deja clienti deci si-a atins scopul.

Edited by manu_diaconu, 18 April 2008 - 11:12.


#35
darkstar_tfd

darkstar_tfd

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 461
  • Înscris: 18.08.2005
Vorbesti serios, iti aduce clienti ? :)

( adunate, toate, genereaza FOARTE putine cautari, deci am intrebat cu o nota ironica, insa nu doresc sa te supar ).

Sunt combinarii mai bune pe care te poti axa.

Edited by darkstar_tfd, 18 April 2008 - 19:32.


#36
manu_diaconu

manu_diaconu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 91
  • Înscris: 03.01.2005

View Postdarkstar_tfd, on Apr 18 2008, 20:30, said:

Vorbesti serios, iti aduce clienti ? :)

( adunate, toate, genereaza FOARTE putine cautari, deci am intrebat cu o nota ironica, insa nu doresc sa te supar ).

Sunt combinarii mai bune pe care te poti axa.

Poti fi mai concret te rog?
Da-mi exemple de combinatii. Uite, la o cautare dupa "firma web design" sunt pa pagina 2 acum si urca mereu: demo  Firma web design e una dintre cele mai folosite combinatii.

Hai sa facem in felul urmator: sa nu ne mai rezumam doar la criticat, ca asta e usor de facut. Hai sa venim cu exemple concrete, asa cum am venit eu. Ex: ar trebui o mai buna optimizare pt cautarea dupa "fac siteuri" sau "fac site uri" (de asta o sa ma ocup in curand).

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate